“Lauku mielastā” veido saikni ar bioloģisko produktu ražotājiem

Aktīvākie Alūksnes rajona bioloģisko zemnieku saimniecību īpašnieki devās uz Preiļiem, lai būtu klāt Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības organizāciju apvienības 10 gadu jubilejas svinībās un pirmajā “Lauku mielastā” ar pavāru un kultūras šovu.

Aktīvākie Alūksnes rajona bioloģisko zemnieku saimniecību īpašnieki devās uz Preiļiem, lai būtu klāt Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības organizāciju apvienības 10 gadu jubilejas svinībās un pirmajā "Lauku mielastā" ar pavāru un kultūras šovu. Pirms mēneša dibinātā biedrība "Slow Food" sevi pieteica ar pirmo "Lauku mielastu".
"Kas pirmie sākuši "zaļo" saimniekošanu, iededza sveces, dalījās atziņās un izjūtās. Bioloģiskās lauksaimniecības speciāliste Māra Bergmane pateica to, ko sen esmu apjautusi. Man tāpat kā viņai nav draugu kaimiņos, toties labi jūtos, kad tiekos ar domubiedriem. Tā ir lieliska sajūta, kad esam kopā," atzīst Veclaicenes pagasta bioloģiskās veselības saimniecības "Mauriņi" īpašniece Gunita Virka. Viņa tāpat kā Ziemeru pagasta "Poliešu" saimnieks Arvis Paulovičs bioloģisko saimniecību sāka veidot pirms pieciem gadiem. Preiļos viņi bija kopā ar Ināru un Robertu Zeltiņiem no Malienas pagasta, Ivetu Laicenu no Jaunalūksnes pagasta un citiem rajona "zaļajiem" zemniekiem.
"Lēnās barības" ražotāji saņem balvas
"Slow Food" (Lēnā barība) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Rītiņš vēlas, lai sadarbība ar bioloģiskajiem zemniekiem būtu savstarpēji izdevīga, lai veidotos saikne starp bioloģiskās produkcijas ražotājiem un patērētājiem. M.Rītiņš cer, ka "Lēnās barības" biedrība radīs pretstatu "ātrajai" pārtikai - hamburgeriem, čipsiem un citām ātrajām uzkodām. Biedrības ceļojošā balva "Zelta gliemezis" ir veselīgas pārtikas, tīras un draudzīgas vides simbols. To saņēma Dobeles rajona Bikstu pagasta zemnieku saimniecība "Laukaugļi", kur audzē mājputnus un iegūst olas restorāna "Vincents" virtuvei.
Uzmanībai - preču zīme ar ābola lapiņu
Arī "Mauriņi" piegādāja produktus M.Rītiņa restorānam. G. Virkai pasniedza atzinības rakstu par ekoloģiski tīru preču zīmes lietošanu, kā arī par sakārtotu vidi. "Kad mani paslavē, gribas darīt vēl vairāk. Jāražo ne tikai veselīga pārtika, bet arī novadam raksturīgi produkti. Tikpat svarīgi ir ievērot gadalaiku un ģimenes tradīcijas. Turklāt šādi gatavota maltīte jābauda lēni, tas savukārt veicinās atgriešanos pie pareizas galda kultūras, kad ģimene pulcējas pie galda," ir pārliecināta zemniece. Ziemā daudzi pērk lielveikalos citu valstu zaļumus un augļus. Tie nav mums piemēroti. Zemniekiem ir jālieto bioloģisko produktu zīme, lai pircēji saprastu, ka tie ir vērtīgāki.
Preiļos varēja baudīt dažādus bioloģiskos produktus: ceptas strausu olas, grilētu strausa gaļu, uz iesma ceptus sivēnus, kazas sieru, latgaliešu guļbešniekus, kurzemnieku skābputru un sklandraušus, vēžus, vīngliemežus, maizi, augļus, dārzeņus un medu.
Varēs pārdot bioloģiskos produktus
G.Virka atzīst, ka bioloģiskā saimniekošana ne tikai paplašinās, bet arī kļūst stabilāka. To apstiprina Alūksnes rajona bioloģisko zemnieku tikšanās "Mauriņos". Uz to ieradās 24 saimniecību pārstāvji. Varētu būt vēl vairāk, tomēr interese ir jūtama. "Mūsu rajona nodaļa ir jauna, tāpēc mazāk pazīstama. Domāju, ka vēl nedaudz enerģijas ir vajadzīgs, lai rastu iespējas pārdot bioloģiskos produktus. Paredzams, ka ar nākamo gadu ieviesīs Eiropas Savienības regulu, kas atļaus pārdot mājražotāju produkciju. Tā dotu iespēja strādāt un pelnīt vismaz 2000 Latvijas lauku ģimenēm," skaidro G.Virka. Viņa uzskata, ka zemniekiem būtu jāražo ekoloģiski tīra pārtika, bet par tās sagatavošanu un pārdošanu varētu rūpēties citi. Preiļos alūksnieši atpūtās un ar saviem ražojumiem neiepazīstināja.
Šobrīd Latvijā ir 309 sertificētas bioloģiskās saimniecības. "Slow Food" paredz izmantot tikai tajās ražoto produkciju. Tādējādi biedrība veicinās bioloģisko zemnieku attīstību un mudinās patērētājus lietot uzturā veselīgu pārtiku.

Citu datumu laikraksti

  • Piedāvā skābekļa kosmētiku

    Alūksnē izveidots firmas “Faberlic” kosmētikas prezentācijas birojs, kur var iepazīt tās ražojumus: krēmus, šampūnus, matu kondicionierus, lūpu...

  • Smejoties mēs sarunājamies ar debesīm

    Tā teicis Ramons Gomess de la Sema, spāņu rakstnieks. Tomēr kāpēc tik maz cilvēki smejas un priecājas? Vai jūtas neērti, ka apkārt ir tik daudz bēdu?...

  • Pratusi radīt saules gaismu mākslas darbos

    Nu jau gandrīz trīs gadu desmitus Latvijā pazīstamā grafiķe Dzidra Ezergaile par savām mājām sauc “Sniedzes” Alsviķu pagastā.Nu jau gandrīz trīs gadu...