Mēs ārstējam viens otru ar dvēseles glāstiem

Nomaļajā Balvu pagasta viensētā iepriekš gaidītās mājsaimnieces un lauku sieviņas vietā ieraugu modernu pilsētnieci. Bez lakata galvā, toties ar frizūru.

Nomaļajā Balvu pagasta viensētā iepriekš gaidītās mājsaimnieces un lauku sieviņas vietā ieraugu modernu pilsētnieci. Bez lakata galvā, toties ar frizūru. Bez priekšauta, godu drānās tērptu. Drīz noskaidrojam, ka Vandai ir 50 gadu, taču viņa izskatās daudz jaunāka par savu vecumu, kaut ir triju bērnu mamma un divu bērnu vecmāmiņa.
Acīs gail uguntiņas. Pēc horoskopa Vanda Kravale, dzimusi Īsace, ir Skorpions.
Pašas slimība palīdz kļūt dziedniecei
Vanda stāsta, ka ilgi uz šīs pasaules dzīvojusi, neko nezinādama un nenojauzdama par savām spējām palīdzēt cilvēkiem. Sievietei veselības problēmas sākušās pēc viņas trešā bērna nākšanas pasaulē. Vanda bija iemantojusi neārstējamu plaušu slimību. Bija Atmoda, 1991.gads. Viņa meklējusi gan ārstu, gan dziednieku palīdzību, taču nekas nav līdzējis. Sākusi jau krāt naudu... pati savām bērēm. Viņa to stāsta tagad tik viegli, silti smaidot, it kā pāriešana no šīs dzīves gaitām viņā saulē būtu parasta lieta, par ko nemaz nav jākrīt izmisumā un jāskumst. Aizbraukusi pie dziednieces Intas uz Liepnu. Dziedniece Vandai teikusi, ka viņas slimība nav dabiskas izcelsmes, palīdzēt būšot grūti. Inta solījusi gādāt, lai Vandas dzīves ceļi "pa vējam" aizved pie īstā palīga, kas atraisīšot Vandas pašas iedzimtās spējas. Un tad viņa izārstēšot sevi pati. Tā arī noticis.
"Drīz vien uzzināju par Džūnas kursiem Rīgā. Nodomāju - ja kāds man var palīdzēt, tad tikai viņa. Manī bija liela ticība Džūnai. Tur bija daudz tādu pašu skolēnu kā es - tūkstošiem. Viņa bija tālu no manis, taču jau no paša pirmā seansa, paša pirmā brīža izjutu un sapratu visu, ko darīja Džūna. Viņa daudz stāstīja par sevi, dziedāja. Viņa sacīja, ka ar cilvēkiem ir jārunājas. Reizēm pietiekot ar sarunu, nemaz nav jāārstē, cilvēks jau jūtas vesels. Pietiek paglāstīt dvēseli," smaidot saka Vanda.
Pēc tikšanās ar Džūnu viņa sākusi pasauli izjust citādāk - ar visu būtību, ķermeni. Ja blakus ir kāds slimnieks, kas, iespējams, pats nemaz nenojauš par savu kaiti, Vanda to sajūt sevī.
Vispirms Vanda sākusi palīdzēt tuviniekiem, ģimenes draugiem, veicot bezkontakta masāžu, pat nepieskaroties cilvēkam, darbojoties tikai ar enerģijām vien, iedarbojoties uz cilvēka biolauku, aktivizējot to.
"Tikai Dieva vārdi var palīdzēt šajā procesā. Skaitu lūgšanas. Es slimības sajūtu ar rokām. Nevaru pateikt diagnozi. Varu lūkot vilkt ārā slimību," saka Vanda.
Esot daudz mocījusies neziņā par to, vai ir kristīgi nodarboties ar dziedniecību.
"Runāju par to ar mācītāju, stāstīju, ka dziedinot skaitu Dieva lūgšanas. Mācītājs sākumā bija pikts, tad atzina tomēr, ka palīdzēt otram, ja vien to patiesi vēlies un vari, nav nekas slikts. Visbeidzot mācītājs deva man savu svētību," viņa stāsta.
Pirmā kaite, ko viņa izārstējusi, bijusi "roze" kājā. Tad vēl kādam palīdzējusi sakārtot nervu sistēmu. Tad vēl un vēl... Draugi paaicinājuši ciemos uz Vāciju, lai Vanda palīdzētu cilvēkiem tur. Ārstēdama citus, viņa pamazām izārstējusies pati. Vanda dzīvo Krievijas robežas tuvumā, tāpēc pie viņas pēc palīdzības braukuši arī no kaimiņvalsts. Taču pēc vīra Pētera aiziešanas mūžībā mainījies arī Vandas dzīves ritms. "Esmu sākusi dzīvot noslēgtāk, tomēr atteikt palīdzību cilvēkiem ir grūti, ja viņi to lūdz," viņa atzīst.
Kaut neveicas, jātic mīlestībai
Vanda uzskata, ka daudz kas katra cilvēka dzīvē ir atkarīgs no viņa ticības. "Cik tu ticēsi, tik arī būs. Ja netici, nekā nebūs," viņa saka. Sieviete par savējo atzīst pareizticību, kaut gan sākotnēji bijusi katoliete.
"Kad ieej pareizticīgo baznīcā, jūties citādāk nekā ikdienā. Tur sveces ir tik garas, tās tiecas pretī debesīm!" stāsta viņa.
Ar mīlestību, pēc Vandas domām, ir kā ar ticību. Cik ticēsi, tik būs. "Mīlestība - tā ir enerģijas apmaiņa," viņa saka. Vandas dzīvē bijuši trīs nozīmīgi vīrieši. Ar pirmās meitiņas tēvu iepazinusies, vēl būdama tikai 17 gadus veca. Vīrietis licis izvēlēties - viņš vai bērns. Vanda priekšroku devusi vēl nedzimušajam, bet sevi jau pieteikušajam mazulim. Viņa palikusi viena ar bērnu. Vanda nav skumusi, mazulīte, kuru viņa tik ļoti bija vēlējusies, jaunās sievietes dzīvē ienesa daudz prieka, arī daudz grūtību, pārdzīvojumu, jo ar visu bijis jātiek galā pašai. Vecāki Vandai materiāli palīdzēt nav varējuši.
"Labāk lai ir tikai bērns no smuka vīrieša, nevis visu mūžu mocīties pašpārmetumos. Vīrieši var nākt un iet, bet bērni paliek," viņa smej. Liktenis bija žēlīgs. Vanda pēc dažiem gadiem satika citu cilvēku - Pēteri. Viņš bijis savas valsts patriots, sporta meistars svarcelšanā. Radās abpusēja mīlestība.
"Liktenis man bija lēmis pārbaudījumu - vispirms palikt vienai ar bērnu. Meitiņai bija pusotrs gadiņš, kad satiku Pēteri. Tā bija svētība. Viņš bija ideāls vīrietis. Mani apprecēja, kaut pūrā man bija maza meitenīte - Svetlana -, kuru viņš pieņēma ģimenē kā savu paša meitu. Mūsu kopdzīves 25 gadu laikā viņš nekad nepaaugstināja balsi pret mani vai bērniem," saka Vanda.
Pagāja vairāki kopdzīves gadi, kad vīramāte atklājusi Vandai noslēpumu - arī Pēteris bijis ārlaulības bērns.
"Bērni ir Dieva dāvana. Nekā priecīgāka un skaistāka sievietes dzīvē nevar būt," teic Vanda. Kopdzīvē ar Pēteri viņai piedzimuši divi bērni - Jolanta un Reinholds. Kopā nodzīvoti laimīgi dzīves gadi. Taču Pēterim nemanot piezagās smaga slimība, kas radusies no vecām sporta traumām.
"Viņš nekad neslimoja. Tad pēkšņi - paaugstināta ķermeņa temperatūra. Es jutu, ka ar vīru nav labi, sūtīju viņu pie ārsta. Viņš neklausīja. Vēlāk, kad pēc gada viņš tomēr aizgāja pie ārsta, bija jau par vēlu. Vīrs sevi neļāva man ārstēt. Viņš taupīja manus spēkus. Man bija pareģots, ka laulāto draugu ārstēt nedrīkstu nekādā gadījumā, jo tad saslimšu pati."
Slimības mūs pārbauda
Vīra dzīvība izdzisusi burtiski Vandai pie lūpām. Viņam bijis ļoti slikti, Pēteris jau bijis atstājis šo pasauli, kad Vandai tomēr ar elpināšanas palīdzību izdevies viņu atsaukt atpakaļ. Vīrietis pēc tam paspējis piezvanīt pa telefonu un parunāties ar draugiem. Un tad aizgājis pavisam.
"Laikam jau neviens dziednieks nevar nostāties starp Dievu un cilvēku, starp dzīvību un nāvi. Dīvaini, ka Pēteris aizgāja mūžībā tieši tajā brīdī, kad viņam veselība uzlabojās. Viņš bija saņēmis mācītāja svētību. Varbūt tieši tam bija nozīme? Kā saka, Dievs atlaida viņa dvēseli," prāto Vanda.
Pēteris, kas bijis zemessargs, sapieris, ekstrēmu vīrišķības pārbaužu cienītājs, kādreiz esot Vandai teicis, ka nekad nemirs, guļot gultā. Viņš gribēja mirt kaujas laukā. Taču nācās mirt savās mājās, gultā. Tā bija lemts. Pēteris bija izcīnījis tiesības doties miera misijā uz Kosovu. Viņš jau bija miris, kad Vanda saņēma Pēterim adresētu vēstuli ar uzaicinājumu doties turp.
Vanda ir pārliecināta, ka slimības ir tikai kārtējais dzīves pārbaudījums. Arī nāve - tās nav beigas. Dievs katram palīdz. Katram citādāk. Jāmācās saskatīt Dieva prāts.
Vīrs Pēteris pirms nāves Vandai bija novēlējis nepalikt turpmākajā dzīvē vienai. Viņš prasījis, lai viņa apsola, ka apprecēties vēlreiz. Varbūt gribējis, lai Vanda pārliecinās, ka nav otra par Pēteri labāka pasaulē, lai Vanda apjaustu, cik ļoti viņu mīl?
"Biju atraitne divus gadus, kad mani bildināja vīra draugs Jānis. Apprecējāmies, laulājāmies baznīcā. Un izšķīrāmies. Bez iemesla, bez pārmetumiem. Laikam mums nebija lemts būt kopā. Viņš slimoja, teica, ka negribot būt man par nastu. Atvēlēja man palikt pie saviem bērniem. Pats atgriezās savas mātes mājās," stāsta Vanda.
Viņa saka, ka ar Jāni viņas mīlestība un kopdzīve ilgusi tikai septiņus mēnešus. Tas bijis skaists laiks. Neesot bijis iespējas izrunāties, kāpēc kopdzīve pajukusi. "Es vienmēr iešu Jānim palīgā, ja vien viņš pasauks, lai kur viņš būtu," saka Vanda.
Vīrs ir kā sargeņģelis
Viņa domā, ka Jānis sapratis - sirdī Vanda tomēr joprojām ir kopā ar iepriekšējo vīru Pēteri. Viņa joprojām mājās jūtot Pētera klātbūtni. Vanda stāsta, kā mainījusi logam aizkaru un gandrīz kritusi no krēsla. Tad sajutusi, ka istabā ienāk Pēteris un viņu no aizmugures pietur.
"Viņš sargā mani," saka Vanda. Viņa smaida, un ir jūtams, cik ļoti mīļš viņas sirdī ir Pēteris. Kopā ar bērniem Vanda ir nolēmusi saglabāt mīļās mājas, kurās piedzīvoti daudzi laimīgi kopdzīves brīži, kad vēl dzīvs bija Pēteris. Bieži ciemos nākot un braucot draugi.
"Tomēr dzīvē kaut kā pietrūkst. Un ir sajūta, ka Pēteris var atnākt, kaut viņa vairs nav šai saulē. Liekas - ja nu viņš atnāk un neviens viņu negaida? Man ir jābūt te un jāgaida. Pēteris bieži atnāk pie manis sapņos. Stāsta, kā viņam klājas viņā saulē. Es gribētu uzrakstīt grāmatu par savu dzīvi kopā ar Pēteri. Vismaz bērniem un mazbērniem paliks piemiņa," saka Vanda. Kopā ar vīru gandrīz sagaidītas sudraba kāzas. Pietrūcis tikai dažu mēnešu.
Tas, ko pieprot un pielieto dziedniece Vanda, ir baltā maģija. Tajā ir tikai mīlestība. Tikai un vienīgi otra cilvēka dvēseles respektēšana. Vanda nesen aizraidījusi projām kādus ciemos atbraukušus Rīgas žurnālistus, kas vēlējušies ar viņu runāties par melno maģiju.
"Ar tādām lietām es nenodarbojos. Esmu pareizticīgā. Uzskatu, ka neviena cilvēka gribu un izvēli nav brīv ierobežot, jo tam var būt neprognozējamas sekas, nelaimes, pat nāve. Un kurš gribētu visu mūžu justies vainīgs? Dzīve ir jāpieņem, kāda tā ir. Jāpriecājas par katru nodzīvoto dienu, ko Dieviņš devis.

Citu datumu laikraksti

 • Zeltinieši izbauda vairāku svētku prieku

  Jana un agris šuksti: ikdienā svarīgākā ir mīlestība. Zeltiniešu Janas un Agra Šukstu ģimenei decembris ir īpašs laiks, jo jāgatavojas Ziemassvētkiem...

 • Ielūdz uz koncertu “Baltie Ziemassvētki”

  Tuvojas brīnišķīgākie svētki gadā - Ziemassvētki. Mainīgais laiks un straujais dzīves ritms šogad neļauj izbaudīt katru Ziemassvētku gaidīšanas...

 • Pagastā rīko tradicionālu akciju

  Pededzes pagastā piekto gadu pirms Ziemassvētkiem rīko labdarības akciju “Palīdzēsim viens otram!”.Pededzes pagastā piekto gadu pirms Ziemassvētkiem...

 • Darina darbus jubilejas gada izstādēm

  Nākamais ir Alūksnes Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” 40.jubilejas gads. Gatavošanās svinībām saistīta ar citiem nozīmīgiem pasākumiem un...

 • Par ko jāmaksā?

  Loģiski, ka par apkuri vairāk maksā tad, kad ārā ir aukstāks. Taču Alūksnē Helēnas ielas 55.nama 2.korpusa iemītniekiem nākas pārdzīvot paradoksu -...

 • Nauda var ceļot vairākas dienas

  Latvijā arvien vairāk cilvēku regulāri veic naudas pārskaitījumus, jo līdztekus ierastajiem maksājumiem par īri, elektrību, gāzi un citiem...