Mediķi turpina dumpoties

Arī pagājušajā nedēļā mediķi turpināja cīnīties par algas palielināšanu. Šobrīd anesteziologiem pievienojušies arī ķirurgi, kas pieprasa palielināt darba samaksu.

Arī pagājušajā nedēļā mediķi turpināja cīnīties par algas palielināšanu. Šobrīd anesteziologiem pievienojušies arī ķirurgi, kas pieprasa palielināt darba samaksu. Vai tiešām Latvijā briest līdz šim nepieredzēts mediķu streiks?
Anesteziologu un ķirurgu prasības atbalsta arī Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), kas aicina paaugstināt arī pārējo mediķu algas. Ķīvēšanās starp Veselības ministriju un mediķiem gaidāma visai sīva, jo valsts budžetā mediķu algu palielinājumam naudas nav. Tomēr atcerēsimies iepriekšējā gada veselības aprūpes budžetu, kad nez no kurienes uzradās vairāki miljoni latu. Varbūt kāds slepenās naudas plūsmas zinātājs mediķiem pavēstījis par naudas esamību?
Nedienas ar dubulto pilsonību
Pagājušajā ceturtdienā Saeima konceptuāli atbalstīja likumprojektu, kas paredz personām ar dubulto pilsonību noteikt ierobežojumus ieņemt augstākos valsts amatus. Pret šo likumu iebilst Saeimas labējā opozīcija - "Jaunais Laiks" (JL) un "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK. Labējā opozīcija uzskata, ka šis likumprojekts ir vērsts pret viņiem, jo, likumam stājoties spēkā, no otras pilsonības būs jāatsakās vairākiem JL deputātiem. Atšķirīgs ir Saeimas pārstāvēto politisko partiju nacionālais skatījums uz šo likumprojektu. Aktīvs TB/LNNK "runas vīrs" - Juris Dobelis - šā likuma atbalstītājus uzskata par nacionālās idejas nodevējiem, bet Tautas Saskaņas partijas (TSP) Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs atbalsta šo likumprojektu, kā arī aicina J.Dobelim "ielikt mutē filtru", pretējā gadījumā, nepamatoti apvainojot kolēģus, viņš var nonākt cietumā.
Dubultpilsonības jautājums pierāda, ka Saeimas labējās partijas nav vienotas nacionālajā jautājumā, kas līdz šim bija pašsaprotams. No nacionālā patriotisma viedokļa Tautas partijas (TP) ierosinātais likumprojekts ir pašsaprotams, proti, lai valsts augstākās amatpersonas būtu tikai Latvijas pavalstnieki. Vai deputāts ar divām pilsonībām nav līdzīgs laimes meklētājam, kas neveiksmes gadījumā meklēs aizstāvību vai patvērumu otras pilsonības valstī? Varbūt divas vai pat vairākas pilsonības netraucē profesionāli pildīt amata pienākumus, tomēr atteikšanās no dubultpilsonības ir kā uzticības simbols Latvijas valstij un tās interesēm. Ja trimdas latvietis ir atgriezies, lai iesaistītos Latvijas politiskajā dzīvē, tad viņam ir jāuzņemas atbildība par to, ko viņš dara.
Vai Gulbja dziesma JL?
Jau ilgāku laiku JL Saeimas frakcijā novērojamas savstarpējās deputātu nesaskaņas. Pagājušās nedēļas nogalē par aiziešanu no JL paziņoja Māris Gulbis un Ināra Ostrovska. M.Gulbis nenoliedz, ka varētu veidot jaunu labējā politiskā spārna partiju. Vai radīsies kārtējā pirmsvēlēšanu partija? Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās tieši jaundibinātās partijas guva uzvaru. Atliek atcerēties TP, demokrātisko partiju "Saimnieks" vai JL. M.Gulbis un I.Ostrovska nav pirmie deputāti, kas izstājušies no JL. Partiju pameta arī pašreizējais Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Andrejs Radzevičs. Iespējams, ka E.Repše nespēja pildīt vēlētājiem dotos solījumus un atrašanās opozīcijā arvien vairāk sašķeļ partiju. JL nav mūžīgā opozīcijas partija, kā, piemēram, "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL). JL kā partijai ar izteiktu misijas apziņu atrašanās opozīcijā neveicina dzīvotspēju.
Domāju, ka Latvijas sabiedrībai nav nepieciešama jauna labējā politiskā spārna partija, kā to uzskata M.Gulbis. Šaubos, ka jauna labējā partija ieviestu saskaņu starp šā spektra partijām. Pēc pēdējām socioloģiskajām aptaujām Latvijā trīs populārākās labējās partijas ir JL, TP un TB/LNNK. Savukārt kreisajā flangā joprojām neapstrīdams līderis ir PCTVL.
Pie jūras dzīve mana
Nevienam nav noslēpums, ka nekustamais īpašums pie ūdens ir prestižs un dārgs prieks. Tomēr Baltijas jūras piekraste ir ārpus konkurences. Neņemot vērā dažādus dabas liegumus un sabiedrības nosodošo attieksmi pret kāpu apbūvi, daudzviet celtniecība turpinās. Veiklos piejūras zemes gabalu īpašniekus nebaida arī globālās sasilšanas rezultātā radusies jūras līmeņa celšanās un "zaļo" protesti. Pagājušajā nedēļā jautājumu par piejūras apbūvi aktualizēja Kolkasraga labiekārtošanas darbi. Skaidrs, ka piejūras zemes gabalos investoru netrūkst, tomēr, kā apliecina tirgus ekonomikas realitāte, investīciju galvenais vadmotīvs ir peļņa, nevis dabas aizsardzība vai sabiedrības vajadzību apmierināšana. Ideālā situācijā iepriekšminētos komponentus var apvienot arī ar finansiāliem ieguvumiem, tomēr ideālisms ir reti sastopama parādība Latvijā.
Domāju, ka svarīgākais nav tas, vai jūras piekrastē dzīvo Latvijas bagātākie cilvēki, primārais ir dabas aizsardzība un brīva pieeja pie jūras, lai ikviens Latvijas iedzīvotājs varētu vērot Dzintara jūru. Nav pieļaujama situācija, ka privātīpašums ir gan kāpas, gan blakus privātīpašumam esošā pludmale. Svarīgākais, lai pašvaldība un valsts rūpētos par iedzīvotāju iespēju baudīt dabu, neņemot vērā viņu maciņa biezumu. Tas ir aktuāli ne tikai Latvijas pludmalēs, bet arī dažādos īpašumos pie Latvijas gleznainākajiem ezeriem.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksne - pilsēta, kuru mēs mīlam

  Cik daudz tu zini par savu novadu, pilsētu, ciematu? Vai esi izpētījis visu savā apkārtnē tikpat rūpīgi, kā to esam izdarījuši mēs - “Latvijas...

 • Balsosim par alūksnietēm bērnu “Eirovīzijā”!

  Kristīne zaharova: dziesmā izdziedās visas emocijas. Šovakar alūksniete Kristīne Zaharova kopā ar Līvu Zariņu un Ievu Bistrovu uzstāsies 2....

 • Precizē sadarbību

  Tikšanās ar Alūksnes rajona padomes priekšsēdētāju Jāni Ceļmilleru deva iespēju Alūksnes Nevalstisko organizāciju atbalsta centra brīvprātīgajai no...

 • Kļūdu labojums

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 25.septembra numura īsziņā “Uzņēmumam nedzēš nodokļu parādu” ir neprecizitāte.Laikraksta "Alūksnes Ziņas" 25.septembra...

 • Iespējams, slēpj nelaimes gadījumus darbā

  Mālupes pagastā SIA “Sildgunda” kūdras ražošanas punktā traktorists, regulējot kustībā esošu transportiera lenti, guva smagu traumu.Mālupes pagastā...

 • Pirmo reizi iegūst “zaļo” sertifikātu

  Pededzes pagasta zemnieku saimniecība “Slobodka” nesen saņēma bioloģiskās saimniekošanas sertifikātu. Saimnieki Ņina un Guntis Koki cer, ka tas...