Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mazās pilsētiņas lielais motokross

Ziemeļvidzemes pilsētai Apei šogad ir vairākas jubilejas: aprit 75 gadi kopš tās dibināšanas, kādreiz cauri pilsētai kursējušais bānītis svin simtgadi.

Ziemeļvidzemes pilsētai Apei šogad ir vairākas jubilejas: aprit 75 gadi kopš tās dibināšanas, kādreiz cauri pilsētai kursējušais bānītis svin simtgadi.
Ape ir pazīstama ne tikai ar Elīnas Zālītes un Dāvja Ozoliņa kultūrvēsturisko mantojumu un rosīgiem pašdarbniekiem, bet arī ar ilggadīgām motosporta tradīcijām. 12. un13 jūlijā notiks "Vaidavas kausa" izcīņas 30. jubileja, kam gatavojas sportisti un līdzjutēji. Parasti motokrosa reizē viesu skaits vairākkārt pārsniedz pilsētas iedzīvotāju skaitu.
Motoklubs (MK) "Ape" ir visvecākais Latvijas Motosporta federācijā reģistrētais motoklubs. Kluba vadītājs, pieredzējušais motobraucējs Mairis Levans stāsta, ka šajos gados kluba biedri 16 reizes kļuvuši par Latvijas čempioniem, sešas reizes piedalījušies Nāciju kausa izcīņā.
Katru gadu Apes sportisti neatlaidīgi trenējas un cīnās visās svarīgākajās motosacensībās ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņos - Igaunijā. Vēl viena raksturīga iezīme - šobrīd, kad vairums motoklubu saucas dažādos grūti izrunājamos svešvārdos, apenieši kluba nosaukumā joprojām lepojas ar pilsētas vārdu.
Sākums - mopēdi pilsētas ieliņās
Viss sākās ar pašu zēnu konstruētiem motovelosipēdiem. Vecāku atbalstīti, Apes puikas ķīlēja braucamos, trenējās... Pirmā trase bija pie Kaktiņu mājas, kur 1971. gadā notika arī pirmās nelielās sacensības. Nākamos divus gadus sacensības risinājās "Mežmalītēs", lai dārdoņa netraucētu pilsētas iedzīvotājus. Labākie pirmie braucēji bija Aigars Slapjums, Ilgonis Karro, Gundars Levans, Ilmārs Palkavnieks.
Nāca laiks, kad tehniskā sporta organizators ne tikai Apē, bet arī visā Alūksnes rajonā bija Arvīds Levans. Kopā ar Egonu Laicenu pamazām izveidoja Apes mototrasi "Dauškanos", rīkoja lielas sacensības pārskatāmajā piekalnē. Stāvo trasi ar traktoriem līdzināja Aivars Putniņš, Vilis Sprancis - Ilmāra Zasa priekšgājēji šajā riskantajā darbā. Vissavienības mērogā par sevi lika runāt toreizējie jaunie sportisti - Ainārs Karro, Mairis Levans, Aivars Miks. Apē populārs kļuva skijorings, pēc tam hokejs. Arvīds arī tagad neliedz padomu, jo pieredze ir liela. Laikam citādi arī nevarēja būt, ka abi viņa dēli un mazdēls ir kļuvuši par motosportistiem. 1999.gadā Apē notika Eiropas čempionāta A zonas posms, kur startēja astoņu valstu motobraucēji.
Vecākais dēls - Gundars - vēlāk veica arī neskaitāmos motokluba vadītāja pienākumus, tikai pēdējos gados to dara Mairis. Gundars, būdams eļļu un auto - moto rezerves daļu veikalu vadītājs Rīgā un Alūksnē, joprojām ir galvenais sacensību atbalstītājs.
"Es pelnu naudu, bet Mairis ar manu dēlu Raivi tikai tērē," smej Gundars. Viņš ir klāt katrās sacensībās, filmē braucienus, lai pēc tam tos kopīgi izvērtētu, bet reizēm startē arī pats.
Pie kluba stūres - jaunākais dēls
Mairim, kurš "brāļa pēdās" sāka braukt ar motociklu jau sešu gadu vecumā, šī ir 30.sezona. Treniņos un sacensībās nobrauktos kilometrus Mairis nevar saskaitīt. Ar tādu stabilitāti un ilggadību sportā reti kurš vēl var lepoties. Veiksmīga viņam bijusi arī 2002. gada sezona, kurā izcīnīta jau 26.medaļa Latvijas čempionātā, šoreiz tā ir bronzas, līdz ar to arī trešais numurs pie "Hondas". "Baltijas kausa" mačos, kuri Mairim patīk lielāka startu skaita un īsāku braucienu dēļ, šogad iegūta otrā vieta. Labi viņam ir veicies enduro krosā; tur liela nozīme ir pieredzei un taktikai.
Savukārt pērn Igaunijas atklātajā čempionātā Open klasē Mairis kļuva par pirmo "ārzemnieku", kas uzvarējis.
"Ir prieks par medaļām , bet ne mazāks prieks ir par to, ka motoklubs "Ape" pastāv. Tas pašlaik apvieno 20 sportistus, protams, ne visi dzīvo Apē," atzīst Mairis. Viņš ir priecīgs, ka masveidīgākajā - B - līgā pērn piedalījās 11 kluba biedri. Vislabāk no amatiersportistiem startējis Andris Andrejevs, kurš izcīnījis 4.vietu. 7. vieta - Viesturam Kazainim.
Enduro krosā 500 kubikcentimetru klasē labi veicās jaunlaicenietim Aināram Dukulim - 2.vieta 2002.gada čempionātā, veiksmīgas arī šāgada sacensības. D grupā cīnījās Jānis Ļuļis (arī viņš ir no Jaunlaicenes).
125 kubikcentimetru motociklu klasē, parasti startējot kopā ar pieredzējušajiem Open klases meistariem, stabilus rezultātus uzrāda Raivis Levans. Viņš mototrasēs brauc jau no četru gadu vecuma un šogad D.Ozoliņa Apes vidusskolā pabeidza 10. klasi.
Kluba nākotne - mazie motobraucēji
Komandu vērtējumā pērn MK "Ape" piedalījās tikai ar "mazo komandu", viņi ieguva 2.vietu. Viņi ir: Matīss Leimanis, Tonijs Iļjins un Emīls Karro. Tonijs izcīnīja 2.vietu arī Latvijas čempionāta individuālajā vērtējumā.
Šogad mazie censoņi cīnās par IK "Auseklis" balvām. Finansiālu apsvērumu dēļ pašlaik pieckārtējais Latvija čempions, vienpadsmit gadus vecais Matīss Karro ir pārgājis uz komandu "Epro Racing", bet apeniešiem viņš tāpat ir un paliek savējais un ar nepacietību tiks gaidīts "Vaidavas kausā".
Ainārs Karro agrāk ne tikai startēja kopā ar brāli Ilgoni, bet arī būvēja minimocīšus uz bērnu trīsriteņu bāzes. Arī tagad viņš gādā par tehnisko un materiālo pusi, rūpējas par dēlu nokļūšanu uz sacensībām.
"Gadā piedalāmies apmēram 80 sacensībās," stāsta Matīsa tētis, kurš mazajam sportistam ir arī menedžeris. Arī otra Matīsa tēvam - Ģirtam Leimanim - motosports bijis tuvs, tagad viņa sapņi īstenojas sešgadīgā dēla startos - izcīnīti jau pieci kausi!
Un citi sporta veidi?
Motobraucēji iecienījuši arī citus sporta veidus: ziemas treniņus, kas notiek uz slēpēm un slidām, hokeja spēles. Izturību norūda kilometriem garie krosi un velobraucieni. Bieži kluba puiši pulcējas Apes sporta zālē, kur viens no iecienītākajiem sporta spēļu veidiem ir florbols.
"Jau domājām, ka pēc pirmās florbola čempionāta spēles vajadzēs iet mājās, bet izrādījās, ka varējām cīnīties par 1.vietu pilsētā," atceras Mairis.
Ipašu vietu motokluba plānos ieņem velosports. Pērn sarīkotais rajona čempionāts kalnu velosipēdiem pulcēja apmēram 170 dalībniekus no visas Latvijas. Šogad čempionāts turpinās, tā trešā kārta ir "Vaidavas kausa" izcīņa.
Būs pārsteigumi
Par Reģionālā attīstības fonda līdzekļiem šovasar mototrasē veic vairākus uzlabojumus. Trases priekšnieka Sandra Januša vadībā strādā sportisti un talcinieki. Skatītāju ērtībām ir izveidots tunelis zem trases. Sportisti varēs nomazgāt dubļainos motociklus speciālā mazgātavā.
Pirmajā dienā pulksten 12.00 mototrasē notiks rajona kalnu velosipēdu čempionāts, kurā varēs pieteikties ikviens. Bērniem būs nedaudz vieglāka distance. 14.00 sāksies autotriāls apvidus automašīnām. Šajā dienā skatītājiem ieeja būs bezmaksas. Savukārt svētdiem uz motokrosu, kam starts paredzēts 11.30, ieeja pieaugušajiem būs divi lati, bet bērniem līdz 12 gadiem un pensionāriem - 0,50 lati. Autocaurlaides abās dienās maksās vienu latu.
"Ceram uz spēcīga braucēju sastāva piedalīšanos gan moto, gan velosacensībās, jo šajā datumā citur nopietni mači nenotiek," saka Mairis Levans
Skatītāji ieejas biļešu loterijā varēs laimēt vērtīgas balvas - kāds vedīs mājās zāles pļāvēju, cits ziemā varēs sildīties pie "Jotul" krāsniņas. Laimestos būs arī elektrotehnikas preces.
Jaunos "Vaidavas kausa" līdzjutējus aicinās piedalīties konkursos, mēneša laikā iesūtot fotogrāfijas vai zīmējumus par sacensībās redzēto. Darbiņus gaidīsim Apes motoklubā, Jaunā ielā 1 līdz 12. augustam. Tos vērtēs divās grupās: bērni līdz 12 gadu vecumam un jaunieši. Labākos prēmēs.
Motokluba kolektīvs un tā atbalstītāji gatavojas Apes lielākajam pasākumam. Gaidām ciemos!

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  Kāds, kura balsi viņa labi atmin! Ansis! Dārtai pār augumu pārskrien vieglas tirpas, viņa nespēj spert vairs ne soli, nejusts reibonis apņem viņas...

 • Būs pieejami līdzekļi no Eiropas Sociālā fonda

  Eiropas Sociālais fonds ir Eiropas Savienības finanšu instruments cilvēkresursu attīstībai un darba tirgus apstākļu uzlabošanai, kas ilgtermiņā...

 • Kāpēc nenotika "t.A.T.u." koncerts

  Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: Laimas Vaikules uzdzīve Maskavā.Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: Laimas Vaikules uzdzīve...

 • Starp mums, sievietēm, runājot

  Kādu dienu Paradīzes dārzā Ieva sauca: "Dievs, man ir problēma!".Kādu dienu Paradīzes dārzā Ieva sauca: "Dievs, man ir problēma!" "Kas noticis,...

 • Ziedu ballē būs vērojama augu dažādība

  Rīgas Latviešu biedrības namā no 10. līdz 13. jūlijam notiks Otrā apvienotā puķu un krāšņumaugu izstāde Ziedu balle.Rīgas Latviešu biedrības namā no...

 • Piedāvā pasākumus dažādām gaumēm

  Dziesmu svētki. 23. Vispārējo latviešu dziesmu svētku programma: 5. jūlijā Doma laukumā pulksten 12.00 - pūtēju orķestru diena (ieeja brīva).Dziesmu...

 • Upe

  - Man jau nav kam zemi art un ecēt. - Vai kāds saimnieks padzina? - Dārta jau vēstkārīgi taujā.19. - Man jau nav kam zemi art un ecēt. - Vai kāds...

 • Arvien vairāk bērnu mācās katoliskās baznīcas skolās

  Pēdējā laikā novērojams skolēnu skaita pieaugums, kuri vēlētos mācīties katoļu skolās.Pēdējā laikā novērojams skolēnu skaita pieaugums, kuri vēlētos...

 • Eiropā no pensijām nodokļus atvelk vēl nežēlīgāk

  - Vai Eiropas Savienības dalībvalstīs no pensijām atvelk nodokļus?- Vai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs no pensijām atvelk nodokļus? - Jā,...