Laukos atdzimst teātra spēle

Mārkalnes pagasta dramatiskais kolektīvs rīt pirmo reizi piedalīsies novada amatierteātru skatē. Kolektīva režisore Monika Upeniece darbu sākusi pirms diviem gadiem reizē ar lomu tēlotājiem.

Mārkalnes pagasta dramatiskais kolektīvs rīt pirmo reizi piedalīsies novada amatierteātru skatē. Kolektīva režisore Monika Upeniece darbu sākusi pirms diviem gadiem reizē ar lomu tēlotājiem. Lielākajai daļai šīs ir pirmās lomas, bet Monikai - pirmās iestudētās izrādes.
"Par režisori es sevi neuzskatu. Saku bez koķetērijas, ka tas man liekas kaut kas augstāks, profesionālāks. Esmu drīzāk izrādes veidotāja. Manā vadībā tā top, tāpēc tagad varu uz šo procesu paskatīties it kā no malas. Kad pati tēloju lomas, tad biju atbildīga tikai par sevi. Tagad darba ir vairāk un atbildība lielāka," atzīst M.Upeniece.
Pagasta tautas nama vadītājs Inguss Berkulis uzsver, ka dramatiskais kolektīvs ir bijis arī senāk. Tā atdzimšana ir liels ieguvums visiem. Mārkalnieši dzird labas atsauksmes par teātra izrādēm arī citos pagastos. Daudziem apnikusi subkultūra, kas dominē televīzijas pārraidēs, citos masu saziņas līdzekļos un dažādos pasākumos. Jūtams, ka daļa jauniešu un vecāka gadagājuma cilvēku vēlas sevi apliecināt pašdarbībā.
Monika sākusi vadīt dramatiskos kolektīvus arī Alsviķos un Jaunalūksnē. Tiem pirmā skate būs pavasarī. M.Upeniece ar kolēģiem citos pagastos secinājusi, ka jūtama pašdarbības atdzimšana. Tā nav tik masveidīga kā pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, tomēr priecē. Interese par teātra spēlēšanu ir sevišķi izteikta.
"Izrādē ir lieliskas iespējas izteikt sevi. Katra loma ir atšķirīga no pārējām. Dari, ko vari! Rādi savu varēšanu! Nav jādzied vienā balsī vai jādejo vienā taktī, iejūkot kopējā masā," salīdzina Monika. Tiesa, teātrī liela nozīme ir partnerībai un kopējai atbildībai. Aktieriem nereti gadās kļūdīties "solo partijā". Neparedzētas situācijas izrādēs rodas biežāk nekā citu priekšnesumu laikā. Tad lielāka komēdija ir tā, ko skatītāji neredz. Tikai spēja neapjukt un pieredze ļauj izkļūt no situācijas tā, lai zālē to nemanītu.
Katra izrāde ir svētki
Teātris Monikai ir nozīmīgs kopš bērnu dienām, jo tas bija cieņā ģimenē. Kopā ar vecākiem, vēlāk ar māti, viņa brauca uz profesionālo teātru izrādēm Rīgā, skatījās televīzijas pārraidēs. Kad meitene mācījās vidusskolā, saņēma dūšu un pieteicās Alūksnes Tautas teātrī. Tā sastāvā viņa ar pārtraukumiem darbojusies ilgu laiku.
"Mani vienmēr ir vilinājis radošs darbs, tāpēc vairāk nekā desmit gadus strādāju "Daiļradē"," saka Monika. Tagad viņa ir apmierināta, ka atradusi iespēju izpaust sevi, iestudējot lugas. Vēl arvien sieviete atceras savas spilgtākās lomas, piemēram, izlutināto un slinko meitu, ko atveidoja "Brīnumzālītē". Teātra izrādē "koķetīgās lapsas" raksturs atsedzas labāk nekā filmā "Īsa pamācība mīlēšanā". Patika arī Klāras loma lugā "Atraitnes vīrs", kas ir nerātna sieviete. "Daudzējādā ziņā man paraugs bija Vera Sedleniece. Bez skaļām vaimanām un kliegšanas viņa runāja tekstu, bet acis pildījās asarām, kas ritēja pa vaigiem," stāsta režisore.
Viņa atzīst, ka patikušas ne tikai profesionālo, bet arī pašdarbības teātru izrādes. M.Upeniece ir alūksniete, tāpēc, viņasprāt, skatītāju ievērību pelnīja Tautas teātra "Slieksnis" režisora Ulda Sedlenieka izrādes, sevišķi "Zaļā krūze" un "Kurpurkū". Tas ir viņas pirmais un vienīgais režisors, tāpēc nozīmīgs skolotājs skatuves mākslā. Tagad Monika ar interesi vēro Daigas Bēteres iestudējumus.
"Katra izrāde laukos ir svētki. Atnāk skatīties ģimenes locekļi, draugi un paziņas. Viņi dzīvo līdzi un priecājas pat par nelielu veiksmi. Turklāt ikdienā iepazītos lomu atveidotājus var ieraudzīt it kā no jauna," domā Monika. Teātris māca ieklausīties, ieraudzīt un meklēt kopsakarības. Pašdarbības teātra kolektīva vadītāja darbs ir daudzpusīgs: darbs ar aktieriem, tērpu sagatavošana, rūpes par apgaismojumu, rekvizītiem, dekorācijām un tēlotāju grimu.
Spēj izraisīt smieklus
Lugu izvēli pašdarbības kolektīvam nosaka iespējas: galvenokārt aktieru skaits, arī prasme un atbilstība lomām. Ja personāžu - vīriešu un sieviešu daudzums un vecums atbilst, var pamatīgāk iepazīt materiālu. Kad kādā lomā saskata tās tēlotāju, izvēles atbilstība ir diezgan droša. "Dzimumdienas rītā" galvenā varoņa lomā Monika nešaubīgi redzēja Daini Grūbi, turklāt arī citi "tipāži" šķita interesanti. Tiem piemērotus tēlotājus atrada drīz. Pilnīgi atšķirīga loma viņa būtībai ir tautas nama vadītājam Ingusam Berkulim. "Kad sākām strādāt, ilgi tā nepadevās. Mēģinājām, mēģinājām, un pēkšņi vienā brīdī tikai iepletu acis - ir! Tāda negaidīta pārvērtība iepriecina," atzīst Monika.
Izrādē ir desmit aktieri, divi - skolēni. Tie turas godam, jo ir atraisītākie no bērnu dramatiskā kolektīva. "Šobrīd cilvēki ir noilgojušies pēc prieka un jautrības, tāpēc komēdijas iestudējums ir pašā laikā. Izrāde ļauj relaksēties un aizmirst ikdienas problēmas," atzīst režisore. Dzimumdienas gaviļnieks ir cilvēks, kas mīl sevi un ir apmierināts ar dzīvi. Ikdienā viņš ir bargs pret savas ģimenes locekļiem un kalpotājiem, bet svētku dienā nolēmis būt labs un iecietīgs. Diemžēl no tā nekas neiznāk, ja "labs ir tikai reizi gadā", toties komiskās situācijas liek skatītājiem smieties. Tiesa, neviena izrāde nav līdzīga otrai. Mainās tēlotāju pašsajūta, garastāvoklis, līdz ar to - spēja iejusties tēlā.
Vēlas tikai labi nospēlēt
Pirmajā darba sezonā mārkalnieši iestudēja Rūdolfa Blaumaņa lugas "Brīnumzālīte" fragmentus, bet pagājušajā - Andreja Upīša darbu "Dzimumdienas rītā". Pavasarī šī izrāde rajona skatē ieguva pirmās pakāpes diplomu, par to režisore un aktieri ir patīkami pārsteigti. Rīt lugu rādīs novada skates vērtēšanas komisijai. "Ir bijušas deviņas izrādes, bet vasarā bija pārtraukums. Lauku cilvēkiem tā ir karstākā darba sezona. Oktobrī atsākām mēģinājumus, bija arī viena izrāde. Pēc skates sāksim iestudēt jaunu lugu, bet par to pagaidām nestāstīsim," informē M.Upeniece. Viņa apgalvo, ka skate nerada stresu, bet tikai nelielu satraukumu. Ir dabiska vēlme nospēlēt labi, nevis pārsteigt vai pārspēt citus, pieredzējušākus kolektīvus. Monika redz, ka aktieri kļuvuši brīvāki uz skatuves, tāpēc spēs iejusties lomās.
"Gribētu spēt un prast savu darbu darīt labi, ilgi. Tad būs gandarījums pašiem un skatītājiem," vēlas Monika. Jaunajā gadā viņa mācīsies režijas kursos. Nodarbības reizi mēnesī vadīs Aina Matīsa, Valdis Lūriņš, Silvija Radzobe, Andris Freibergs, Mihails Gruzdovs, Tamāra Ēķe, Viesturs Kairišs un citi teātra pasaulē pazīstami cilvēki. Noslēgumā būs radošā nometne un pārbaudījums, pēc kura saņems sertifikātu.

Citu datumu laikraksti

 • Turpinās kompensāciju izmaksa

  Latvijā sākas Vācijas fonda “Atmiņa, atbildība un nākotne” kompensāciju 2. kārtas izmaksa nacionālsociālisma upuriem.Latvijā sākas Vācijas fonda...

 • Līdz brīnumam vēl jāpaciešas

  Šobrīd lielās partijas nav nominējušas savu kandidātu premjera amatam, ne arī vienojušās par jaunās koalīcijas aprisēm.Šobrīd lielās partijas nav...

 • Būs “Zaļās karotītes” produktu degustācija

  Alūksnes Jauno māmiņu skola sadarbībā ar laikrakstu “Alūksnes Ziņas” aicina visas māmiņas, kā arī citus interesentus uz tikšanos par kvalitatīva...

 • Skolā atver kafejnīcu

  Jaunannas pamatskolā Mārtiņdienu svinēja jau 8.novembrī. To oriģinālā kafejnīcas veidā organizēja 8.klases skolēni.Jaunannas pamatskolā Mārtiņdienu...

 • Dodas ķekatās

  Mārtiņdienas priekšvakarā aktīvākie Pededzes bibliotēkas lasītāji kopā ar bibliotēkas vadītāju Antoņinu Girs devās ķekatās pie vienīgā sava pagasta...

 • Noraida lūgumu ierosināt krimināllietu

  Ģenerālprokuratūra noraidījusi Alūksnes pilsētas domes lūgumu ierosināt krimināllietu pret SIA “Silmežs A” un sabiedrisko organizāciju “Mūzika...