Masāža – ārstēšanās bez tabletēm

Atrast savu sirdsdarbu, darīt to ar lielu prieku un gūt vēl no tā pašam enerģiju ir liela laime – viens no dzīves piepildījumiem, ko ne visiem ir lemts gūt. Alūksniete Jūlija Irtiševa ir starp šiem laimīgajiem cilvēkiem, kuri, dodot citiem, gūst sev, kuri ar savu pozitīvo enerģiju, paši to pat nemanot, iedvesmo pārējos.

Sagaida ar smaidu
“Alūksnes Ziņas” ar Jūliju, jaunieti, kura uzaugusi Pededzes pagastā, mācījusies Pededzē un Alūksnē, jau tikās pirms gandrīz trīs gadiem – 2016.gada sākumā. Toreiz viņa bija Rīgas Stradiņa universitātes studente un studēja fizioterapiju, bija piedalījusies Alūksnes novada pašvaldības jauniešu biznesa ideju konkursā un guvusi atbalstu savai iecerei sniegt Alūksnē masāžas pakalpojumus. Mērķtiecīga un apņēmīga! Apgūstot pašvaldības līdzfinansējumu, iegādājās kušeti un mazvērtīgo inventāru par 1733 eiro un atvēra savu masāžas salonu O.Vācieša ielā.
Tiekoties tagad, mūsu saruna notiek ar joprojām mērķtiecīgu un dzīvespriecīgu jaunu sievieti, kura ieguvusi bakalaura grādu fizioterapijā un vēl vairākus sertifikātus, apliecības par dažādu masāžas veidu apgūšanu. Jūlija joprojām turpina izglītoties, tagad - Rīgas mācību centrā “Elisanda”, kur jāmācās gadu, lai kļūtu par SPA speciālisti. Šoreiz mūsu saruna notiek ļoti mājīgā masāžas salonā, jo Jūlija atradusi plašākas telpas Dārza ielā, omulīgi iekārtojusi un joprojām katru klientu sagaida ar dzirkstošu smaidu.

Mācības kā atpūta
“Vai masāža joprojām ir mana sirdslieta? Viennozīmīgi jā! Paldies pašvaldībai, ka toreiz deva man atspērienu - tas ļoti noderēja. Šobrīd man izveidojies jau diezgan liels pastāvīgo klientu loks, brauc arī cilvēki no citiem novadiem, ārvalstīs strādājošie, arvien parādās arī jauni klienti. Šobrīd klājas diezgan labi, esmu attīstījusies un turpinu pilnveidoties,” smaidot saka Jūlija. 
Pa šo laiku viņa apguvusi arī ārstniecisko, limfodrenāžas, medus, šokolādes, anticelulīta masāžu, kā arī pindu masāžu, kurā pielieto dažādus aromātus un ēteriskās eļļas. “Bet pie tā neapstāšos – mācīšos vēl arvien jaunus masāžu veidus un papildināšu zināšanas fizioterapijā! Šobrīd gan par fizioterapeitu nestrādāju, bet nākotnē noteikti tam pievērsīšos. Mācības man ir kā atpūta. Uzskatu, ka, apvienojot medicīnu ar SPA, veidojas ļoti labs veselības komplekss, jo arī SPA procedūras ārstē. Ir svarīgi arī zināt, kādas ēteriskās eļļas kādu saslimšanu gadījumos vislabāk lietot. Savukārt limfodrenāžas masāžas laikā uzlabojas limfas plūsma, to pielieto vēnu slimību profilaksei, tā veicina vielmaiņu, toksīnu un šlakvielu izvadīšanu no organisma, uzlabo ādas elastību, palīdz regulēt ķermeņa svaru,” aizrautīgi stāsta Jūlija.

Latvijā – profesionāli masieri
Jūlija vērtē, ka sabiedrības zināšanas par masāžas nozīmīgumu nav augstas. “Masāžas kursus izgājuši daudzi, bet kvalificētu masieru, kuri strādā ar mērķi palīdzēt cilvēkam, ir ļoti maz. Nedrīkst strādāt naudas pēc un būt augstprātīgs. Masāžas laikā starp masieri un klientu notiek enerģijas apmaiņa – jābūt cilvēcīgam, lai spētu palīdzēt klientam, kurš pie tevis atnācis. Diemžēl šodien visās profesijās ir maz cilvēcīgu darbinieku… Labam masierim ir jāzina cilvēka anatomija un īpatnības, pretējā gadījumā veic tikai masāžu, nevis palīdz – var pat izdarīt vēl sliktāk,” saka Jūlija. Viņa rosina cilvēkus rūpēties par savu veselību, būt fiziski aktīviem un apmeklēt masāžu, jo tā ir arī relaksācija.
“Ārvalstīs trūkst labu masieru, savukārt Latvijā ir ļoti profesionāli speciālisti šajā jomā, tādēļ ārvalstnieki labprāt brauc uz Latviju uzlabot veselību. Latvija ir starp valstīm, kurās strādā ļoti labi masieri, kuriem ir gan medicīniskās zināšanas, gan kuri pārvalda dažādus masāžu paņēmienus. Turklāt kārtīgi strādā,” viņa saka. Jūlija atzīst – ja Alūksnē tiešām uzbūvēs plānoto veselības veicināšanas pakalpojumu centru, arī viņa tajā varētu strādāt. “Šāds centrs Alūksnei būtu ļoti liels ieguvums. Attīstītos tūrisms, cilvēkiem būtu darbs, Alūksnei būtu attīstības perspektīvas,” saka Jūlija.

Tabletes vietā – masāžu
J.Irtiševa apguvusi arī teipu (lipīgas saites, plāksteri) uzlikšanu, lai ārstētu saspringtus muskuļus, koriģētu stāju, saišu stiprināšanai, nabas trūcēm un citos gadījumos. Teipus viņa liek kopš septembra. Jūlija uzsver – arī liekot teipus, ļoti labi jāzina cilvēka anatomija, lai nenodarītu pāri, bet tiešām palīdzētu, tādēļ rosina cilvēkus teipus likt pie speciālistiem, kuriem ir medicīniskā izglītība, nevis tikai kursos apgūtas prasmes. Lai gūtu cerēto rezultātu, teips nemitīgi jāatjauno vienu divus mēnešus, jāveic arī speciāli vingrojumi.
Bieži diemžēl ir tā - kad cilvēkam ļoti sāp un problēma ir ielaista, tikai tad meklē speciālista palīdzību. Jūlija uzsver, ka profilaktiski masāžas kursu vajadzētu iziet reizi pusgadā, lai uzturētu sava ķermeņa veselību. “Alūksne ir mazpilsēta. Dažiem nav laika masāžai, dažiem to neļauj rocība, bet vēl citi neizprot masāžas nozīmi un labāk izvēlas lietot pretsāpju zāles. Masāža arī ir lieliskas zāles, turklāt bez tabletēm. Masāžas laikā var izmantot ēteriskās eļļas – tas viss cilvēku ārstē,” saka Jūlija.

Ārstē arī domu spēks
Jūlija piekrīt tam, ka cilvēku ārstē arī viņa paša domu spēks, turklāt ļoti lielā mērā. “Par 90 procentiem jābūt savam domu spēkam, ka viss izdosies. Diemžēl šodien cilvēki dzīvo stresā un negatīvu domu pārņemti. Cits citu aprunā, ir skaudīgi, dusmīgi, ar sevi neapmierināti. Rezultātā šīs negācijas piesārņo cilvēka kopējo auru un rodas dažādas slimības. Tādēļ cilvēkiem vairāk un biežāk jāsmaida, jāpalīdz otram! Bet mūsdienās izpalīdzēšana un līdzcietība zūd…” secina masiere.
Diemžēl šodien uzvaras gājienu piedzīvo veģetatīvā distonija, kuras pamatā ir depresija un stress. Kas to veicina? “Tas atkarīgs no tā, cik katrs cilvēks iekšēji ir spēcīgs, lai tam pretotos, un arī no valsts politikas. Cilvēki nespēj Latvijā sevi nodrošināt. Esmu bijusi citās valstīs, man cilvēki ir stāstījuši par dzīves apstākļiem ārvalstīs, kur cilvēki ir daudz pozitīvāki, arī brīžos, kad pašus skārusi slimība. Viņi dzīvo lielākā labklājībā, tiklīdz tā ir, arī cilvēks ir dzīvespriecīgāks un izpalīdzīgāks. Tiesa, daudz kas ir atkarīgs arī no tā, kādas vērtības jau bērnībā saviem bērniem ieaudzina vecāki. Var nebūt daudz naudas, bet būt labs cilvēks,” atzīst J.Irtiševa.
Kam būtu jānotiek, lai Latvijā un Alūksnes novadā šī situācija mainītos uz labu? Jūlija domā, ka šodien ir citādāka audzināšana. “Mūsu senči audzināja stingrāk un mācīja nesavtīgu palīdzēšanu, cilvēki bija saliedētāki, bet tagad katrs dzīvo par sevi un pastāv par sevi. Skolās vajadzētu vairāk mācīt par labajām īpašībām, rīkot valsts apmaksātas izglītojošas nodarbības arī pieaugušajiem. Gādāt, lai valstī ir lielāka labklājība kopumā, domāt par sabiedrības veselības veicināšanu,” viņa saka.

Lepna par savu Alūksni
Jūlija neslēpj, ka viņai ļoti patīk dzīvot Alūksnē un Latvijā. Viņa ikvienam iesaka saskatīt biežāk plusus vietai, kur ikdienā dzīvo. “Alūksne ir viena no labākajām pilsētām Latvijā, ko izvēlēties par pastāvīgu dzīvesvietu – šeit ir ļoti skaista daba un svaigs gaiss, miers. Lielpilsētas man nepatīk. Latvijā sniedz kvalitatīvus medicīniskos pakalpojumus un piedāvā apgūt labu izglītību – mūsu valstī ir daudz ārvalstu studentu. Latvijā ir spēcīgas tautas tradīcijas. Alūksnē mums ir savs orķestris! Alūksne pēdējā laikā ir attīstījusies – atjaunoti un radīti no jauna dažādi objekti, sakopta teritorija. Domāju, ka ar to vēl tas nebeigsies. Es izslienos lepnumā un izeju cauri savai pilsētai! Tā ir ļoti skaista – šeit ir romantika katrā vietā!” uzsver Jūlija.
Tomēr viņa saprot arī tos, kuri izvēlas pamest Latviju, Alūksni un meklē darbu ārzemēs. “Es viņus nekādā ziņā nenosodu, jo ārvalstīs ir lielākas iespējas un perspektīvas nopelnīt. Arī ārzemēs vajag labus speciālistus. Latvieši kā strādnieki jebkurā profesijā ārzemēs ļoti augstu kotējas, jo viņi ir čakli, kārtīgi un ar augstu atbildības sajūtu,” saka Jūlija.  

Latvijai 100
Latvijas valsts svētku laikā Jūlija ar ģimeni pēdējos gados brauc vērot pasākumu “Staro Rīga”, tā gūstot sirdī svētku noskaņu. Viņa novēl, lai, sākoties nākamajai Latvijas simtgadei, cilvēki kļūst izpalīdzīgāki un saliedētāki, labsirdīgi, pozitīvi noskaņoti un visur vienmēr iet ar smaidu. “Es gribētu, lai manai valstij izdodas labot visas negācijas, lai rodas jauni uzņēmumi un darbavietas, lai tiek veicināta cilvēku labklājība,” saka Jūlija.

Teksts un foto: Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Lāčplēša dienas svinības Alūksnē

  Lāčplēša dienas svinības Alūksnē

  Svinot Lāčplēša dienu 11. novembrī, Alūksnes novada iedzīvotāji tiek aicināti pulcēties svinību pasākumos Alūksnes pilsētā. Turklāt šogad vakara...

 • Lāčplēša dienai

  Tu, Lāčplēsi, kas Latviju uz pleciem nesis,Tu varonis priekš mūsu zemes, tautas vienmēr būsi, esi.Pār Latvijas ārēm iet Lāčplēša gars -Drošs,...

 • Darīt darbu tā, lai pašam nebūtu kauns 2

  Darīt darbu tā, lai pašam nebūtu kauns  1

  (Turpinās no 1.lpp.)Tuvojoties Lāčplēša dienai, gribas izcelt kādu mūsu alūksnieti, kurš pelnījis Lāčplēša tēla statusu. Un kura gan cita profesija,...