Manai mammai bija vēzis...

Konsultē Dace Baltiņa, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, Veselības ministrijas galvenā speciāliste onkoloģijā

- Vai tas, ka vēzis skar aizvien vairāk jauno māmiņu, ir objektīvs fakts vai arī plašākas informācijas pieejamības radīta ilūzija?
- Diemžēl mūsu valstī tā ir mērķtiecīgi radīta ilūzija, ka tikai liela nauda glābs vēža slimniekus. Pasekojot fonda “Ziedot.lv” mājaslapā atrodamajai informācijai, atklājas visnotaļ interesanta aina. Pārsvarā desmitiem tūkstošu eiro tiek lūgti dažu farmācijas firmu konkrētu medikamentu iegādei, solot izārstēšanās brīnumu. Diemžēl nereti pēc laika seko skumjā vēsts. Tad rodas jautājums, cik izsvērts ir bijis konsilija lēmums.
Interesanti, ka lūgumi izskan pēc tiem medikamentiem, ar kuriem firmas neatlaidīgi cenšas ielauzties valsts kompensējamo zāļu tirgū. Tajā pašā laikā žurnālisti un sabiedrībā populāri cilvēki vēl piebalso – redz, cik traki, ka valsts nepērk dzīvību glābjošos medikamentus un pacientiem jālūdz iedzīvotāju palīdzība. Mani šokē ciniskie saukļi: darīsim kaut ko, lai cilvēks dzīvotu, lai varētu sagādāt dzīvību glābjošās zāles. Brīnumlīdzekļu onkoloģijā nav! Metastāžu stadijā audzēji ir ārstējami, aprūpējami, bet tiem nav nepieciešamas tās summas, kas tiek prasītas. Vai Friskei, Zadornovam, Džobsam nebija naudas?
- Lasīju, ka 40 procentos gadījumu audzējs atklāts cilvēkiem darbspējas vecumā. Vai var runāt par to, ka vēzis “kļūst jaunāks”?
- Pēdējos gados Latvijā saslimstība pieaug pamatā par 50 gadiem vecāku iedzīvotāju vidū. Tas saistīts gan ar vidējā mūža ilguma pagarināšanos, vecāka gadagājuma cilvēku skaita palielināšanos, labākām diagnostikas metodēm, gan iedzīvotāju labāku informētību un lielāku atsaucību dažādām kampaņām.
- Vai ir iespējams, ka grūtniecība jaunajām sievietēm izprovocē snaudošu slimību, jo, gaidot mazuli, organismam jāstrādā ar lielāku slodzi?
- Pārliecinošu pierādījumu tam nav. Jo vecāka ir grūtniece, jo viņas personīgais vēža risks pieaug proporcionāli vecumam, bet ne saistībā ar pašu grūtniecību. 2016. gadā Latvijā reproduktīvā vecumā, kas ir 18 līdz 40 gadu, saslima pavisam 425 sievietes – 7,4 procenti no visām pieaugušajām vēža slimniecēm. Turklāt vērojama tendence – ar vēzi saslimušo sieviešu skaits krasi pieaug pēc 30 gadu vecuma.
Tāpat nav pārliecinoši pierādīts, ka grūtniecība pēc pārslimota audzēja palielinātu slimības atjaunošanās risku mātei un veselības problēmu risku jaundzimušajam.
- Varbūt jaunas sievietes psiholoģisku iemeslu dēļ bieži mēģina ignorēt slimības simptomus?
- Tā ir ne tikai jaunu sieviešu, bet arī pašu ārstu problēma nedomāt par vēzi tik jaunā vecumā. Savā laikā mani mācīja: vispirms izslēdz potenciāli visbīstamāko diagnozi un tad meklē citas vainas! Tas, ka diagnozi atklāj novēloti, saistīts gan ar neiedomāšanos, gan arī ar to, ka jaunākā vecumā audzējs aug ātrāk un agresīvāk.
Grūtniecības un zīdīšanas laikā sieviete bieži ir tik pārņemta ar mazuli, ka par savu veselību nemaz nedomā. Arī ķermeņa izmaiņas var notušēt kādu nopietnāku problēmu. Topošajām un jaunajām māmiņām pilnīgi droši var veikt ultrasonoskopiskos izmeklējumus. Traģiskāk, ja sieviete kavē terapijas sākšanu vai pat atsakās no zāļu lietošanas, aizbildinoties ar zīdīšanu. Bērnam daudz svarīgāka ir vesela un dzīva mamma, nevis piens, ko var aizstāt ar maisījumiem.
- 25 gadu vecumā saņemot valsts uzaicinājuma vēstuli uz dzemdes kakla vēža skrīningu, to daudzām jaunajām sievietēm “veiksmīgi” izdodas ignorēt. Tā teikt, jaunas taču vēl, kāds vēzis? Un pat 30 gadu vecumā tā šķiet. Ko Jūs šīm sievietēm gribētu pateikt?
- Mīļās kundzes un jaunkundzes! 2016. gadā ar dzemdes kakla vēzi Latvijā saslima viena sieviete līdz 24 gadu vecumam, septiņas 25–29 gadu vecumā, divdesmit viena 30–34 gadu vecumā. Vai nav pietiekami uzskatāmi?
- Kāds gadījums. Sieviete, 35 gadus veca, divus gadus vecas meitiņas mamma. Jau vairāk nekā 10 gadu viņa sūdzējusies par muguras sāpēm, ārsti ieteica vingrot un dzert pretsāpju zāles, līdz viņai kļuva ļoti slikti. Slimnīcā atklāja nieru audzēju ielaistā stadijā, un aptuveni pēc pusotra mēneša viņa nomira. Vai nav tā, ka ārsti reizēm grēko, tikai skatoties uz cilvēka vecumu?
- Vēža slimnieka likteni izšķir pirmais ārsts, pie kā viņš nonāk ar savām sūdzībām. Hroniskas sāpes mugurā, īpaši, ja tās nepadodas ārstēšanai, ir pietiekami nopietns stāvoklis, kad nepieciešams izslēgt visus iespējamos cēloņus. Vēdera USG ir vienkārša un pieejama metode, kas minētajā gadījumā sāpju cēloni ļautu atklāt agrāk.
- Cita sieviete devās pie onkologa pārbaudīt kādu dzimumzīmīti. Un sagaidīja atbildi: ko jūs te ar niekiem traucējat? Jūs savos blogos arī runājat par to, cik svarīga ir mediķu attieksme, spēja ar pacientu runāt viņam saprotamā valodā.
- Piekrītu, ka ārsti nav īpaši runātīgi. Parasti cilvēkiem atgādinu, ka, runājot par veselību, nav muļķīgu jautājumu. Muļķīgi ir tos neuzdot. Ejiet pie cita speciālista, kamēr būsit saņēmusi saprotamu atbildi!
- Esmu dzirdējusi par iespēju mobilajā tālrunī ielādēt bezmaksas aplikāciju, kas palīdz noteikt, vai nofotografētais ādas veidojums var būt audzējs vai ne.
- Aplikācija “WeCare BeAware” ir unikāla iespēja pārbaudīt savus neparastos ādas jaunveidojumus vai pārmaiņas jau esošajos. Sekojot norādēm, nofotografējiet aizdomīgo dzimumzīmīti vai citu ādas veidojumu! To nevajag pievilkt un palielināt. Bildi analizēs dermatologs vai onkologs. Dažu dienu laikā saņemsit atbildi, ka vai nu satraukumam nav pamata vai arī ka noteikti jāaiziet pie ārsta.
Var nofotografēt arī savu vecvecāku vai partnera ādas veidojumus. Nebūt ne tik reti cilvēki pie ārsta ierodas ar jau ielaistiem ādas audzējiem, kas visiem bija teju vai acu priekšā. Tādēļ izmantojiet šo bezmaksas iespēju!
- Vēl kāds gadījums. Sieviete pusgadu pēc dzemdībām nonāca slimnīcā, domājot, ka sācies plaušu karsonis. Divu nedēļu laikā viņa nomira no plaušu vēža. Bez mātes palika trīs mazgadīgi bērni. Vai tad grūtniecēm netiek veiktas dažādas pārbaudes?
- Plaušu veselību parasti pārbauda vēl pirms plānotas grūtniecības. Arī grūtniecības laikā, ja sievietei ir kādas sūdzības, var veikt rentgen-izmeklējumu. Pieļauju, ka šādi gadījumi biežāk sastopami neplānotām un nekontrolētām grūtniecībām. Turklāt grūtniecības dēļ iekavējas diagnozes pierādīšana un terapijas sākšana.
- Un, ja nu tomēr šī diagnoze, ko tik ļoti negribas dzirdēt, ir uzstādīta, svarīga ir vēlme cīnīties, vai ne?
- Cerība mirst pēdējā jebkurā vecumā, un ārstam tā ir jādod bez meliem un viltus. Pacientam ir svarīgi apzināties, ka par viņu rūpēsies, viņš nepaliks viens, viņam palīdzēs mazināt mokošos simptomus. Vēža slimniekiem ir tik daudz vajadzību – speciāla pārtika, pārsienamie materiāli un tamlīdzīgi, kas nebūt neprasa simtiem tūkstošus, bet gan patiesu vēlmi palīdzēt. Ar ļoti dārgām zālēm pasaulē vēl neviens no vēža nav izārstēts, bet ar nesavtīgu mīlestību un atbalstu mēs šā slimā cilvēka dzīvi varam būtiski uzlabot.

PieredzePagājušā gada 19. jūlijā Vijai Amosovai palika 30 gadu, taču jubileju divu meitiņu mamma pavadīja slimnīcā. Lotei tobrīd bija tikai viens mēnesis, bet Laumai – gads un astoņi. Grūtniecības septītajā mēnesī Vijai sākās regulāra vemšana, kas tika skaidrota ar toksikozi. Kad bērniņš piedzima, bet pašsajūta tā arī neuzlabojās, jaunā sieviete nolēma veikt kuņģa pārbaudi – endoskopiju. Tika atklāts ļaundabīgs kuņģa audzējs. Latvijā Vijai vairs nevarēja palīdzēt, bet izdevās atrast iespēju ārstēties Izraēlā. Ģimene nolēma sākotnēji nepieciešamo summu – 45 tūkstošus eiro – lūgt ziedot sabiedrībai. Atsaucība bija vēl lielāka, taču šogad februāra beigās Vija zaudēja cīņu ar smago slimību. Tomēr viņai bija iespēja vēl deviņus mēnešus būt kopā ar savu ģimeni, redzēt, kā mazā Lote sāk rāpot un dzirdēt Laumas pirmos teikumus.
NEATSTĀJ BEZ IEVĒRĪBAS!
Ilgstošs nogurums, nespēks, pazeminātas darbspējas, paaugstināta temperatūra var būt smagākas slimības simptomi. Svarīgi ir aiziet pie ārsta un izstāstīt par savām problēmām. Iepriekš vēlams izpildīt tādu kā nelielu mājas darbiņu – hronoloģiskā secībā aprakstīt savas sūdzības. Tas atvieglos sarunu ar ārstu.

—  Ilze Šķietniece

Citu datumu laikraksti

 • Karstais temats

  Alūksnes novadā šobrīd viena no aktuālākajām sarunu tēmām ir par gaidāmo skolu tīkla reformu. Paredzamās izmaiņas ir ļoti skarbas – par to “Alūksnes...

 • Laiks labdarībai

  Svētdien būs pirmā advente, kad sākam gaidīt Ziemassvētkus. Šis parasti ir laiks, kad cilvēki vairāk atver savas sirdis, nododas pārdomām un sniedz...

 • Skolu liktenis vēl nav skaidrs

  Laikraksts “Alūksnes Ziņas” jau rakstīja par Alūksnes novada pašvaldības ziņojumu, kas paredz izmaiņas novada skolām. Nelielā skolēnu skaita dēļ ir...

 • Sociālo lietu pārvaldei atkal jāmeklē vadītājs

  Sociālo lietu pārvaldei atkal jāmeklē vadītājs

  Alūksnes novada pašvaldības Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Evija Švalbe pašvaldībā vērsusies ar iesniegumu par darba attiecību izbeigšanu....

 • Godina pagasta iedzīvotājus 6

  Godina pagasta iedzīvotājus

  Latvijas simtgadē Alūksnes un Apes pilsētās un pagastos norisinājās dažādi svinīgi pasākumi. Arī Jaunalūksnes pagastā, Kolberģī, tika ieskandināti...

 • Liepnā lepojas ar saviem cilvēkiem 3

  Liepnā lepojas ar saviem cilvēkiem

  Ar skanīgām dziesmām, siltiem vārdiem un patīkamu atmosfēru arī Liepnā izskanēja Latvijas simtgades svētki. Pasākumā “Manai Latvijai 100” Liepnas...

 • Svinēsim Latvijas simtgadi!

  Svinēsim Latvijas simtgadi!

  Latvijas simtajā gadadienā nedēļas nogalē Alūksnes un Apes novados notiks daudzveidīgi pasākumi, kuros aicināts piedalīties ikviens novada...

 • Vienmēr goda vietā – Alūksnē cepta maizīte 2

  Vienmēr goda vietā – Alūksnē cepta maizīte

  Šis gads mūsu tautai un valstij ir īpaši nozīmīgs – Latvijas simtā dzimšanas diena ir tepat aiz durvīm. Lai kādi laiki un vara piedzīvota, latvietis...

 • Ar ļoti strauju uzrāvienu

  Ar ļoti strauju uzrāvienu

  Pirms pusotra gada Jaunlaicenē atklāja SIA “Cewood” cementētu koka ēveļskaidu plātņu ražotni – modernu Eiropas līmeņa uzņēmumu. Valsts simtgades...