Mājas savai sirdij

“Mīļā, labā Jansonmāte,” Lana nodomāja. Neizskatījās, ka šī sieviete būtu īpaši bagāta, tomēr viņai vienmēr bija pilnas saujas ko dot.

57.
"Mīļā, labā Jansonmāte," Lana nodomāja. Neizskatījās, ka šī sieviete būtu īpaši bagāta, tomēr viņai vienmēr bija pilnas saujas ko dot. Turklāt, Jansonmāte deva nevis tāpēc, ka cerēja reiz saņemt atpakaļ, bet gan tāpēc, ka tas viņai sagādāja prieku.
Pēkšņi Lana iesmējās. Vai Alla nebija teikusi "mīļa"? Patiesi, tas gaišums, kas tik ļoti pārsteidza "Kraujiņās", taču strāvoja no viņas. Jansonmāte bija tā saulīte, kas savā lēnīgajā mierā un sirds gudrībā darīja labāku un gaišāku visu sev apkārt. To juta un sevī uzsūca koki, ēkas un lopi. Un tad šis gaišums, jau desmitiem reižu pavairots, atgriezās atpakaļ, sildīdams pašu tā izstarotāju un ikvienu citu, kurš nonāca šajā laimes zemē. Vai kādreiz tā būs arī "Rateniekos"?
* * *
Nopelnītā nauda izsīka daudz ātrāk, nekā Olafs bija domājis. Vīrieti tas ļoti kaitināja, un viņš pat necentās savaldīties. Mājās rājās ar sievu un mazo Allu, bet darbā visu darīja ar nevajadzīgi lielu spēku. Dusmu iemesls gan nebija nožēla par to, ka nespēj apgādāt savu ģimeni. Tās radīja apziņa, ka uz dažām dienām nāksies atlikt gājienu uz kafejnīcu un līdz ar to arī tikšanos ar Imandru.
Arī algas dienu Olafs nu sagaidīja ar pilnīgi citām izjūtām. Ja pirmajā reizē viņš bija laimīgs, aploksnē atradis nepilnus četrdesmit latus, nu aizsvilās dusmās, saujā turēdams piecdesmitnieku.
- Tik vien, - vīrietis kliedza, naudas zīmi gaisā vicinādams. - Tad jau iznāk, ka manas mēneša pūles ir tikai nieka astoņdesmit piecus latus vērtas. Pretīgi! Rīgā es tikpat nopelnīju vienā nedēļā. Ak kungs, pat vienā naktī es varēju tādu naudu nopelnīt, ja gadījās devīga kliente. Bet te - strādā kā vergs un saņem grašus kā ubags.
Pārējie vīri un sievas Olafa bļaustīšanos noklausījās klusēdami. Viņi nebija strādājuši Rīgas klubos un vienā naktī pelnījuši astoņdesmit piecus latus, tāpēc arī ar nopelnīto mazumiņu bija pilnībā apmierināti. Kad Olafs joprojām nebeidza zūdīties, Kārlis draudzīgi uzlika viņam uz pleca roku.
- Es pilnīgi ticu, ka Rīgā ir daudz lielākas iespējas taisīt naudu, bet laukos... - un viņš daudznozīmīgi pašūpoja galvu.
Olafs it kā pamodās no sava dusmu miega. Turpat zāģu skaidu piebirušajā klonā nospļāvies, viņš paziņoja:
- Jūs kā gribat, bet es eju uz krogu!
Kārlis labprāt pieteicās par līdzgājēju, jo viņam vienam dzīvoklī tāpat nebija ko darīt. Sarosījās arī Kaspars un Dainis - pavasarī vidusskolu beiguši puiši, kuri nu strādāja un mācījās, lai tā vismaz uz laiku izvairītos no iesaukšanas armijā.
- Un tu patiešām varēji vienā naktī nopelnīt viena mēneša algu? - apbrīnu neslēpdams, jautāja Dainis.
- Protams, - bravūrīgi izriesa krūtis Olafs, kuram jaunāko kolēģu apbrīna ļoti glaimoja.
- Un ko tu tur darīji? - naivi painteresējās Kaspars.
Kārlis un Dainis saskatījās un iespurcās, bet Olafs visžēlīgi paskaidroja: - Vislabākajos laikos biju naktskluba dejotājs un... Nu, tu jau saproti.
- Neesi nu tik kautrīgs, - neķītri smīnēdams, aizrādīja Kārlis.
Kaspars un Dainis ieķiķinājās, bet Olafs saglabāja nesatricināmu mieru. Uzmetis ceļabiedriem katram pēc kārtas iznīcinošu skatienu, viņš teica: - Tā ir jūsu laucinieciskā aizspriedumainība, kas liek smīkņāt par tik delikātām lietām. Vai tas kas slikts, ja kāda padzīvojusi kundze kaut vai uz vienu nakti atkal jūtas kā aplidota jaunkundze?
- Pasarg, dies, - smiedamās atgaiņājās trijotne. Taču Olafu draugu ķiķināšana bija tik ļoti aizvainojusi, ka viņš vēl nespēja rimties.
- Es domāju, katrs no jums labprāt maksātu par mīlas nakti ar glītu meiču bez aizspriedumiem. Kas gan tur slikts, ja sieviete nopērk baudu, ko viņai pārdod simpātisks vīrietis, - Olafs vēsi teica, augstprātīgi atmetis galvu.
Viņš bija pilnīgi pārliecināts par savu vīrišķo vērtību. Pārējie trīs gan tik droši nejutās, tāpēc uzmeta kūkumu, apliecinot savu padevību stiprākajam. Brīdi izbaudījis uzvaras saldmi, Olafs kļuva augstsirdīgs.

Citu datumu laikraksti

  • Rīko Cepuru balli

    Veclaicenes pamatskolas skolēni un skolotāji šonedēļ rīkoja Cepuru balli “Kā tik visa tai cepurē nav”.Veclaicenes pamatskolas skolēni un skolotāji...

  • Noslēdzies rajona padomes rīkotais konkurss

    Ir apstiprināti Alūksnes rajona padomes pašvaldību kultūras projektu konkursa rezultāti, sadalot rajona padomes līdzfinansējumu 2000 latu apmērā.Ir...

  • Atzīmē desmit gadu jubileju

    Šodien Kolberģa tautas namā notiks vidējās paaudzes deju kopas “Kolberģis” desmit gadu jubilejas koncerts.Šodien Kolberģa tautas namā notiks vidējās...