“Marisa” spēlē teātri, dejo un muzicē

Publika: aplaudē, apskaujas un smaida. Vakar divus gadus remontētās bānīša tvaika lokomotīves “Marisa” atklāšanas ceremonijā uzstājās pati gaviļniece, tā muzicēja kopā ar pūtēju orķestri, spēlēja teātri un dancoja publikai.

Publika: aplaudē, apskaujas un smaida.
Vakar divus gadus remontētās bānīša tvaika lokomotīves "Marisa" atklāšanas ceremonijā uzstājās pati gaviļniece, tā muzicēja kopā ar pūtēju orķestri, spēlēja teātri un dancoja publikai.
"Marisas" svilpieni dažādās tonalitātēs labi saderēja ar pūtēju orķestra muzicēšanu. Lokomotīve tobrīd atradās Gulbenes dzelzceļa depo teritorijā uz griezuļa, tas ir unikāls objekts, kas veidots pirms 60 gadiem un kāda nav nekur citur Latvijā. Uz griezuļa uzbraukušu lokomotīvi, kas vārda tiešā nozīmē grozījās un izrādījās publikai gluži kā modele, varēja apskatīt no visām debespusēm. "Marisa" klātesošajos 300 skatītājos izraisīja sajūsmas un aplausu vētru.
Zaļā lokomotīve līdzinājās dzīvai būtnei, kas, draudzīgumu un sajūsmu izrādot, sprauslo, muzicē un mirkst sviedros un lepni demonstrē sevi. Lokomotīvi vadīja Oļegs Pavlovs, viņam palīdzēja Māris Žīgurs, kurināja Anatolijs Garbuzovs. Pateicoties viņu pūlēm, "Marisa" publikai varēja izrādīt savu drastisko raksturu.
Svētkos uzsvēra, ka lokomotīvei ir dots kādreiz šajā pusē valdījušās baroneses Marisas vārds un ka šīs dāmas sirdi valdzināja trīs mūzas - mūzika, deja un teātris. Tāpēc "Marisas" atklāšanas ceremonijā muzicēja pūtēju orķestris, uz lokomotīves jumta stepu dejoja meitene.
Saremontēto lokomotīvi iesvētīja katoļu mācītājs Vjačeslavs Bogdanovs. "Marisu" un tās atjaunotājus sveikt bija ieradies Grieķijas kultūras padomes prezidents Nokos Esargos un Čehijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Jans Finferle, kas uzsvēra, ka "Marisa" ir čehu izcelsmes lokomotīve, jo šajā valstī ir ražota pirms 50 gadiem.
Satiksmes ministrijas dzelzceļa departamenta direktors Jānis Eiduks uzsvēra, ka "Marisa" ir Eiropas kooperācijas simbols, jo tās atjaunošanas projektā ir iesaistījušās septiņas valstis.
Čehijā ražotā tvaika lokomotīve ir daudzus gadus darbināta Igaunijā, tad atceļojusi uz Latviju un vairāku valstu kopprojekta rezultātā atjaunota darbībai. J.Eiduks sacīja, ka "Marisa" ir saikne starp pagātni un nākotni, kas parāda, ka arī visai dzelzceļa sistēmai kopumā Latvijā ir nākotne.
Akciju sabiedrības "Latvijas Dzelzceļš" valdes priekšsēdētājs Andris Zorgevics nodēvēja "Marisu" par skaistuli, kas "pacēlusies no pīšļiem, pateicoties cilvēku trakumam, centībai, talantam un nesavtībai". Viņš vēlēja sakopt un tūristiem arvien pievilcīgāku veidot burvīgo vietu - bānīša zemi.
"Ko šāda mīlule (lokomotīve) var darīt? Var pievilināt tūristu pūļus," teica A.Zorgevics.
SIA "Gulbenes-Alūksnes bānītis" līdzīpašnieks Andris Biedriņš pateicās un pasniedza atzinības rakstus tiem dzelzceļniekiem, amatniekiem, konstruktoriem, dzelzceļa muzeja ekspertiem, kas palīdzēja atdzimt tvaika lokomotīvei, - Hugo Lūsim, Mārtiņam Briedītim, Dāvim Bušam, Genādijam Jermakam, Augustam Lasmanim, Kasparam Voicehovičam, Tomam Altbergam, Andrejam Citņikam un Osvaldam Lucānam.
Lokomotīves atklāšanas dienā tā devās braucienos, velkot pasažieru vagonus. Lokomotīve ražota 1950.gadā Čehijā un atjaunota ar starptautiskā industriālā mantojuma saglabāšanas projekta "SteamRail.Net" finansiālu atbalstu. Lokomotīves remontam un popularizēšanai izlietoti 187 500 eiro (apmēram 130 tūkstoši latu), no tā 60 procenti ir Eiropas Savienības nauda, bet 40 procenti - vietējais līdzfinansējums, to gandrīz pilnībā nodrošināja Kultūrkapitāla fonds.

Citu datumu laikraksti

 • Dārza darbi jūnija otrajā pusē

  Mitruma apstākļi labi, dažviet pēc pērkona negaisa arī pārmitrs, vislabākie apstākļi nezāļu attīstībai, vēl pēdējais piegājiens to apkarošanai,...

 • Lauksaimniekiem - izdevīgāki kredīti

  Lauksaimnieki joprojām var pietiekties divās kreditēšanas programmās ar zemākām procentu likmēm - Lauksaimniecības ilgtermiņa investīciju...

 • Senču optimisms palīdz uzvarēt pārbaudījumus

  Mālupiete Ināra Garā it nemaz neatgādina rūpju nomāktu sievieti, lai gan pārbaudījumu dzīvē droši vien bijis vairāk nekā citiem.Mālupiete Ināra Garā...

 • Remontē skolu un gatavojas jubilejai

  Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas vecajā korpusā, 2.stāvā, šomēnes uzsākts kosmētiskais remonts.Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas vecajā...

 • Ciemiņus gaida sakoptā pilsētvidē

  Alūksnē pirmo reizi šogad appļauti zālāji. Pļaut varēja arī parkā, kur likvidēti janvāra vētras postījumi, aizvesti izgāztie koki un savākti zari,...

 • Pagastā Jāņus šogad svinēs agrāk

  Pededzes pagasta deputāti sēdē izskatīja iesniegumus par atteikšanos no zemes lietošanas tiesībām, par pirmpirkuma tiesību piešķiršanu un atteikšanos...