Mājdzīvnieki katru dienu rāda cirka trikus

Alūksniete Sarmīte Mazika uzskata, ka dzīve bez mājdzīvniekiem nav interesanta, tādēļ viņu ģimenē ir daudz četrkājainu un lidojošu draugu - "dvorterjers" Fuksija, jauktu šķirņu kaķi - runcis Piķis un kaķene Puzle, kā arī pieci pundurpapagaiļi.

Alūksniete Sarmīte Mazika uzskata, ka dzīve bez mājdzīvniekiem nav interesanta, tādēļ viņu ģimenē ir daudz četrkājainu un lidojošu draugu - "dvorterjers" Fuksija, jauktu šķirņu kaķi - runcis Piķis un kaķene Puzle, kā arī pieci pundurpapagaiļi.
"Esam lieli dzīvnieku mīļotāji. Suņi un kaķi mums ir vairāk nekā 20 gadus, bet papagaiļus savulaik uzdāvināja. Pirms vairākiem gadiem kaimiņu kaķene mūsu istabā ienesa kaķēnu, noslēpa aiz grāmatām un atstāja audzināšanā. Tagad pie mums dzīvo Puzle - pirmās kaķenītes meita," stāsta Sarmīte Mazika.
Viņas meitai Sandai suni un kaķus patīk dresēt. "Es dzīvniekiem cenšos iegalvot, lai viņi nepaļaujas dresūrai, jo Sandai drīz atsāksies studijas un viņi varēs dzīvot, kā gribēs," smej S.Mazika. Sanda atzīst, ka cenšas mīluļiem iemācīt, ko drīkst un ko ne, kā arī audzināt pieklājību. "Kad ieturu maltīti, Fuksija mēdz nosēsties blakus un raudzīties manī žēlām acīm tā, ka kumoss sprūst rīklē. Viņai nemaz negribas ēst, jo, kad piedāvā, kucīte neēd. Šo paradumu nevaru izskaust," secina Sanda.
Kaķi ir ļoti "runīgi"
"Man patīk mājdzīvnieki, jo ir, ar ko parunāties. Suns parasti izliekas, ka visu saprot, bet kaķi pēc dabas ir patstāvīgāki. Mūsu minči Piķis un Puzle ir ļoti "runīgi". Ja viņus uzrunā, viņi vienmēr atbild ņurdot un labprāt "papļāpā". Runcis Piķis ir visčaklākais sarunbiedrs, bieži vien ir ar kaut ko neapmierināts un sašutumu izsaka, skaļi ņaudot. Ir interesanti vērot dzīvnieku attiecības. Fuksija ar kaķeni Puzli bieži staigā viena otrai gar degunu un abas gaida, kura pirmā neizturēs šo kaitināšanu un aizstāvēsies. Iepriekšējo suni Fuksi Puzlei patika iekaustīt, bet kucīte Fuksija tam neļaujas, tādēļ kaķenei sākumā bija liels izbrīns - kā tā var! Tagad viņas abas viena otru piecieš," spriež Sarmīte Mazika.
Viņa apgalvo, ka nevajag iet ne uz cirku, ne teātri, jo dzīvnieki mājās vienmēr sagādā kādu triku. Vislielākā aktrise ir kucīte Fuksija. "Fuksijai patīk staigāt uz pakaļkājām. Šo māku viņa ir apguvusi patstāvīgi. Viņas lielākais triks ir ielēkšana man klēpī un pēc tam veikla pārvietošanās uz pleciem. Galvu viņa mīļi pieglauž vienam plecam, bet pakaļkājas - otram. Pati viņai to iemācīju - kad suns bija mazs, es viņu tā mēdzu nēsāt no pirmā uz otro stāvu. Tagad Fuksija uzlec uz kakla, kad vēlas, lai viņu izlaiž ārā," stāsta Sarmīte.
Kucītei ir īpaši rituāli
Fuksijas iecienītākā maltīte ir vistu kauli. Sunim un kaķiem ļoti garšo desa. "Dodam arī speciālo suņu un kaķu barību. Kaķenītei Puzlei iecienītākais ēdiens ir aknu pastēte ar maizi. Viņai patīk maltīti ieturēt uz ledusskapja, jo tur ir droša vieta no suņa. Reizēm Fuksija kaitina runci Piķi - atstāj savā bļodiņā dažus gabaliņus desas, ko Piķis lavās zagt, jo arī viņam desa garšo. Bet Fuksija ir paslēpusies un novēro kaķi. Kad tas pietuvojies, metas virsū. Tā vien šķiet, ka kuce speciāli kaitina Piķi," norāda Sarmīte.
Kad nepieciešams ārā iet nokārtot dabiskās vajadzības, Fuksijai ir īpašs rituāls. Viņa pieskrien saimniecei klāt un ar ķepu paskrāpē kāju. Ejot uz šo svarīgo procesu, Fuksijai obligāti kaut kam ir jābūt zobos.
"Ja ātrumā viņa nevar neko atrast, tad ir ļoti sašutusi. Kuce saprot trīs vārdus - "cisiņot", "ārā" un "augšā". Fuksija man ir uzticīga - visur, kur eju es, viņa tek līdzi. Reizēm tas kaitina. Naktīs Fuksija drīkst gulēt pie saimnieces. Piķim nakšņošana telpās nav pieņemama, bet kaķenīte Puzle istabā guļ, kur pati vēlas. Reizēm gadās, ka suns ar kaķi ir apgūlušies blakus. Kad nakts vidū šo faktu atklāj, tad atkal saķildojas," klāsta Sarmīte.
Tāpat kā daudzām citām kaķenēm, arī Maziku ģimenes mīlulei Puzlei dzemdības ir vieglāk pārciest, ja viņai blakus atrodas cilvēks. "Ir jāglauda kaķenes galva, līdz viņai piedzimst pirmais kaķēns. Pārējos viņa varonīgi sagaida vienatnē," saka Sarmīte Mazika.
Papagaiļiem patīk slapja virza
Agrāk Maziku ģimenē bija deviņi papagaiļi, bet nu ir palikuši pieci. "Pieci papagaiļi - tas nav maz, tādēļ visiem vārdus neesam devuši. Agrāk mums bija kašķīgu papagaiļu pāris, ko nosaucām par Augusti un Kostapinto. Vārdi aizgūti no agrāk populāra seriāla, kur kāds precēts pāris nemitīgi savā starpā strīdējās. Jāatzīst, ka papagaiļi prasa vismazāk uzmanības - no rīta viņiem ir jāieber barība, jāielej ūdens un vienreiz nedēļā jāiztīra būris. Mūsu papagaiļiem visvairāk patīk slapja virza. Tad viņi pa to peras un jūtas ļoti laimīgi, līdz tiešā nozīmē ir izmirkuši līdz pēdējai spalviņai," saka Sarmīte.
"Pirms vairākiem gadiem mums bija runcis Hose Ignasio, kam garšoja papagaiļi. Viņš bija izdomājis, kā nokļūt pie būra, kas no zemes bija novietots pietiekami lielā augstumā, un ar ķepu makšķerēja putniņus, līdz kāds uzķērās naga galā. Divus medījumus kaķis tā ieguva. Daži putniņi nomira dabīgā nāvē. Draudzenes vīrs smēja, ka tas nav normāli, ja mājā, kurā ir divi kaķi, papagailis nomirst dabīgā nāvē," atceras S.Mazika.
Viņas meita Sanda atzīst, ka bērnībā ikviens mazais vēlas, lai mājās būtu kāds dzīvnieks. "Man šādu problēmu nekad nav bijis, jo četrkājaino draugu te nav trūcis," viņa akcentē.
Ielaiž mājā kaķenes kavalierus
"Mūsu kustoņi ir patstāvīgi, māk sevi aprūpēt. Es negribētu lielu suni. Man patīk, ka Fuksija ieraušas klēpī un uzkāpj uz pleca. Protams, ja mājā ir dzīvnieks, jārēķinās, ka biežāk jātīra paklāji un jāuzkopj telpas. Arī doties garākā ceļojumā nevar, jo dzīvnieks - tā ir atbildība. Uzskatu, ka turēt suni vai kaķi dzīvoklī ir problemātiski, jo zvēram ir nepieciešamas pastaigas svaigā gaisā. Mēs savus mīluļus varam bez bažām izlaist mājas pagalmā un zinam, ka viņiem būs, kur izskrieties. Ja man būtu jādzīvo dzīvoklī, tad laikam negribētu turēt nevienu dzīvnieku," spriež Sarmīte.
Alūksnietei patīk jautri un nenopietni sunīši. "Man laikam visi suņi ir bijuši nedaudz īpatnēji un izlutināti. Fuksija ir ziņkārīga. Viņai, salīdzinājumā ar kaķiem un papagaiļiem, vajag veltīt visvairāk uzmanības. Mazais augums Fuksijai bieži vien traucē lielo ziņkārību apmierināt, jo visur kucīte nevar tikt klāt.
Rucis Piķis ir brīvais zēns. Kaķis ir iemācījies attaisīt durvis - viņš uzlec uz durvju roktura, nospiež to un aiziet, kur vēlas. Fuksija arī ir noskatījusies šo paņēmienu un mēģina atdarināt, bet viņai vienmēr mazliet pietrūkst, lai izdarītu iecerēto.
Kad Puzlei ciemos nāk pielūdzēji, Piķis ir laipns un, demonstrējot savu māku, salaiž visus mājā. Man atliek vien nobrīnīties, ka visi kavalieri ir klāt. Kad Fuksijai bija suņu laiks, Piķis izlaida Fuksiju ārā, kur to laimīgs sagaidīja kavalieris. Tad smējām - ja Fuksijai būs bērni, tu, Piķi, tos auklēsi! Bet kucēnu nebija un Piķim nenācās būt par aukli," atceras Sarmīte Mazika.

Citu datumu laikraksti

 • Laika ziņas

  Šodien īslaicīgs lietus, pērkona negaiss. Dienvidrietumu, dienvidu vējš 5 - 10 m/s. Gaisa temperatūra naktī no +8 līdz +13, dienā no +20 līdz +25....

 • Saullēkta krāsās

  Viņš ļoti labi zināja, ka sievu kaitināja Normunda nesaprotamie joki, brīžiem sarkasms un cinisms. Nē, tam nu gan viņa neļausies! Vienkārši- jāprot...

 • Digitālie prieki un rūpes

  Divdesmit pirmais gadsimts Latvijā ienācis ar vispārēju digitalizācijas zīmi. Digitālās fotokameras, videokameras, mūzikas atskaņotāji un cita...

 • Lauku darbi

  12. augusts. Ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes - peonijas, astilbes, īrisus.12. augusts. Ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes - peonijas, astilbes,...

 • ES atbalsta «ābece» un «aritmētika»

  Latvijas lauku attīstības galvenais mērķis ir konkurētspējīgas lauksaimniecības, spēcīgi attīstītu lauku, daudzveidīgi bagātas un ilgtspējīgas lauku...

 • Jūlijā eiroatbalstītāju skaits samazinās

  Firmas «Latvijas fakti» nesen veiktās aptaujas dati liecina, ka pēc pēdējos mēnešos reģistrētā stabilā pilsoņu atbalsta paaugstinājuma Latvijas...

 • Tauriņam pa pēdām

  - Jūs runājāt ar Fredi Bremzi? - Nē. Fredi es labi pazīstu, tas bija cits, - Maigonis sasprindzināja atmiņu.9. - Jūs runājāt ar Fredi Bremzi? - Nē....

 • Dziedātāji izbauda karstu prieku un sirsnību

  Trešo gadu Alūksnes koris "Atzele" pieteicās starptautiskam koru konkursam Katalonijas pilsētā Cantonigros. Un beidzot saņēma uzaicinājumu tajā...

 • Saldais ēdiens - viegls un atsvaidzinošs

  Piedāvājam augļu un ogu laikam piemērotu saldo ēdienu. Tam garšu un izskatu papildinās pavisam neliels daudzums meža ogu. Atliek tikai apbruņoties ar...