Lieto enerģiju gudri

Igaunijas - Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projektā “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā vakar norisinājās Enerģijas diena. Tās programmu veidojuši  ģimnāzijas 9.klases skolēni un viņu skolotājas Irena Bērziņa un Ligita Krieva sadarbībā ar Alūksnes novada pašvaldību. Pasākuma dalībnieki no Latvijas un Igaunijas skolām tikās, lai pētītu dažādas tehnikas un enerģijas patēriņu.
Enerģijas diena sākās ar desmit viktorīnas jautājumiem, uz kuriem visi dalībnieki veiksmīgi atbildēja. Dienas gaitā komandas piedalījās dažādos eksperimentos, izglītojās un dalījās pieredzē. Komandām dotie uzdevumi bija saistīti ar ēku siltināšanas efektivitāti, telefona izmantošanu cilvēkam draudzīgas vides nodrošināšanā, jaunas un vecas sadzīves tehnikas salīdzināšanu, apgaismojuma efektivitāti un citu. Skolēni labprāt iesaistījās dažādos eksperimentos, jo viņiem patīk praktiskais darbs, kad redz rezultātu un rodas skaidrība, kāpēc to visu vajag darīt.
Skolotāja I.Bērziņa ir gandarīta, ka informācija par enerģijas taupīšanu nepaliek tikai skolēnu galvās, bet viņi to nodod tālāk savām ģimenēm, draugiem. “Es ceru, ka nākamās paaudzes dzīvos pēc principa – izmanto elektroenerģiju gudri, jo šāds dzīvesveids un domāšana ļaus mums visiem dzīvot veselīgā vidē un ietaupīt. Piemēram, skolēni izrēķināja, ka, domājot par enerģijas patēriņu, gada laikā var sakrāt naudu jaunam ledusskapim,” atklāj I.Bērziņa.
Visiem zināms, ka pašas elementārākās lietas bieži vien ir ļoti efektīvas. “Mazgājot zobus, aizgriezt ūdens krānu, bez vajadzības netecināt ūdeni dušā, veļasmašīnu vienmēr piepildīt pilnu ar drēbēm, spuldzes nomainīt pret ekonomiskajām... Šīs ir tikai dažas vienkāršākās darbības, ko ikviens var darīt pats savās mājās. Jāsāk pašam ar sevi,” uzsver I.Bērziņa.
Turpinās no 1.lappuses

Šo projektu organizē igauņi. Pērn decembrī E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolēni apciemoja kaimiņvalsti, lai piedalītos līdzīgā pasākumā, kādu varējām vērot vakar Alūksnē. “Mums kopā ir interesanti un vienmēr jauki uzzināt ko jaunu. Daļu eksperimentus veicām un prezentējām Igaunijā, daļu – pie mums. Mēs darbojamies pēc kopīgas un vienotas programmas,” stāsta I.Bērziņa,  piebilstot, ka tuvākajā laikā dosies uz Alūksnes novada skolām, lai iepazīstinātu arī citus ar enerģijas taupīšanu.

Iemācās praktiskas lietas
Viens no uzdevumiem, kas jau iepriekš bija sagatavots, bija video, kas sniedz padomus un idejas gudrai enerģijas izmantošanai ikdienā skolā vai mājās. “Es izmantoju “Elektrum” pakalpojumus un ļoti ietaupu, jo visu var pārbaudīt – kad ekonomiskāk izmantot sadzīves tehniku, kad labāk likt tehnikai atpūsties. Kad neesmu mājās, man paliek ieslēgts tikai ledusskapis. Varu visiem ieteikt sekot līdzi enerģijas patēriņam,” savā pieredzē ar ikdienas enerģijas izmantošanu dalījās skolotāja L.Krieva un piebilda, ka skolēni, kas piedalās enerģijas pulciņā, ir daudz ko iemācījušies. Galvenā atziņa, apmeklējos Enerģijas dienu, ir - enerģiju vajag izmantot gudri un prātīgi.

Alūksnes skolu komandas
Enerģijas dienā Alūksni apmeklēja skolēni no Lizuma, Valmieras, Igaunijas un Alūksnes novada.
E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas komandā piedalījās Jurģis Krūmiņš, Vendija Mišela Krievāne, Paula Gabrāne, Alise Zēmele. Alūksnes pilsētas sākumskolas komandā - Nikola Amanda Cēsniece, Adrians Trops, Matīss Meirāns, Daniels Semjonovs, Robina Klasmane, Sandija Kalniņa, Kadrija Anna Prangele – šie skolēni ieguva nopietnākās komandas nomināciju.
Alūksnes novada vidusskolas komandā piedalījās Aleksandrs Mellītis, Andijs Ločmelis, Daniels Āboliņš, Elvis Kārkliņš, Emīls Pometuns un Armands Baikovs.
Skolēni bija sagatavojuši īsas video prezentācijas ar padomiem par to, kā efektīvāk izmantot enerģiju. Video pieteikumus vērtēja eksperti no “Elektrum” un “Vidzemes televīzijas”. 1.vieta - Helēnai Razminovičai no Valmieras Viestura vidusskolas, 2.vieta - Elzai Martinovai no Lizuma vidusskolas, 3.vieta - Aleksandram Mellītim no Alūksnes novada vidusskolas. Veicināšanas balvu ieguva Žanete Spirka no E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas.

— Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

  Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

  Alūksnes Kultūras centrā 14.februārī pulksten 19.00 notiks atkalredzēšanās ar komponistu Jāni Lūsēnu. Alūksniešiem būs iespēja klausīties pilnasinīgu...

 • Ates muzejs aicina ciemos

  Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs līdz 9.februārim aicina pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnus piedalīties izglītojošā programmā...

 • Alūksnē viesojas Kanādas vēstnieks 3

  Alūksnē viesojas Kanādas vēstnieks

  Alūksni trešdien apmeklēja Kanādas vēstnieks Alēns Osērs, lai iepazītu novadu un tiktos ar pašvaldības pārstāvjiem. Vēstnieks apmeklēja Alūksnes...