Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Māca demokrātiskās līnijdejas

Alūksniete Inita Veismane divus gadus interesentiem māca līnijdejas. Viņa norāda, ka šīs dejas var dejot ikviens jebkurā vietā un vecumā.

Alūksniete Inita Veismane divus gadus interesentiem māca līnijdejas. Viņa norāda, ka šīs dejas var dejot ikviens jebkurā vietā un vecumā.
"Pirms diviem gadiem izlasīju sludinājumu, ka piedāvā apgūt līnijdejas. Teicu vīram, ka vajag pamēģināt. Arī mūsu vadītās deju kopas "Jukuma" dejotājiem tās patika, bet šogad līnijdejām neatliek laika, jo ir jāgatavojas dziesmu un deju svētkiem," stāsta I.Veismane.
Līnijdejas dejo individuālisti
Pašlaik viņa līnijdejas māca Ziemeru, Annas, Jaunannas, Jaunalūksnes un Trapenes pagasta iedzīvotājiem, kā arī Alūksnē.
"Lielu aktivitāti un interesi izrāda trapenieši. Jauki, ka pagasta kultūras nama vadītāja Ilze Lipstoka ir izteikusi domu vasarā organizēt līnijdeju festivālu. Tautiskās un sarīkojumu dejas mācās, lai pēc tam kaut kur uzstātos, bet līnijdejas mācās sev. Tā ir šo deju specifika. Bet ir dejotāji, kas man nemitīgi jautā, kad mēs kaut kur uzstāsimies. Tad ir jāgaida festivāls," saka I.Veismane.
Viņa uzsver, ka līnijdejas var dejot visu vecumu cilvēki. Pēc dažām nodarbībām pazūdot biklums, dejas temps paātrinās un interese palielinās. Sākumā apgūst soļus un to kombinācijas, pēc tam dejo mūzikas pavadījumā.
"Tas ir visjaukākais, ka nāk bērni, jaunieši, pieaugušie un cilvēki labākajos gados. Manuprāt, tā ir liela uzdrīkstēšanās - dejot sirmā vecumā. Līnijdejas dejo individuālisti. Te nav partnera, kas "pavelk aiz rokas", ja dari kaut ko nepareizi. Te viss jāzina un jādara pašam. Bērniem līnijdeju dejošana ir pašizteikšanās," spriež I.Veismane.
Dejo ar smaidu un nesatraucas
"Līnijdejas neprasa smagu fizisku piepūli. Mūzika iedvesmo cilvēku, un viņš atraisās. Protams, pēc dejošanas ir nogurums, bet kāju muskuļi nesāp. Līnijdejas var dejot visur, ja tikai skan attiecīga mūzika. Arī ballītēs, ja trūkst vīriešu. Tās ir demokrātiskas un tādi ir arī to tērpi. Līnijdejās nav līderu, jo visi dejo vienlīdz labi," klāsta I.Veismane.
Viņa neslēpj, ka idejas dejām gūst internetā no aprakstiem angļu valodā un no Balvu līnijdeju klubiņa dalībniekiem.
"Pati neesmu horeogrāfe nevienai no dejām, jo neuzskatu sevi par tik radošu. Uzskatu, ka ir tie, kas rada, un tie, kas dara. Cilvēkus, kas sevi uzskata par radošiem, bet viņiem nav šī talanta, saucu par mehāniķiem," bilst deju skolotāja.
"Man patīk, ka es katru vakaru mūzikas pavadījumā varu izkustēties un dzīvot aktīvu dzīvesveidu. Vienmēr esmu gatava uzsākt ko jaunu. Labprāt relaksējos diskotēkās, bet nesaista šlāgermūzika. Dejojot atdodu sevi visu. Es nevaru dejot līnijdejas tikai tādēļ, ka tas pašlaik ir populāri. Dejojot vienmēr smaidu un nesatraucos, ja kaut kas sajūk," apgalvo I.Veismane.
Vada ģimenisku deju kolektīvu
Viņa apgalvo, ka pašdarbība ir dzīves sastāvdaļa kopš sevi atminas. Arī vecāki bijuši muzikāli cilvēki.
"Esmu dzimusi Zemgalē. Uz Alūksni pārcēlāmies, jo vīru te norīkoja strādāt. Svešajā pilsētā nevienu nepazinām. Sāku dziedāt skolotāju korī "Atzele", tomēr nelika mierā doma par dejošanu, tādēļ kopā ar vīru nodibinājām precētu pāru deju kopu "Jukums". Ļoti vēlējos dejot, un zināju, ka ir arī daudz citu pāru, kas to grib darīt. Gan man, gan Agrim bija daudz darba un rūpes par bērniem, tādēļ maz laika varējām pavadīt divatā. Interese par dejošanu bija abiem. Manuprāt, šie pirmdienas vakari, kad tiekamies mēģinājumos, ir burvīgi, jo kopā ar sev tuvāko esi atrāvies no darbiem, lai nodotos tam, kas interesē. Tās ir vērtīgas divas līdz trīs stundas nedēļā enerģijas iegūšanai," stāsta I.Veismane.
"Jukumā" ir dejojuši dažādi pāri. "Esam ģimenisks kolektīvs, kas nav mazsvarīgi. Visiem dalībniekiem ir augsta atbildības izjūta pret pārējiem kolektīva dejotājiem. Tas ir kaut kas netverams, kas mūs visus saista. Vēl joprojām neesmu izpratusi, kur pāriem rodas gribasspēks un interese vakarā nākt uz mēģinājumiem, ja diena aizvadīta spraigā darbā," atzīst I.Veismane.
Viņa uzsver, ka dzīvo saskaņā ar sirdsapziņu, nedarot otram ļaunu. "Pieļauju, ka bieži esmu nesaprasta, jo nemēdzu teikt "pareizās" frāzes. Vienmēr saku, ko domāju. Esmu enerģiska, jo man patīk iesaistīties sabiedriskās aktivitātēs. Mēs ar vīru nekad nemēdzam apstāties pie sasniegtā, vienmēr tiecamies tālāk.
Mūsu atpūtas saliņa ir lauku māja "Kociņi" Annas pagastā. Tur braucam atpūsties un gūt enerģiju," saka I.Veismane.
Fakti
Līnijdejas jeb "line dance", kā tās sauc angliski, ir sinhronas dejas, ko dejo kantri mūzikas pavadībā līnijās. Daudzi noteikti būs redzējuši līnijdejas, skatoties vesternus vai citas filmas par ASV dienvidu štatiem.
Līnijdejās improvizēt nevar, jo visiem jādejo vienādi soļi un jāveido vienādas figūras.
Par kantri mūzikas dzimteni tiek uzskatīta ASV. Dejojot līnijdejas, ir iespēja iepazīties ar šo mūzikas stilu.
Visvairāk kantri festivālu notiek Nešvilā, kur piedalās apmēram divdesmit pieci tūkstoši apmeklētāju, ne velti Nešvilu dēvē par "Music City of USA".
Latvijā, Igaunijā un Lietuvā kantri festivāli notiek jau vairākus gadus. Latvijā kantri festivāls notiek Bauskā. Lai būtu īsts kantri dejotājs, jābūt arī attiecīgam apģērbam.

Citu datumu laikraksti

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Atpūtas pasākumi. 15.martā pulksten 18.00 Gulbenes rajona Lizuma kultūras namā - atpūtas pasākums "Atver durvis uz pavasari".Atpūtas pasākumi ...

 • Uzzied, lai priecētu

  Kalateja. Kalateja ir marantas dzimtas augs, kas mīl siltu un mitru gaisu. Puķei patīk gaiša vieta.Kalateja Kalateja ir marantas dzimtas augs, kas...

 • Rit akcija Kailas pret karu

  Šonedēļ apmēram 35 jaunieši, galvenokārt meitenes, fotografējās kailas protestam pret Latvijas atbalstu uzbrūkošam karam Irākā.Šonedēļ apmēram 35...

 • Latvija man ir mīļa kā manas mājas

  Droši vien tie, kas nedzīvo savā etniskajā dzimtenē, daudz biežāk domā par to, vai viņiem ir svarīgi saglabāt piederību savai tautai.Droši vien tie,...

 • Policija informē

  Nozog transportlīdzekļus. Annas pagastā 11.martā nozagta "Audi 90" markas automašīna.Nozog transportlīdzekļus Annas pagastā 11.martā nozagta "Audi...

 • Piedalās sarīkojumu vadītāju konkursā

  2. Latvijas sarīkojumu vadītāju konkursā "Caur smiekliem pilnīgi nopietni" veiksmīgi startēja arī dalībnieki no Alūksnes rajona. Alūksnietis Normunds...