Mājas savai sirdij

Toties Lonija aizsvilās dusmās. - Trīs dienas, tu saki, - viņa izsaucās. - Mīļais dievs, kurš tad pa šo laiku pienu uz pienotavu vedīs, kurš mēslus no kūts izmēzīs? Vai tad man ir spēks to darīt? Vai tad es, slims cilvēks, to varēšu?

85.
Toties Lonija aizsvilās dusmās.
- Trīs dienas, tu saki, - viņa izsaucās. - Mīļais dievs, kurš tad pa šo laiku pienu uz pienotavu vedīs, kurš mēslus no kūts izmēzīs? Vai tad man ir spēks to darīt? Vai tad es, slims cilvēks, to varēšu? No tā slaista Margota jau nav ko gaidīt. Tas tup baznīcā caurām dienām, bet nevīžo ap dievnamu zāli nopļaut. To vecā Anniņtante klusām un mierīgi padara.
- Tak rimsti tu, - noelsās Jāzeps.
- Trīs dienas pienu var arī nevest. Un arī kūtī tik īsā laikā nekāda nelaime nenotiks. Kad celšos, tad visu padarīšu. Kas nu tas ir - trīs dienas.
- Jā, tu tikai tā saki! Tev jau vienalga, kas saimniecībā notiek. Protams, tu jau vienmēr esi tas labais. Ja kas nav izdarīts kā vajag, tad visi zina, ka vainīga esmu es, jo - es taču esmu slinka, - satraukti runāja Lonija, nespēdama valdīt sašutumu.
- Lonij, rimsti, - gurdi nosēca Jāzeps.
- Tiešām, Lonij, nav īstā reize runāt par tādām lietām, - radiniekam piebalsoja Dagnija. - Ja vēlies, es varu kādas dienas uzkavēties "Pabērzos" un tev palīdzēt.
Lonija atģidās.
- Nav jau nekas, - viņa nomurmināja pietvīkusi. - Ja vēlies, tu tiešām vari palikt. Var gadīties, ka palīdzība man noder, - sieviete piebilda tik nevērīgi, it kā māsa jau visu rudeni nebūtu "Pabērzos" strādājusi.
Vai nu pateicoties Margota sirsnīgajām lūgšanām, vai arī tāpēc, ka katru brīvo brīdi pie gultas sēdēja un visas vājinieka vēlmes izpildīja Dagnija, Jāzeps tiešām sāka atlabt. Trešā dienā kūti mēzt gan vēl negāja, tomēr vakariņās jau pasūtīja kartupeļu biezputru ar speķi. Abas sievietes tas ļoti iepriecināja, jo visiem taču zināms: ja slimniekam parādās apetīte, tas nozīmē, ka sāk atgriezties veselība.
Ikdienas darbu steigā divas nedēļas, kas bija atlikušas līdz Jāzepa dzimšanas dienas svinībām, "Pabērzos" aizritēja gluži nemanot. Sākumā gan rūpes par svētku mielastu gribēja uzņemties pati Lonija, taču tieši dienu pirms svarīgā notikuma viņai pakrūtē iemetās tāds dūrējs, ka ne paiet, par šiverēšanu pie plīts jau nemaz nerunājot. Tā nu svarīgais pienākums nonāca Dagnijas pārziņā.
- Ko nu mūsdienu ārsti sajēdz! Paspaida vienā vietā, otrā, uztaisa kardiogrammu un rentgena bildi, izraksta kādas nekādas zāles, tas arī viss. Nav vairs tādi ārsti, kā bija agrāk. Tie gan prata ārstēt. Slimniekam jau no tā vien labāk palika, ka ar viņu parunājās, - pukojās Lonija, virtuves stūrī uz ķeblīša sēdēdama un māsas rosīšanos vērodama.
Dagnija tikai pamāja ar galvu. Viņai nebija laika runāt, jo visu uzmanību un enerģiju aizņēma elektriskā gaļas maļamā mašīna. Uz galda malas rūpīgi nostiprināta, tā skaļi rūca un kā izbadējies zvērs alkaini rija asiņainos gabalus, ko Dagnija ar plastmasas stampiņu stūķēja nepiepildāmajā rīklē.
- Atceros, tas pats vecais Zemītis Zeltiņos. Citi dakteri kā vienā mutē teica: jāgriež, jāgriež! Bet šis tikai pasmējās: "Tie jaunie uz griešanu kā traki. Vajag vai nevajag, bet tūdaļ metas ar šķērēm cilvēkam virsū." Pēc viņa receptes man toreiz tādas zāles pagatavoja, ka sānu sāpes kā ar roku noņēma, - Lonija klāstīja. Runāšana viņai radīja iespaidu, ka arī pati piedalās trauksmainajā svētku sagatavošanas darbā.

Citu datumu laikraksti

 • Vēlas un uzdrošinās mainīties

  Iveta Pamils - Pamiljena no Liepnas jau sen gribēja iejusties Pelnrušķītes lomā, taču pirmajā pieteikuma anketu izlozē viņai nelaimējās. Pirmās...

 • Atjauno dolomīta arku

  Gaujienas pagasta J.Vītola memoriālā muzeja “Anniņas” teritorijā pašreiz atjauno dolomīta arku, kas ved uz muzeju.Gaujienas pagasta J.Vītola...

 • Ezera krastā top jauna atpūtas vieta

  Alūksnes ezera krastā līdzās Lāsberģa pilsdrupām apmēram mēnesi atkal rit celtniecības darbi - top atpūtas vieta. Jaunajiem atpūtas vietas...

 • Ir jauns veterinārais inspektors

  Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldē kopš maija strādā jauns valsts veterinārais inspektors Pēteris Garais, kas šajā amatā ir pēc...

 • Jāizkar valsts karogs

  Pilsētas atbrīvošanas 85.gadadienas pasākumu laikā 29. un 30.maijā pie Alūksnes pašvaldības īpašumā vai valdījumā esošajām ēkām, kā arī pie ēkām,...

 • Ziemai malka sagādāta

  Apes evaņģēliski luteriskā baznīca iegādājusies 40 krēslus.Apes evaņģēliski luteriskā baznīca iegādājusies 40 krēslus. Draudzes diakone Maruta...