Man vienmēr ir bijis ar kaut ko jācīnās

Uzdrošinos apgalvot, ka Latvijā ir maz tādu suņu īpašnieku, kuri nezina, kas ir Jānis Pavlovskis.

Uzdrošinos apgalvot, ka Latvijā ir maz tādu suņu īpašnieku, kuri nezina, kas ir Jānis Pavlovskis. Viņš šobrīd ir vienīgais kinologs Latvijā ar maģistra grādu suņkopībā, kā arī daudzu zinātnisku darbu par suņiem autors.
Vairākkārt šis cienījamais cilvēks ir bijis ārzemēs, lai lasītu lekcijas par šo dzīvnieku dresūru, psiholoģiju un citiem jautājumiem, kas aktuāli suņu audzētājiem. Kinologs ir interesants sarunu biedrs un lielisks pasākumu organizators. Nodarboties ar suņu apmācību Jānis sācis 1971.gadā.
Nebiju labais tēls
"Man dzīvē vienmēr ir bijis ar kaut ko jācīnās. Nevienam neprasu uzmākties, bet allaž kāds atrodas, kas to dara. Man ir 55 gadi, it kā nebūtu par ko cīnīties, varētu dzīvot mierā un saticībā, tomēr ne. Mani nelikumīgi atbrīvo no darba, kā humanitāro zinātņu maģistram piešķirot 22,26 latu algu, bet es šobrīd cīnos par savām tiesībām saņemt normālu algu. Tiklīdz beidzas viena cīņa, labākajā gadījumā paiet gads, un atkal sākas jauna cīņa. 16 gadus esmu pavadījis bērnunamā. Audzinātāja vienmēr mums teica: "Atcerieties, ka esat uzauguši bērnunamā, jums dzīvē neviens nepalīdzēs, cīnīties vajadzēs tikai pašiem!"," stāsta J.Pavlovskis, kuram šī nemitīgā cīņa par taisnīgumu devusi pieredzi juridiskajos jautājumos. Būdams cīnītājs par taisnību un iestādamies pret dažādām dzīves negācijām, Jānis daudziem bijis kā sāpošs augonis uz tīras miesas.
"1994.gadā, strādājot par iecirkņa inspektoru, atklāju nelegālu spirta realizācijas vietu (100 tonnas). Izrādījās, ka nelegālo spirta noietu organizē paju sabiedrības priekšsēdētājs. Tikai ar vienu reizi mums izdevās pārķert 3750 litrus spirta. Jūs domājat, ka es tirgoņu acīs biju labais tēls? Man aizdedzināja māju, uzbruka, nācās mainīt dzīvesvietu.
1989.gadā biju vienas no labākajām suņu audzētavām Padomju Savienībā priekšnieks. Tā atradās Rīgā. Gatavojām suņus narkotiku meklēšanai. Tas, ko šodien stāsta par atrasto narkotiku daudzumu, ir nieks salīdzinājumā ar tajā laikā atklātajiem daudzumiem - 40, 30, 8, 5, 2 kilogrami, tikai tolaik par to nemēdza runāt. Viss norādīja uz zemūdenēm, kas atradās Bolderājā," atceras kinologs.
Kolektīvisms nav modē
"Bērnunamā mums ieaudzināja kolektīvismu, kas šodien vairs nav modē. Kādam stāstot par savām problēmām, viņš brīnās, ko tu gribi, ko tu uzmācies. Es esmu mācīts visā dalīties ar otru un viņam palīdzēt. Kolektīvisms pastāvēja arī arodskolā, kur mācījos, vēlāk - Padomju Armijā," turpina J.Pavlovskis. Kolektīvismu viņš labprāt vēlētos izjust arī starp tiem cilvēkiem, kas nodarbojas ar suņu audzēšanu un apmācību.
"Nav liela māksla cilvēkam, kam ir daudz naudas, izveidot sabiedrisko organizāciju, kas ir saistīta ar kinoloģiju, un tad visiem diktēt savus noteikumus, lai gan pašam par to nav ne mazākās izpratnes. Arī te valda cīņa, kuras ierocis ir nauda," uzskata viņš.
Kopīgi ēd jubilejas torti
Pēc demobilizācijas 1971.gadā Jānis saņēmis piedāvājumu strādāt Jūrmalas pilsētas Iekšlietu daļā un piedalījies pirmajās GDA sacensībās, kas milicijas darbiniekiem bijušas obligātas. Viņš veiksmīgi startējis skriešanas disciplīnās. Pēc pirmās darba nedēļas Jāni izsaucis milicijas priekšnieks un vaicājis, vai viņš gribot skriet. Jānis atbildējis, ka viņš jau skrienot. Tad sekojusi norāde, lai ņemot suni un turpinot to darīt. "Tā es kļuvu par dienesta suņu pavadoni un līdzi suņiem skrienu vēl šodien," smejas kinologs.
Pirmais viņam uzticētais suns bijis Bleks - spēcīgs un gudrs dzīvnieks, vairāku čempiona titulu īpašnieks, tāpēc Jānis uzskata, ka Bleks mācījis viņu, nevis otrādi. Kopā ar Bleku viņš veicis patrulēšanu Dzintaros un Asaros. Milicijas darbinieki ievērojuši, ka tad, kad patrulēts kopā ar suni, nekādi likumpārkāpumi nav notikuši. "Tolaik mēs ievērojām principu: nevis atklāt, bet darīt visu, lai nekas nenotiktu. Arī šodien tā vajadzētu būt, bet situācija ir cita: visi nodarbojas tikai ar atklāšanu," saka J.Pavlovskis. Diemžēl Bleka dzīve aprāvusies otrā dienā pēc Jāņa došanās atvaļinājumā. Dzīvnieks izrāvies no jaunā pavadoņa rokām, pārlēcis pāri žogam un pakļuvis zem automašīnas. Pēc tam Jānis saņēmis jaunu suni - pelēku sešus mēnešus vecu vilku sugas kucēnu Irma, kuras dzimšanas dienā vienmēr abi ēduši torti. Sešus mēnešus viņš apmācījis dzīvnieku, un, pirmo reizi izejot darbā kopā ar Irmu, izdevies atklāt slepkavību. 1975.gadā dzīvnieks kļuvis par PSRS čempionu milicijas daudzcīņā, bet vēlāk - par trīskārtējo Latvijas čempionu suņu daudzcīņā.
Ar profesionāļa skatienu
"Laba kucēna izvēle ir profesionāls noslēpums," saka Jānis. "Cilvēki mani lūdz sameklēt labu suni. Tā notika arī ar manu četrus mēnešus veco kucēnu Reksi. Šodien sameklēt labu kucēnu ir ļoti liela problēma. Tas ir saistīts ar dzīvnieku psihi. Notiek dzīvnieku pārošana pa labi un kreisi, vaislas darbu nekontrolē, suņus neapmāca, lai gan apmācības nododas dzīvnieku gēnos. Iedzimtībai ir liela nozīme, piemēram, lai atrastu Reksi, biju Aizkrauklē, Pļaviņās, Rīgā, Talsos, Kuldīgā, Tukumā. Pirms viņa apskatīju daudz kucēnu, bet jau pēc pirmā skatiena varēju pateikt saimniekiem, ka tie man neder. Ārēji it kā skaists, muskuļots suns, saku, lai palaiž brīvībā, dzīvnieks metas pie žoga, skraida gar to un rej. Tāds suns audzināšanai un apmācībai neder. Viņš var sargāt saimnieka māju. Pirmo reizi paskatoties uz pusotra mēneša veco Reksi, sapratu, ka viņš ir īstais, jo kucēns pienāca man klāt, ieķērās biksēs un tās saplēsa. Tautā ir ticējums: kurš dzīvnieks pirmais pie tevis pienāk, tas jāņem, protams, tas var būt arī kļūdīgs pieņēmums," stāsta kinologs. Viņš novērtē arī dzīvnieka māti un to, kā kucēns barots. Kucēnam ir arī dažādas specifiskas pārbaudes fiziskai sagatavotībai, ožai un citam. J.Pavlovskis stāsta, ka no 100 suņiem 80 iespējams izbrāķēt uzreiz, bet no atlikušajiem 20 meklēšanas dienestam derīgi ir tikai 5, atlikušie 15 kļūst par patruļdienesta suņiem vai sargsuņiem.
Esmu ļoti spītīgs
Tā sevi vērtē J.Pavlovskis. Spītību viņā radījušas dažādas dzīves situācijas un cilvēku attieksme. "Man vienmēr likuši priekšā šķēršļus tie, kam dienesta suņi ir vajadzīgi visvairāk. Tie ir kriminālmeklēšanas darbinieki, jo viņiem par katru cenu vajag noziegumu atklāt, bet nozieguma atklāšanai jānotiek loģiski. Piemēram, redzot, ka suns iet pa pēdām, ir jādomā, kāpēc dzīvnieks pieved tieši pie šīs mājas, jo tāpat vien viņš tur neies. Diemžēl šodien suns netiek metodiski pareizi izmantots notikuma vietā, lai gan tas ir viens no pamatnoteikumiem. Visbiežāk tagad ir tā, ka darbinieks domā nevis, kā pielietot, bet kā nepielietot suni nozieguma atklāšanā. Strādājot Jūrmalā, bijām vienots tandēms, analizējot situāciju, tika uzklausīts arī mans viedoklis. Tagad esmu novērojis, ka pēc notikuma vietas apskates kinologs atstāj suni, uzraksta aktu un aiziet," saka J.Pavlovskis. Viņš atceras gadījumu, kad Jūrmalā, izmeklēšanā iesaistot suni, dzīvnieks 20 reizes gājis pa vienām un tām pašām pēdām, kas vedušas uz Iekšlietu daļu. Vēlāk izrādījies, ka vairākos noziegumos bijis iesaistīts kāds šīs daļas darbinieks. "Pielietojot suni meklēšanā, vienmēr jāņem vērā likumsakarības. Nevienā darbam policijā domātā mācību grāmatā nav šīs metodikas. Esmu to izstrādājis, bet, lai izdotu grāmatu, ir vajadzīga nauda, kuras man nav. Nevienam ar savu metodiku neuzbāžos, jo saprotu, ka būs tāpat kā viduslaikos, kad katrs savu specialitāti paņēma sev līdzi kapā," saka Jānis. Viņš par galveno uzskata prasmi strādāt ar suni, nevis aklu skriešanu pakaļ dzīvniekam.

Citu datumu laikraksti

 • Pļaujas svētkos kurinās podnieku cepli

  Alūksnes Pilsētas svētkos keramiķi prezentēja pārvietojamu apdedzināšanas krāsni.Alūksnes Pilsētas svētkos keramiķi prezentēja pārvietojamu...

 • Būs pasākums jaunajiem skolotājiem

  Nākamnedēļ Alūksnes rajonā risināsies jaunajiem skolotājiem veltīts pasākums “Pa Grestes pedagoģisko atziņu ceļiem”.Nākamnedēļ Alūksnes rajonā...

 • Sāk apsekot lauku saimniecības

  No 13. līdz 29.augustam Alūksnes rajona pagastos notiek lauku saimniecību struktūras apsekojums.No 13. līdz 29.augustam Alūksnes rajona pagastos...

 • Būs zvaigžņu lietus

  Naktī no 12. uz 13.augustu Latvijā būs novērojams zvaigžņu lietus.Naktī no 12. uz 13.augustu Latvijā būs novērojams zvaigžņu lietus. Sākot no jūlija...

 • Rīgā - jaunas, labākas iespējas

  Pēc pārnākšanas strādāt uz Rīgu es nopelnu gandrīz divreiz vairāk nekā iepriekš, turklāt noteikti izmantošu arī citas labās iespējas, kas paveras...

 • Suminās sakoptāko sētu saimniekus

  Līču ģimene: lepojas, ka dzīvo sakārtotā vidē. Mārkalnē piektdien un sestdien notiks pagasta svētki “Nāc gavilēt!”, kuros galvenais notikums -...