Lepojamies ar savu bānīti!

Katrai vietai un tās cilvēkiem ir kas tāds, ar ko lepojas un labprāt izrāda tūristiem. Alūksnes un Gulbenes pašvaldībām viens lepnuma objekts ir bānītis, kā mēs visi to mīļi saucam un uzreiz saprotam, ko tas nozīmē.

Katrai vietai un tās cilvēkiem ir kas tāds, ar ko lepojas un labprāt izrāda tūristiem. Alūksnes un Gulbenes pašvaldībām viens lepnuma objekts ir bānītis, kā mēs visi to mīļi saucam un uzreiz saprotam, ko tas nozīmē.
Šodien Gulbenes - Alūksnes Bānītis - vienīgais vispārējās lietošanas šaursliežu bānītis Baltijā - svin savu 102.dzimšanas dienu un par godu tam tiek rīkoti svētki gan Alūksnes un Gulbenes stacijās, gan citās bānīša pieturvietās. Varbūt kādam tas šķiet muļķīgi - rīkot svētkus vilcienam - bet laikam tie, kas vismaz vienreiz šajos svētkos ir pabijuši, izprot, ko tas nozīmē, un saprot, ka tie nav vienkārši svētki. Turklāt šodien bānīti vilks restaurētā tvaika lokomotīve "Marisa".
Šogad šajā dienā gan liels, gan mazs var atrast sev piemērotu izklaidi. Var apskatīt teatralizētu šovu par bānīša pirmsākumiem Gulbenes stacijā, kopā ar bānīti doties uz tradicionālo Stāmerienas stacijas gadatirgu, ieturēt tējas pauzi smalko aprindu gaumē Kalnienas stacijā, nokļūt "laupītāju nometnē" Papardes stacijā vai tikties ar Siera karali Aristaju Alūksnes stacijā. Bet pēc tam - izbaudīt "Marisas" zvaigžņu lietu... Reizēm kultūras darbinieki sūdzas, ka nevar izdomāt saistošus pasākumus, jo nav svētku režisori, bet - ja ir vēlēšanās kaut ko jaunu iemācīties un apgūt, tad taču cilvēks var tik daudz paveikt!
Varbūt tieši šodien kāds svētku apmeklētājs izdomās pievienoties Bānīša draugu klubam, lai varētu līdzdarboties tūrisma un muzejdzelzceļa veidošanā un veicināt Gulbenes - Alūksnes bānīša attīstību, ziedojot gan savu naudu, gan laiku, bet pretī saņemot gandarījumu par paveikto un palīdzības sniegšanu vēstures saglabāšanā.
Katram cilvēkam, kas dzīvo sliežu tuvumā, ir savs stāsts, bet lielākā daļa lepojas ar to, ka dzīvo netālu no bānīša. Viņi ir tik ļoti pieraduši pie bānīša, ka būtu grūti atrast, ja tā vairs nebūtu. Izdzirdot bānīša svilpi, daudziem tas kalpo par pulksteni. Daudzi ar bānīti dodas ogās un sēnēs, vēl kāds brauc uz darbu. Alūksnieši un gulbenieši ir tik ļoti pieraduši pie bānīša, ka tā ir viņu ikdiena.
Tādēļ mēs lepojamies, ka Gulbenes - Alūksnes dzelzceļa posms ir vienīgais vispārējās lietošanas šaursliežu dzelzceļš Baltijā. Lepojamies, ka bānītis ir vienīgais dzelzceļš Latvijā, kurš atzīts par valsts nozīmes kultūras pieminekli. Lepojamies, ka pārvadājumiem izmanto 20.gadsimta sešdesmito un astoņdesmito gadu dīzeļlokomotīves un vagonus. Un mēs priecājamies arī par to, ka bānīti ir iecienījuši tūristi, jo līdzās dzelzceļam ir gleznaina apkārtne, kā arī interesanti dabas un vēstures objekti. Līksmosim šodien kopā ar savu bānīti!

Citu datumu laikraksti