Māca izprast teātri kā mākslas veidu

Režisors vienmēr atrodas radošā procesā. Viņam ir jāizvēlas izrādes, jāatrod katram aktierim piemērota loma, jāmāca aktieriem izprast lomu, jāpanāk, lai skatītājiem izrādi ir interesanti skatīties.

Režisors vienmēr atrodas radošā procesā. Viņam ir jāizvēlas izrādes, jāatrod katram aktierim piemērota loma, jāmāca aktieriem izprast lomu, jāpanāk, lai skatītājiem izrādi ir interesanti skatīties.
Ievas un Mazā teātra režisore Ieva Malteniece ar teātri sāka aizrauties jau skolā, kā arī spēlējot Alūksnes Tautas teātrī, kura režisors bija Uldis Sedlenieks. Desmit gadus Ieva aizvadīja kultūras darbinieces amatā, tas šobrīd viņai palīdz dažādu pasākumu - teātra sporta, festivālu, nometņu - organizēšanā, tomēr mīlestība uz teātri bija stiprāka. Ieva sekoja aicinājumam mācīt cilvēkiem spēlēt teātri
"Teātra režisora profesiju nevar apgūt pāris gadu laikā, jāmācās visu mūžu, jāpapildina zināšanas, lai tās tālāk var nodot citiem," ir pārliecināta režisore.
Investē zināšanas
Ievai patīk darbs ar bērniem. Viņa uzskata, ka vajadzīgi cilvēki, kas nodarbojas ar bērniem. "Mani satrauc, ka bērni veltīgi izšķiež laiku, sēž mājās pie televizora ekrāniem vai klaiņo pa ielām. Spēlējot teātri, var daudz ko iemācīties un atklāt sevī arvien jaunas, turklāt labas īpašības," saka I.Malteniece. Viņa atzīst, ka ar bērniem ir patīkami strādāt, patīkami ieguldīt zināšanas un darbu. Ieva uzskata, ka to nekad neviens nevarēs atmaksāt ne ar kādu naudu. Tas ir ieguvums gan bērniem, gan arī Ievai pašai.
"Tā ir manu zināšanu investīcija nākotnē," saka režisore. Ieva strādā arī ar pieaugušajiem. Viņa priecājas, ka Mazajā teātrī darbojas dvēseliski bagāti cilvēki, kuriem ir kopīgas intereses.
"Mēs jūtamies vienoti, dzīvojam līdzi otra veiksmēm un neveiksmēm," paskaidro režisore. Režisore atzīst, ka aktierim ir jābūt atvērtam, jāmāk uz skatuves atbrīvoties.
"Diemžēl daudzi cilvēki to nespēj izdarīt. Tas sasaucas ar mūsu ziemeļniecisko mentalitāti. Latvieši ir noslēgti. Mums nav raksturīga izrādīšanās. Latvieši nekad nav bijuši lieli runātāji un oratori. Tāpēc arī teātris daudziem ir svešs, līdz ar to arī aktierim nepieciešamās īpašības," domā Ieva.
Viņa uzskata, ka ikvienam aktierim, sevišķi mazajam, jābūt milzīgai pacietībai, ņemot vērā visas grūtības, spējai sasniegt rezultātu.
Režisore uzsver arī aktieru vienotību, kas palīdz labu rezultātu sasniegšanā. "Spēlējot teātri, ir svarīgi sajust citus. Mani aktieri jau ir pazīstami dzīvē, bet teātrī viņi izprot cits citu vēl dziļāk," ir pārliecināta Ieva.
Mācās būt skatītāji
Ievu satrauc, ka teātris nav sakārtots. Viņa izsaka nožēlu, ka teātri nemāca skolā kā mācību priekšmetu. "Teātris nav tikai iestudējums. Sabiedrībā ir izplatīts priekšstats par teātri kā materiāla iestudējumu, dramatizējumu. Skolā literatūras skolotājs bērniem liek dramatizēt kādu literāru darbu, lai viņiem materiāls šķiet interesantāks. Daudziem teātris saistās ar šādu izpratni, teātris ir māksla," saka I.Malteniece, piebilstot, ka bērni, spēlējot teātri, mācās būt profesionāla teātra skatītāji un izprast teātri kā mākslas veidu.
Viņa paskaidro, ka teātris sākas ar tēlu izjušanu. Ieva uzskata, ka bērni, kas piedalījušies teātra sportā, ir guvuši jauku pieredzi un nenovērtējamas zināšanas, ko vēlāk var izmantot, apgūstot lomas. Viņa domā, ka teātra sports ir veids, kā palielināt aktiera meistarību. "Septembrī pie manis atnāk daudz bērnu, kas vēlas spēlēt teātri. Līdz jaunajam gadam mēs mācāmies, apgūstam aktiermākslu, improvizāciju. Mēģinām apgūt lomas caur rotaļām. Bērniem tā ir interesantāk. Pēc tam varam iestudēt izrādes," stāsta režisore.
Liek aktieriem domāt
"Man kā režisorei pret aktieriem ir izveidojušās savas prasības. Es neesmu režisors - despots, kas liek darīt tikai tā un ne citādi. Es lieku aktieriem domāt un izjust katru konkrēto tēlu, savu "es" pārvērst tēlā. Aktierim ir jāizprot luga un loma. Tad var spēlēt, jo nav nekādas garantijas, ka izrādē kaut kas nenoies greizi. Izrādes ir saistītas ar mūzikas ierakstiem un gaismām. Var atgadīties jebkas, bet aktierim ir jāmāk nospēlēt izrādi līdz galam, neizkrītot no lomas," norāda režisore.
Viņa stāsta, ka mēģina aktierus iesaistīt diskusijās, apspriest lugu un katru lomu atsevišķi. Ieva uzskata, ka teātris ikviena dzīvē ienes jaunas vēsmas. "Bērns, kas ir darbojies teātrī kaut vai tikai gadu, saprot, ka teātris ir vajadzīgs," spriež Ieva. Viņa saka, ka teātris bērnos veido atraktivitāti, māca sevi parādīt, runāt publikas priekšā, runāt ne tikai sev un vēl dažiem, bet sabiedrībai. "Ja bērns pierod pie skatuves, ja viņš apzinās, ka uz viņu ir vērsta uzmanība, tas vēlāk noder dzīvē," norāda režisore. Viņa ir pamanījusi, ka daudzi bērni, kas spēlē teātri, ar laiku grib atšķirties no citiem, grib un māk parādīt sevi un savu personību.
Vairāk ir režisore
Ieva teātri nav daudz spēlējusi. Lai gan ikviens cilvēks ir aktieris uz lielās dzīves skatuves, Ieva teic, ka viņa dzīvē nekad nespēlē teātri. "Varbūt arī vajadzētu, bet es laikam nemāku ," spriež I.Malteniece. Ieva domā, ka ikvienai lomai ir jābūt tuvai, lai to varētu labi nospēlēt. "Man patīk mazās Ziemassvētku izrādītes, kuras kopā ar Zigmāru Krūmiņu veidojam jau astoto gadu. Tās ir interesantas ar to, ka, novērojot bērnu attieksmi, katrreiz var brīvi improvizēt," atklāj Ieva, bet piebilst, ka vairāk viņa tomēr ir režisore, nekā aktrise, lai arī režisora darbs prasa milzīgu enerģiju, uzņemšanos un atbildību. I.Malteniece skumst, ka amatierteātra režisoram pašam jādara visi darbi - jāgādā par mūziku, jāmeklē tērpi un jāveido dekorācijas.
"Reizē esmu režisore, scenogrāfe, tērpu māksliniece un muzikālā noformētāja. Prieks, ka Mazā teātra aktieris Andrejs Voicišs ieraksta izvēlētos mūzikas ierakstus diskos," saka Ieva. Viņa daudz labprātāk domātu tikai par aktieriem un izrādes gaitu.
I.Malteniece izvēlas izrādīt lugas, kurās tuva šķiet lugā aprakstītā problēma. Vispirms viņa domā, ko varēs pateikt ar šo lugu. Bieži vien Ieva izrādēm raksta sižetus arī pati. "Vasara man ir brīva, tad varu daudz lasīt un atlikt malā lugas, kuras man gribētos iestudēt. Sakrājies jau daudz lugu," klāsta režisore.
I.Malteniecei netrūkst ne uzņēmības, ne enerģijas. To viņa gūst lauku mājās un mežā. Viņai netrūkst mīlestības, ko dāvāt ikvienam mazajam aktierim. Viņai patīk darbīgi bērni. Arī Ievas trīs dēli darbojas teātrī.
"Es nemēģinu viņiem kaut ko uzspiest. Viņi paši nāk un darbojas," saka Ieva, piebilstot, ka viņai nepatīk, ja dara kaut ko pienākuma pēc vai tikai tāpēc, ka kāds liek vai uzspiež.

Citu datumu laikraksti

 • Pirmais sarunu raunds - neizšķirts

  Pašvaldības: piekrīt novada veidošanai ar nosacījumiem.Pašvaldības: piekrīt novada veidošanai ar nosacījumiem Pašvaldību vadītāju sarunas ar...

 • Gada kukainis 2004 - zilspāre

  Latvijas Entomoloģijas biedrība par 2004.gada kukaiņiem izvēlējusies zilspāres, kurām šogad būs veltīti vairāki izglītojoši pasākumi.Latvijas...

 • Piedāvā kultūras un atpūtas pasākumus

  Koncerti. 17.janvārī pulksten 18.00 Alūksnes rajona Apes tautas namā - Apes jauktā kora 55 gadu jubilejas koncerts. Ballē (ar groziņiem) spēlēs grupa...

 • Kas ir Latvijas galvenās eksporta preces?

  Kas ir Latvijas galvenās eksporta preces? 2003.gadā preču eksportā aizvien dominēja koksne un tās izstrādājumi, kas veidoja trešdaļu no eksporta...

 • Ir aizdomas par trakumsērgu

  Veclaicenes pagastā pirmdien nobeigusies govs. Tajā pašā dienā Alsviķu pagasta māju pagalmā nošauts jenotsuns. Ir aizdomas par abu dzīvnieku...

 • Gripas epidēmija nav sākusies

  Alūksnē vēl gripas nav, taču pamazām valstī tā aktivizējas kā katru gadu.Alūksnē vēl gripas nav, taču pamazām valstī tā aktivizējas kā katru gadu....

 • Apes pilsētā šogad ir divi simtgadnieki

  Apes pilsētā ar lauku teritoriju šogad svinēs divas simtgadu jubilejas - Apes bibliotēkai un Dzenīšu dižvītolam.Apes pilsētā ar lauku teritoriju...

 • Saņems informatīvo biļetenu

  Šonedēļ iznāks pirmais 2004.gada Jaunalūksnes pagasta ikmēneša informatīvā biļetena “Mūsu Jaunalūksne” numurs.Šonedēļ iznāks pirmais 2004.gada...

 • Brīvprātīgais bērniem mācīs angļu valodu

  Alūksnes Nevalstisko organizāciju atbalsta centra brīvprātīgais Matiass de Paeps no šīs nedēļas Pededzes pagasta bērniem vadīs angļu valodas...