Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Laukos joprojām iztiek bez elektrības

Iedzīvotāji: lieto petrolejas lampu.

Iedzīvotāji: lieto petrolejas lampu
"Latvenergo" Alūksnes elektrisko tīklu rajona uzskaitē ir septiņas dzīvojamās mājas, kurās nekad nav bijis elektrības. Tās varētu pievienot kopējam tīklam, ja īpašnieki vai pašvaldības atrastu 60 procentus no nepieciešamā finansējuma.
"Alūksnes rajons nav no tiem, kur ir daudz māju bez elektrības. Bet pagaidām tajās nav paredzēts sākt darbus. Acīmredzot Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteiktā samaksas kārtība, ka 40 procentus no izmaksām sedz uzņēmums, bet lielāko daļu īpašnieks vai pašvaldība, nedod iespējas nodrošināt elektrības pieslēgumu," secina "Latvenergo" Alūksnes elektrisko tīklu rajona vadītājs Jānis Liepiņš.
Tiesa, ne visās mājās pastāvīgi dzīvo cilvēki. Annas pagastā mājas "Cīruļkalns" atrodas apmēram 100 metrus no ceļa, gar kuru ir augstsprieguma elektropārvades līnija. Zemsprieguma pieslēgums ir tikai nedaudz tālāk.
"Cīruļkalnu" mantinieks Vitauts Puķītis atzīst, ka viņam nav 1000 latu, tāpēc no 1991.gada iztiek bez elektrības. Viņš ir pierakstīts Alūksnē, tāpēc pašvaldība neuzskata par savējo. Pagasta padomei trūkst līdzekļu, tāpēc uz tās līdzfinansējumu nevar cerēt.
"Te ir lopi, tāpēc abi ar Rūtu Dalderi dzīvojam laukos. Esam pieraduši, tumšajos vakaros iededzam petrolejas lampas. Radio ir pieslēgts akumulatoram. Pēc televizora neilgojamies," stāsta V.Puķītis.
Viņa onkulis baidījies no elektrības, tāpēc 1970.gados, kad bija paredzēts ievilkt apgaismojumu mājās, viņš no tā atteicies. Deviņdesmito gadu sākumā zemsprieguma līnija aizvilkta garām uz zemnieka saimniecību, bet tagad tajā neviens nedzīvojot.
"Cīruļkalns" ir tik veca koka ēka, ka, iespējams, tajā būtu bīstami ierīkot elektroinstalāciju. Tajā dzīvojošie domā, ka pēc laika droši vien pārcelsies uz pilsētu. Tagad viņus satrauc petrolejas cenas palielināšanās, bet tad būs jādomā, kā apmaksāt rēķinus par elektrību. Elektroenerģijas tarifs no nākamā gada palielināsies par 12,7 procentiem.
Fakti
- Latvijā ir 415 mājas, kur nekad nav bijusi elektrība.
- Apmēram 100 māju īpašnieki vēlas elektrības pieslēgumu, bet daudziem nav nepieciešamo līdzekļu.
- Lielākajai daļai māju attālums līdz pieslēguma vietai ir mazāks par kilometru.
- "Latvenergo" visas mājas varētu elektrificēt 3 līdz 4 gados.

Citu datumu laikraksti