Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mālupes skolas ēkā – pansionāts

Pirmdien Alūksnes novada pašvaldības sociālās, izglītības un kultūras komitejas sēdē lēma par sociālās aprūpes centra “Alūksne” filiāles izveidi Mālupes pamatskolas ēkā, nevis Mārkalnē, kā tika nolemts iepriekš. Tomēr Mārkalnes skolas ēka nepaliks tukša. Alūksnes novada Sociālais dienests tur iecerējis izveidot pansiju.

Maija domes sēdē tika pieņemts lēmums sociālā aprūpes centra filiāli izveidot likvidētās Mārkalnes pamatskolas ēkā. Turpat tika rasta iespēja arī ierīkot grupu dzīvokļus.

Mālupē vairāk vietas
“Sākot darbus Mārkalnē, secinājām, ka tur ir par maz vietas, lai ierīkotu gan pansionāta filiāli, gan grupu dzīvokļus. Tā kā dome pieņēma lēmumu slēgt Mālupes pamatskolu, izvērtējām iespēju filiāli veidot tur. Veiktā analīze un indikatīvie aprēķini liecina, ka Mālupes skolā veiksmīgāk var izvietot pansionātu. Pielāgot telpas pansionāta vajadzībām tur var, ieguldot mazāk līdzekļu, kā arī veicamo darbu tur būtu mazāk. Sazinājos ar Labklājības ministriju, kura ieteica vispirms apgūt pirmo stāvu, lai pēc iespējas ātrāk varētu izmitināt cilvēkus, savukārt otro stāvu pielāgot laika gaitā,” skaidroja sociālā aprūpes centra “Alūksne” direktore Rasma Muceniece un piebilda, ka būtu svarīgi darbus sākt un izdarīt iespējami ātrāk, jo Alūksnē aprūpes centrs ir pārpildīts.
Deputāte Maruta Kauliņa jautāja, cik vietas plānojas istabās. Viņasprāt, vienā istabā vajadzētu izmitināt tikai divus iemītniekus. Tam piekrīt arī iestādes vadība. “Mērķis ir veidot divvietīgas istabiņas. Cik vien varēsim, pārdalīsim esošās telpas. Tomēr, ja citādāk nevarēs, jo esam ierobežoti nesošo sienu dēļ, tad istabas būs arī trīsvietīgas un četrvietīgas. Piecvietīgu istabu nebūs. Skatīsimies, ko piedāvās projektētāji. Guļošos klientus, kādu mums ir 80 procenti, varētu izmitināt arī trīsvietīgajās istabās, taču staigājošus klientus – vienīgi divvietīgās. Palīgtelpās saskatām iespēju izveidot vienvietīgas istabiņas,” skaidroja sociālā aprūpes centra darbiniece Baiba Meistare.

Mālupē – līdz 70 iemītniekiem
“Mālupē varēs izvietot līdz pat 70 klientiem, savukārt Mārkalnē – tikai 30. Jā, darbus varēs sākt vēlāk, taču, skatoties ilgtermiņā, ieguvumu būs vairāk. Mālupē arī telpu pielāgošanas izmaksas būs mazākas, jo Mārkalnes skolas ēka ir trešās kategorijas ēka, kurā pat durvju ailes paplašināšanai nesošajā sienā vajag atsevišķu būvprojektu. Darbi Mārkalnes skolas ēkā vēl nebija sākti. Tas gan nenozīmē, ka Mārkalnes ēka paliks tukša, tur būs cita veida sociālā iestāde,” skaidro Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis. Mālupes pamatskolas skolēnu vecāku izteiktās bažas par sankcijām, slēdzot skolu, esot nepamatotas. “Siltināšanā izmantojām gan pašvaldības, gan Eiropas Savienības fondu finansējumu. Esam uzrakstījuši vēstuli un gaidām atbildi. Neatkarīgi no tā, vai sankcijas būs vai ne, ēka būtu jāsiltina tāpat. Ja to nebūtu izdarījuši toreiz, darītu tagad. Tas nav arguments skolas saglabāšanai,” teic A.Dukulis.

Veidos pansiju
Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa informēja, ka iepriekš plānoto grupu dzīvokļu vietā Mārkalnes skolas ēkā veidos pansiju. “Noteikumi paredz, ka vienā ēkā nedrīkst būt vairāk kā 16 dzīvokļi, šajā ēkā sanāk par vienu vairāk, tādēļ piedāvājam izveidot pansiju. Pansija nozīmē, ka tur varēs dzīvot pensijas vecuma personas un personas ar invaliditāti, līdzi ņemot savas mēbeles un sadzīvi. Vienā istabā dzīvos ne vairāk kā divi cilvēki, būs koplietošanas virtuve un uz sešiem cilvēkiem viens sanitārais mezgls. Mārkalnes skolas ēkā veiksmīgi varētu to visu izveidot,” stāstīja R.Kalniņa.
Sociālo darbinieku veiktā aptauja liecina, ka jau šobrīd uz pansiju būtu gatavi doties 18 pagastos dzīvojoši cilvēki. “Alūksnes pilsētas iedzīvotāji netika aptaujāti, bet domāju, ka interese būtu arī pilsētniekiem,” pauda R.Kalniņa.

Skolai soda nebūs
Mālupes pamatskolu likvidēs līdz nākamā gada 31.augustam. Pirms mēneša vecāku sapulcē kā vienīgais arguments skolas saglabāšanai izskanēja noslēgtās līgumsaistības par ēkas siltināšanu. “No domes priekšsēdētāja Artura Dukuļa saņēmu oficiālu atbildi, ka no skolas tiek noņemta visa atbildība un turpmākās lietas kārtos novads. Vai būs jāmaksā kāds sods un jāatgriež nauda, man nav zināms,” atklāj Mālupes pamatskolas direktors Broņislavs Andranovs. Viņam ir žēl, ka 25 gadus pastāvējušas skolas vietā ar lielu sporta zāli turpmāk būs pansionāts. “Gribētos, lai tur būtu skola, bet - kā novads lemj, tā ir. Domāju, ka tuvāko piecu gadu laikā tiks slēgtas vairākas lauku skolas, jo bērnu diemžēl nav,” secina B.Andranovs. ◆

Citu datumu laikraksti

 • Trauksme, kuras varēja nebūt... 2

  Trauksme, kuras varēja nebūt...  11

  “Man nav saprotams, kā var dienas vidū paņemt no bērnudārza kliedzošu bērnu un aizvest! Kā jutās bērnudārza bērni, audzinātājas un galu galā – kā...

 • Atzīmē Starptautisko invalīdu dienu

  Atzīmē Starptautisko invalīdu dienu

  Otrdien Alūksnē atzīmēja Starptautisko invalīdu dienu, uz kuru bija sapulcējušies ne tikai Alūksnes invalīdu biedrības biedri, bet arī pārstāvji no...

 • Svin Dimanta kāzas 4

  Svin Dimanta kāzas

  Kalncempieši Rita un Arvīds Āboltiņi 17.novembrī svinēja 60. kāzu gadadienu. Āboltiņi nodzīvojuši skaistu un saticīgu mūžu, kopā plecu pie pleca...