Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lūsveris: efektīvi izvēlēts pieslēgums un patēriņš izmaksas necels 6

1. augustā stāsies spēkā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) apstiprinātie AS «Sadales tīkls» (ST) elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu (elektrības sadales jeb piegādes tarifu) plāns, kas nozīmē, ka pirmos elektrības rēķinus no elektrības tirgotājiem, atbilstoši jaunajiem tarifiem, iedzīvotāji saņems septembra sākumā. Tā saukto «nulles» patēriņa elektrības pieslēgumu īpašniekiem jāizlemj – maksāt par pieslēgumu 1,5–4,84 eiro mēnesī vai no tā atteikties.

Par pakalpojumu jāmaksā
ST attīstības direktors valdes loceklis Rolands Lūsveris uzsver – lielākajai daļai klientu, kuri elektrību arī reāli lieto, rēķini praktiski nemainīsies vai pat samazināsies. Taču galvenais izmaiņu mērķis ir radīt vienlīdzīgus nosacījumus visiem uzņēmuma klientiem. «Līdz šim klienti vēl no padomju laikiem bija pieraduši, ka par elektrību maksā tikai tad, kad reāli tā patērēta. Līdz ar to arī radās situācija, kad sevišķi pirmskrīzes gados cilvēki pieprasīja un veidoja jaunus pieslēgumus vai saglabāja gadiem ierastos, lai gan reāli elektrību konkrētajā objektā patērēja labi ja pāris reižu gadā. Tajā pašā laikā daudzi nepadomā, ka veidojas gana lielas izmaksas, lai uzturētu pastāvīgā darba kārtībā ikvienu elektropārvades līniju,» viņš akcentē.
ST galvenais uzdevums ir elektroapgādes sistēmas darbības kvalitātes, drošuma un nepieciešamo jaudu nodrošināšana visefektīvākajā veidā ikvienam klientam neatkarīgi no tā, kur konkrētais pieslēgums atrodas. Tas attiecīgi arī nozīmē izmaksas gan par ikdienas uzturēšanas darbiem, gan avāriju novēršanu, kā arī nepieciešamajiem uzlabojumiem. Šīs izmaksas sedz elektroapgādes sistēmas lietotāji, un tās ir iekļautas sadales sistēmas pakalpojuma tarifā, ko maksā klienti, norēķinoties par saņemto pakalpojum, – pagaidām gan tikai tie klienti (šajā gadījumā runa ir par mājsaimniecībām), kas ikdienā patērē elektroenerģiju.
Izstrādājot izmaiņas tarifu struktūrā, uzņēmuma speciālisti radīja kompromisu, lai līdzsvarotu elektroapgādes sistēmas vajadzības kvalitatīva  un droša pakalpojuma sniegšanai un klientu iespējas, kā arī, lai summa par pieslēguma nodrošināšanu nebūtu pārlieku liela. SPRK apstiprinātā tarifu struktūra pie vidēja elektrības patēriņa un efektīvas pieslēguma jaudas izmantošanas lielākajai daļai klientu neradīs izmaksu pieaugumu, turklāt labākajā gadījumā šīs izmaiņas kopējo rēķinu pat nedaudz samazinās, skaidro ST valdes loceklis.

Jāizdara pareizā izvēle
Līdzšinējā tarifu struktūra paredz, ka iedzīvotāji maksā par katras patērētās elektrības kilovatstundas piegādi, savukārt no 1. augusta līdzsvarotajā tarifā iedzīvotajiem līdzšinējā pakalpojuma cena par elektrības piegādi veidosies no divām daļām – fiksētas ikmēneša maksas par pieslēguma nodrošināšanu un maksas par elektrības piegādi atbilstoši patērētajām kilovatstundām, kas līdzsvarotajā tarifā ir samazināta par līdz pat 22 procentiem, akcentē R.Lūsveris. «Jaunā elektrības piegādes pakalpojuma tarifu struktūra ir veidota tā, lai samazinātā maksa par elektrības piegādi pie vidēja elektrības patēriņa kompensētu fiksēto ikmēneša maksu par pieslēguma nodrošināšanu un lai tādējādi mūsu klientiem nepieaugtu kopējie izdevumi par elektroenerģiju. Pēc mūsu speciālistu aprēķiniem, aptuveni 700 tūkstošiem mājsaimniecību šīs izmaiņas elektrības gala rēķinu būtiski neietekmēs vai tas pat samazināsies,» viņš skaidro.
Pēc R.Lūsvera vārdiem, jaunā tarifu struktūra savā ziņā mudinās klientus arī nopietni apsvērt un pārdomāt izvēlētā pieslēguma parametrus, kas no 1. augusta arī ietekmēs elektrības gala rēķina summu. «Tas, kas mūs jau šobrīd iepriecina, uzzinot par SPRK lēmumu apstiprināt jaunos tarifus, aizvien vairāk klientu sāk nopietni domāt un rēķināt, kāds ir viņu ikmēneša elektrības patēriņš, vai izvēlētā pieslēguma jauda nav par lielu reālajam patēriņam un vai tādējādi no 1. augusta nenāksies maksāt vairāk tikai tādēļ, ka savulaik pieprasīts, piemēram, 40 ampēru trīs fāžu pieslēgums, lai gan realitātē konkrētajam mājoklim pietiktu ar 20 ampēru vienas fāzes pieslēgumu,» pauž R.Lūsveris, piebilstot, ka arī paši ST darbinieki šobrīd aktīvi vērtē pieslēguma parametrus savos mājokļos, lai līdz ar jaunās kārtības spēkā stāšanos nebūtu jāmaksā vairāk. «Nav ko noliegt – arī mēs esam cilvēki, un skaidrs, ka agrāk arī mēs īpaši nerēķinājām savos mājokļos, vai pieslēguma parametri nav lielāki, nekā vajadzīgs. Arī man pašam mājās ir 40 ampēru jauda, jo man ir uzstādīts caurplūdes ūdens sildītājs, kuru es lietoju periodiski, nevis pastāvīgi, līdz ar to reāli 40 ampēru it kā ir par daudz. Tad nu tagad, gatavojoties jaunajai kārtībai, es arī skatos un rēķinu – kādas ir iespējas, lai es rezultātā nepārmaksātu, bet lietotu pieslēgumu efektīvi,» akcentē ST valdes loceklis.

Palīgrīki izvēles izdarīšanai
A.Lūsveris atgādina, ka elektrības rēķina izmaiņas būs atkarīgas no ikmēneša elektrības patēriņa un pieslēguma veida. Piemēram, mājsaimniecībām vienfāzes pieslēgumos, kurās elektrība netiek patērēta, turpmāk rēķins pieaugs par fiksēto mēneša maksu 1,50 eiro (ietverot pievienotās vērtības nodokli – PVN). Savukārt ar salīdzinoši mazu elektrības patēriņu – 85 kilovatstundas (kWh) mēnesī – kopējais rēķins pieaugs par 0,23 eiro. Ar 115 kWh patēriņu mēnesī, gala rēķins samazināsies par 0,21 eiro, bet ar patēriņu 300 kWh mēnesī kopējais rēķins samazināsies par 2,97 eiro mēnesī.
Mājsaimniecībām trīsfāžu pieslēgumos fiksētās ikmēneša maksas apjoms būs atkarīgs no pieslēguma jaudas. Piemēram, 20 ampēru trīsfāžu pieslēgumos, kuros elektrība netiek patērēta, turpmāk rēķins pieaugs par fiksēto mēneša maksu 4,84 eiro (ietverot PVN). Savukārt ar salīdzinoši mazu elektrības patēriņu – 100 kWh mēnesī – kopējais rēķins pieaugs par 3,35 eiro. Ar patēriņu 400 kWh mēnesī gala rēķins samazināsies par 1,13 eiro, bet ar elektrības patēriņu 600 kWh kopējais rēķins samazināsies par 4,10 eiro mēnesī.
Vienfāzes pieslēgums nodrošina mazāku jaudu, tāpēc fiksētā mēneša maksa paredzēta zemāka. Savukārt trīsfāžu pieslēgumos tiek nodrošināta lielāka jauda, tāpēc fiksētā mēneša maksa būs augstāka un atšķirsies atkarībā no pieslēguma jaudas. Informācija par konkrētā mājokļa sadales tarifu, fāžu skaitu un pieslēguma jaudu ir pieejama līgumā ar elektrības tirgotāju, kā arī pie tirgotāja vai ST portālā www.e-st.lv. Fāžu skaits norādīts arī uz elektrības skaitītāja. Vienfāzes pieslēgums pārsvarā tiek nodrošināts dzīvokļos. Ar tā piegādāto jaudu pietiek, lai darbinātu visas dzīvoklī nepieciešamās elektroierīces – apgaismojumu, veļas mazgājamo mašīnu, ledusskapi, televizoru, gludekli, elektrisko tējkannu un citas ierīces. Jaunajos projektos un privātmājās raksturīgāks ir trīsfāžu pieslēgums, jo tur jādarbina vairāk un jaudīgākas elektroierīces, piemēram, siltumsūkņi vai elektriskās apkures ierīces.
Lai palīdzētu iedzīvotājiem izprast sagaidāmo izmaiņu ietekmi uz katras mājsaimniecības budžetu, ST speciālisti ir izstrādājuši informatīvu tarifu salīdzināšanas kalkulatoru, ar kuru katrs var ātri un ērti aprēķināt elektrības rēķina izmaiņas, stājoties spēkā līdzsvarotajiem tarifiem. Tarifa kalkulators ir izvietots ST mājas lapā www.sadalestikls.lv pie informācijas par tarifiem, un tam ir pievienota paskaidrojoša instrukcija, lai ātri vien soli pa solim nonāktu pie salīdzinošā rezultāta, stāsta R.Lūsveris.
Tāpat uzņēmuma mājas lapā darbojas vēl viens kalkulators, ar kuru jebkurš klients var novērtēt, kādi pieslēguma tehniskie parametri ir nepieciešami konkrētajam mājoklim. «Būtībā šis kalkulators savulaik tika radīts tiem klientiem, kuri vēlējās izveidot jaunu pieslēgumu un attiecīgi saprast, cik lielu pieslēguma jaudu nepieciešams ierīkot. Taču šobrīd līdz ar tarifu struktūras izmaiņām šis kalkulators kļūst aktuāls gandrīz ikvienam mūsu klientam, jo vienkāršā veidā un pietiekami ātri ļaus saprast, vai šodienas realitāte nav pavisam cita, salīdzinot ar mūsu agrākajiem provizoriskajiem aprēķiniem. Tādēļ aicinu ikvienu klientu izmantot abus kalkulatorus un aprēķināt, vai gadījumā laikā līdz 1. augustam nav vērts sakārtot savu saimniecību un ierīkot pareizu elektroenerģijas pieslēgumu,» akcentē ST valdes loceklis.
Saprotot, ka ne katram iedzīvotājam ir vienkārši izprast elektroenerģijas pieslēgumu jaudu dažādos tehniskos parametrus, un to, ka situācija katrā konkrētā mājsaimniecībā var būt ļoti specifiska, ST vadība pieņēmusi lēmumu: gada laikā (no šā gada 1. augusta līdz 2017. gada 31. jūlijam) ikvienai mājsaimniecībai, kura būs mainījusi sava pieslēguma parametrus uz zemākiem, taču konstatēs, ka samazinātā jauda tomēr neļauj vienlaicīgi darbināt ikdienā lietojamās elektroierīces, jo bieži sāk atslēgties ievadaizsardzības automāts, tiks nodrošināta iespēja vienu reizi par brīvu atgriezties iepriekšējās jaudas robežās, akcentē R.Lūsveris un atgādina, ka pieslēguma jaudas samazināšana tāpat kā līdz šim būs par brīvu.

Kā veidojas rēķins par
elektrību?
Pirmā rēķina sastāvdaļa ir «Elektroenerģijas cena», kas ir mājsaimniecības mēnesī patērētās elektrības cena, ko noteicis izvēlētais elektrības tirgotājs. Nākamā sastāvdaļa ir «Elektrības pārvades un sadales sistēmas pakalpojumi» jeb maksa par elektrības piegādi, Latvijas elektrotīklu uzturēšanu un bojājumu novēršanu iedzīvotājiem. Tālāk seko «Obligātā iepirkuma komponentes», kas ir maksa par atbalstāmo elektroenerģiju jeb obligāto iepirkumu, kas ir valsts noteikts atbalsta mehānisms, lai veicinātu elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamajiem energoresursiem, kā arī atbalsts elektroenerģijas ražošanai koģenerācijas procesā. Vēl rēķinam var tikt piemērota tā piegādes maksa, ja izvēlaties rēķinu saņemt pa pastu papīra formātā. Uz iepriekš minētajām rēķina sastāvdaļām tiek attiecināts valsts noteiktais pievienotās vērtības nodoklis 21 procenta apmērā.
Augusta elektrības rēķinos, kurus iedzīvotāji saņems septembra sākumā, rēķina sadaļā par elektrības pārvades un sadales pakalpojumiem tiks atsevišķi uzrādītas divas pozīcijas – fiksētā maksa par pieslēguma nodrošinājumu un maksa par patērētās elektrības piegādi.

Svarīga ir kvalitāte
R.Lūsveris akcentē, ka tarifu struktūras sakārtošanas pamatā ir gan taisnīguma princips, ka par pakalpojuma pieejamību maksā visi, ne tikai tie, kas tērē elektrību, gan arī uzņēmuma ilgtermiņa attīstības mērķi. «Jau daudzkārt esam uzsvēruši, ka ST prioritāte ir stabils, drošs un moderns elektroapgādes tīkls visā valsts teritorijā, ko nav iespējams nodrošināt bez pastāvīgiem ieguldījumiem. Taču nedrīkst būt tā, ka par to pārsvarā maksā tikai tie klienti, kuri patērē elektrību. Katras elektrolīnijas trases periodiska attīrīšana no kokiem, katras apakšstacijas uzturēšana prasa noteiktu summu, kuru solidāri sedz klienti. Mūsuprāt, jaunā tarifu struktūra ir godīga un pamatota, jo katrs var izvēlēties sev piemērotāko pieslēgumu un nepārmaksāt par saņemto pakalpojumu,» uzsver ST valdes loceklis. Viņš arī atgādina, ka nākamajiem trim gadiem ir izstrādāts detalizēts plāns, kur, ko un cik lielā apjomā uzņēmums īstenos elektroapgādes sistēmas modernizācijā un pakalpojuma kvalitātes uzlabošanā. Sadales tarifi, saskaņā ar kuriem klienti norēķināsies atbilstoši savai pieslēguma jaudai un elektrības patēriņam, segs elektrotīkla uzturēšanas un atjaunošanas izmaksas. Ilgtspējīga elektroapgādes tīkla attīstības minimālā prasība ir to modernizēt atbilstoši klientu vajadzībām un pieprasījumam un katru gadu pilnībā atjaunot vismaz divus procentus no kopējā elektrotīkla apjoma. Latvijas elektrolīniju kopgarums ir ap 95 tūkstošiem kilometru. Ik gadu nepieciešams rekonstruēt un atjaunot elektrolīnijas vidēji 1600 kilometru garumā. Tas ir minimālais apjoms, kuru uzņēmuma speciālisti ir novērtējuši kā kompromisa variantu starp iedzīvotāju un uzņēmumu maksātspēju un objektīvu nepieciešamību elektrotīkla atjaunošanā, lai turpinātu uzlabot klientu elektroapgādes drošumu un kvalitāti, līdz 2024. gadam sasniedzot ES vidējo līmeni. ◆

Komentāri 6

Mr_Laukuvecis

Tikai nevajag, labi? Kādu "efektīvu" pieslēgumu var izvēlēties, ja saimniecībā ir neregulāri lietojama, bet jaudīga iekārta (teiksim, metināmais aparāts, elektriskais zāģis) vai lauksaimnieki, kas pāris mēnešus gadā darbina graudu kaltes?? Ja nekādi nevarat pierīties, vismaz godīgi pasakiet...

pirms 4 gadiem, 2016.07.29 10:43

Iesaku

Iesaku nopirkt ģeneratoru un ietilpīgu akumulatoru. Var gadīties, ka ļoti noderēs jebkurā gadījumā.

pirms 4 gadiem, 2016.08.01 13:38

:D > Iesaku

Tavs ieteikums der dabas stihijas gadījumā, bet ne šajā reizē ...

pirms 4 gadiem, 2016.08.01 19:40

patēretāja

un vēl teica, ka 2 gadu laikā elektrībai cena nemainīsies. Pagāja knapi gads un jau atkal elektribai cena oieaug.

pirms 4 gadiem, 2016.07.29 15:53

Shēma

Atkal izdomāja,kā cilvēkus *** !!! Laupa "pa smuko" !

pirms 4 gadiem, 2016.07.29 17:55

pretīgi darbi un purns

Kārtējais slēptais nodoklis,kas visvairāk skars trūcīgos un elektrību maz patērējošos klientus.Grābj nekaunīgi naudu kur to visvieglāk paņemt,jo bez elektrības neviens nevar dzīvot.

pirms 4 gadiem, 2016.07.31 10:56

Citu datumu laikraksti

 • Pilssala - kā odziņa 3

  Pilssala - kā odziņa  17

  Turpinās no 1.lpp. Uzņēmējiem pašvaldības pārstāvji prezentēja ēkas un tai pieguļošās teritorijas labiekārtojuma skiču  projektu un stāstīja par...

 • “Saimnieks meklē saimnieci” Alūksnē

  “Saimnieks meklē saimnieci” Alūksnē

  Šovasar deviņās Latvijas brīvdabas estrādēs skatītāju vērtējumam izrāžu apvienība „Pannas Teātris” nodod jaunāko izrādi - komēdiju „Saimnieks meklē...

 • Audžuģimeņu bērni atpūšas nometnē

  Audžuģimeņu bērni atpūšas nometnē

  Apes novada “Kalnarušķos” vēl līdz trešdienai notiks Latvijas Bērnu fonda atbalstīta vasaras nometne bērniem no aizbildņu un audžuģimenēm. Bērniem tā...

 • Drons – drauds valsts un cilvēku drošībai? 4

  Drons – drauds valsts un cilvēku drošībai?  4

  (Turpinās no 1.lappuses)Bezpilota lidaparātiem jeb droniem kļūstot arvien populārākiem, valdība domā, kā ierobežot šo brīvo lidaparātu lidināšanos....

 • Jauni pasākumi

  Jauni pasākumi

  Nākamās nedēļas nogalē Alūksnē un Apē norisināsies divi nebijuši pasākumi. 16.jūlijā Alūksnē pirmo reizi pulcēsies tūrisma rallija jeb brīvdienu...

 • Vajadzētu kļūt mazliet iecietīgākiem

  Pagājušās nedēļas svētdienas vakarā Engures pagasta kempingā “Abragciema Baloži” kāds puisītis uz brīdi atstāts rotaļājamies ar citiem bērniem smilšu...