Meklēsim purva bruņrupučus kopā!

Starptautiskajā dzīvnieku aizsardzības dienā - 4.oktobrī - Rīgas Nacionālais zoodārzs sadarbībā ar Latgales Zooloģisko dārzu uzsāk akciju “Meklējam purva bruņrupuci Latvijā”.

Starptautiskajā dzīvnieku aizsardzības dienā - 4.oktobrī - Rīgas Nacionālais zoodārzs sadarbībā ar Latgales Zooloģisko dārzu uzsāk akciju "Meklējam purva bruņrupuci Latvijā".
Purva bruņrupucis ir visnoslēpumainākā, taču neapšaubāmi Latvijā dzīvojoša rāpuļu suga, kaut iekļauta Latvijas Sarkanajā grāmatā kā izzudusi suga. Ik gadu bruņrupuču pētniekam, Latgales zooloģiskā dārza direktoram Mihailam Pupiņam izdodas iegūt jaunas ziņas par bruņrupuča sastapšanas gadījumiem, taču ir pamats domāt, ka šādu gadījumu ir daudz vairāk, taču par tiem netiek ziņots. Latvija ir uz purva bruņrupuča izplatības ziemeļu robežas, tāpēc biežāk tas manīts Latgales pusē, taču dabas draugam Egonam Tonem bruņrupučus vairākkārt izdevies novērot Apguldē (netālu no Dobeles). Tur atrasts arī līdz šim vienīgais Latvijā sastaptais purva bruņrupuča mazulis, tā pierādot, ka šī suga Latvijā spēj veiksmīgi vairoties. Tas mainīja uzskatu, ka Latvijā sastaptie purva bruņrupuči ir no nebrīves izbēgušie vai atlaistie īpatņi (šie dzīvnieki nereti tiek turēti kā "mājas mīluļi"), kuri ievesti no Ukrainas un citur. Latvijā purva bruņrupuči sastapti ne tikai ezeros, bet arī kūdrainos grāvjos un purvainos ezeriņos. Tiem raksturīga gandrīz melna bruņu krāsa ("dienvidniekiem" tā ir gaišāka), un tie ir ļoti uzmanīgi, tāpēc grūti pamanāmi. Purva bruņrupuči ir tipiski ūdens dzīvnieki, tie lieliski peld un nirst, pārtiek no abiniekiem, gliemjiem, zivīm un citiem nelieliem ūdens dzīvniekiem.
"Pateicoties" zooveikalu piedāvājumam, par iecienītu "mīļdzīvnieku" Latvijā kļuvuši purva bruņrupucim līdzīgie, savvaļā Amerikā sastopamie sarkanausu bruņrupuči, kurus viegli atpazīt pēc sarkanajiem laukumiņiem galvas sānos. Bruņrupuči ātri izaug lieli un saimniekiem rada problēmas. Ir pamats domāt, ka daļa apnikušo "mīluļu" varētu būt atlaisti savvaļā, tā nepiedodami "piesārņojot" Latvijas dabu (Latvijai neraksturīgu dzīvnieku atlaišanu savvaļā aizliedz likums!) Dažā Eiropas valstī tie jau labi iejutušies, bet par situāciju Latvijā drošu ziņu nav.
Ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu nu izdots buklets - anketa, kuru paredzēts izplatīt dabas draugiem un dabā gājējiem, lai atvieglotu purva bruņrupuču atrašanu un atpazīšanu, kā arī lai veicinātu ziņu sniegšanu par šī Latvijai unikālā dzīvnieka sastapšanas gadījumiem (arī agrākos gados). Tiks gaidītas ziņas arī par sarkanausu bruņrupuča sastapšanas gadījumiem savvaļā. Ziņas var sniegt pa tālruni 7518669 (Rīgas Zooloģiskais dārzs); 9621191 (Mihails Pupiņš), e-pasts: [email protected].

Citu datumu laikraksti

  • Ugunsgrēks vecajiem ļaudīm atņem mājas (27.septembrī)

    Ieinteresēta persona: “Notikums kārtējo reizi parāda, kādos apstākļos dzīvo vecie un slimie cilvēki Latvijā. Gribu izteikt vislielāko atzinību...

  • Dziesmotā rudens diena

    Sestdien, 17.septembrī, Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas un Alūksnes pilsētas sākumskolas 5. līdz 9.klašu koris un Ernsta Glika Alūksnes...

  • Nelaimē parādās varoņi

    Nelaime nenāk brēkdama. Skaistajā rudens sestdienā, 24.septembrī, Apes kapos godināja un pieminēja viņsaulē aizgājušos Apes iedzīvotājus, iededzot...