Mīlestība dažādos laikos

Vēsturi allaž ir veidojuši aktīvi un darbīgi cilvēki, un tiem blakus ir atradies partneris, kam bieži vien ir liela nozīme lēmumu pieņemšanā.

Vēsturi allaž ir veidojuši aktīvi un darbīgi cilvēki, un tiem blakus ir atradies partneris, kam bieži vien ir liela nozīme lēmumu pieņemšanā. Ielūkojoties vēstures dzīlēs, skaidri saskatāmi pāri, kuru jūtas daudz ko izmainījušas vēstures gaitā.
Līdzdzīvošana kādam pārim paver skatienu uz to drāmu, kas atkārtojas tepat blakus - katra pāra ikdienā, jo kopā jāsadzīvo diviem indivīdiem. Seko gan kaislības, gan traģēdijas, gan kuriozi. Grāmatas "50 pasaules populāri pāri" ievadā teikts: "Mīlestība ir piedzīvojums ar iepriekš neparedzamām sekām." Pierādījums tam ir grāmatā aprakstītie pāri, kuri ir dzīvojuši, sākot no antīkajiem laikiem līdz mūsdienām - no Perikla un Aspazijas līdz Džonam Lenonam un Joko Ono, kā arī fiktīvie pāri, kurus ir radījuši literāti un mākslinieki - no Orfeja un Eiridikes līdz Džekam un Rozai uz "Titānika".
Dievs radīja sievieti
Pats pirmais minēts vissenākais pāris – Ādams un Ieva. Ādamam piederēja viss Ēdenes dārzs, bet tomēr pietrūka kāda, ar ko visā dalīties. Tāpēc Dievs lika iegrimt Ādamam dziļā miegā, izņēma viņam vienu ribu un izveidoja no tās otru cilvēku - sievieti Ievu. Tieši vientulības pārvarēšana ir svarīgākais iemesls, kāpēc Dievs radīja otru cilvēku.
Antīkās senatnes pazīstamākais dziedonis Orfejs, kas ar savu stīgu spēli savaldzināja driādu, koka nimfu Eiridīki, kas bija Orfeja jaunlaulātā sieva. Filēmons un viņa sieva Baukīda, kuriem, atlīdzinot par viesmīlību, dievi izpildīja viņu kopīgo vēlēšanos – mirt vienā un tajā pašā stundā. Kad viņi abi šķīrās no dzīves lielā vecumā, Jupiters pārvēta abus par kokiem: vīru par ozolu un sievu par liepu. Tieši šis pāris apliecina, ka laulāto uzticība ir kas vairāk nekā tikai pieradums vai kūtrums, un uzticība var būt divu cilvēku savstarpējās mīlestības izpausme.
Senās Grieķijas slavenākais politiķis Perikls un viņa neparasti gudrā sieva Aspazija, ar kuru viņš varēja diskutēt kā līdzīgs ar līdzīgu, bija sieviete, kura viņu saprata un iedvesmoja.
Dižais Romas karavadonis Marks Antonijs un Ēģiptes valdniece Kleopatra, kuru dzīve virmoja ap divām kaislībām: ap karalauku un gultu. Gan Antonijs, gan Kleopatra bija ieinteresēta iegūt un paturēt varu. Varas dēļ viņi prata nogalināt.
Kanoniķis Fulberts savai radiniecei, neparasti gudrajai Eloīzei, par skolotāju izvēlējās slavenāko filozofu Parīzē Pjēru Abelāru. Mājskolotāja un skolnieces mīlestība bija tik galvu reibinoša, ka abi piemirsa jebkuru piesardzību. Kad Fulberts, nespēdams piedot, sodīja Abelāru, atņemot viņam vīrietību, abiem atlika viens ceļš: kļūt par garīdzniekiem.
Iedvesmo uz varoņdarbiem
Sirdī Dante Aligjēri vienmēr ir bijis dzejnieks. Pateicoties viņam, nemirstīga ir kļuvusi Beatriče. Par dievieti sublimētajai sievietei ir bijis reāls prototips - Dante ir bijis iemīlējies kaimiņu meitenē Beatričē, kad viņam bija deviņi gadi un viņai - astoņi. Iespējams, ka tieši Beatričes nāve divdesmit četru gadu vecumā pamudināja dzejnieku uz slepeno jūtu atklāsmi dzejolī "Vita nuova", kur Beatričei ierādīta galvenā loma.
Taču pat tad, ja "īstā Beatriče" ir tikai apkopojošs vārds visām sievietēm, šis tēls Dantem nozīmēja mūžam sievišķo.
Johana Volfganga fon Gētes mezalianse (sociāli nevienlīdzīga laulība) ar jauno un dzīvespriecīgo puķu meiteni Kristiānu Vulpiusu izraisīja sašutumu visā Veimārā. Lai arī kā dzejnieks centās mīļoto ievest sabiedrībā, taču pat tuvākie draugi skatījās viņai pāri. Lai Kristiānu pasargātu, Gēte deva viņai savas personības aizsardzību, mājas un savu vārdu. Skaistākos dzejoļus, slavenākās lugas un romānus Gēte ir sarakstījis tajos trīsdesmit gados, kurus nodzīvoja kopā ar Kristiānu.
Napoleons un viņa mūža sieviete - kreoliete, atraitne Žozefīne de Bošarnē. "Dzīve ar Žozefīni - tā ir mana vēsture," viņš reiz rakstīja. Un varbūt, ka tā arī ir, jo tik ilgi, kamēr viņš bija kopā ar Žozefīni, Napoleonam viss veicās.
Pēc likteņa lēmuma
Domājot par kroplā zvaniķa Kvazimodo un brīnumskaistās Esmeraldas tikšanos, visbiežāk prātā nāk ainas no dažādām filmām, kam pirmavots ir Viktora Igo romāns. Vai Esmeralda un Kvazimodo bija pāris? Ne jau laimes un ilgu piepildījuma nozīmē, bet - pēc likteņa lēmuma. Viņš Esmeraldu mīlēja, izglāba, deva viņai otru dzīvi. Esmeralda atbildēja ar labestību un sirsnību. Ar vienu aizkustinošu žestu viņa deva kuprītim visu, ko viņam tik ļoti vajadzēja. Viņš vairs nejutās briesmonis.
Roberts un Klāra Šūmaņi – divi muzikāli ģēniji un astoņiem bērniem svētīta harmoniska laulība, ja ne vien divu radošu cilvēku savstarpēja konkurence un slimība. Un tomēr - kopdzīvē abi pārdzīvojuši vairākus radošā pacēluma periodus. Klāras portrets rotā vācu simtmarku naudas zīmi.
Rihards un Kozima Vāgneri - vēlīnā romantisma laika skandalozais pāris ar ekscentrisku dzīves stilu un tomēr – stiprs savās jūtās. Gadiem ilgi viņiem bija slepens mīlas sakars aiz Kozimas vīra, Vāgnera operu diriģenta un Vāgnera drauga Hansa fon Bīlova, muguras.
Marijai un Pjēram Kirī laboratorija bija kopīgās mājas. Abi domātāji un eksperimentētāji bija tik tāli no pasaulīgās godkāres, ka ilgu laiku Francijā viņus tikko pamanīja un viņiem nācās strādāt ar nepietiekamiem līdzekļiem. Bet viņi atklāja jaunu elementu – poloniju - un radioaktivitāti. Tomēr paši arī no tās cieta.
Lielas kaislības
Bonija un Klaids - pazīstamākais gangsteru pāris no Amerikas dienvidrietumiem. Vēsturiski Bonija Pārkere un Klaids Berovs - pāris, kas trīsdesmitajos gados laupīja bankas un vazāja aiz deguna policiju, reizēm fotografējās atbilstošās pozās un uzņēmumus nosūtīja avīzēm.
Skaistā aktrise Evita Duarte savaldzināja divdesmit piecus gadus vecāko Huanu Peronu tāpat kā visu argentīniešu tautu. Argentīnieši godāja sava prezidenta laulāto draudzeni kā svēto. Par to vēsta Alana Pārkera filma "Evita", kur titullomā ir Madonna.
Grāmatā vēl var izlasīt par angļu rakstnieku Deividu Herbertu Lourensu un Frīdu fon Rihthofenu, ar kuru kopā viņš piedzīvoja lielas kaislības un lielu trūkumu; angļu rakstnieka Oskara Vailda un studenta lorda Alfrēda Duglasa dramatisko mīlas sakaru; gleznotāju Salavadoru Dalī un viņa modeli un mūzu Galu Eliāru; filozofu Žanu Polu Sartru un rakstnieci Simonu de Bovuāru, kurus varētu dēvēt par pēckara intelektuālo sapņu pāri - līdz mūža galam spēja būt lojāli viens pret otru; franču aktieri Žanu Marē un dzejnieku un kinorežisoru Žanu Kokto, kurš divdesmit četrus gadus jaunākajā Marē saskatīja dievību un padarīja par slavenu aktieri; par zviedru aktrisi Ingrīdu Bergmani un itāļu režisoru Robero Roselīni; Džonu Ficdžeraldu un Žaklīnu Kenediju; Elizabeti Teilori un Ričardu Bērtonu, Džonu Lenonu un japāņu mākslinieci Joko Ono un vēl citiem.
Nav aizmirsti arī labi zināmie pāri - Romeo un Džuljeta, Rets Batlers un Skārleta O’Hāra, Riks Bleins un Ilza Lunda leģendārajā Kērtisa mīlestības filmā "Kasablanka", Džeks Dousons un Roza Baktere filmā "Titāniks".
Pēc apraksta par katru no pāriem seko grāmatas veidotāju ieteikums izlasīt, noskatīties, noklausīties un aplūkot literatūras, kino, mākslas un citus avotus un gūt savus iespaidus, kā arī vērtējums pāra attiecībām - mīlestībai, seksam, ģimenes priekiem, kopīgam darbam, uzticībai, kaislībai, konfliktiem un citam. Grāmatā ir bagāts ilustratīvais materiāls.

Citu datumu laikraksti

 • Vai pēc iestāšanās ES mainīsies pārtikas cenas?

  Vai pēc iestāšanās ES mainīsies pārtikas produktu cenas? - šādus jautājumus saņem Saeimas ESIC.Vai pēc iestāšanās ES mainīsies pārtikas produktu...

 • Atbild jurists

  Darba likuma 10.panta otrā daļa paredz, ka "darbinieku pilnvarotos pārstāvjus var ievēlēt".Darba likuma 10.panta otrā daļa paredz, ka "darbinieku...

 • Atbild jurists

  Esmu piekritis paziņam aizdot lielāku naudas summu uz vienu gadu. Principā šim cilvēkam uzticos, tādēļ ķīlu izlēmu neprasīt. Tomēr gribētu aizdevumu...

 • Horoskopi šodien

  Mežāzim nav jātiecas pēc taisnības.Mežāzim nav jātiecas pēc taisnības AUNS. Pieņemiet drauga piedāvājumu palīdzēt atrisināt kādu darba problēmu....

 • Palīdz kareivjiem būt soli tuvāk Dievam

  Augustā būs četri gadi, kopš Ilmārs Marhels ir Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona kapelāns.Augustā būs četri gadi, kopš Ilmārs Marhels ir Alūksnes...

 • Tavas saules un pērkonu krustīti, arī tālumā tevi paturam tuvu

  Cilvēka mūžu nevar ielikt gadu rāmjos. Tas mērāms atmiņu siekos. Tik ilgi, cik mēs kādu cilvēku atceramies, viņš dzīvo.Cilvēka mūžu nevar ielikt gadu...