Mīlestības spēks ir ģimenē


Vārds, uzvārds: Vilnis un Sanita Prazņicāni.
Nodarbošanās: Sanita ir konditora, pavāra palīgs SIA ”Rijupe” un šuvēja kā pašnodarbināta persona. Vilnis ir Latvijas Nacionālo Bruņoto spēku karavīrs.
Bērni: Dāvis (16 gadi), Evelīna (9 gadi) un Elvis (5 gadi).
Mājas mīlulis: kaķenīte Rūsiņa (6 mēneši).

Kas ir svarīgākā vērtība? Domājams, daudzi piekritīs, ka dzīve ir izdevusies un veiksmīga, ja blakus ir ģimene. Tā var būt dažāda - lielāka, mazāka, bagātāka, nabadzīgāka, bet visās ģimenēs svarīgākā ir mīlestība. Satiekot Prazņicānu ģimeni no Alūksnes, var just siltumu, gaišumu un daudz, daudz mīlestības. Sarunas laikā atklājās, ka šajā mājā svarīga ir arī ticība - ticība Dievam un labajam. Svarīga ir kopā būšana.
-Ko jums nozīmē Lieldienas?
Sanita: Tas ir skaists pavasara sākums - vērot, kā daba mostas un gājputni atlido. Ļoti gaidām sniegpulkstenītes!
Vilnis: Lieldienas ir kā modinātājs, kas nes līdzi kādu neizskaidrojamu satraukumu un saviļņojumu. Lieldienas - tas ir prieks!
-Kādas ir tradīcijas jūsu ģimenē?
S: Mēs atklājam šūpošanās sezonu – nevis tāpēc, lai nekostu odi, bet gan priekam un izklaidei. Vienmēr apmeklējam sabiedriskos pasākumus, arī Zaķu skrējienu. Prieks skatīties, ka pilsēta ir skaisti izrotāta.
V: Mūsu ģimenes Lieldienas sākas ar braucienu uz Opekalna baznīcu, sagaidot nakts vigīliju. No rīta es ar bērniem eju meklēt dažādus dabas materiālus, lai varētu sākt krāsot olas. Vislielākais entuziasms tad jūtams tieši no bērniem.
S: Baznīcas apmeklējums mums ir ikgadējs. Iesaku visiem aizbraukt uz nakts vigīliju - tas ir pārejas laiks no ciešanām uz prieku. Tie, kuri bijuši Opekalna baznīcas dievkalpojumā, nepaliek vienaldzīgi - tas ir skaists mirklis brīnišķīgā vietā. Viss iesākas tumsā un klusumā pulksten 22.00, tad pusnaktī baznīcā tiek iedegtas sveces, spēlē ērģeles, ārā pie ugunskura var baudīt tēju. Kad braucam mājās no nakts vigīlijas, domājam - kāda gan Lieldienām saistība ar olām? Bet bērnu dēļ mēs nevaram noliegt pagāniskās tradīcijas, jo tas viss taču iepriecina - tas ir vēl viens mirklis, lai visa ģimene kaut ko darītu kopā.
-Vai ieturat gavēni?
V: Šis Kristus ciešanu laiks un gavēnis mūsu ģimenē ir izaicinājums. Es gavēņa laikā atsakos no saldumiem, un man tas prasa lielu piespiešanos. Tas nav viegli.
S: Bērniem neliekam ieturēt gavēni - tā ir katra pieauguša cilvēka individuālā lieta. Nedrīkst gavēt, ja cilvēkam no konkrētā produkta kļūst slikti vai trūkst spēka. Vienmēr vajadzētu atcerēties, ka gavēnis nav diēta. Es atsakos no gaļas - ģimenē visi to ēd, bet es tajā brīdī izvēlos zivi. Viss neapstājas pie gaļas. Svarīgi ir garīgā ziņā no kaut kā atteikties, kas traucē ikdienā. Ir jāsaprot, kāpēc konkrētais cilvēks kaut ko dara. Tam visam ir dziļāka doma.
-Cik ilgi jūs esiet ģimene un kas jums ir mīlestība?
S: Precējušies esam 10 gadus, bet bijām kopā jau pirms tam. Mīlestība ir ģimene. Ir patīkami, kad gribas iet uz mājām pie saviem mīļajiem. Tu dari, bet neprasi pretī. Ar mīlestību pret mīlestību.
V: Kā ģimene mēs esam kopš sevi apzinos. Savādāk grūti pateikt, iespējams, pat nemaz nevar. Nav svarīgs gadu skaitlis, bet sajūtas. Daudz ko var formulēt ar „es mīlu”. Man mīlestība ir sieva, bērni, mamma, brālis, māsa...
-Sanita, kāds ir Vilnis?
S: Viņš ir mana stiprā mugura - gan fiziski, gan emocionāli. Reizēm es par daudz izplūstu emocijās, un tad ir vīrs, kurš mani nomierina. Viņš ir brīnišķīgs tēvs! Ir svarīgi - tēvs pavada laiku ar bērniem tāpēc, ka to vajag darīt, vai arī tāpēc, ka pats to grib. Un Vilnis to tiešām grib. Viņam ir svarīgi, lai mēs visi esam kopā. Reizēm viens otram sarīkojam randiņus - zinu, ka vajadzētu biežāk, bet nesanāk. Bez randiņiem un romantikas nevar!
-Vilni, kāda ir jūsu sieva?
V: Dievs zina, ko mums vajag, un viņš man ir devis Sanitu. Es pilnīgi droši varu apgalvot, ka man ir pati labākā sieva!
-Kādi ir jūsu bērni?
V: Mūsu bērni ir paši labākie!
S: Viņi ir zelts. Vecākais dēls Dāvis ir pabeidzis Alūksnes mākslas skolu, viņš ir ļoti gudrs un patstāvīgs jaunietis. Sekmes vienmēr ir labas. Vislielākais gandarījums, ka Dāvis man palīdz mājas darbos - par malku es varu neuztraukties, jo viņš vienmēr parūpēsies, lai mums mājās būtu silti. Daudzreiz esmu izbrīnīta par to, ka es vienmēr ar savu pusaudzi visu varu sarunāt, viņš nespurojas pretī. Vajadzīga pareizā attieksme... Es mēģinu nekomandēt, un tam ir rezultāts. Evelīna, kā jau meitene, ir ļoti emocionāla - vienmēr pārdzīvo, ja kādam citam ir grūti. Viņa ir līdzjūtīga. Meita dzied “Puķuzirņos” un dejo - to visu dara ar lielu prieku. Elvis mums ir liels gudrinieks, un pats apgalvo, ka ir gatavs iet uz skolu. Viņš apmeklē arī džudo pulciņu.
-Kurš ģimenē ir galvenais?
S: Viennozīmīgi vīrs. Tā tam arī jābūt. Es esmu tas kakls, kas groza galvu. Protams, man pašai arī vēl jāmācās vairāk ļaut vīram būt galvenajam.
V: Ģimenes galva esmu es, bet šai galvai ir arī spēcīgi trenēts kakls!
-Kāda ir jūsu brīvdiena visiem kopā?
V: Parasti cenšamies būt aktīvi, tad rodas pēkšņas idejas, kas parasti vainagojas ar piedzīvojumiem.
S: Ziemā mums patīk slidot, vasarā - peldēt. Pagaidām aktuāla ir orientēšanās, kur vīrs ar bērniem aktīvi piedalās. Es palieku mājās, jo tas tad ir laiks man vienai.
-Kas ir svarīgākais, ko mācīt bērniem?
V: Svarīgi ir stāstīt un mācīt, kas ir līdzjūtība. Vēl bērniem jābūt lepniem par sevi, savu tautu un valsti.
S: Ieaudzināt cilvēciskumu. Tas izdarāms, rādot savu piemēru. Svarīgi ir daudz runāt ar bērniem, izskaidrot viņiem visu. Jāmāca bērniem draudzība - mūsu ģimenē bērniem ir lieliska iespēja to mācīties. Tas nav viegli, bet kopumā viņiem izdodas.
-Vai ar bērniem daudz runājat par Dievu?
S: Mēs visa ģimene katru otro svētdienu braucam uz Opekalna baznīcas dievkalpojumiem, piedalāmies dažādos pasākumos. Katru dienu nelūdzamies - to darām ar bērniem pirms viņiem svarīgiem notikumiem. Kaut vai tas būtu zobārsta apmeklējums. Ja ir bijusi lūgšana, bērns ļoti paļaujas uz to, ka viss būs kārtībā. Tas iedrošina. Kad mēs kaut kur dodamies, tad arī visi lūdzamies - lai veiksmīgs ceļojums, lai esam saticīgi, lai varam apskatīt daudz skaistas vietas... Un, galvenais, pirms katra ceļojuma ir mums abiem ar vīru sarunāt - būsim mierīgi, neaizrādīsim bērniem par sīkumiem un baudīsim. 
-Kā saglabāt laimīgu ģimeni?
S: Vajag vairāk ieklausīties vienam otrā, vairāk runāt un izrunāt. Arī es mācos - ne vienmēr visu izrunāju. Ja es otram nepateikšu, tad viņš var arī neiedomāties, ka man ir problēma. Nekas nav neizrunājams, visu vienmēr var nokārtot un izlīdzināt. Pirmajā vietā ir laulātais draugs un otrajā - bērni. Nevajadzētu dzīvot un visu darīt tikai dēļ bērniem. Pats galvenais - mīlēt.
V: Lai kopdzīve būtu izdevusies, vajag pieņemt vienam otru, neizvirzīt prasības vai ultimātus. Pats galvenais ir spēja uzklausīt un piedot.
-Kāds ir jūsu novēlējums citām ģimenēm?
V: Galvenais ir mīlestība - mīliet viens otru! Svarīga ir arī piedošana.
S: Novērtējiet to, kas jums ir. Ikdienā ir tik daudz negatīvisma - jābeidz čīkstēt par politiku, vairāk vajag pievērsties savai ģimenei. Vajadzētu vairāk skatīties apkārt un priecāties. Mēs varam daudz darīt, lai katra dzīve būtu laba un pilnvērtīga. Baudiet laiku ar ģimeni, esiet visi kopā!

— Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Gūst pieredzi Bulgārijā

  Gūst pieredzi Bulgārijā

  D.Ozoliņa Apes vidusskolas skolnieki Rauls Vīksna un Kristiāns Toms Briedis kopā ar skolotāju Lauru Popi un projekta vadītāju Daigu Bojāri “Erasmus+”...

 • Iespēja biedrībām

  Alūksnes un Apes novadu nevalstiskajām organizācijām (NVO) ir iespēja rakstīt projektus un piesaistīt finansējumu, piedaloties Valmieras novada fonda...

 • Uguns izdzēš divu bērnu dzīvības 2

  Uguns izdzēš divu bērnu dzīvības

  Trapenes pagastā svētdien traģiska ugunsnelaime izdzēsa divu mazu bērnu dzīvības, bet tēvs, kurš saviem spēkiem centās novērst nelaimi, guvis smagus...

 • Mūža skaistie zelta graudi 5

  Mūža skaistie zelta graudi

  (Turpinās no 1.lappuses)Lūcija Sāgameža-Nāgele ir viena no tām alūksnietēm, kuras tālajā 1945.gadā Alūksnes vidusskolā (šobrīd Ernsta Glika Alūksnes...

 • Aicina uz salidojumu Vidagā

  D.Ozoliņa Apes vidusskolas izglītības programmu realizēšanas vietā Vidagā 15.jūnijā notiks salidojums, kas būs veltīts Sikšņu skolas 170 gadu...

 • Plāno veidot Apes muzeju apvienību

  Plāno veidot Apes muzeju apvienību

  Apes novadā ir iecere veidot Apes muzeju apvienību kā jaunu muzeju ar vienotu krājumu, bet dažādām eksponēšanas vietām pagastos. Jaunajā muzeju...

 • Sievišķība ir skaista! 7

  Sievišķība ir skaista!

  Atverot drēbju skapi, sievietes bieži vien saprot, ka nav ko uzģērbt. Tā jau ir sava veida klasika. Alūksniete Antra Reismane lieliski prot parādīt,...

 • Meistarklasē apgūst pavāru stiķus

  Meistarklasē apgūst pavāru stiķus

  Smiltenes tehnikuma Alsviķu teritoriālajā struktūrvienībā trešdien jaunajiem pavāriem norisinājās meistarklase, ko vadīja SIA “Pētersīlis” kafejnīcas...

 • Gaida pieteikumus vasaras nometnēm

  Alūksnes novada pašvaldības Izglītības pārvalde ir izsludinājusi Alūksnes novada bērnu un jauniešu vasaras nometņu projektu konkursu.Lai pretendētu...