Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mežos izliks vakcīnas trakumsērgas ierobežošanai

Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes speciālisti sadarbībā ar mežniecību darbiniekiem sestdien un svētdien plāno lapsu uzturēšanās vietās un alu tuvumā izlikt lapsu orālās vakcīnas.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Alūksnes pārvaldes speciālisti sadarbībā ar mežniecību darbiniekiem sestdien un svētdien plāno lapsu uzturēšanās vietās un alu tuvumā izlikt lapsu orālās vakcīnas. Kopumā paredzēts novietot 8500 devas, kas ir vairāk nekā pērn.
Latvijā šogad deviņos mēnešos konstatēti 739 dzīvnieku trakumsērgas gadījumi, kas ir divas reizes vairāk nekā šajā laika posmā pērn. Trakumsērgas uzliesmojumi šogad reģistrēti visos Latvijas rajonos.
"Alūksnes rajonā pērn apstiprināti 23 trakumsērgas gadījumi, bet šogad 10 mēnešos reģistrēti jau 39 gadījumi," laikrakstam stāsta Pārtikas un veterinārā dienesta PVD Alūksnes pārvaldes vadītājs Marģers Kamerāds.
M.Kamerāds norāda, ka vakcīnu izplata divas reizes gadā - pavasarī un rudenī. Parasti uz vienu kvadrātkilometru izliek 15 līdz 20 ēsmas. Tas jāizdara tā, lai saules stari nevarētu iedarboties uz vakcīnu. "Ja lapsa apēd vakcīnu, tad imunitāte iestājas pēc 21dienas," skaidro pārvaldes vadītājs. Tā saglabājas vienu gadu, tāpēc vakcinācija jāveic ik gadu. Šogad imunitātes spraigums pārbaudīts sešām lapsām un konstatēts, ka pusei tas ir iestājies.
"Esam apzinājuši vietas, kur lapsas uzturas. Kartē atzīmēsim punktus, kur vakcīnas izvietotas, pēc septiņām dienām iesim pārbaudīt, vai lapsas tās apēdušas," apgalvo M.Kamerāds. PVD speciālisti aicina iedzīvotājus, dodoties uz mežu, būt uzmanīgiem un neaiztikt vakcīnas. Vakcīna ir neliela izmēra, brūna ripa. Ja tās saturs nokļuvis uz ādas, tas jānomazgā, un obligāti jādodas pie ārsta. "Lapsai ir labi attīstīta oža. Ja tā sajutīs, ka cilvēks tai ir bijis klāt, tad vakcīnu neēdīs," apgalvo viņš.
Trakumsērgas inkubācijas periods ir no 14 dienām līdz sešiem mēnešiem. Ar šo slimību inficēts dzīvnieks vīrusu ar siekalām var izdalīt jau 15 dienas pirms klīnisko pazīmju parādīšanās, tāpēc inficēto dzīvnieku kodumi šajā periodā ir ļoti bīstami. "Pastāv iespēja, ka var būt slimības masveida uzliesmojums, bet var būt tā, ka saslimšana nākamgad samazināsies, par to varēsim tikai priecāties," apgalvo M.Kamerāds.
M.Kamerāds uzsver, ka lapsu populācija ir liela, tāpēc tās nevar apkarot, tikai izšaujot. "Šogad rajonā apzinātas apmēram 1000 lapsas. Ja katrai no tām ir pieci kucēni, tad to skaits ir liels. Trakumsērga ir liela problēma, kas apdraud gan cilvēku, gan dzīvnieku veselību," apstiprina M.Kamerāds.
Dzīvniekiem trakumsērga izpaužas ar smagiem nervu sistēmas darbības traucējumiem - paaugstinātu uzbudināmību, baiļu zudumu, tieksmi uzbrukt un iekost citiem dzīvniekiem un cilvēkiem, kam seko paralīze un nāve. Suņi un kaķi ar trakumsērgu parasti inficējas pēc saskarsmes ar slimiem savvaļas dzīvniekiem.

Citu datumu laikraksti