Mācās, lai mācītu citus, un mācot pati mācās

Nekad Ilze Ludviga nedomājusi, ka būs skolotāja. Kad klases audzinātāja aicināja rakstīt, par ko vēlas kļūt, viņa apgalvoja - tikai ne skolotāja.

Nekad Ilze Ludviga nedomājusi, ka būs skolotāja. Kad klases audzinātāja aicināja rakstīt, par ko vēlas kļūt, viņa apgalvoja - tikai ne skolotāja. Vecākā māsa, latviešu valodas un literatūras skolotāja, meitenei bieži stāstīja, cik bērni ir palaidnīgi un nepaklausīgi.
"Mani tas nevilināja. Tomēr taisnība ir teicienam: "Nekad nesaki nekad!"," saka Ilze.
Viņa mācījās datorkursos, kas tolaik bija kaut kas jauns. Sekoja Strautiņu pamatskolas direktores aicinājums trīs mēnešus skolēniem mācīt informātiku. Pagājuši četri darba gadi šajā mācību iestādē, un Ilze studē, lai iegūtu sākumskolas pedagoga specialitāti.
Jutās kā pirmklasniece
"Labi atceros savu pirmo skolas dienu. Pie mājas dārzā auga skaistas gladiolas. Tās bija garas, bet es - vismazākā klasē, tāpēc izskatījos kā karognesēja. Trapenes pamatskolu biju jau iepriekš izpētījusi un ļoti gribēju mācīties. 9.klasi beidzot, direktore teica, ka nevar aizmirst mani ar lielajām gladiolām," stāsta I.Ludviga.
Iespējams, ka vēl lielāks uztraukums bijis, kad viņa devās uz klasi vadīt pirmo informātikas stundu. Labi, ka skolēni nemēģināja pārbaudīt vai izjokot skolotāju. Ilze domā, ka bērni bija tikpat nobijušies. Informātika ir tik interesants mācību priekšmets, ka skolotājai bija viegli pievērst uzmanību datoriem.
"Informātikā vienmēr ir apgūstams kaut kas jauns. Skolēni veidoja mājas lapas. Tas ir ļoti radošs darbs, Vidzemes skolu konkursā ieguvām piekto vietu," atklāj skolotāja. Tiesa, skolēni labprāt strādā ar datoru, bet nevēlas apgūt teoriju. Viņi nejūt vajadzību zināt, kāda ir disketes ietilpība. Pusaudži ne tikai stundās, bet arī starpbrīžos vēlas nokļūt pie datoriem. Populārs kļuvis portāls "www.draugiem.lv". Tajā skolēni var ievietot fotogrāfiju un vārdu, pastāstīt par sevi un piesaistīt draugus.
Ilze piekrīt, ka datoram var būt arī negatīva ietekme. "Visu nosaka personiskā attieksme pret dzīvi. Ir bērni, kas nekad neizvēlēsies asiņainu spēli, kur kādu nogalina. Tāpat ir skolēni, kas meklē tikai tādas," atzīst skolotāja. To var skaidrot ar televīzijā demonstrētām filmām par vardarbību un vecāku attieksmi pret tām.
Skolotājam jāprot gandrīz viss
Teksta redaktora programmā "Word" ir daudz iespēju, bet ir vēl neskaitāmas programmas trīs dimensijās un spēļu veidošanai. Darbam tajās ir vajadzīgs daudz laika, bet Ilzei tā vienmēr nepietiek. Studentei dators ir nepieciešams kursa darbu rakstīšanai. Viņai strādāt ar to ir viegli, tāpēc studiju biedri reizēm lūdz palīdzēt. Kad ar datoru strādā Ilze, to darīt vēlas arī dēls. Turpretim citā laikā viņš nemaz tik ļoti negrib pie tā sēsties. "Biju skolā nostrādājusi gadu, tad sapratu, ka nepieciešams mācīties augstskolā. Iepriekš zināju, ka kaut ko darīšu ar datoriem. Tādu iespēju ir daudz, bet skolā iepatikās," atzīst I.Ludviga. Viņa ir pārliecināta, ka skolotāja profesija ir viena no tām, kurā jāprot gandrīz viss. Ne vien labi vadīt stundas un prast saistīt bērnu uzmanību, bet arī sevi veiksmīgi parādīt sporta sacensībās, konkursos un sarīkojumos. Tas nozīmē, ka ir nepieciešams talants. "Skolotājam ir jābūt lielam māksliniekam. Esmu sabiedriska, tas palīdz rast kontaktus," spriež Ilze.
Katra diena viņai ir saplānota no agra rīta līdz vēlam vakaram. Stundas Strautiņu, Ilzenes un Mārkalnes pamatskolā sākas noteiktā laikā, bet ne vienmēr pēc tām var doties prom. "Man patīk, ka darbu kārtība ir zināma. Tikai gribas pašai visu koriģēt tā, lai būtu iespējami ērtāk un izdevīgāk. Nepatīk gaidīt. Ja tomēr viss neiet kā pa diedziņu, tad mēģinu saprast iemeslus," saka Ilze. Ceturtdienas ir studiju dienas. Tad mājās var tikt tikai pulksten 22.00, jo vakarā ir tautisko deju mēģinājums.
Prot smaidīt un atpūsties
Desmit gadus Ilze ir tautas deju kopas "Jandāls" dalībniece. Vīrs Guntis strādā individuālā uzņēmuma "Andrumi" gaterī, viņam pēc fiziska darba nav vēlēšanās doties uz deju mēģinājumiem. Toties Ilzei patīk kārtīgi izdejoties vai kopā ar citiem doties ciemos pie kāda dejotāja, tad var atslābinieties pēc saspringtas dienas.
Ģimenes trijotne iecienījusi kalnu slēpošanu. Brīvdienās Ilze kopā ar vīru un dēlu dodas uz Ķauķu kalnu.
Pagājušajā sestdienā viņi bija netālu no Gaiziņa - Riekstu jeb Lido kalnā. "Esam ļoti apmierināti. Ir divas trases, pa kurām augšup tiek pa trosu ceļu. Nobraucienam var izvēlēties vienu vai divus posmus. Mums ar dēlu pietika ar zemāko pakāpi. Viņš patstāvīgi tika augšā un lejā," stāsta I.Ludviga. Dēlam Ziemassvētkos uzdāvinātas slēpes, viņš jau apguvis iemaņas, tāpēc visiem bijusi piepildīta un jauka diena.
Vasaras brīvdienās Ludvigu ģimene dodas pie kāda ezera cept desiņas, tā atpūtu dabā dēvē Ilze. "Pasēžam pie ugunskura, izrunājamies un izpeldamies," saka viņa. I.Ludviga akcentē, ka ģimenē cilvēkiem jācenšas vienam otru saprast, pateikt kaut ko labu. Liekas, ka Ilzei tas nav grūti. Sieviete izstaro sirsnību.
"Domāju, ka tas ir no mammītes. Viņa ir loti emocionāla un labestīga, raksta dzejoļus. Man ļoti patīk grāmatas. Vakaros jālasa dēlam, viņš regulāri iet uz bibliotēku un izvēlas arvien jaunas. Pašai lasīt daiļliteratūru gandrīz neizdodas. Mācos pati un mācu citus, un, mācot citus, mācos pati," atzīst I.Ludviga. Liekas, ka viņa vienmēr smaida, tāpēc citi secina, ka Ilzei problēmu nav. Nereti nākas dzirdēt jautājumu, kā visu var paspēt? Vai Ilze kādreiz arī apstājas? Pēc tam jautātājs secina, ka laikam apstājas gan.
***
Vizītkarte
- Vārds, uzvārds: Ilze Ludviga.
- Nodarbošanās: informātikas un angļu valodas skolotāja.
- Studē: Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolā.
- Vaļasprieki: ravēšana, kalnu slēpošana, tautiskās dejas, ceļošana un fotografēšana.
- Iecienītākais dzēriens: "Cido" sulas.
- Moto: "Dzīvē dzīvo dzīvu dzīvi, dzīvam dzīvē dzīva dzīve.

Citu datumu laikraksti

  • Izveido rokrakstu izstādi

    Alūksnes zonālajā valsts arhīvā ir apskatāma interesanta un savdabīga izstāde “Rokraksti, rokraksti”. Tajā var vērot glītus un skaistus rokrakstus,...

  • Atnākt atpakaļ uz gaismas ceļa

    Ir cilvēki, kurus arī pēc gadiem gribas satikt un parunāties. Pie tādiem pieder arī trapeniete Aira Daktere. Pirmo reizi viņu satiku Apes zonālajā...

  • Nodod projektu publiskai apspriešanai

    Virešu pagasta padome nodevusi publiskai apspriešanai projektu “Virešu pagasta autoceļi. Satiksmes drošības uzlabojumi”.Virešu pagasta padome...