Ministru prezidenta vizīte Alūksnē

Alūksnes novada iedzīvotājiem aizvadītajā nedēļā bija iespēja tikties ar Ministru prezidentu Māri Kučinski un Saeimas deputātu Aināru Mežuli. M.Kučinskis uzsvēra, ka Alūksne ir ne tikai viena no skaistākajām, bet arī labākajām vietām, kur dzīvot. Jau tikšanās sākumā viņš apgalvoja, ka varot runāt par jebkuru tēmu, nebaidoties teikt patiesību.

Uzslavas E-veselībai
Alūksnes Kultūras centrā uz tikšanos bija ieradies neliels skaits iedzīvotāju, ko varētu attaisnot ar to, ka lielākajai daļai strādājošo šis nebija izdevīgs laiks. Bet jautājumus uzdeva aktīvi. M.Kučinskis  neslēpa prieku par redzēto SIA “Cewood” un uzteica uzņēmuma darbu. Viņš uzsvēra arī drošības jautājumu. “Lai Alūksnes iedzīvotāji justos droši, svarīgi domāt par aizsardzību. Alūksne ir viens no svarīgākajiem punktiem Aizsardzības ministrijai,” uzsvēra M.Kučinskis un piebilda, ka otrs svarīgākais jautājums ir veselība. “Domāju, ka beidzot sevi ir attaisnojis E-veselības projekts. Sākums bija ļoti grūts, bet tagad sistēma ir sakārtota. Tas ir liels solis uz priekšu. Ja man būs iespēja turpināt būt par Ministru prezidentu, tad veselības ministre Anda Čakša turpinās strādāt,” teica M.Kučinskis. Tas gan dažiem klātesošajiem raisīja izbrīnu, bet Ministru prezidents piebilda, ka nevar turpināt mētāties ar jauniem eksperimentiem. “Neņemot vērā lielos strīdus ar Alūksnes slimnīcu, A.Čakša savu darbu dara ļoti labi,” teica M.Kučinskis.

Alūksnes slimnīcai nedraud likvidācija
M.Kučinskis uzsvēra, ka valstī dzīvojam labāk nekā iepriekš, bet iedzīvotāju skaits samazinās un ar to esot jārēķinās. “Ir jāaprēķina reālās uzturēšanas un kvalitātes iespējas, tāpēc arī daudzviet tiek likvidētas slimnīcas vai skolas. Ticiet man, Alūksnes slimnīcu nelikvidēs! Tie ārsti, kuri spēj palīdzēt, tie vienmēr būs pieprasīti,” uzsvēra M.Kučinskis.
Saeimas deputāts Ainārs Mežulis, atminoties Smiltenes slimnīcas likvidēšanu, atzina, ka tas esot bijis pareizs lēmums. “Vienkārši nebūtu ārstu, kas strādā. Jaunie ārsti neiet uz provinci, viņi labprātāk strādā Rīgā,” uzsvēra A.Mežulis. Runājot par jaunajiem speciālistiem, teiktajam nepiekrita Alūksnes slimnīcas traumatologs Leonīds Perevertailo. “Nepiekrītu, ka te nav jauno speciālistu! Ja mēs varam nodrošināt vidi, tad viņi arī nāk un strādā. Mums ir 10 jauni speciālisti, kuri pēdējā laikā atnākuši uz Alūksni – te ir darbs, ir ko darīt,” skaidroja L.Perevertailo.
Arī SIA “Alūksnes slimnīca” valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa piekrita L.Perevertailo. “Mediķi sāk noticēt valdības solījumiem, jo bija algu pielikums - tas īpaši svarīgi ir jaunajiem speciālistiem. Alūksnes slimnīca ir un paliek, mēs cenšamies strādāt, mums ir jaunie ārsti. Alūksnes novada pašvaldība piešķir dzīvokļus – arī tas motivē jaunos,” uzsvēra M.Kauliņa.

Privāto medicīnu izmanto nedaudzi
Tieši medicīna bija visvairāk apspriestā tēma, un Alūksnes slimnīcas ķirurgs Valdis Skulte lūdza ieklausīties Ministru prezidentā. “Manuprāt, medicīnas nepieejamības problēma ir privātmedicīnas lobēšana valsts līmenī. Tās kvotas, kas piešķirtas privātajiem mediķiem, praktiski tiek atņemtas no kopējā mediķu skaita. Protams, privātajā medicīnā ir jauna un laba medicīnas tehnika, tā ir ātri pieejama, bet to lieto tikai apmēram 5 līdz 10 procenti valsts iedzīvotāju. Cik ilgi Balvu slimnīca turpinās piesavināties valsts līdzekļus?” retoriski jautāja V.Skulte un uzsvēra, ka slimnīcas īpašnieki ir pietuvinātas personas veselības ministrei, ko zina liela daļa deputātu. Ministru prezidents uz to atbildēja īsi: “Starp privāto un valsts medicīnu ir vienošanās, ka bez saskaņošanas vairs nevarēs pirkt nevienu iekārtu. Nekāda lobēšana privātajam sektoram noteikti nebūs.” 

Kvotu jautājums tiks risināts
L.Perevertailo turpināja aktualizēt finanšu jautājumu. “Pēc iedzīvotāju skaita Apes un Alūksnes novados tiek piešķirtas neatliekamās palīdzības kvotas. Neatliekamās palīdzības plāns ir nogādāt pacientu tuvākajā medicīnas iestādē. Alūksnes slimnīcā tiek atvesti pacienti no Viļakas, Rugājiem, Balviem, Gulbenes... Bet finansējums to nesedz, un gada beigās mūsu novadu iedzīvotāji ir diskriminēti, jo trūkst kvotu. Veselības ministre pagājušajā gadā atzina, ka Latvijā ir divas slimnīcas, kas pārstrādā savas kvotas – Liepāja un Alūksne. Solīts bija samaksāt par padarīto darbu, bet līdz šai dienai nekas nav izdarīts!” teica traumatologs. M.Kučinskis atbildēja, ka tas ir viegli labojams – vajadzētu pamainīt formulu.
Arī M.Kauliņa atzina, ka Alūksnes slimnīcai kvotu jautājums ir ļoti aktuāls. “Esmu bijusi klāt visām veselības reformām. Ļoti liela nozīme ir kilometru attālumam. Stunda - tas ir dzīvības jautājums. Mēs attīstījām ķirurģiju, terapiju, pediatriju. Vidējais pacientu skaits gadā ir aptuveni 3000, ir daudz traumatisko operāciju, kas prasa lielu ieguldījumu. Strādājam tā, lai varam reaģēt ātri. Mums katru gadu ir mīnusi - tā naudas summa ir ļoti liela!” uzsvēra M.Kauliņa. Ministru prezidents bija patīkami pārsteigts, ka uz Alūksni nāk strādāt jaunie speciālisti. “Ir labi, ka spējat piesaistīt jaunos ārstus. Mani izbrīna šis kvotu jautājums, es to izpētīšu,” solīja M.Kučinskis.

Sporta angārs - sliktā
stāvoklī
Tikpat svarīga kā medicīna ir arī izglītība. A.Mežulis jau vizītes sākumā uzsvēra, ka viņu ļoti interesē skolu reformas. “Esmu pilnīgi pret to, ka pirmklasniekam skolā jāiet sešos gados. Esmu strādājis skolā un zinu, ka šāds eksperiments sevi neattaisno. Bērns sešos gados pilnīgi noteikti nav gatavs skolai,” atzina A.Mežulis.
Alūksnes novadā likvidētas vairākas skolas - tas iedzīvotājiem ir sāpīgs temats. “Skolas dibina un slēdz pašvaldības. Valstij nevajadzētu iejaukties šajā procesā, jo katrs gadījums ir individuāls. Lauku skolās trūkst skolotāju, kuri varētu mācīt vairākus mācību priekšmetus. Ja būs trīs četri skolotāji un 30 bērni, tad ar to pilnīgi pietiktu, lai šie skolēni iegūtu kvalitatīvu izglītību. Diemžēl pagaidām skolotājs ir spiests strādāt vairākās darbavietās, lai pienācīgi nopelnītu sev iztiku,” atzina Saeimas deputāts.
Izskanēja jautājums, vai beidzot alūksniešiem būs jauna sporta halle, kur skolēni un ģimenes varēs pavadīt laiku sportojot. Ministru prezidents piekrita, ka Alūksnes sporta angārs nav labā stāvoklī. “Pirms dažiem gadiem biju šeit vizītē, apmeklēju arī sporta angāru. Protams, tie nav piemēroti apstākļi. Valsts budžetā tika piešķirti 300 000 eiro projektēšanai. Galvenais ir uzsākt, un domājams, ka sporta halle Alūksnē būs. Tas viss var notikt budžeta apstiprināšanas laikā pēc jaunās Saeimas ievēlēšanas,” teica M.Kučinskis.

Jālepojas ar uzņēmumiem Alūksnē
Kāds Ziemeru pagasta iedzīvotājs izteica sašutumu par SIA “Alūksnes putnu ferma” radīto smaku, ko tuvējie iedzīvotāji nevarot izturēt. Klātesošie gan tam nepiekrita un visi kā viens atbalstīja arī Ministru prezidenta teikto. “Jums jābūt lepniem par šādu uzņēmumu! Tā ir ne tikai vietējā produkcija, bet arī darba vietas. Protams, neērtības iespēju robežās vajadzētu novērst, ja tādas patiešām ir,” atzina M.Kučinskis.
Šī vasara ir īpaši karsta, tāpēc izcēlušies vairāki mežu un purvu ugunsgrēki. Izskanēja jautājums, kāpēc netiek iesaistīti brīvprātīgie ugunsdzēsēji. “Viņiem nav nekādu tiesību, brīvprātīgo viedoklis gandrīz netiek ņemts vērā. Piemēram, Apē uzbūvēja dārgu ugunsdzēsēju posteni, bet Liepnas pagasts ir pilnīgi neaizsargāts. Vai kaut kas tiks darīts tuvākajā nākotnē, lai uzlabotu šo situāciju?” jautāja iedzīvotājs. Ministru prezidents pirms dažām dienām ticies ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadību Valkā. “Varu uzteikt visu ugunsdzēsēju darbu, kuri strādāja daudzajos šīsvasaras ugunsgrēkos. Šis dienests attīstās ļoti labā līmenī, bet pilnībā mainīt konceptu nebūs iespējas. Brīvprātīgie ugunsdzēsēji ir kā papildinājums. Bet vietās, kur tuvumā nav ugunsdzēsības depo, brīvprātīgo darbs būtu ļoti nepieciešams,” uzsvēra M.Kučinskis.
Vizītes laikā M.Kučinskis apmeklēja arī SIA “Cewood”, Alūksnes bānīša staciju, dārzkopības uzņēmumu “Sprogas”, SIA “Alūksnes putnu ferma” un SIA “Linden”, kas strādā Alūksnes novada pašvaldības izveidotajā industriālajā teritorijā Rūpniecības ielā.

Teksts un foto: Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Meklējot sevī pateicīgu cilvēku

  Meklējot sevī pateicīgu cilvēku

  Svētki ir visnotaļ vienkārša padarīšana, ja skatāmies uz tiem, neiedziļinoties detaļās. Tas ir notikums, kurā kāda sabiedrības daļa tiek labi...

 • Nepilngadīgo noziedzība

  Likums paredz, ka bērniem vecumā no 14 līdz 18 gadiem par administratīviem pārkāpumiem primāri jāpiemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi,...

 • Pilsēta jāsāk kopt jau pie robežas

  Paldies par jaukajiem un skaistajiem Alūksnes pilsētas svētkiem! Paldies visiem, kuri strādāja, lai svētki notiktu un izdotos! Alūksnes pilsēta ir...

 • Pilsētai svētkos

  Mūsu skaistā miera osta Alūksne atkal svin svētkus, pulcējot alūksniešus un novadniekus, ļaujot piedzīvot priecīgu atkalredzēšanos. Un mēs,...

 • Lepni par savu pilsētu

  Alūksne kļūst sirdij tuvāka ik dienu, un šī apjausma savu augstāko punktu sasniegs tieši pilsētas svētku laikā. Kas noticis kopš aizvadītajiem...

 • Alūksnes pilsētas svētkos būs satiksmes ierobežojumi

  Alūksnes pilsētas svētku dienās – no 3. līdz 5.augustam - Alūksnē būs satiksmes ierobežojumi. Ņemot vērā notiekošos pārbūves darbus, satiksmei ir...

 • Ērmaņu muižā būs Etnonakts

  Svinot Latvijas simtgadi un laikā, kad palikušas simts dienas līdz valsts dzimšanas dienai,  11.augustā daudzviet Latvijā notiks Latvijas simtgades...

 • Lustēs sešās Latvijas simtgades zaļumballēs

  Svinot Latvijas simtgadi un laikā, kad palikušas simts dienas līdz valsts dzimšanas dienai,  11.augustā daudzviet Latvijā notiks Latvijas simtgades...

 • Stiprie Ilzenē izaicina paši sevi 6

  Stiprie Ilzenē izaicina paši sevi

  Apvidus šķēršļu pārvarēšanas sacensības “Stipro skrējiens Ilzenē. Melnupes kauss” jau ir kļuvušas par tradīciju, kas noris astoto gadu un piesaista...