Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mājas savai sirdij

Abpus durvīm kāds bija mēģinājis izkopt puķu dobes, taču nezināmu apstākļu dēļ šis pasākums palicis pusceļā. Nu akmeņu iežogotajos laukumos līdz ar flokšiem un kliņģerītēm galvas šūpoja treknas balandas, smilgas un nātres.

29.
Abpus durvīm kāds bija mēģinājis izkopt puķu dobes, taču nezināmu apstākļu dēļ šis pasākums palicis pusceļā. Nu akmeņu iežogotajos laukumos līdz ar flokšiem un kliņģerītēm galvas šūpoja treknas balandas, smilgas un nātres.
Eu, puikas, panāk šurp, - strupi uzsauca policists bariņam zēnu, kuri turpat mājas priekšā dzenāja bumbu, riskēdami nosmulēt pagalma malā izžuto veļu.
Puišeļi nāca negribīgi, bikses raustīdami un galvas nodūruši. Taču izdzirduši, ka runa ir nevis par viņu kārtējiem nedarbiem, bet Oļģertonkuli no septītā dzīvokļa, kļuva līksmi. Viņi piekrītoši māja ar galvām un stāstīja cits caur citu, ka iepriekšējā naktī pie "tupikiem", tā žargonā pagasta ļaudis saukāja šo dzērāju kompāniju, bijušas kārtējās dzīres. Tomēr puikas nezināja teikt, kur kompānija rīta agrumā palikusi.
Dusmīgi nospļāvies, Leščinskis atkal sēdās mašīnā. Bija silta un saulaina piektdienas pēcpusdiena. Pilnvarnieka prāts tā vien nesās likt darbus pie malas un nedaudz atpūsties pēc nedēļas saspringtās steigas. Darbotiesgribu lielā mērā mazināja arī drīzā atvaļinājuma nojausma. Par to dmājot, Leščinskis silti pasmaidīja. Viņš bija iecerējis brīvo mēnesi veltīt nevis dažādu sīku mājas darbu apdarīšanai, kā tas notika citos gados, bet pats savam priekam: aizbraukt pie brāļa uz Baltkrieviju, kur nav būts jau gadus trīs, apciemot sievas radus Lietuvā...
Tuvās nākotnes ieceru iejūsmināts, Leščinskis pieturēja pie kafejnīcas, ko viņš atļāvās tikai ārkārtējos gadījumos. Ikdienā policijas pilnvarnieks parasti ēda mājās, vai arī, kur ceļmalā piestājis, uzkoda sviestmaizes un uzdzēra kafiju no termosa. Tas bija vienīgais veids kā kaut mazliet ietaupīt no pieticīgās algas.
Leščinskis pasūtīja porciju desiņu ar sutinātiem kāpostiem un pudeli bezalkaholiskā alus. Ēda nesteidzīgi, tīksmi izbaudīdams katru kumosu. Kad maltīte gandrīz jau bija galā, kafejnīcā grīļīgā gaitā iesteberēja divi vietējie pudeles brāļi. Tā kā abi bija jau krietni iesiluši, tad varēja pārvietoties, vienīgi viens otru balstot. Kompozīcijas centrālo asi veidoja izstīdzējis sarkanmatis sen nemazgātā un pamatīgi sagumzītā kreklā. Tā kā kājas puisim vairs lāgā neklausīja, tad viņš ar savām garajām, kaulainajām rokām bija apvijis drauga kaklu un turējās tik cieši, kā pie mātes turas bērns, kurš baiļojas pazust. Augumā mazākais krietni drošāk stāvēja uz kājām. Lai gan seja vīrelim bija jauneklīgi žirgta, taču mugurā jau kūkums kā kādam večukam un rokas drebēja, pusstopam saasītos melnos santīmus uz letes uzberot.
Memmiņ, mums vienu "maziņo", - viņš teica ar tādu pašapziņu, it kā veselu zelta kalnu būtu bārmenei priekšā nokrāvis.
Jā, mums vienu "šļukiņu", un tad mēs klusi un mierīgi dosimies uz čučiņu, - apstiprināja izstīdzējušais, kalsno seju ar raibuma aizmiglotām acīm uz letes pusi pagriezies.
Bārmenei, slaidai gaišmatei dekoratīvi ieēnotām acīm, perfekti veidotiem uzacu lokiem un cītīgi koptām rokām, dzērāju uzruna nepatika.
Kas es jums par memmiņu, - viņa dusmīgi atcirta, pudeli sniegdama un zīmīgi uz Leščinski šķielēdama.
Negaidītā uzbrukuma pārsteigti, abi vīri vienā mirklī bija uz pusi skaidrāki nekā kafejnīcā ienākot.
Mēs jau neko tādu... Mums jau tikai..., - viņi stomījās, nepaspēdami izdomāt neko sakarīgu.
Varbūt pie Oļģerta jaunajās mājās dzērāt, - Leščinskis viltīgi pasmīnēja.
Sapratuši, ka nevis viņi, bet paziņa interesē policistu, abi žūpotāji sarosījās. Apaļīgais kā pupas nobēra:
Viņš noteikti ir "Zaķīšos". Tur jau dzeramā nekad netrūkst. Un vecajam Vīksnam tak šajās dienās ir jubileja, tad jau tur vajag iet zaļi.
Leščinskis pakasīja degunu. "Zaķīši" bija zemnieku saimniecība, kas atradās no pagasta centra tik tālu, ka bija grūti izkontrolēt, kas īsti tur notiek. Klīda runas, ka māju saimnieks Vīksna tecina kandžu un ar to maksā saviem kalpiem, kuri viņam gan mežu griež, gan zemi apstrādā. Tomēr nedarbos enerģiskais vecis vēl ne reizi nebija pieķerts. Daudzi domāja, ka par to Vīksnam jāska paldies māsas meitai, pagasta padomes mašīnrakstītājai Krancmaņu Anitai. Profilakses nolūkos sarājis abus pudeles brāļus, Leščinskis steigšus sastūķēja mutē atlikušos kāpostus, izdzēra alu, nomaksāja tēriņu un devās ceļā.
Patiesībā šāda steiga nemaz nebija vajadzīga, jo todien "Zaķīšos" šādus "viesus" neviens negaidīja. Izdangātajā māju pagalmā automašīnai pretim izdrāzās divi lieli, raibi suņi, kas rēja, baltus zobus šņakstinādami un putas uz visām pusēm šļakstīdami. Tikai pēc krietna brīža namdurvīs parādījās saimnieks - kalsns, sirms vīrs neuzticīgu skatienu.

Citu datumu laikraksti

 • Pirms svētkiem augstskolā paplašina telpas

  Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Alūksnes studiju centram ir paplašinātas telpas, izveidojot lielāku biblitēku.Rīgas Pedagoģijas...

 • Aicina apvienoties bronhiālās astmas slimniekus

  Latvijas Astmas un alerģijas biedrība izteikusi priekšlikumu tās nodaļu veidot arī Alūksnē. Latvijā biedrība darbojas jau trīspadsmit gadus un tai ir...

 • Vanadzēni svinēs svētkus

  “Daugavas Vanagi Latvijā” Alūksnes nodaļa Alūksnes tautas namā 28.decembrī pulksten 10.00 vanadzēniem rīko svētku pasākumu."Daugavas Vanagi Latvijā"...

 • Velk bluķi un dedzina grēkus

  Mālupes pagastā kultūras darbinieki ceturtdien organizēja nebijušu pasākumu - bluķa vilkšanu pa pagasta iestādēm, lai aizdzītu visus ļaunos...

 • Skatlogus rotā savam un klientu priekam

  Iestājoties krēslai, pilsētas ielās iedegas laternas, arī veikalu skatlogos sāk mirdzēt sveču liesmiņas un daudzkrāsainas lampiņas.Iestājoties...

 • Iepazīst mazpulka radošo darbu

  Ziemeru 29.mazpulka dalībnieku projekti guvuši atzinību ne tikai Alūksnes rajonā, bet ir pazīstami arī valstī. Ar viņu veikumu pamatskolā un pagastā...