Līves ciemā sāk audzēt gaļas šķirnes govis

Virešu pagasta Līves ciema “Ceriņu” saimnieki Gunta un Andris Gavari ir otrie Alūksnes rajonā, kuri piedalās Latvijas Dabas fonda projektā “Ziemeļgaujas ielejas apsaimniekošana un aizsardzība” un audzēs gaļas govis.

Virešu pagasta Līves ciema "Ceriņu" saimnieki Gunta un Andris Gavari ir otrie Alūksnes rajonā, kuri piedalās Latvijas Dabas fonda projektā "Ziemeļgaujas ielejas apsaimniekošana un aizsardzība" un audzēs gaļas govis.
"Virešu pašvaldība iesaistījās šādā projektā. Mēs tikai piekritām idejai," stāsta Andris Gavars. Piedāvājums piedalīties šādā projektā Gavaru ģimenei ticis izteikts jau sen un jau bija aizmirsts.
"Tad pēkšņi pie mums ieradās projekta koordinatore, un tā esam kļuvuši par lopkopējiem. Protams, pieredzi guvām tepat Gaujienā un Valkas rajonā, kur arī realizē šo projektu," atzīst A.Gavars.
Aprīlī pirmais uz lauku sētu atceļojis Limuzīnas šķirnes bullis. 16 gaļas šķirnes Šarolē govis Līves ciemā ieradās vairāk nekā pirms mēneša. "Turpinām būvēt otru aploku. Patlaban tās ir izmitinātas vienā. Jāsāk domāt par novietni, jo ziemā tām vajadzēs dzīvot zem jumta. Ferma būs jāpielāgo govīm," skaidro A.Gavars.
Projekts paredz, ka pēc diviem gadiem jāatdod 16 izaudzētās teles. Darba pietiekot - jāpļauj zāle zem aplokiem, jāsarūpē siens. Šim nolūkam iegādāta tehnika. Savvaļas govīm, kas ganās Gaujas krastā, būs nepieciešama vairāk nekā tonna siena. "Tad būs jāuzsāk krūmu ciršana vietās, kur to paredzējis Dabas fonds," uzsver viņš. Savulaik Līves ciemā bijušas 120 govis. Ilgu laiku tajā nebija neviena liellopa.
A.Gavars atzīst, ka lauksaimniecību var apvienot ar automašīnu tirdzniecību (viņš ir SIA "Andruks" īpašnieks). "Zeme un lopi man vienmēr ir patikuši. Tagad tikai jāapgūst likumdošana, kas attiecas uz lauksaimniecību," bilst A.Gavars.
Ar bulli saimniekiem bijuši dažādi piedzīvojumi, īpaši tad, kad viņš baudījis vientulību. Visvairāk trūkties iznācis mājas sargam taksim Maksim, kas ne vienreiz vien izbaudījis buļļa spērienu.

Citu datumu laikraksti