Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mazpilsētu mīl kā savas mājas

Otrdien, 11.februārī, apritēja 75 gadi, kopš Apei piešķirtas pilsētas tiesības. 15.februārī tautas namā bija svētku koncerts, kurā uzstājās vietējie pašdarbnieki.

Otrdien, 11.februārī, apritēja 75 gadi, kopš Apei piešķirtas pilsētas tiesības. 15.februārī tautas namā bija svētku koncerts, kurā uzstājās vietējie pašdarbnieki. Jubilejas plašāka svinēšana iecerēta pilsētas svētkos vasarā - reizē ar vidusskolas absolventu salidojumu un kapusvētkiem - 23.un 24.augustā.
Apes domes priekšsēdētāja Astrīda Harju laikrakstam pastāstīja, ka sestdien koncertā uzstājās četri tautisko deju kolektīvi (vadītāja Edīte Dauškāne), kā arī moderno deju dejotāji (skolotāja Guna Liepiņa). "Mums ir ne tikai lieliski dejotāji, bet arī dziedātāji - Apes vidusskolniece Santa Sāre, kas ar panākumiem startējusi dažādos vokālistu konkursos," saka domes priekšsēdētāja.
Apes bibliotēkas lasītavā, kā laikrakstu informē tās vadītāja Mudīte Kaktiņa, par godu jubilejai ir skatāma novadpētniecības materiālu izstāde par mazpilsētu un tās lauku teritoriju. Bibliotēka iecerējusi arī lasītājiem organizēt neklātienes konkursu par Api.
"Api jūtam kā mazpilsētu, kur cilvēki cits citu pazīst, cits par citu visu zina. Sveicināmies visi, esam pazīstami," saka M.Kaktiņa. Apē pilsētā ir apmēram 1400 iedzīvotāju, lauku teritorijā - apmēram 600. Oficiālais bezdarba līmenis ir līdz astoņiem procentiem no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Bez pašvaldības iestādēm galvenās darba devējas ir kokzāģētavas. Bērni Apē dzimst katru mēnesi. Arī janvārī piedzimuši četri.
"Ape Latvijā pazīstama ar motosporta tradīcijām un sportistu Mairi Levānu. Vasarā - 12.un 13.jūlijā - motosportam Apē svinēsim 30 gadu jubileju. Šeit aug Eiropā resnākais vītols, kura aptveršanai vajadzīgi septiņi vai astoņi pieauguši cilvēki. Pērn vītolu stīpojām, lai to saglabātu. Koks aug Vaidavas ielejā, Apes mototrases tuvumā," saka Apes domes priekšsēdētāja.
Raksturojot Api, viņa klāsta, ka vidusskolā te mācās 311 skolēnu, arodvidusskolā - 200. Pērn vidusskolai uzcelta jauna ēka, kas izmaksāja 316 000 latu. Viena trešdaļa finansējuma bija valsts investīcijas, divas trešdaļas - pašvaldības finanses.
"Bibliotēkā ir interneta pieejas punkts. Gadā grāmatu iegādei šeit pašvaldība paredz līdz 2000 latiem, bet preses izdevumu pasūtīšanai - līdz 600 latiem. Salīdzinājumam varu teikt, ka tas ir tikpat daudz, cik savu bibliotēku finansē Smiltenes dome,"saka A.Harju.
Apes domes priekšsēdētāja A.Harju pašvaldību vada pirmo sasaukumu. Viņai ir sociālās darbinieces izglītība. Pašlaik Apes domes priekšsēdētāja studē maģistratūrā. Priekšsēdētāja pastāstīja, ka no deviņiem domes deputātiem tikai četri ir vīrieši. Visi deputāti ievēlēti no vēlētāju apvienībām, nevis partijām.
Ape ir viena no četrām pašvaldībām Alūksnes rajonā, kas nav iesaistījušās Alūksnes novada izveides projektā, kas paredz 16 pašvaldību apvienošanos. Apē vēlas veidot paši savu novadu.
Vēsturiski Ape 19.gadsimta otrajā pusē ir izveidojusies uz Apes muižas zemes kā tirdzniecības centrs. 1928.gada 11.februārī miestam piešķirtas pilsētas tiesības.
Laikraksts Api ieraudzīja kā tipisku lauku pašvaldības centru. Uz ielas darbdienā galvenokārt redz bērnus, sievietes un sirmgalvjus. Vīriešus mazāk. Droši vien tie strādā kokzāģētavās, mežā. Mazpilsētiņa ir klusa un sniegā ietinusies. Taču tajā ir jūtams dzīvības pulss. Pašvaldība vēlas to saglabāt, nepieļaujot, ka administratīvi teritoriāla reforma šo novadu padara par mirušu zonu. Apes simbols ir simtgadīgais vītols Vaidavas ielejā. Bez īpašas labvēlības un kopšanas kā dabas un Dieva velte tas ir saglabājis dzīvotprieku. Tāpēc ir vērts atbraukt un paraudzīties uz šo Austrumvidzemes fenomenu.c

Citu datumu laikraksti

 • Dabas kļūda

  Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi nokārtota.Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi...

 • Par vai pret?

  Es tāpat kā vairums cilvēku, protams, negribu karu. Negribu, lai karā iesaistītos mēs, lai karotu citi. Tas ir cilvēcīgi, un tādas izjūtas visticamāk...

 • Var patikt vai nepatikt, bet otru tādu nav

  Šo mākslinieku talanta dzirksts katra par sevi Latvijā ir oriģināla, tomēr neatkārtojams ir tieši viņu tandēms, kad publikas priekšā divi Māri stājas...

 • Aicina pretendēt uz subsīdijām

  Pagājušajā gadā subsīdijas lauksaimniecībā rajona lauksaimnieki saņēma gandrīz 390 tukstošu latu apmērā (ieskaitot subsīdijas par agroklimatisko...

 • Kā atrast draugu internetā

  Šonedēļ žurnālā "Ieva": intervija ar Oļģertu Šalkoni, kurš stāsta, kā iemīlējies Elzā Radziņā.Šonedēļ žurnālā "Ieva": * intervija ar Oļģertu Šalkoni,...

 • Jānim Naglim - jauns bizness

  Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: Ainars Eisaks pēc cietuma apmeklē skaistumkopšanas salonu.Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ...