Leģendu nakts Alūksnē un Gaujienā

Nedēļas nogalē Alūksnes Jaunajā pilī un Zvārtavas pilī Gaujienas pagastā izskanēja Leģendu nakts pasākumi, pulcējot ikvienu interesentu, kuru valdzina skaista mūzika, pils vēsture un  noslēpumainība, kuri vēlējās neierastā daudzveidībā iepazīt kultūras mantojuma vērtības.

Mūzikas vakars kā sendienās
Alūksnes Jaunajā pilī Leģendu nakts pasākums izskanēja sadarbībā ar Alūksnes Mūzikas skolas audzēkņiem un viņu pedagogiem, kuri pils telpās radīja mūzikas un vēstures sintēzi. Alūksnes muzeja direktore Diāna Pelaka pauda gandarījumu, ka pils Fortepiano istabā un citās telpās atkal skan mūzika – gluži kā baronu laikos, kad Fortepiano istabā bija bagātīgs interjers un notika izsmalcināti mūzikas vakari.
Leģendu nakts pasākumu iniciators ir biedrība “Latvijas Piļu un muižu asociācija”. Alūksnes Jaunās pils apmeklētāji pauda gandarījumu par šādu jauku un neparastu pasākumu sestdienas vakarā, daži to salīdzināja ar Muzeju nakts pasākumiem.

Mūzika izstāžu telpās
Sestdienas vakarā Fortepiano istabā atskaņoja Rietumeiropas, krievu un latviešu komponistu skaņdarbus klavierspēles un stīgu instrumentu spēles audzēkņu izpildījumā. Muzicēja Ance Ābolkalne, Santa Bērziņa, Rihards Bumbišs, Amēlija Felša, Kristiāna Gailāne, Paula Gridņeva, Vanesa Grīsle, Klaudija Kļava – Būmane, Una Koliste, Ance Poļaka, Danils Poļakovs, Edžus Everts Prazņicāns, Andris Rozenbergs, Kalvis Serdants, Elza Ūbele, Ralfs Vīksna un Alise Zara. Kopā ar viņiem – pedagogi Rita Bogdanova, Lāsma Cunska, Inita Čerbikova, Aiva Grosa, Ilze Kangsepa (arī koncertmeistare) un Inese Petrikalne.
Izstāžu “Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām” un “Laikmetu mielasts” telpās par muzikālo noformējumu rūpējās eifonija spēles klases audzēknis Deivids Struckis un absolvents, Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas saksofona spēles klases audzēknis Sandis Krūmiņš.
Atskaņojot latviešu un krievu tautu populārākās melodijas, izstādes “Skulptūras un citi nesenās pagātnes liecinieki” telpā muzicēja akordeona spēles klases pedagogs Alfs Kitlis. Savukārt izstādē “No trimdas Latvijā – Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras” muzicēja kokles spēles klases pedagoģe Dana Berkule, atskaņojot latviešu tautas dziesmas.

Nakts burvība Zvārtavas pilī
Leģendu nakts ietvaros  arī Apes novadā Zvārtavas pilī bija iespējams baudīt pils burvību. Pils auru izprotamāku  radīja ekskursijas  “Zvārtavas pils un mākslinieku leģendas”  gidu pavadībā. Īpaši ir tas, ka Zvārtavas pilī ir astoņstūru tornis, tas uzcelts trīs stāvu augstumā. Torņa pēdējā stāvā atrodas ārkārtīgi romantiska  jaunā pāra gulta, kur nakšņot varēja tikai un vienīgi jaunie pāri.
Zvārtavas pilī katrā istabā ir atšķirīgs dizains un atšķirīgas gultas, kas piešķir telpām un pašai ēkai savu īpašo noskaņu. Viesiem bija iespēja aplūkot arī šogad atjaunotos pils ēdamzāles logus un slēģus. Visa vakara gaitā varēja piedalīties arī radošajās darbnīcās “Manto. Mantojums.”, apgūstot arhitektūras, vitrāžu mākslas un tēlniecību. Pie tam, katrs viesis varēja  izveidot savu mini vitrāžas versiju. Darbnīcas vadīja Māra Kārkliņa, Vizbulīte Jaukule, Ineta Riepniece un Dace Lazdiņa.
Savukārt neilgi pirms pusnakts maģiskās noskaņās apmeklētājiem bija iespēja baudīt jauniešu grupas “TU TE” koncertprogrammu “Tu pirms aizlido”.
Teksts un foto: Līga Vīksna, Loreta Jargane

Citu datumu laikraksti