Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mazajiem piena ražotājiem ir problemātiski nodrošināt tā kvalitāti

Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība "Jaunanna" darbojas apmēram desmit gadus.

Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība "Jaunanna" darbojas apmēram desmit gadus. "No tās 62 dibinātājiem pienu tagad realizē vairs tikai apmēram trešā daļa biedru uzņēmumam "Valmieras piens"," laikrakstam stāsta piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības "Jaunanna" valdes priekšsēdētāja Valda Berķe.
Viņa atzīst, ka biedrība dibināta ar mērķi, lai tās biedri varētu realizēt savās saimniecībās saražoto pienu, taču desmit gadu laikā situācija kļuvusi problemātiska. "Agrāk pienotava bija pagastā, bet tagad mūsu pagasta zemnieki pienu realizē uzņēmumam "Valmieras piens". Lielākā daļa zemnieku lopus ir pārdevuši, jo prasības nodotā piena kvalitātei ir augstas," apgalvo V.Berķe.
Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze norādījis, ka no kopējā valstī saražotā piena tikai 30 procentus iegūst zemnieku saimniecībās, kurās noteikumi atbilst Eiropas Savienības prasībām.
V.Berķe norāda, ka Jaunannā tāpat kā citviet pienu pārsvarā ražo saimniecībās, kur ganāmpulkā ir tikai dažas govis. Lielākas saimniecības ir tikai četras, piecas, kas varētu ražot ES noteikumiem atbilstošu produkciju.
"Droši vien piena ražotāju skaits vēl samazināsies, kad iestāsimies Eiropas Savienībā, jo daudzi nevarēs izpildīt prasības. Lai attīstītu ražošanu, vajadzīgi līdzekļi, taču to nav. Tie, kas ražo pienu, pagaidām vēl spēj nodrošināt kvalitāti," prognozē V. Berķe. Šobrīd par nodoto piena litru maksājot apmēram 8,5 santīmus, par samaksas termiņu neievērošanu nevarot sūdzēties.
Zemkopības ministrs skaidrojis, ka piena ražotāju šā gada darba rezultātus ņems vērā, veicot individuālo piena kvotu aprēķinus.
"Tos vērtē jau no pagājušā gada rudens un līdz pat septembrim. To, kādi būs šie aprēķini, protams, grūti pateikt," saka V. Berķe. Pēc piešķirtajām kvotām piena ražotāji pēc iestāšanās Eiropas Savienībā varēs pienu ražot un realizēt. Ministrs paredz, ka piena ražotāji varēs ražot pienu tādā pašā apjomā kā līdz šim vai arī to palielināt. Piena kvotu rezerve palielināsies ar to, kas saražots no viena līdz diviem ganāmpulkiem.
Kvota būs nepieciešama katram piena ražotājam, kas vēlēsies to realizēt piena pārstrādes uzņēmumam vai tiešajam patērētājam.

Citu datumu laikraksti

 • Svētkos ēdīsim, bet nepārēdīsimies!

  Vasaras saulgriežu svinēšana izsenis ir saistījusies ar šiem svētkiem raksturīgu ēdienu un dzērienu baudīšanu. Gribu uzsvērt - baudīšanu.Vasaras...

 • Visi Jāņi ir labi cilvēki

  Tā domā Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas saimnieks Jānis Jēkabsons.Tā domā Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas saimnieks Jānis Jēkabsons....

 • Aplīgošanas dziesmas

  Ir noslēdzies "Alūksnes Ziņu" rīkotais aplīgošanas dziesmu konkurss.Ir noslēdzies "Alūksnes Ziņu" rīkotais aplīgošanas dziesmu konkurss. Balvas -...

 • Upe

  - Saimniec, ka tik mēs neiedzīvojamies nelaimē! - Anda sabiedēta teic, ienākusi kambarī. - Par ko tā?15. - Saimniec, ka tik mēs neiedzīvojamies...

 • Bez vīzas uz Serbiju un Melnkalni

  31.maijā ir stājies spēkā vienpusējs bezvīzu režīms ar Serbiju un Melnkalni.31.maijā ir stājies spēkā vienpusējs bezvīzu režīms ar Serbiju un...

 • Izmaiņas tehniskās apskates kārtībā kravas automobiļiem un autobusiem

  No 1.jūlija mainīs kārtību, kādā jāveic periodisko valsts tehnisko apskati kravas automobiļiem ar pilno masu virs 16 000 kilogramiem, piekabēm un...