Mājas savai sirdij

89. Es jau neko nesaku, dēls. Es ticu, ka tu centies visu izdarīt uz to labāko. Tik tie ļaudis tā nesmuki runā, - samierinoši pasmaidīja Jāzeps.

89.
Es jau neko nesaku, dēls. Es ticu, ka tu centies visu izdarīt uz to labāko. Tik tie ļaudis tā nesmuki runā, - samierinoši pasmaidīja Jāzeps.
Lai viņi runā! - Vismants dusmīgi uzsita galdā dūri.
Skauž, tāpēc arī runā, - vīram talkā metās Žanna. - Un arī tas daudziem nepatīk, ka pieprasām stingru kārtību. Pie mums ne grams miltu, ne šķipsniņa cukura bez manas ziņas nepazudīs, - viņa bēra vārdus kā pupas.
Mēs jau neko nesakām. Mums jau taisni gribas, lai jums veicas. Tad vismaz ir cerība, ka kādreiz dabūsim atpakaļ savu naudu, - nu sarunā iesaistījās arī Lonija. Izredzes atgūt vīra naudu viņu satrauca krietni vairāk nekā pašu Jāzepu.
Dabūsiet jūs savu naudu, dabūsiet, - aizvainoti nošņāca Vismants. Arī Žanna dusmīgi savilka uzacis. Juzdama, ka saruna ievirzās strupceļā, iejaucās Dagnija.
Nu, mīļie viesi, padodiet savus zupas šķīvjus. Tūdaļ celšu galdā kaut ko tik gardu, ka pašai taisni bailes, ka kāds nenorij mēli, - viņa bezbēdīgi iečalojās un izsteidzās virtuvē. Pēc brīža galda vidū kūpēja ar āboliem pildīts zoss cepetis.
Kādu brīdi visi atkal ēda klusēdami. Vienīgie telpā dzirdamie trokšņi bija sienas pulksteņa tikšķi un galda piederumu šķindoņa. Kad klusums kļuva par daudz neomulīgs, pati to nemaz negribot, pieaugušajiem talkā nāca Linda. Pasniegusies un satvērusi abām rociņām sulas glāzi, viņa neveikli sašūpojās uz krēsla, un uz baltā galdauta izplūda košsarkans sulas traips.
Linda, tu nekad nevari uzvesties kā normāls cilvēks! - spējās dusmās izsaucās Žanna.
Nekliedz uz bērnu, viņš nav vainīgs, - Vismants metās meitu aizstāvēt.
Kā tad, tad jau vainīga būšu es, - atcirta sieva, pielēca no galda, norāva skuķi no krēsla un ar Dagnijas pasniegto dvieli sāka slaucīt nolieto kleitiņu un galdu.
Lai nu paliek, meit, nelaime tak nav tik liela, - arī Jāzeps mēģināja mierināt satraukto vedeklu. Taču labi domātā piezīme sievieti tikai vēl vairāk saērcināja.
Nav ko aizstāvēt! Linda ir taisni kā bez nagiem! Tā mums iet mājās, tas pats notiek arī ciemos. Lai kam viņa pieķeras, viss jūk un brūk. Smurgulis tāds, ne bērns, - Žanna rājās, mazuli aiz rokas kratīdama.
Sieviņ, beidz, - Vismants aplika sievietei roku ap pleciem, mēģinādams viņu nomierināt. Taču Žanna roku dusmīgi atgrūda un nu metās rāt vīru.
Jā, tu jau vienmēr gribi būt tas labais. Tāpēc arī skuķis ir tā izlaidies, ka nevienu vairs neklausa. Tik niķīgs un gražīgs, ka riebjas skatīties. Bet, ja ko saku, tad tūdaļ esmu slikta, - sieviete sēca, dusmās piesarkusi. Jau krietni apaļais zods un lielie baltas plastmasas auskari pie katra vārda mētājās, kā teiktā patiesumu apliecinādami.
Jāzeps piecēlās.
Jāiet uzsmēķēt. Varbūt kāds nāks man līdzi, - viņš teica. Edmonds un Vismants tūdaļ piekrita.
Cēlās arī Dagnija un Lonija. Ne vārda neteikušas, viņas žigli novāca galda piederumus un apmainīja galdautu, tad sāka mazgāt traukus. Anete un Žanna iegāja vecāku guļamistabā. Galvu nodūrusi, Linda stāvēja istabas stūrī un caur pieri vēroja notiekošo. Sapratusi, ka neviens viņai uzmanību vairs nepievērš, meitene paņēma no palodzes tur nejauši pagadījušos pildspalvu un sāka urbināt zem televizora paklāto, krustdūrienā veidotiem rakstiem rotāto sedziņu.
Diez vai vecmammai patiks, ka tu te tā darbojies. Ka tik atkal neiznāk bāršanās, - smaidot aizrādīja Margots, kuram bija kļuvis meitenītes žēl.

Citu datumu laikraksti

 • Iepazīstas ar draudzes darbu Vācijā

  Alūksniete Santa Stopniece atvaļinājumu pavadīja Vācijā, viesojoties pie Villihas evaņģēliskās Emmaus draudzes locekļiem. Viņa atzīst, ka ir...

 • Pagastā izvieto informatīvās norādes

  Mārkalnes pagastā šonedēļ izliek informatīvās norādes, kas apzīmēs pagasta iestāžu un nozīmīgāko objektu - arheoloģijas pieminekļu, senkapu,...

 • Aicina pieteikties tirgotājus

  Pasaules čempionāta ūdens motosportā rīkotāji aicina pārtikas tirdzniecības uzņēmumus, kas 17. un 18.jūlijā vēlas tirgoties sacensību norises laikā,...

 • Grūtais priekšvēlēšanu laiks

  Priekšvēlēšanu laiks Latvijā izraisa politisko jūkli Saeimā. Politiskās cīņas baltkvēlē partijas izceļas ar nekonsekventu rīcību ne tikai...

 • Būs Jauniešu dienas Kuldīgā

  Katru gadu pēc pāvesta Jāņa Pāvila II aicinājuma pasaulē notiek Jauniešu dienas.Katru gadu pēc pāvesta Jāņa Pāvila II aicinājuma pasaulē notiek...

 • Skolēnus nodarbinās sakopšanas darbos

  Nodarbinātības valsts aģentūras rīkotais pilotprojekts par skolēnu nodarbināšanu vasarā vai praksi vasaras brīvlaikā paredz, ka Alūksnes rajonā būs...