Miegs nosaka cilvēka labsajūtu

Speciālisti aprēķinājuši, ka trešo daļu mūža cilvēks pavada miegā. Miegs ikvienam ir tikpat nepieciešams kā gaiss, ūdens un ēdiens.

Speciālisti aprēķinājuši, ka trešo daļu mūža cilvēks pavada miegā. Miegs ikvienam ir tikpat nepieciešams kā gaiss, ūdens un ēdiens. Tomēr pierādījies, ka apmēram pusei cilvēku ir dažādi miega traucējumi, kas var izsaukt nopietnas veselības problēmas.
Miegs ir vajadzīgs ikvienam. Tā trūkums noved pie miegainības, kas pazemina darba ražīgumu un var radīt risku gan mūsu pašu, gan citu cilvēku drošībai. Pētnieki konstatējuši, ka cilvēki, kam ir vērojams miega trūkums vai specifiski miega traucējumi, biežāk ir iesaistīti automašīnu avārijās. Miega trūkums ietekmē arī cilvēka personību un viņa attieksmi pret apkārt notiekošo. Neizgulējušies un noguruši cilvēki parasti ir viegli aizkaitināmi, viņi nespēj koncentrēties ikdienas uzdevumu izpildei.
Bieži vien miega traucējumi ir saistīti ar nepareiziem priekšstatiem par to, kas ir veselīgs miegs un kādi ir priekšnosacījumi tam, lai cilvēks naktī varētu pilnvērtīgi atpūsties. Aprēķināts, ka mūsdienās cilvēki guļ īsāku laiku nekā iepriekšējos gadsimtos. "Diemžēl daudziem no mums laiks, kuru varam veltīt miegam, neļauj pilnvērtīgi atpūsties. Rezultātā naktī mokāmies ar "cauru" miegu, bet dienā - ar nespēju koncentrēties, atmiņas traucējumiem un slīgšanu neatrisinātās problēmās. Pretēji valdošajam uzskatam, ka naktī galvas smadzenes "atslēdzas", tās arī naktī turpina uztvert dažādus signālus, kuri vistiešākajā veidā ietekmē miega kvalitāti un nosaka nākamās dienas labsajūtu," stāsta starptautiskā medicīnas centra "Uniklīnika" psihiatrs - psihoterapeits Gints Polis.
Vīna vietā glāze piena
Svarīgākais laba miega nosacījums ir telpai, kurā guļam. Tai ir jābūt izvēdinātai, siltai, bez elektroiekārtām, grāmatu un ēdienu kalniem. "Tiklīdz guļamistabā ienesam ikdienas rituālus, pārāk darbīgu atmosfēru, nebūs atpūtas vietai tik nepieciešamās intimitātes sajūtas un guļot nespēsim atpūsties," saka dakteris G.Polis.
Mūsu emocijas miegā ietekmē dažādi simptomi, arī ikdienas pārdzīvojumi, kas izsauc atšķirīgas organisma reakcijas, piemēram, muguras sāpes traucē atslābināties, divpadsmitpirkstu zarnas gļotādas kairinājums rada sāpes naktī, savukārt astmatiskie simptomi saasinās agri no rīta, neļaujot izgulēties. G.Polis stāsta, ka miega traucējumus var izraisīt teju vai simts slimību simptomi, tāpēc fiziskā labsajūta tiešā veidā ietekmē miegu.
Daudzi uzskata, ka glāze sarkanvīna vai cita neliela alkohola deva lieti noder iemigšanai. Ja vēlamies gādāt par labu miegu, dakteris Polis iesaka glāzi silta piena. "Piens satur virkni bioloģisku vielu, kas lieliski gādā par veselīgu miegu, savukārt alkohols uz centrālo nervu sistēmu iedarbojas nomācoši un izjauc normālu miega fizioloģisko ritmu, tāpēc, iespējams, ka alkohols gādās par ātrāku iemigšanu, tomēr miegs būs virspusējs un cilvēks nejutīsies atpūties," apgalvo G.Polis. Viņš arī atgādina, ka bezmiega mazināšana ar alkoholu bieži vien noved pie devu palielināšanas.
Jāaturas no šokolādes
Speciālists iesaka attīstīt iekšējos ritmus. Gan organisma pašsajūtu, gan arī nepieciešamību pēc miega noteiktā laikā veido regulāru ieradumu izveidošana.
"Celšanās vienā un tajā paša laikā, arī regulāra došanās pie miera veido zināmu pieradumu. Noteiktā laikā cilvēks izjūt miegainību un lieliski spēj aizmigt.
Ja tomēr neizdodas aizmigt pusstundas laikā un prātā rosās neskaitāmas domas, vislabāk sevi nespiest aizmigt ar varu, bet piecelties, paveikt kādu nomierinošu darbiņu un pēc kāda laika doties pie miera," stāsta G.Polis.
Dakteris Polis neiesaka doties gulēt ar tukšu vēderu, bet nav ieteicams pirms gulētiešanas arī pārēsties.
"Tiem, kam ir problēmas ar miegu, vajadzētu atturēties no cukura, šokolādes, siera, kartupeļu un citu produktu lietošanas, turklāt pārēšanās vēlā vakarā var ierobežot diafragmas kustības un apgrūtināt elpošanu, kā arī radīt kairinošu atpakaļvilni (refluksu) barības vadā, kas var būtiski ietekmēt pašsajūtu un krietni mazināt komforta sajūtu," saka mediķis.
Stiprina nervu šūnas
Nervu šūnas no kaitīgiem ārējiem kairinājumiem lieliski spēj pasargāt baldriāna, piparmētru, apiņu, melisas uzlējumi un šo zāļu kombinācijas. Tās izveido arī papildu aizsardzību. Speciālists skaidro, ka dabiskie augu izcelsmes preparāti stiprina nervu šūnas enerģētisko materiālu un dod spēku tikt galā ar ikdienas stresa situāciju radīto papildu slodzi. "Ieteicama ir gan zāļu tēju, gan dabīgo bezrecepšu medikamentu, piemēram, baldriāna ekstrakta tablešu vai augu un zāļu ekstraktu "Novo Passit" lietošana, kas nomierina nervu sistēmu, neradot atkarību," stāsta G.Polis. Dabas vielas nerada atkarību, tādēļ stresa mazināšanai un sasprindzinājuma gadījumos, kā arī profilaktiskos nolūkos mediķi rekomendē šo līdzekļu lietošanu.
"Pat pamatīgās stresa situācijās "Novo Passit" ļauj nomierināties, koncentrēties un atgūt darba spējas, līdz ar to arī kārtīgi izgulēties. Tieši veselīga miega iztrūkums stresa kontekstā rada "apburto apli" - nervozam cilvēkam veselīgs miegs ir liegts. Savukārt - jo ilgāk cilvēks nespēj izgulēties, jo nervozāks viņš kļūst, jo mazāk spēj koncentrēties," ir pārliecināts psihoterapeits.

Citu datumu laikraksti

 • Pagasta tautas namam ir jauna vadītāja

  No aprīļa Ilzenes tautas namam ir jauna vadītāja - ilzeniete Linda Vērse. Viņa ir arī līnijdeju pasniedzēja.No aprīļa Ilzenes tautas namam ir jauna...

 • Apzinās piesārņotas vietas mežos

  Tradicionālajās Meža dienās šogad īpaša uzmanība veltīta mežu atjaunošanai un jaunaudžu kopšanai.Tradicionālajās Meža dienās šogad īpaša uzmanība...

 • Organizē profilaktisko reidu

  Alūksnes policija 7.aprīlī profilaktiskajā reidā pārbaudīja 30 automašīnas, informē Alūksnes kārtības policijas priekšnieks Zigurds...

 • Būs vieglāk pārvietoties

  Arodapmācības un rehabilitācijas centrā “Alsviķi” ir ierīkots pacēlājs. Tas dod iespēju pieciem skolas audzēkņiem patstāvīgi bez citu palīdzības...

 • Izvirza kandidātus

  Alūksnes rajona pašvaldībām līdz 8.aprīlim bija jāvienojas, kuras no tām izvirzīs īpaši atbalstāma reģiona statusa piešķiršanai. Vidzemes attīstības...

 • Bērnudārzam cels jaunu malkas šķūni

  Malienas pagasta padome pašvaldības speciālajai pirmsskolas izglītības iestādei “Mazputniņš” šogad ir iecerējusi uzcelt jaunu malkas šķūni.Malienas...