Medus ražu ietekmē laika apstākļi

Jaunalūksnes pagasta iedzīvotāja Egona Biezbārža krājumos vēl ir pagājušās vasaras medus, tomēr vārdadienā, 15.jūlijā, viņš viesus cienāja ar svaigu medu.

Jaunalūksnes pagasta iedzīvotāja Egona Biezbārža krājumos vēl ir pagājušās vasaras medus, tomēr vārdadienā, 15.jūlijā, viņš viesus cienāja ar svaigu medu.
E.Biezbārdim kādreiz bija 56 bišu saimes, šobrīd ir palikušas tikai septiņas. "Bišu dzīve ir interesanta. Mans tēvs kādreiz nodarbojās ar biškopību, vāca ziedputekšņus. Viņš ieinteresēja arī mani. Trīs gadus es apmeklēju biškopju kursus un apguvu nepieciešamās zināšanas, lai varētu darboties ar bitēm," stāsta bitenieks. Diemžēl pirms kāda laika viņam nācās zaudēt 20 saimes nekvalitatīva cukura dēļ. Vēlāk sāka klibot arī saimnieka veselība.
Taču biškopim, kā zināms, ir smagi jāstrādā visu vasaru, tādēļ bites palika novārtā.
"Arī šobrīd es viņas daudz netraucēju. Man nav laika nepārtraukti vērot viņu darbu, jāpaspēj paveikt citi darbi, lauku sētā to ir daudz. Pavasarī saimju paplašināšanas periodā pielieku klāt rāmjus, uzlieku magazīnas un tad kādu laiku netraucēju," stāsta E.Biezbārdis. Pavasaris bija auksts, tādēļ bitenieks domājis, ka šovasar medus nebūs daudz, tomēr pirms Jāņiem aplūkojot bišu veikumu, Egons secinājis, ka magazīnas ir gandrīz pilnas, tikai tajās esot bijuši peri.
"Tobrīd neko nedarīju, atstāju, kā ir. Tagad, kad esam savākuši sienu, vajadzēs izsviest medu," saka E.Biezbārdis, apbrīnojot, cik ātri bites spēj sanest medu. Viņš spriež, ka daudz bites medu vāca, kamēr ziedēja kārkli.
"Ieskaitot blīgznas, Latvijā ir apmēram 15 sugu kārkli. Blīgznas zied pirmās, turklāt no tām bites var savākt visvairāk medus. Daudz medus bites savāca, kad ziedēja avenes, mums tepat netālu ir vairāki izcirtumi," spriež bitenieks, sakot, ka vienas kultūras jeb monofloro medu savākt ir daudz grūtāk.
E.Biezbārdis stāsta, ka šogad saimes daudz spietojušas. "Spietošanas periods sākās, kad pārstāja līt un iestājās siltāks laiks. Bezienesuma laikā mātei ir daudz brīvas vietas, kur dēt, jo kanniņas ir tukšas. Savukārt labs ienesums pavasarī ierobežo mātei dēšanu, jo kanniņas ir pilnas ar nektāru un gatavo medu," skaidro bitenieks un piebilst, ka šopavasar spietojušas pat nelielas saimes. Egons apgalvo, ka spietošanas noskaņojumu var manīt uzreiz un viņš to mēģina novērst.
Šīs vasaras medus ražu Egons vēl negrib prognozēt. "Kad izsviedīšu, tad arī redzēs. Medus jāatstāj arī bitēm. Patiesībā lielu medus daudzumu var iegūt samērā ātri - ienesuma laikā bites piebaro ar cukura sīrupu, ko bites pārvērš par medu, tieši tāpēc gandrīz nekur nav iespējams nopirkt īstu medu," secina E.Biezbārdis.
Viņš stāsta, ka medus daudzums ir atkarīgs arī no tā, kā bites ir pārziemojušas.
"Pagājušajā pavasarī, piemēram, magazīnas uzliku tikai ap Jāņiem, kad saimes bija kļuvušas spēcīgākas," atklāj bitenieks. Ievāktā medus daudzumu ietekmē arī laika apstākļi. Lietainā laikā ienesuma nav, tomēr traucē arī pārāk liels sausums - tad augi neizsvīst nektāru. E.Biezbārdis uzskata, ka vislabāk, ja nedēļā tomēr pāris reizes nolīst lietus.

Citu datumu laikraksti

 • Dosies uz salidojumu

  Sestdien Ikšķilē notiks 6. Latvijas politiski represēto salidojums, uz kuru dosies arī grupa Alūksnes rajona represēto. “Vienmēr braucam uz šādu...

 • Aicina pieteikties

  Ar Hansabankas finansiālu atbalstu notiks vasaras basketbola nometne “Basketbums 2004”, kurā aicināti piedalīties jaunie basketbola talanti - zēni un...

 • Somu pieredze noderēs ierosmei un sadarbībai

  Malienas speciālās pirmsskolas izglītības iestādes “Mazputniņš” vadītāja Ieviņa Āboltiņa atgriezusies no semināra par pilsoņu aktivizēšanas iespējām....

 • Piepilda jaunības dienu sapni

  Gaujienieti Mirdzu Bērziņu 2001.gada vasarā piemeklēja liela nelaime - izcēlās ugunsgrēks mājā, kurā viņa dzīvoja, tomēr viņai pietika uzņēmības sākt...

 • Patukšie naudas maki

  Šobrīd dzīvojam savdabīgā tropu klimatā. Nepastāvīgie laika apstākļi sagādā problēmas ne tikai atpūtniekiem, bet arī lauksaimniekiem.Šobrīd dzīvojam...

 • Valsts prezidenta balvas izcīņā iegūst sudraba medaļu

  Valmierā Valsts prezidenta balvas izcīņā vieglatlētikā arī Alūksnes vieglatlētiem bija labi rezultāti.Valmierā Valsts prezidenta balvas izcīņā...