Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mīļajiem dāvina kaut ko no tīra un balta

Gandrīz pirms astoņiem gadiem rīdziniece Inta Fedčenko nezināja, ka pēkšņi tik krasi izmainīsies visa līdzšinējā dzīve.

Gandrīz pirms astoņiem gadiem rīdziniece Inta Fedčenko nezināja, ka pēkšņi tik krasi izmainīsies visa līdzšinējā dzīve. Arī to, ka pieciem mazbērniem - tagad astoņpadsmit gadus vecajai Guntai, gadu jaunākajam Tomam, četrpadsmit gadus vecajam Jānim, trīspadsmitgadīgajai Ritai un pastarītim deviņgadīgajam Normundam - viņa vairs nebūs tikai mīļa un gādīga vecmāmiņa, ar ko satiekas biežās ciemošanās reizēs.
Nenojauta, ka viņa būs ģimenes galvenā kopā turētāja un sargātāja, stipra sieviete, kurai būs jānes lielākais dzīves smagums. Viņa apzinājās tikai to, ka dēlam Normundam un viņa ģimenei pēc sievas un mātes nāves turpmāk būs vajadzīgs stiprs atbalsts katru mīļu brīdi.
Ieprogrammē zemapziņā
Uz Alsviķiem Inta pārcēlās dzīvot 1996.gada 21.februārī, kad mazdēlam Normundam bija tikai viens gads un astoņi mēneši. Viņš ilgi neesot sapratis, ko nozīmē vārds "mamma". Tagad Intai ir 67 gadi. "Tālivaldi", kur dzīvo Fedčenko ģimene, ir Intas tēva mājas kopš 1939.gada. Alsviķu pagastā pagājusi bērnība un skolas gadi.
Pēc Alūksnes vidusskolas absolvēšanas aizbraukusi uz Rīgu, tur arī nodzīvoja 40 gadus. Strādājusi "VEF" un vagonu rūpnīcā, jo viņas profesija ir virpotāja - frēzētāja. Ilgus gadus bijusi neatņemams palīgs neredzīgajiem cilvēkiem. Bijusi viņiem arī pavadone, kad koncertējuši pa visu Krieviju.
"Kādreiz sapņoju, ka aiziešu pensijā un auklēšu bērnus. To laikam zemapziņā ieprogrammēju, ka lielāko mūža daļu vajadzēs veltīt bērniem," atzīst Inta Fedčenko.
Liktenis atkārtojās vēlreiz
Inta ir jauka un sirsnīga sieviete. Izaudzinājusi trīs bērnus, no tiem dēli Normunds un Raimonds ir dvīņi. Ir vecmāmiņa desmit mazbērniem. No tiem bez mātes palikuši astoņi mazbērni, arī otra dēla Raimonda trīs bērni zaudējuši mammu. Mīlestība un vectēva vēlēšanās, lai kāds dzīvo lauku mājās Alsviķos, pēc armijas Intas dēlu Normundu no Rīgas atvedusi uz Alūksnes rajonu. Dienā, kad notika nelaime, Normunds no rīta aizgājis uz darbu, nenojauzdams neko ļaunu ... Pēc mēneša viņa sievai Rutai būtu palikuši trīsdesmit gadi. Pēc pieciem gadiem līdzīgs liktenis atkārtojās viņa brāļa Raimonda ģimenē. Šomēnes aprit trīs gadi, kopš šajā saulē nav arī viņa dzīvesbiedres.
Dvīņus nevajag šķirt
Kāpēc dzīve tā iegrozījusies un tik skarbi izrīkojusies ar cilvēku likteņiem? "Tagad daudz runā par ticējumiem, kas piepildās. Kad dzīvoju Rīgā, kaimiņiene, krievu tautības sieviete, juta, ka manam dēlam nevajag pārcelties uz laukiem. Viņa mani brīdināja, ka te Normunda dzīve aizies postā, un pat apvainojās, ka neklausīju," atceras Inta.
Viņa ar nožēlu saka, ka abiem dvīņubrāļiem tālākajā dzīvē vajadzējis dzīvot netālu vienam no otra. Sena gudrība vēsta, ka dvīņus nevarot šķirt. Tomēr tā noticis jau armijā - viens dienējis Belgorodā, otrs aizsūtīts uz Kazahstānu, nerespektējot solījumu - viņi varēs dienēt kopā. Kad Normunds un Raimonds auguši, viens bez otra nevarējuši iztikt. Visus darbus darījuši kopīgi.
Personisko dzīvi aizmirsa
Inta iepriekš neesot jutusi, ka notiks kas ļauns. Tikai parasti, braucot ciemos no Rīgas, jokojusies, kuru mazbērnu uz laiku varēšot ņemt pie sevis. Mazmeita Rita trīs gadu vecumā pie vecmāmiņas nodzīvojusi pusgadu, arī pārējie ar prieku devušies viņu apciemot.
"Dīvainākais bija tas, ka mana meita puspajokam kādreiz jautāja, kāpēc brāļa sievai tik daudz bērnu, lai vienu puiku atdodot, kad paaugsies un būs zābaki kājās. Vedekla it kā automātiski atbildējusi, lai ņem. Un tā arī sanāca, ka mammas puikām pietrūka šādā vecumā," atceras Inta.
Uz "Tālivaldiem" atbraukusi, neko daudz nedomājot. "Rīgā dzīvoju privātmājā, automātiski paņēmu līdzi vistas un trušus. Pamazām uz šejieni atceļoja visa mana iedzīve. Saimniecībā bija viena govs, tagad ir trīs, arī teles," stāsta Inta. Viņa tolaik neesot prātojusi, ka līdz ar to pārvelk svītru personīgajai dzīvei - Rīgā palicis draugs, ar ko bijusi kopā 30 gadus. "Viņš būtu nācis uz šejieni, taču sākumā nemaz neaicināju. Te būtu grūti atrast darbu. Man galvenais bija rūpes par mazbērniem," spriež Inta. Sākums bijis grūts - tolaik Inta izmantojusi visus pārtikas talonus, kas bijis liels atspaids, palīdzējuši viņas darbabiedri.
Palīdzību nevienam neprasa
Fedčenko ģimenes ienākumi ir vecmāmiņas pensija, aizbildņa un bērnu pabalsti. Bērnu tēvs Normunds jau četrus gadus ir bezdarbnieks. Pašvaldībai viņi palīdzību nekad neesot lūguši. Vecmāmiņa Inta ir stingra, pat pārāk, mazbērnus mudinot čakli strādāt. Viņa ar gandarījumu stāsta, ka vasarā sarūpētais siens esot mazbērnu roku darbs. Pļavā viņi strādājot patstāvīgi, bez pieaugušo vadības, un paši saved sienu mājās. "Laukos var izdzīvot, nedrīkst teikt, ka nav ko ēst. Protams, ir jāceļas agri no rīta un jāstrādā arī vakarā," spriež viņa. Katru nedēļu mazbērni tiekot lutināti ar plātsmaizēm vai picām. Visi mīļi kopā atzīmē dzimšanas dienas.
Neredz vien pelēko
Inta apgalvo, ka noteikti rūpēšoties par mazbērnu tālāku skološanu. Vecākā - Gunta pavasarī absolvēs Alūksnes ģimnāziju, vēlas studēt bioloģiju. Mazdēliem mācībās tik labi neveicoties kā mazmeitām. Toms, kas mācās Apes arodvidusskolā, ir spēcīgs un mājās veic smagākos darbus.
""Nav jau tā, ka viss ir pelēkās krāsās, taču gaišie brīži vien nemēdz dzīvē būt," saka Inta. Tāpēc gadoties, ka grūtā brīdī no vaiga sev norauš pa asarai, bet citureiz no sirds priecājas par mazbērnu panākumiem. Inta ir pārliecināta, ka mammu bērniem nekas nespēj aizstāt. Vecmāmiņa cenšas mazbērniem dot visu, kas vien ir viņas spēkos, jo apzinās - katrs cilvēkbērns alkst pēc tīras un baltas mīlestības.

Citu datumu laikraksti

 • Velk bluķi un dedzina grēkus

  Mālupes pagastā kultūras darbinieki ceturtdien organizēja nebijušu pasākumu - bluķa vilkšanu pa pagasta iestādēm, lai aizdzītu visus ļaunos...

 • Skatlogus rotā savam un klientu priekam

  Iestājoties krēslai, pilsētas ielās iedegas laternas, arī veikalu skatlogos sāk mirdzēt sveču liesmiņas un daudzkrāsainas lampiņas.Iestājoties...

 • Iepazīst mazpulka radošo darbu

  Ziemeru 29.mazpulka dalībnieku projekti guvuši atzinību ne tikai Alūksnes rajonā, bet ir pazīstami arī valstī. Ar viņu veikumu pamatskolā un pagastā...

 • Varēs vizināties zirga pajūgā

  Jātnieku sporta klubs Jaunannas pagasta zemnieku saimniecībā “Arāji” rīko jautras izdarības, atrakcijas un vizināšanos kamanās.Jātnieku sporta klubs...

 • Uz pasākumu aicina bērnus

  Alūksnes atpūtas un izklaides vietā “Klondaika” 21.decembrī notiks Ziemassvētku sarīkojums, uz to aicina 50 bērnus no maznodrošinātām...

 • Konkursā izcīna godalgotu vietu

  Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas 10.klases skolniece Ilze Dandena ir ieguvusi 2.vietu zīmējumu un domrakstu konkursā “Sports manā skolā...