Mātes dienā saņem ziedus un mīlestību

Rīt ir Mātes diena. Bejas pamatskolas mūzikas un angļu valodas skolotāja Inese Incenberga saņems daudz mīļu vārdu no saviem deviņiem bērniem.

Rīt ir Mātes diena. Bejas pamatskolas mūzikas un angļu valodas skolotāja Inese Incenberga saņems daudz mīļu vārdu no saviem deviņiem bērniem. Viņa atzīst, ka šajā dienā svarīgākā nav materiāla dāvana, bet mīlestība, ko bērni dāvā mātei.
"Bērni vienmēr man Mātes dienā pasniedz ziedus. Pērn saņēmu bilžu grāmatu "Vislabākā mamma", kurā apskatāmas dažādu dzīvnieku fotogrāfijas ar interesantiem komentāriem. Ja mājās ir arī vecākie bērni, viņi organizē kaut ko savdabīgu. Visvairāk es vēlētos aizbraukt pie savas mammas uz Lubānu, bet šogad to nepagūšu, jo būs tikai viena brīva diena," stāsta I.Incenberga.
Viņa atceras, ka patīkamu pārsteigumu bērni sagādāja pirms vairākiem gadiem. Kad Inese atgriezās no ciemošanās pie savas mammas, bērni viņu sagaidīja ar plakātiem izdekorētā istabā.
"Manuprāt, Mātes diena ir ļoti jauki svētki, tos noteikti vajag atzīmēt. Man žēl, ka es nevaru aizbraukt pie savas mammas tik bieži, kā to vēlētos. Mātes diena ir ļoti personiski svētki, jo māte katram ir tikai viena," atzīst I.Incenberga.
Visi sauc par mammu
Seši no deviņiem bērniem ir I.Incenbergas pašas bērni, trīs ir aizbildniecībā, bet divi regulāri brauc pie viņas ģimenes ciemos no Gaujienas speciālās internātskolas. Vecākajiem Incenbergu ģimenes bērniem -dvīņiem Aijai un Eduardam - nesen palika 20 gadu, Ilgvaram ir 18 gadu, Markam drīz būs 11 gadu, Danielam ir 9 gadi, Jēkabam - 6 gadi. Aizbildniecībā esošajai Natālijai ir 14 gadu, Intaram drīz būs 13, Sarmītei ir 11 gadu. Līgai ir 13, Mārim ir 12 gadu. Viņi bieži ciemojas pie Incenbergu ģimenes.
"Līga un Māris sauc mani par mammu, tādēļ arī viņi ir mani bērni. Nav viegli būt daudzbērnu mātei. Ja visiem bērniem vienlaikus vajag kaut ko iegādāties, tad ir visgrūtāk, bet ar visu tiekam galā, jo tā nav vienmēr. Katrs bērns ir individualitāte. Ir grūti nosaukt īpašību, kas visiem būtu kopīga. Kopā viņi mēdz tikai blēņas darīt," smej I.Incenberga.
Viņa uzskata, ka vecākiem bērnos ir jāaudzina mīļums. "Visi vecāki mīl savus bērnus, bet reizēm ikdiena ir tik steidzīga, ka mēs nepaspējam viņiem to pateikt. Domāju, ka tas ir piedodams un labojams. Arī man gribētos, lai nav tik daudz jāstrādā un varētu vairāk laika veltīt bērniem," atzīst I.Incenberga.
Nosoda cietsirdīgus vecākus
I.Incenberga ir dzimusi Liepnā, kur pavadījusi pirmos savas dzīves deviņus gadus. Ģimenē viņa vecākiem ir vienīgais bērns. Viņas vecāki strādāja Liepnas internātskolā, tāpēc vecāku pamesto bērnu liktenis viņai nav svešs jau no bērnības.
"Varbūt tādēļ, ka man nav brāļu un māsu, pašai ir tik kupla ģimene. Vienam bērnam ģimenē ir grūti. Mēs ar vīru ilgi domājām, līdz izšķīrāmies ņemt aizbildniecībā bērnus. Šķita, ka mājā ir brīva vieta vēl kādam. Arī pie maniem vecākiem, kad biju maza, vasarās dzīvoja internātskolas bērni. Daudziem ir aizspriedumi, ka internātskolās atrodas problēmbērni, bet tas ir tādēļ, ka šiem bērniem trūkst izpratnes un priekšstata par daudz ko. Visvairāk es nosodu vecākus, kas neļauj citiem ņemt aizbildniecībā bērnu, ko paši ir atstājuši internātskolā. Tas man šķiet necilvēcīgi," uzsver I.Incenberga.
Apmeklē mūzikas vai mākslas skolu
Gandrīz visi I.Incenbergas bērni apmeklē Alūksnes mūzikas vai mākslas skolu. Viņa uzskata, ka bērniem ir jāļauj apmeklēt šādas skolas, ja viņi paši to vēlas. I.Incenberga. raksturo, ka jaunākais dēls Jēkabs ir enerģisks un patstāvīgs.
"Manuprāt, viņš būtu piemērots priekšnieka amatam. Jēkabs labi apguvis komandēšanas iemaņas, jo pārējie viņu kā mazāko mēdza bieži komandēt. Jēkabs labi dzied un labprāt lasa grāmatas. Daniels ir sapņotājs un muzikāls bērns, viņi interesē ģeogrāfija, bioloģija un astronomija. Markam ir liela atbildības sajūta, es varu uz viņu paļauties un viņam uzticēties. Ilgvars mācās Cēsu mūzikas vidusskolā 2.kursā klavierspēli. Aija otro gadu studē Rīgā, bet Eduards ir veic individuālo darbu Lubānā un Madonā, viņš ir datormeistars. Natālijai ļoti patīk veidot radošus darbus, bet Intars ļoti labi zīmē. Sarmīte ir gādīga un labprāt rūpējas par Jēkabu," stāsta I.Incenberga.
Ikvienai māmiņai Inese vēl izbaudīt to laiku, kad bērni dzīvo pie vecākiem.
"Agrāk vai vēlāk viņi sāk patstāvīgu dzīvi, tas ir neatgriezeniski. Bērni pie mums dzīvo noteiktu laiku. Lai kā gribētos viņiem pēc tam palīdzēt, nevaram to izdarīt, ja viņi dzīvo tālu no dzimtajām mājām," saka I.Incenberga.

Citu datumu laikraksti

 • Dejotāji sadanco Apes arodvidusskolā

  28. aprīlī Apes arodvidusskolā uz kopīgu draudzības vakaru sanāca ne tikai pašu skolas dejotāji, bet arī viesi no citām arodvidusskolām.28. aprīlī...

 • Robežpārejas punktā darbs nav mainījies

  Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes priekšnieks Vladislavs Skromāns apgalvo, ka Pededzes robežpārejas punktā darbs rit ierastajā ritmā, lai gan...

 • Virešu pagastā ir trakumsērgas karantīna

  Divus mēnešus līdz jūnija beigām Virešu pagastā spēkā ir trakumsērgas karantīna.Divus mēnešus līdz jūnija beigām Virešu pagastā spēkā ir trakumsērgas...

 • Nolemj par reorganizāciju

  24.aprīlī notika paju sabiedrības “Trapene” pilnsapulce, kurā apsprieda un apstiprināja 2003.gada pārskatu. “Sapulces dalībnieki vienojās par paju...

 • Palielinās nelikumīgi izcirstās koksnes apjoms

  Alūksnes rajonā 2003.gadā jaunaudzes izkoptas 1442,2 hektāru platībā, tajā skaitā valsts mežos 1270,6, bet privātajos mežos - 171,6 hektāru...

 • Būs skolu Teātra svētki

  Rīt Ziemeru pamatskolā risināsies Alūksnes rajona skolu Teātra svētki “Pasaka par...”, tiem pieteikušies 16 kolektīvi - apmēram 170 bērnu.Rīt Ziemeru...