Limfomas slimnieku atbalstam izveido biedrību

Septembrī Latvijā pirmo reizi atcerējās Starptautisko Limfomas dienu. Lai pievērstu uzmanību šai slimībai un tās ārstēšanai, izveidota mājas lapa “www.limfoma.lv”, notika konference, kurā piedalījās Alūksnes onkoloģe Ārija Bertuka.

Septembrī Latvijā pirmo reizi atcerējās Starptautisko Limfomas dienu. Lai pievērstu uzmanību šai slimībai un tās ārstēšanai, izveidota mājas lapa "www.limfoma.lv", notika konference, kurā piedalījās Alūksnes onkoloģe Ārija Bertuka.
"Limfoma ir retāk sastopama nekā citi ļaundabīgi audzēji. Pašlaik uzskaitē ir 514 onkoloģiskie slimnieki, tikai deviņiem ir limfoma. Tas nav daudz. Starptautiski pētījumi liecina, ka cilvēkiem trūkst informācijas par šo ļaundabīgo audzēju - limfomu. Iespējams, ka nosaukumu nezina pat cilvēks, kam ir šī slimība - limfas audu audzējs. Tas nozīmē, ka veidojas palielināti limfas dziedzeri padusēs, uz kakla, cirkšņos, pie elkoņiem. Retāk limfomas ir ārpus limfmezgliem, piemēram, kuņģī," stāsta ārste. Viņa uzsver slimības galvenos simptomus: palielinātu limfmezglu veidošanās, pastiprināta svīšana, nogurums, ilgstoši paaugstināta ķermeņa temperatūra un svara samazināšanās. Tie nav specifiski, tāpēc vasarā par svīšanu parasti neuztraucas. Tāpat noguruši ir daudzi, kas intensīvi strādā. Tiesa, ievērojama svara samazināšanās var satraukt un radīt vēlmi konsultēties ar ārstu. "Palielināti limfmezgli noteikti jārāda ārstam, bet ne vienmēr tie nozīmē ļaundabīga audzēja veidošanos. Tikai limfmezgla biopsija var apstiprināt vai noliegt saslimšanu ar limfomu. Tad limfmezglu operē," norāda Ā.Bertuka. Operācija nav smaga.
Protams, sākuma stadijā atklātas limfomas ārstēšanai ir labi rezultāti. Tie ir pat labāki nekā citu ļaundabīgu audzēju ārstēšanā sasniegtie. Limfomu ārstēšanā lieto ķīmijterapiju un staru terapiju. Atsevišķos gadījumos izoperē liesu. "Par izārstētiem atzīst tos slimniekus, kam ir remisija. Tas nozīmē, ka viņiem neatrod nekādas slimības pazīmes. Tā var ilgt no viena gada līdz mūža beigām, tomēr ir iespēja, ka slimība var atkārtoties, tāpēc regulāri jāpārbauda veselība," skaidro onkoloģe. Četrus bijušos slimniekus viņa nav redzējusi gadiem, tāpēc nevar zināt, vai viņi ir veseli. Trīs slimnieki ir izārstējušies, un pārbaudes liecina, ka tiem nav nekādu veselības problēmu, bet divi turpina ārstēties.
Nodibināta Latvijas Limfomas pacientu atbalsta biedrība, lai informētu mediķus par šīs slimības ārstēšanas problēmām un mudinātu pievērst lielāku uzmanību limfomai raksturīgiem simptomiem.
"Pēdējā laikā veidojas arī citu slimību pacientu atbalsta biedrības. Daļēji tas ir izskaidrojams ar to, ka valsts saslimšanai ar ļaundabīgiem audzējiem pievērš nepietiekamu uzmanību. Cilvēki ir trūcīgi, bet viņiem par visu ir jāmaksā, tāpēc nevalstiskās organizācijas pilda valsts funkcijas. Tās raksta projektus, lai iegūtu finansējumu," atzīst Ā.Bertuka. Protams, arī morāli ir svarīgi, lai limfomas slimnieki varētu tikties un pārrunāt savas problēmas atbalsta biedrībā. Tās valdes priekšsēdētāja ir Ilze Skrodele, kontaktpersona - Iveta Smilga. Viņas tālruņa numurs ir 7103202 vai 9424373, e - pasts: "iveta.smilga@bps.lv".

Citu datumu laikraksti