Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Meklē bez vēsts pazudušus karavīrus

Pērn sabiedriskā organizācija "Leģenda" atradusi un pārapbedījusi apmēram 40 sarkanarmiešu mirstīgās atliekas.

Pērn sabiedriskā organizācija "Leģenda" atradusi un pārapbedījusi apmēram 40 sarkanarmiešu mirstīgās atliekas. Daudz vairāk par sarkanarmiešiem "Leģenda" uzgājuši vācu karavīru mirstīgās atliekas, taču sadarbība ar Brāļu kapu komiteju nosaka, ka ar šo apbedījumu organizēšanu tālāk nodarbojas šī organizācija.
Raksturīgi, ka kritušos vācu karavīrus kauju laukos var atrast biežāk un vairāk nekā sarkanarmiešus. Meklētāji to izskaidro loģiski. Sarkanarmieši bija uzvarētāju armija, kritušos apglabāja rūpīgāk, tāpēc ir mazāk bezvēsts pazudušo. Vācieši savus karavīrus nereti apglabāja steigā - kopējā kapā vai turpat karadarbības ierakumos.
"Sarkanarmieši pārapbedīti Ropažu kapsētā. Organizācija arī meklē bojā gājušo piederīgos. Pagājušajā vasarā uz Ukrainu piederīgajiem nosūtītas Alūksnes rajonā Annas pagastā atrasta un identificēta karavīra mirstīgās atliekas. Process ilga divus gadus," informē sabiedriskās organizācijas "Leģenda" direktors Tālis Ešmits.
Rīko ekspedīcijas nedēļu nogalēs
Viņš pauž, ka "Leģenda" rīko ekspedīcijas ne tikai vasarā, bet arī ziemā. Parasti izbraukumi un darbs notiek reizi nedēļā, kad ir brīvdiena, jo ekspedīciju dalībniekiem ir pamatdarbs, kas nav saistīts ar "Leģendu". Sabiedriskā organizācija - tas ir darbs sirdij. Šoziem Saldus rajona Zvārtas pagastā atrastas 12 sarkanarmiešu, visticamāk, latviešu mirstīgās atliekas.
"Deviņu cilvēku mirstīgās atliekas izrakām, vēl trīs palika zemē. Sasaluma un aukstā laika dēļ darbs bija jāpārtrauc. Viss liecina, ka bojā gājušie bijuši gados jauni cilvēki. Viņi krituši kaujās 1944.gada beigās vai 1945.gada sākumā. Pie mirušajiem atrastas katoļiem raksturīgas svētbildes. Atrastas arī to laiku avīzes. Visticamāk, karavīri ir krituši drīz pēc iesaukuma," saka T.Ešmits.
Viņš prognozē, ka šogad "Leģenda" atradīs un pārapbedīs krietni vairāk kritušo karavīru nekā pērn.
Izceļ no purva lidmašīnu
Pagājušajā vasarā Madonas rajona Sausnējas pagastā Plaužu purvā "Leģendas" ekspedīcijas dalībnieki izcēla divu sarkanarmiešu mirstīgās atliekas un lidmašīnas "IL 2" vraku. Karavīrus līdz šim uzskatīja par bez vēsts pazudušiem Otrajā pasaules karā. Lidotāji bijuši no 190.aviācijas triecienpulka un avarējuši pēc 1944.gada 13.septembra. Pie pilotiem atrada personību apliecinošus dokumentus, fotogrāfijas, personiskās mantas, vēstuli.
"Ir noskaidrotas abu pilotu personības. Savāktie materiāli nodoti Krievijas Federācijas vēstniecībai Latvijā. Turpmāk saziņā ar arhīvu meklēs bojā gājušo karavīru piederīgos. Tas var ilgt pusgadu. Par iznākumu mūs informēs Krievijas organizācija "Par piemiņas saglabāšanu", kas arī atsūtīs precizētus datus par Latvijā atrastajiem bojā gājušajiem," stāsta T.Ešmits.
Viņš saka, ka šovasar "Leģenda" atkal dosies ekspedīcijā uz Sausnējas pagastu, jo no purva izceltās padomju kara lidmašīnas paliekas glabājas šķūnī pie Plaužu purva. Lidmašīnas paliekas plānots aizvest.
Savukārt ieroči, ko atrada lidmašīnā, pārbaudīti Valsts kriminālekspertīžu centrā un izsniegti atpakaļ "Leģendai".
"No šiem ieročiem vairs nekad nevarēs šaut. Par to parūpējušies Valsts kriminālekspertīžu centrā. Ieroči ir kļuvuši par vēstures liecībām," klāsta T.Ešmits.
Vēlas izcelt lidaparātu arī no ezera
Viņš pauž, ka Sausnējas pagastā Ilzenes ezerā atrodas notriekta sarkanarmiešu lidmašīna. Arī to "Leģenda" plāno izcelt. "Šoziem, kad mazināsies sals, gribam izstaigāt ar ledu klāto ezeru un konstatēt, kur tieši ezerā ir lidmašīna," saka T.Ešmits.
Viņš stāsta, ka sabiedriskā organizācija "Leģenda" darbojas jau apmēram sešus gadus, bet oficiāli reģistrēta tikai pērn decembrī. Organizācija darbojas ar pašfinansējumu un tajā ir 30 dalībnieki. Starp tiem ir uzņēmēji Viktors Lelis, Viktors Duks, kinorežisors Askolds Saulītis. Organizācijā iesaistījušies arī vairāki jaunieši. Pats Ešmits ir zemnieks no T.Ropažiem.
"Leģenda" nešķiro karavīrus pēc piederības konkrētam karaspēkam un ideoloģijai. Noteicošais esot "cilvēciskais" faktors un vēlēšanās izzināt vēsturi. "Mēs nedalām karavīrus sliktajos un labajos," uzsver T.Ešmits.
Pērn SIA "LUKoil" organizācijai "Leģenda" uzdāvināja 400 litru benzīna un 400 litrus dīzeļdegvielas. "Tas tāpēc, ka firmas prezidenta tēvs arī ir bezvēsts pazudis karavīrs," saka T.Ešmits.

Citu datumu laikraksti

 • Kokteiļi bērniem, sievietēm un vīriešiem

  Svētku reizēs vienmēr paceļam glāzi, lai uzsauktu tostu par mīlestību, saticību, veselību, mieru un draudzību.Svētku reizēs vienmēr paceļam glāzi,...

 • Aicina pieteikties jaunos rakstniekus

  Latvijas Rakstnieku savienība un Rīgas Jauno literātu apvienība no 14. līdz 18. aprīlim rīko Jauno autoru semināru. Tajā aicināti piedalīties...

 • Aicinājums

  Cesvaines pilsētas ar lauku teritoriju dome lūdz ziedot materiālus Cesvaines pils bojāto konstruktīvo elementu (pārsegumu, sienu, akmens mūra detaļu,...

 • Ja savu mežu uzticat “izcirtējiem”

  Gan slēdzot cirsmu izstrādes līgumus, gan pilnvarojot trešās personas apsaimniekot savu mežu, meža īpašnieki pakļauj sevi diezgan lielam riskam.Gan...

 • Kad gatavojamies svētkiem

  Ziemassvētkus un Jaungadu sagaidām ar krāšņi izgreznotu eglīti un bagātīgi klātu galdu.Ziemassvētkus un Jaungadu sagaidām ar krāšņi izgreznotu eglīti...

 • Vai mainīsies pārtikas cenas?

  – Vai pēc iestāšanās Eiropas Savienībā mainīsies pārtikas produktu cenas? – šādus jautājumus Saeimas Eiropas Savienības informācijas centrs saņem...

 • Putna cepetis citrusaugļu marinādē

  Putna cepetim citrusaugļu marinādē nepieciešams putna kautķermenis, divi citroni, divi apelsīni, divi sīpoli, ķiploks, 200 grami majonēzes, 500...

 • Pasaulē pirmais klonētais bērns ir meitene

  Ceturtdien klonēšanas rezultātā ir nācis pasaulē cilvēka bērns, ceturtdienas vakarā paziņoja franču zinātniece un raeliešu sektas locekle Brižita...

 • Ziemassvētku vecīši aplaupa veikalu

  Divi vīrieši, ģērbušies Ziemassvētku vecīša tērpā, Ziemassvētku vakarā aplaupīja videospēļu veikalu Francijas ostas pilsētā Brestā.Divi vīrieši,...