Mazdārziņos “Kalnadruvās” - vislabākā atpūta un darbs jau 50 gadus

Vasara ir periods, kad vairumam cilvēku ir atvaļinājumi. Daudzi šo laiku izmanto tuvākos un tālākos ceļojumos, kāds atpūšas ezera krastā, bet liela daļa alūksniešu vasaru pavada savā dārzā. Šis gads ir nozīmīgs tiem, kuri saimnieko Alūksnes pilsētas kooperatīvā dārzkopības sabiedrībā “Kalnadruvas”, jo tā šogad atzīmē 50 gadu jubileju. Uz svinībām aicināti visi, kam bijusi un ir saistība ar šiem mazdārziņiem. Dibinot “Kalnadruvas”, mērķis bija pavisam vienkāršs – audzēt dārzeņus, ziedus un rast iespēju atpūsties brīvā dabā. Sākumā bijuši aptuveni 150 biedru, bet ar laiku viņu skaits audzis - “Kalnadruvās” tagad ir aptuveni 300 biedru. Daži alūksnieši labprāt pastāstīja laikrakstam “Alūksnes Ziņas” par to, kas kuram aug mazdārziņā un cik ilgi saimnieko “Kalnadruvās”.

Zemes iedalīšana
Alūksnietei Vilmai Bogdanovai īpašums “Kalnadruvās” ir jau kopš pirmsākumiem. Viņa ļoti labi atceras pirmo aktīvistu un valdes priekšsēdētāju Jāni Aizpurieti. “Viņam ļoti labi izdevās komunicēt ar cilvēkiem. Pamatojoties uz iedzīvotāju ierosinājumiem, toreizējais izpildkomitejas priekšsēdētājs Kārlis Ūbelis un J.Aizpurietis noorganizēja tikšanos Alūksnes kultūras namā, lai apspriestu domu par zemes iedalīšanu cilvēkiem. No iedzīvotājiem bija interese un liels atbalsts,” atceras V.Bogdanova.
“Jānis Aizpurietis bija kā celmlauzis, kurš visu uzsāka, un par “Kalnadruvu” izveidi var pateikties tieši viņam. Viņš bija praktisks cilvēks, kurš saveda visu kārtībā. Varbūt ne tik ļoti prata sakārtot dokumentus, bet to izdarīja Valdis Vīns, kurš bija priekšsēdētājs pēc tam. Katrs no viņiem izdarīja savu darbu ļoti labi, līdz ar to mums, pārējiem, bija nedaudz vieglāk strādāt,” atceras alūksnietis Valdis Vīksna, kurš bijis Alūksnes pilsētas kooperatīvās dārzkopības sabiedrības “Kalnadruvas” valdes priekšsēdētājs no 1992. līdz 2009.gadam. Kad notika pieminētā tikšanās toreizējā Alūksnes kultūras namā, izskanēja arī pirmie priekšlikumi - ievēlēt valdi, valdes priekšsēdētāju, grāmatvedi un revīzijas komisiju; izmaksāt pirmos līdzekļus ceļu būvei un ūdens sistēmas ierīkošanai.

Visu – pašu spēkiem
Zeme tika piešķirta ar apbūves tiesībām. Paši uzara lauku, samērīja zemi standartgabalos – 600 kvadrātmetros. Zemesgabali tika izlozēti. “Cilvēki bija aktīvi, un ar laiku tika attīstīta dārzu ierīkošana. Sākumā mēs visu darījām paši, tika rīkotas talkas, kurās aktīvisti piedalījās, lai tur izskatītos tā, kā ir tagad,” stāsta V.Bogdanova un piebilst, ka katrs no priekšsēdētājiem izdarījis ko labu un vērtīgu “Kalnadruvu” labā. “Onufrija Leišavnieka laikā tika izdarīti lieli darbi - tika noasfaltētas ielas, uzstādīja ūdenstorni. Kad pats biju priekšsēdētājs, man bija svarīgi, lai tiktu uzstādīts vēl viens ūdenstornis, un tā arī notika,” uzsver V.Vīksna. Viņa ievēlēšanas laikā sākās smagu jautājumu risināšana. “Tas bija juku laiks gan Alūksnē, gan visā valstī. Man bija ļoti daudz darba. Piemēram, kad notika privatizācija, man bija jābūt klāt pie katra zemesgabala, kurš tika pārmērīts – robežu jautājumi izraisīja daudzus strīdus, kas man bija jāatrisina. Tas bija diezgan saspringts laiks,” atceras toreizējais priekšsēdētājs un piebilst, ka bijuši periodi, kad biedrība palikusi bez līdzekļiem. “Bet mums bija kaut kā jāizdzīvo. Es pārsvarā darbojos patriotisma un entuziasma dēļ. Bet tomēr ar visu tikām galā,” atceras V.Vīksna.

Jaunajai paaudzei vairāk tīk atpūsties
Laika gaitā daudz kas ir mainījies, nu kādam ir arī divas dārza platības, kas savienotas kopā. Ir cilvēki, kuri mazdārziņos dzīvo visu gadu – uzceltas atbilstošas mājas. “Mūsdienās dārzi kļuvuši atšķirīgāki, jo ne visi aizraujas ar kultūraugu audzēšanu – dažiem labpatīk nopļauts mauriņš un rozes. Prieks, ka jaunie cilvēki pamazām arī sāk saimniekot – viņiem tā vairāk ir vieta, kur atpūsties. Ir labi, ka mainās paaudzes,” priecājas V.Bogdanova. Savukārt bijušais priekšsēdētājs V.Vīksna vairāk novērojis to, ka jaunā paaudze vairs negrib strādāt – biežāk esot vēlme atpūsties. “Es “Kalnadruvās” saimniekoju kopš 70. gadu sākuma. Mums aug kartupeļi, tomāti, pipari, gurķi un cits - viss ir izaudzējams. Ir patīkami, ka vasarā varu aizbraukt uz dārzu, pavadīt tur laiku,” saka V.Vīksna. Visi mazdārziņu īpašnieki esot kā viena liela saime. “Dzīvojam draudzīgi – protams, ir arī strīdi, bet kurā ģimenē tad tādu nav? Tipiskākās nesaprašanās ir par robežām. Bet ar visu vienmēr tiekam galā. Diemžēl ir arī nekopti dārzi, kuri ir aizauguši... Ir daži parādnieki, kuri kavē maksājumus, līdz ar to trūkst naudas,” problēmas izstāsta V.Bogdanova.

Prieks par cilvēku ieguldīto darbu
“Kalnadruvu” biedrībā iesaistījušies cilvēki, kuriem svarīgi mazdārziņi - savi un citu īpašumi. Ik pēc trīs gadiem tiek rīkotas valdes priekšsēdētāja vēlēšanas. “Tikšanās reizēs visu pārrunājam – gan labos darbus, gan ne tik veiksmīgos. Svarīgi ir apspriest saimnieciskos jautājumus - kā un kur tiek tērēta nauda, kas vēl nepieciešams. Ir problēmas ar ūdens sistēmu – ceru, ka to atrisinās, jo tas ietekmē visus,” stāsta V.Bogdanova.
Alūksnietis V.Vīksna atzīst, ka viņš pats gan vairs negribētu tādu atbildību, kā priekšsēdētāja amats. “Darba tur ir ļoti daudz. Tas nebūt nav vienkārši, jo jāprot labi saimniekot. Pašreiz situācija reizēm šķiet diezgan bēdīga – pamazām brūk sētas, meliorācijas sistēma arī ir slikta, arī ar elektrolīniju ir problēmas,” saka alūksnietis. Neērtības saskata arī V.Bogdanova – tās saistītas ar sabiedrisko transportu. “Vienīgais, kas man un daudziem citiem sagādā grūtības, ir tas, ka autobuss laikā no pulksten 13.00 līdz 17.00 nekursē. Priecātos, ja būtu kāds papildreiss,” rosina alūksniete. Viņai nokļūšana uz dārzu un pēc tam uz mājām ir būtiska, jo tur daudz kas tiekot audzēts. “Man pašai patīk saimniekot “Kalnadruvās”. Ir labi, ka vasaras sezonā es varu būt svaigā gaisā un darīt dārza darbus – tas man palīdz visu laiku būt kustībā. Prieks skatīties uz pagalmiem, kur var redzēt cilvēku ieguldīto darbu un laiku,” saka V.Bogdanova un uzsver, ka ir svarīgi, lai vide ap mums būtu sakopta.
Alūksnes pilsētas kooperatīvā dārzkopības sabiedrība “Kalnadruvas” dibināta 1968.gadā. Šo gadu laikā valdes priekšsēdētāji bijuši:
Jānis Aizpurietis,
Valdis Vīns,
Onufrijs Leišavnieks,
Valdis Vīksna,
Jānis Sockis,
Vladimirs Sviklis.

20.jūlijā pulksten 16.00
Alūksnē, Dīķa ielā 4,
dārzkopības sabiedrības
“Kalnadruvas”
50 gadu jubilejas pasākums.
Mīļi gaidīti visi “Kalnadruvu”
esošie un bijušie saimnieki!
Līdzi jāņem labs garastāvoklis
un “groziņš”.

— Teksts un foto: Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Pārdošanu atliek

  Pārdošanu atliek  4

  SIA “Alūksnes nami” iecerētajā pārdošanā vakar Alūksnes novada domes sēdē bija pavērsiens – domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis rosināja jautājumu...

 • Alūksne īsumā

  Ziemeri ◆ No 28.jūnija sakarā ar tilta avārijas stāvokli līdz ekspertu slēdzienam un turpmāko lēmumu pieņemšanai VAS “Latvijas valsts ceļi” Alūksnes...

 • Uz Mārkalnes ceļa sākušies remontdarbi

  SIA “8 CBR” ir sākuši remontdarbus uz valsts autoceļa Kolberģis–Ponkuļi posmā no Lāzberģa līdz Mārkalnei. Būvnieki aicina autovadītājus būt...