Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Māra Zālīte: es piederu pie individuālistiem

Katrs latvietis savā būtībā esot dzejnieks, tikai vienam šī īpašība nav no malas saredzama, bet citam tā izpaužas spilgtāk.

Katrs latvietis savā būtībā esot dzejnieks, tikai vienam šī īpašība nav no malas saredzama, bet citam tā izpaužas spilgtāk. Dažs priecājas, atrodot savas izjūtas uzrakstītas atzītu autoru darbos, savukārt cits mēģina pats pārdomas uzlikt uz papīra, lai neaizslīd.
Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolu šopavasar absolvēja jaunā autore Māra Zālīte, kuras dzeju apenieši ir dzirdējuši gan pērnajās Dzejas dienās, gan lasījuši skolas avīzītē un vietējā izdevumā “Apes Ziņas”. “”Māra jau skolas laikā bija ļoti radoša, talantīga. Viņai bija gan skaisti sacerējumi, gan savdabīgi dzejoļi,” saka D.Ozoliņa Apes vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Sandra Purakalne.
Pirmie ir bērnišķīgi
Kā iesākusies Māras radošā darbība? “Pirmie dzejoļi radās jau otrajā vai trešajā klasē, bet tie, protams, bija ļoti bērnišķīgi”, stāsta Māra. “Vēlāk nedaudz rakstīju vidussskolas avīzei. Skolotājas Ilzes Celenbergas mudinātas, kopā ar skolasbiedrēm Līgu Kalniņu, Zani Loču un Evu Skudru divus gadus sūtījām darbus konkursam, ko rīkoja Latvijas Dzejnieku savienība. Diemžēl nesaņēmām nekādas atsauksmes, arī internetā konkursa rezultātus neatradām,” ir sarūgtināta Māra.
Cik tad dzejoļu pa šiem gadiem ir radies? Izrādās, ka tie nav aizceļojuši krāsnī, bet gan visi saglabāti. “Ir jau sakrājies riktīgs maiss!” smejas jaunā dzejniece. “Nemetu laukā vecās pierakstu klades, jo tajās ir fiksēti interesanti domugraudi. Pat mobilajā telefonā īsziņu veidā ir pierakstītas pēkšņi prātā ienākušas rindas. Tagad vajadzētu to visu sarakstīt disketē, tikai šim darbam vajadzīgs laiks. Bet laika pašlaik trūkst, jo ir daudz jāmācās,” atzīst Māra.
Pedagoģija ir pamats
Māra stāsta, ka vēlējusies studēt Latvijas Universitātē psiholoģiju, bet centralizēto eksāmenu secības dēļ sanāca, ka iekļuva citā - Pedagoģijas - fakultātē. Arī par šādu pavērsienu Māra ir priecīga:
“Uzskatu, ka pedagoģija tomēr ir visu pamatu pamats, un ar fakultāti esmu apmierināta. Kā būs tālāk - tad jau redzēs... Tagad tikai jānoturas “rotācijā”, jo no 43 kursabiedriem tikai astoņi esam budžeta grupā.”
Pēc horoskopa Māra ir Vērša gadā dzimis Ūdensvīrs. “Savā klasē ilgi biju vienīgā ar šādu zīmi. Jūtos piederīga pie individuālistiem. Tomēr, lai nesanāktu strīdi, cenšos sekot kolektīvam, kaut arī tas īpaši nepatīk,” saka Māra.
Jūt garīgu saikni
Vaicāta par radniecisko saistību ar Elīnu Zālīti vai “lielo” Māru Zālīti, jauniete atsaka: “Nav gan zināms, ka man būtu kāda radniecība ar šīm literātēm. Elīnas Zālītes darbus tikpat kā neesmu lasījusi. Toties ar Māru jūtu it kā garīgu saikni. Man ir grāmatas par viņu, šķiet tuvi viņas jaunības dienu dzejoļi. Protams, nebūtu slikti kādreiz ar viņu iepazīties personiski.”
Māra atzinīgi vērtē rudeņos notiekošās Dzejas dienas: “Tās ir cilvēkiem vajadzīgas, jo atceras autorus, viņu devumu Latvijai. Man pašai tuva ir Aleksandra Čaka dzeja. Ir tik interesanti caur dzeju mēģināt iepazīt autora personību! Skolas laikā patika Ojāra Vācieša un Imanta Ziedoņa dzeja, gan ne visi darbi vienādi.”
Ir skolēni, kurus atbaida grāmatas, ja tās nosauc par obligāto literatūru. Māra to uztver citādāk: “Pateicoties šai nepieciešamībai, izlasīju interesantus darbus, kurus citādi diezin vai būtu paņēmusi rokās.” Savukārt mūsdienu pārmoderno jauno dzejnieku daiļradi Māra vērtē kritiski.
“Tajā, manuprāt, ir pārāk daudz negatīva un bezjēdzīga. Daudz vairāk taču gūstam no dzejas, kam ir saprotams saturs un pozitīva noskaņa,” domā autore.
Ar krājumu nesteigsies
Māra ir nolēmusi nesteigties ar dzejoļu krājuma veidošanu: “Tam būs jāatlasa optimistiskākie dzejoļi, jo parasti dzeja rakstās skumju brīžos. Krājumu varētu sākt gatavot tad, kad mani darbi būs lasītājiem pazīstamāki.”
Dzejoļus raksta arī Māras vecākais brālis Elviss. Viņa darbi apvienoti nelielā krājumiņā ar nosaukumu “Es alojos”. Māra stāsta, ka tagad gan brālis esot tik aizņemts ar darbiem, ka dzejot neatliekot laika.
Uz jautājumu, kā viņa jūtas pelēkajā rudenī, kad siltās un krāsainās dienas aizvadītas, Māra atbild: “Šim laikam tieku pāri viegli, jo, Rīgā mācoties, to pelēcību nemaz nejūt. Gaidu ziemu, kas mani saista ar sniega baltumu un mirdzumu.”
***
neļauj rietēt tai saulei
kas vienīgā silda
un laimi dod
neļauj rietēt
tai laimei līdz
jo zem salnas
un vakara mitrajām krēslām slēpjas čuksti
kas vientuļi sauc
neļauj rietēt
ne smaidam
neļauj sirdij dziļi jūrā grimt
jo zem asiņu karstajām straumēm trausla un vārīga
guļ tava sirds
***
lai sniegs klāj tavu trauslo mieru
lai sasalst tavas skumjas ledus
zvaigznēs un lido pretī mūžībai pa nebeidzamu debess ceļu

Citu datumu laikraksti

 • Vēsā rudens vakarā baudīsim karstu saldēdienu!

  Kamēr vēl augļos, ogās un dārzeņos vitamīnu ir papilnam, varam tos izmēģināt un nobaudīt dažādos ēdienos. Pagājušajā sestdienā piedāvājām pagatavot...

 • Nemeklē lielu laimi, bet atrod jaunas pārmaiņas

  Baltijas Tranzītu bankas Alūksnes filiāles direktore Ilze Merga ir kurzemniece, nāk no Kuldīgas. Pirmajā tikšanās reizē ar viņu nekas neliecina par...

 • Labas uzvedības ABC

  Piemērotas frāzes, ko komunikabls estēts var izmantot, aizgājis viesos.Piemērotas frāzes, ko komunikabls estēts var izmantot, aizgājis viesos. -...

 • Rajonā joprojām trūkst zobārstu

  Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums.Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums. Ar “Alūksnes Ziņu”...

 • Finišē kalnu velosipēdisti

  Pie Alūksnes ezera, Tempļakalna pakājē sestdien, 18.oktobrī, uz atklātā Alūksnes rajona čempionāta noslēguma sacensībām pulcējās 66 kalnu...

 • Vai tas ko mainīs?

  Aizliegts auglis vienmēr ir saldāks. Diemžēl tas ir neapgāžams fakts. Jo vairāk tev atkārtos, ka nedrīkst TO un TO, notiek gluži pretēji - roka...