Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mazpilsētā sapņo pilnveidot džudo tradīcijas

Alūksnieša Aivara Mālnieka aizraušanās kopš armijas ir džudo. Viņš esot ar to saslimis uz mūžu.

Alūksnieša Aivara Mālnieka aizraušanās kopš armijas ir džudo. Viņš esot ar to saslimis uz mūžu. Zināšanas šajā sporta veidā viņš nepārtraukti pilnīgo un nodod saviem audzēkņiem vairākās vecuma grupās. Daudzās Latvijas pilsētās džudo jau ir iekarojis popularitāti.
"Mans sapnis ir attīstīt džudo Alūksnē. Ja jutīšu, ka neveicas un to šeit nevarēšu īstenot, tad meklēšu pilsētu, kur šo ieceri izdosies piepildīt," laikrakstam stāsta džudo treneris Aivars Mālnieks.
Padomju armijā viņš dienējis speciālajā karaspēkā - jūras kājniekos Baltijskas pilsētā. "Tur apguvu pašaizsardzības iemaņas, kam pamatā ir džudo. Kad atnācu no armijas, Alūksnē organizēja pieaugušo apmācību džudo. Trīs gadus ar to nodarbojos šeit, bet pēc tam uz pieciem gadiem aizbraucu strādāt uz Ziemeļiem un iemaņas džudo turpināju pilnveidot," uzsver Aivars Mālnieks.
Ideāli bija citi
Aivars ir sporta meistars džudo un ieguvis pirmo danu (melnā josta). "Džudo skolotājs Džigaro Kano izdomāja 12 danus, bet pasaulē it visur pieņemts, ka ir desmit dani. Pašam vēl ir daudz ko sasniegt. Cilvēkam ir jāizvirza kāds mērķis," spriež vīrietis. Viņš mācās Sporta pedagoģijas akadēmijas 2. kursā un izvēlējies specializāciju džudo. To absolvējot, būs otrā dana īpašnieks.
"Programma ir saspringta, arī pedagoģija tagad ir pavisam citādāka. Vidusskola jau sen ir pabeigta. Protams, vajadzēja mācīties uzreiz, bet es izdarīju nepareizi. Toreiz gan man interesēja tehniskas lietas. Skolu absolvēju ar labām sekmēm, taču toreiz bija citi ideāli. Krusttēva ietekmē man likās, cik nozīmīgs ir teiciens: "Kas tas par vīrieti, kas nav bijis armijā". Viņš man bija autoritāte," spriež Aivars.
Izlemj saglabāt tradīcijas
Alūksnē džudo vēsture sākusi veidoties trenera Vadima Orehovska ietekmē. "Liktenīgi, ka es no džudo sekcijas aizgāju, jo aizbraucu no Latvijas, bet tā pieaugušajiem pastāvēja vēl tikai pusgadu. Pēc tam kopīgi ar alūksnieti Valdi Bērziņu vairākus gadus abi trenēja bērnus. Tad darbu turpināja Valdis viens pats. Sekcijā iestājās arī mans dēls Artūrs, bet arī tā pajuka," saka Aivars. Viņš pārdzīvojis kopā ar dēlu un izlēmis, ka palīdzēs saglabāt džudo tradīcijas.
Patlaban aktīvi ar džudo Alūksnē nodarbojas 151 audzēknis sešās grupās. Jaunākajam audzēknim ir pieci, bet vecākajiem - 18 gadi. Daļa bērnu uz nodarbībām brauc no rajona pagastiem. Plānots, ka nodarbības turpmāk varētu organizēt arī dažos pagastos. "Ar džudo vislabāk ir sākt nodarboties sešu gadu vecumā. Divi vecākie audzēkņi šogad absolvēs 12. klasi un nolēmuši studēt Sporta pedagoģijas akadēmijā, jo viņus ir ieinteresējis džudo. Zinu, ka šādu sapni nākotnē cer piepildīt vēl daži mani audzēkņi. Tāpēc ceru, ka viņiem, kad pēc mācībām atgriezīsies Alūksnē, es varēšu piedāvāt džudo trenera darbu," spriež Aivars Mālnieks.
Treniņiem trūkst telpu
Džudo treneris atklāj, ka patlaban aktuāla problēma esot telpas treniņiem. Tie notiek bijušā kluba "Impērija" zālē. Treniņus vada arī otrs treneris Mareks Marcinkevičs.
"Tā kā visiem bērniem mācības ir rīta pusē, tad treniņi jāorganizē pēcpusdienā un vakarā. Tie notiek katru darbdienu, arī sestdienās. Viena grupa džudo sekcijā darbojas Alūksnes sporta skolā. Ceru, ka izdosies rast kopīgu viedokli ar dažādām institūcijām, lai sporta skolā varētu darboties vairākas jauno džudistu grupas. Pārējie audzēkņi ir sporta pulciņa dalībnieki Alūksnes Bērnu un jauniešu centrā," skaidro Aivars Mālnieks.
Viņš apgalvo, ka džudo aktivitātes atbalsta pilsētas dome, it īpaši, ja trūkst finansējuma, lai aizbrauktu uz sacensībām. "Mēs, protams, cenšamies, lai arī citiem, ne tikai mums pašiem, būtu prieks par sasniegumiem," saka džudo treneris. Tiekot domāts par to, ka Alūksnē džudo varētu piesaistīt jauniešus, kas jau ir beiguši skolu un kuriem brīvajā laikā nav ko darīt.
"Ja nebūs problēmu ar telpām, tad veidosim pieaugušo sekciju. Ja būs interese, tad to varēs apmeklēt pieaugušie 40 līdz 50 gadu vecumā, pat tādi, kas nekad nav nodarbojušies ar džudo," atzīst Aivars Mālnieks.
Nav rupja kaušanās
Ar džudo Alūksnē aizraujas arī apmēram 20 meitenes. "Džudo jau nav rupja kaušanās. Tajā svarīgs faktors ir pretinieka kļūda - nepareiza kustība. Arī veiklība, ātrums un spēks ir būtiski. Lai nodarbotos ar džudo,vajadzīgas daudzveidīgas fiziskās īpašības. Bērnam ir jābūt vispusīgi attīstītam," uzsver Aivars. Viņš atklāj, ka meitenes ir cītīgākas un viņām ir nopietnāka attieksme nekā puišiem.
"Meitenes, kas nodarbojas ar džudo, ikdienā var sevi lieliski aizstāvēt, arī figūrai šādas sportiskas aktivitātes palīdz," bilst vīrietis.
Ir vajadzīga izaugsme
Arī divpadsmitgadus veco dēlu Artūru Aivars pievērsis džudo. "Ar viņu strādāju kopš gada vecuma, tāpēc ir sasniedzis labus rezultātus. Divos gados tie ir strauji auguši. Tādu labu audzēkņu man ir daudz. Daži Latvijā ierindojas labāko pulkā," apstiprina vīrietis. Viņš norāda, ka jaunajiem džudistiem vismaz septiņas reizes gadā ir jāpiedalās sacensībās.
"Citādāk nebūs izaugsmes. Vienas sacensības, kā atzīst treneri, atsver mēneša darbu. Svarīgs ir piholoģiskais moments, jo šajā sporta veidā notiek individuāla cīņa ar pretinieku. Pirmajās sacensībās parasti audzēkņiem aizmirstas viss, ko ir mācījušies, līdz pamazām viņi uzkrāj pieredzi. Tāpēc svarīgi ir piedalīties sacensībās," saka Aivars Mālnieks.
Trenerim patīk strādāt ar bērniem. Ar viņiem esot interesanti. "Viņi ir malači. Treniņos strādā nosvīduši. Viņi grib uzvarēt. Ja redzu, ka viņi cenšas, palīdzu, lai gūst panākumus. Tātad arī man ir labi jāstrādā," uzsver treneris.
Ja sacensībās gadoties neveiksmes, tad treneris arī pārdzīvojot.
Ir vairāk laika vaļaspriekam
"Kad sāka veidoties zemessardze, uzzināju, ka tajā būs speciālo uzdevumu vienība. Mani tas interesēja, jo patīk asas izjūtas, un es pieteicos," stāsta Aivars Mālnieks.
Bijis tās komandieris. Kad to reorganizēja, četrus gadus nostrādājis par rotas komandieri. Bijusi vēlēšanās veidot izaugsmi militārajā jomā, taču apstākļi tam nav bijuši labvēlīgi. 1996. gadā sešus mēnešus bijis miera uzturēšanas spēku sastāvā, kas no Latvijas devās uz Bosniju. Aivars Mālnieks gandrīz desmit gadus nostrādājis Zemessardzē, šobrīd ir ārrindas zemessargs. Tāpēc tagad cītīgi nodarbojas ar džudo popularizēšanu Alūksnē, ko uzskata par savu darbu un vaļasprieku.
Piedalīsies dažādos mačos
Šomēnes džudo trenera Aivara Mālnieka audzēkņi dosies uz sacensībām Austrijā, bet jūnijā paredzēti starti Francijā, Parīzē. Līdz šim alūksniešiem tālākās sacensības bijušas Holandē un Polijā. Februārī Daugavpilī notika džudo kluba "Singitaj" organizētais atklātais turnīrs. "Tajā piedalījās 11 audzēkņi. Starti bija veiksmīgi - alūksnieši izcīnīja deviņas godalgotas vietas," stāsta Aivars Mālnieks.
1.vietā ierindojās Artūrs Mālnieks, 2. vietu ieguva Nikolajs Ponarjovs un Niks Lemeševskis, 3. vietu - Edgars Sarapū, Toms Lemeševskis un Artūrs Beļenkovs. Rolands Zubačs un Kristaps Apse palika piektie.
15. un 16. martā Igaunijā, Veros, būs 26. starptautiskais turnīrs džudo.
"Tas ir augstas klases turnīrs, kurā piedalās dalībnieki no Somijas, Krievijas, Igaunijas un Latvijas. No Alūksnes brauks labākie džudisti. Startēsim divās vecuma grupās, katru dienu - apmēram 30 līdz 40 audzēkņu," saka A. Mālnieks.

Citu datumu laikraksti

 • Starp lietuviešiem un latviešiem vairāk ir līdzīgā

  Jau izsenis lietuviešu un latviešu tautas uzskatītas par ļoti tuvām - ar iespējām tās tuvināt, ar mēģinājumiem tās šķelt.Jau izsenis lietuviešu un...

 • Aicina fotografēt

  Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija rīko starptautisku fotokonkursu jauniešiem "Kultūras mantojums fotogrāfijās 2002 - 2003".Valsts...

 • Atbild jurists

  - Esmu dzirdējis, ka tagad esot jāveic kaut kādas personu datu reģistrācijas darbības, ja mans uzņēmums nodarbina darbiniekus, - jautā lasītājs.-...

 • Par advokātu vēlas Jēzu

  ASV Misūri štata tiesa nolēmusi, ka apsūdzētais var izmantot kā savu aizstāvi Jēzu Kristu, taču tikai tad, ja viņam ir licence darboties Misūri štata...

 • Sudraba un zelta datorpeles

  Ekskluzīvu lietu cienītājiem kompānija "Wallace Silversmiths" radījusi aksesuārus datoriem – peles no sudraba un zelta, kas tiek piegādātas zila...

 • Pasažieriem dāvina zeķes

  Kāda reģionālā ASV lidosta sākusi dāvināt bezmaksas zeķes lidmašīnu pasažieriem, kuru kurpes tiek ņemtas drošības pārbaudēm.Kāda reģionālā ASV...