Maina dzīvi par 180 grādiem

Divatā izkļūst no alkohola atkarības. Pretstati dabā un dzīvē ļauj mums labāk izprast būtisko, jo tieši salīdzinājumā varam vērtēt gaismu un tumsu, labo un ļauno, mīlestību un vienaldzību.

Divatā izkļūst no alkohola atkarības
Pretstati dabā un dzīvē ļauj mums labāk izprast būtisko, jo tieši salīdzinājumā varam vērtēt gaismu un tumsu, labo un ļauno, mīlestību un vienaldzību. Zvaigznes visspožāk mirdz, kad ir tumša nakts. Bet cilvēks laimīgs jūtas, kad ir pārvarējis grūtības un spējis mainīties.
Ir jāgrib mainīties
"Pašiem ir jāizprot situācija un jāgrib to mainīt. Kad nonācām līdz krustpunktam, zinājām - tālāk tā turpināt nevar. Ir jāpārtrauc dzeršana vai arī jāļaujas pagrimt galīgi, trešā ceļa nav," ir pārliecināts Māris Prokopovičš. Tiesa, tāda doma jau sen bijusi. Tomēr vienmēr kaut kā pietrūka, lai spētu to īstenot. Tāpēc turpināja lietot alkoholu un it kā skatījās uz sevi no malas.
Ja nebūtu pieticis veselā saprāta, tad arī nekas labs neiznāktu. Saņemties palīdzēja bērnu acīs lasāmais pārmetums, tuvinieku mudinājumi, atbalsts, līdz varēja izšķirties par soli, ko piedāvāja Alūksnes Sociālās palīdzības centra darbinieki. Viņi iesaistījās psihoterapeitiskas ārstēšanas Minesotas programmā. "Mums palīdzēja radiniece, kura pati ar savu vīru bija tikusi pāri alkoholismam. Viņa mums ieteica izšķirties, tāpēc devāmies uz Rīgu," atceras vīrietis.
Ar tuvinieku atbalstu
Māra brālis ir mācītājs Vasarsvētku draudzē. Arī viņš daudz darīja, lai sniegtu atbalstu ar ticības spēku. "Mums tikai vairāk jāpaskatās apkārt, kas mēs esam, kā un kur dzīvojam. Jo vairāk iedziļināmies visā, jo labāk izprotam, ka nedzīvojam vieni. Pasaulē ir kāds augstāks spēks, kas ietekmē mūsu dzīvi," atzīst Marina Ņikandra. Viņa secina, ka kļūst vieglāk, ja dodas uz baznīcu un ieklausās sprediķī. Bērni apmeklē svētdienas skolu.
"Zinājām - tā turpināt nevar. Ir jāpārtrauc vai arī jāļaujas, trešā ceļa nav." M.Prokopovičs
Māris atzīst, ka divatā ir vieglāk tikt pāri visām grūtībām. Turklāt, ja ir kopējas problēmas, tad kopā arī no tām jātiek vaļā. Un ne tikai. Jāmaina ir draugi, vide. Abi saprata, ka tie, ar kuriem kopā tukšotas pudeles, nav nekādi draugi. Reizē ar atbrīvošanos no dzeršanas posta varēja atvadīties no tiem, kuri zaudējuši kauna un goda jūtas, jo par visu svarīgāk ir tikt pie alkohola.
Kopā deviņus gadus
Dzīve ir it kā sadalīta - pirms un pēc. Māris atcerējās, kā bija tad, kad nodarbojās ar sportu un nelietoja alkoholu. Tas nozīmē, ka varēja iedomāties arī, kā būs, kad pārstās dzert. "Kad negācijas pārāk dziļi ielaiž sevī un pārdzīvo, tad alkohols ir kā atslodze. Tomēr pamazām it kā nemanāmi tas cilvēku pārņem savā varā. Lai gan, jau paceļot glāzi, sāku sev pārmest, tomēr apstāties bija grūti," skaidro vīrietis.
Marina uzskata, ka varēja gan dzert, gan nedzert. Tomēr vīrs iebilst. Zaļais pūķis ir viltīgs, tas liek zaudēt kontroli pār savu rīcību nemanāmi. "Tāpēc teicu - brauksim divatā. Bieži cilvēks pats nejūt, ka ir kļuvis atkarīgs. Tā tikai liekas, ka var lietot vai nelietot. Tā nav. Vienkārši pēc kāda laika, pašam negribot, organisms jau prasa kārtējo alkohola devu," skaidro M.Prokopovičs.
Nu jau drīz būs deviņi gadi, kopš Marina un Māris ir kopā. Lai gan laulība nav oficiāli reģistrēta, viņi sevi atzīst par vīru un sievu.
Divi bērni Marinai bija, pirms sāka dzīvot kopā ar Māri. Viņš ir tēvs trim jaunākajām meitām, bet pusbrāli Marina ir ņēmusi aizbildniecībā. Viņas tēvam ir atņemtas vecāku tiesības, bet puiša māte - mirusi. "Man palika žēl, turklāt viņš tāpat vienmēr brauca pie mums," saka Marina. Raimonds vasarā strādāja un labi nopelnīja.
Melns darbs, balta maize
Māris ir starp labākajiem "Spodras" sētniekiem. "Darbs man patīk, lai gan nav prestižs. Ir vairāk brīva laika, turklāt varu to mainīt pēc vajadzības. Nav tā, ka jāstrādā no tikiem līdz tikiem. Piemēram, izbrīvēju laiku, lai aizvestu meitu uz mūzikas skolu," spriež M.Prokopovičs. Tiesa, darbs ir smags. Māris nespēj iedomāties, kā ar to tiek galā sievietes. Sevišķi ziemā, kad ir jātīra sniegs un jākaisa ietves. Turklāt jāceļas agri, lai līdz 7.30 ietves būtu tīras.
Nesen pansionātā "Alūksne" par aprūpētāju sākusi strādāt Marina. Arī viņas darbs nav viegls, bet sieviete nesūrojas. Astoņi klienti ir guloši. Tie jācilā, jāģērbj, jābaro, jāmazgā.... "Esmu jau pieradusi un priecīga, ka ir darbs," atzīst sieviete.
Skarbs liktenis
Kad sarunu beidzam, secinu, ka vairāk runājis Māris. Marina klusēja. Turklāt nevaru aizmirst asaras sievietes acīs, kad ieminējos par māti. Viņa nekad nav jutusi tās glāstus, mīļumu, pat ne mazāko interesi par meitu. Marina izauga bērnunamā, tāpēc jutās kā no laivas izmesta, kad vajadzēja to atstāt. Kas viņu gaidīja? Vilšanās, no kurām palika bērni. Tāds ir daudzu cilvēku liktenis, kuru patvērums bijis bērnunams. Izvilkti no zaņķa, viņi ir spiesti pēc dažiem gadiem atgriezties tajā, kad iziet patstāvīgā dzīvē. Ir labi, ka Marina satika Māri, nevis kādu citu. Kopā viņi ir stipri, tāpēc spējuši apturēt kritienu lejup, piecelties un iet kalnup.
Tagad atstāts Marikas tēva dzīvoklis, kurā divās nelielās istabiņās vajadzēja mitināties astoņiem cilvēkiem. Tajā bija malkas apkure, nebija arī, kur mazgāties. Labiekārtotajā dzīvoklī istabas ir lielākas, turklāt ir gan virtuve, gan vannas istaba. Vienā vecāki var skatīties televīziju, otrā bērni gatavot stundas. Mazā pirmklasniece Marija palaikam atskrien pie tēva, lai kaut ko pajautāju. Māmiņai ir nedaudz grūtāk saprast uzdevumus latviešu valodā, lai gan runā viņa brīvi. Marina smejas, ka mazās meitenes ir lielas gudrinieces, ja aizmirstas kāda rindiņa Ziemassvētku dzejolītim, pašas izdomā. Tad visiem ir lieli smiekli.
Ir stipra ģimene
Brīvajā laikā visi kopā brauc uz laukiem pie Māra vecākiem. Arī Ziemassvētkus svinēs kopā ar Māra brāļu ģimenēm. Tur būs gan dāvanas, gan Ziemassvētku vecītis, kura lomu uzņēmies jaunākais brālis. Marinai bērnībā pietrūka ģimenes siltuma. Viņa augusi bērnunamā. Māte dzīvo Alūksnē, bet nekad nav interesējusies par meitu. Viņa ir alkoholiķe. Varbūt arī tas bija stimuls, kas lika Marinai saņemties un panākt, lai viņas bērni augtu citādi.
"Bieži domāju, kas bērniem visvairāk būtu vajadzīgs. Vēlos, lai viņi spētu izprast cilvēkus, lai viņos būtu līdzcietība un sapratne, lai neizaugtu par egoistiem. Lai viņiem ir stiprs mugurkauls un spēj pieņemt patstāvīgus lēmumus, nevis ietekmēties no citiem," uzsver Māris. Lai bērni tādi izaugtu, ir vajadzīga stipra ģimene, kas vienmēr atbalsta. Tagad viņiem tāda ir.
Dzīve ir dzīve. Tā nav tik skaista un viegla, kā gribētos. Tieši problēmas, nelaimes un pārbaudījumi liek sajust, cik svarīgi ir sveikt katru rītu un sagaidīt vakaru ar skaidru galvu, nevis mokoties paģirās. Tagad Marina un Māris labi zina, ko viņi vēlas. Tās noteikti nav lielas materiālas vērtības, bet sirdsmiers un mīlestība. Vajadzīgs laiks, lai sevi pilnveidotu un augtu kopā ar bērniem. Četras meitas un divi dēli tic, ka tieši viņiem ir pati labākā māte un tētis.
***
ģimenes vizītkarte:
Māte: Marina Ņikandrova.
Tēvs: Māris Prokopovičs.
Bērni:
Linda - 3 gadi,
Kristīne - 6 gadi,
Marija - 7 gadi,
Sanita - 10 gadi,
Romāns - 11 gadi,
Raimonds - 15 gadi.
Dzīvesvieta: Alūksne
Vaļasprieks: Pastaigas mežā, atpūta pie ezera.

Citu datumu laikraksti

 • Līgums – ieguvums Latvijai un Eiropai

  Portugāles galvaspilsētā 13. decembrī Eiropas līderi parakstīja Eiropas Savienības reformu līgumu jeb Lisabonas līgumu.Portugāles galvaspilsētā 13....

 • Cīņa

  Par katru stundu, par katru dienu rit cīņa, kur tikai gribasspēks jaunu rītausmu šķir.Par katru stundu, par katru dienu rit cīņa, kur tikai...

 • Papildinās mācību līdzekļu klāstu

  Veclaicene. Drīzumā Veclaicenes pamatskolā plānots papildināt mācību līdzekļu klāstu, iegādājoties digitālo fotoaparātu un vairākas mākslas...

 • Reta veiksme - uzreiz divi lūši

  Tās bija neparastas medības. Vienā dienā Alūksnes rajona mežos tika nomedīti pieci lūši.Tās bija neparastas medības. Vienā dienā Alūksnes rajona...

 • Viltotas irbītes

  Brieža, aļņa vai mežacūkas gaļu sagatavo cepšanai — noņem cīpslas, plēves, sagriež šķēlēs un izklapē. Speķīti un kūpināto sieru sagriež mazos...

 • Copes kalendārs

  19. decembris. Teicama copes diena, par ēsmu interesi izrādīs visu zivju sugas, kas nav devušās ziemas miegā.19. decembris. Teicama copes diena, par...