Misija - glābt un palīdzēt

Pirmā tikšanās ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigādes Alūksnes daļas vada komandiera vietnieku Normundu Bēteri neizdevās, jo viņa profesija ir neparedzama. Bija notikusi nelaime, un ugunsdzēsējs devās izsaukumā. Tā ir viņa ikdiena. Par priekšzīmīgu dienesta uzdevumu izpildi un sakarā ar Latvijas ugunsdzēsības 153.gadadienu N.Bēteris apbalvots ar VUGD Goda rakstu. Sarunas laikā alsviķietis stāsta, kādas ir izplatītākās nelaimes un kā no tām izvairīties.

Gaidījis tēti no ugunsgrēka dzēšanas
Katram bērnam ir kādas vīzijas par nākotni. N.Bēteris visu savu bērnību pavadīja ugunsdzēsēju depo, tāpēc profesijas izvēle šķiet pašsaprotama. “Tētis Viktors bija ugunsdzēsēju brigādes šoferis, mamma Ārija - dispečere un grāmatvede. Vēlāk viņa piecus gadus bija arī ugunsdzēsēju depo vadītāja,” stāsta N.Bēteris un piebilst, ka neesot gan tā, ka profesija izvēlēta, pateicoties vecākiem. Vienkārši tā sagadījies, ka bijušas brīvas vakances, un viņš pieteicies. “Es bieži uzturējos kopā ar ugunsdzēsējiem, tētis mani pat reizēm paņēma līdzi uz izsaukumu. Atceros - bija ugunsgrēks Apē, kad uzsprāga gāzes vads. Tētis aizbrauca uz nelaimes vietu. Stāvēju mājās pie loga - visa pamale bija sarkana no uguns. Protams, biju nobijies un pēc tam priecīgs, kad viņš dzīvs un vesels atgriezās mājās,” atceras Alūksnes daļas vada komandiera vietnieks. Šādus mirkļus nav iespējams aizmirst.
“Ugunsdzēsēja profesija ir viena no bīstamākajām, bet ar gadiem esmu to pieņēmis, un nav vairs tāda uztraukuma pirms izbraukumiem kā agrāk. Tā ir pieredze. Atceros, kad sākās avārijas, tad gan nebija tās drošības sajūtas, bet ar laiku esmu pie tā pieradis,” stāsta vīrietis un apstiprina, ka 26 gadu laikā, kopš strādā šajā profesijā, daudz kas ir mainījies. “Viss ir attīstījies, sākot jau ar aprīkojumu. Kādreiz bija tikai ugunsgrēki, tagad ir ļoti daudz avāriju, glābšanas darbu, arī uz ūdeņiem - pienākumu ir vairāk. Šobrīd arī ikdiena paiet pēc stingra grafika – teorētiskās un praktiskās apmācības, jo attīstās jauni palīglīdzekļi, specializētais transports. Jāmācās ir nepārtraukti,” uzsver N.Bēteris.

Cilvēku izveidotie stereotipi
Vai ikdienā cilvēki novērtē šo profesiju? “Jūtam sabiedrības atbalstu mūsu darbam, pēdējos gados notikušas pozitīvas pārmaiņas. Protams, vienmēr gribas ko vairāk, bet jāsaprot, ka visu uzreiz nevar iegūt,” atzīst ugunsdzēsējs, bet piebilst, ka dažreiz sāp sirds par cilvēku izveidotajiem stereotipiem. “Piemēram, ka ugunsdzēsēji uz notikuma vietu atbrauc bez ūdens. Nu tā nekad nav! Bet jāsaprot, ka to ūdeni, kas ir autocisternā, mēs varam izlietot pat piecu minūšu laikā. Tādēļ, ierodoties notikuma vietā, viens no pirmajiem jautājumiem ir, kur atrodas tuvākā ūdens ņemšanas vieta, jo pēc tām piecām minūtēm var vajadzēt ūdeni,” skaidro N.Bēteris.
Iedzīvotāji tiek izglītoti un aktīvi apmeklē atvērto durvju dienas. “Nāk gan skolēni, gan vecāki kopā ar bērniem. Sabiedrību interesē mūsu profesija - to jūtu. Ir svarīgi runāt ar jauno paaudzi. Uz izglītības iestādēm dodamies regulāri, jo redzam, ka tam ir rezultāts. Jaunieši kļūst zinošāki un šo informāciju nodod tālāk savā ģimenē. Ugunsdzēsēju depo durvis vienmēr ir atvērtas interesentiem ne tikai Alūksnē, bet arī visā Latvijā,” stāsta alsviķietis.

Svarīga ir vēlme palīdzēt
Uz jautājumu, vai ugunsdzēsēja profesija padara vīrieti vīrišķīgu, saņemu apstiprinošu atbildi. “Kad esmu formā, jūtu pozitīvāku attieksmi pret sevi – tā ir cieņpilnāka izturēšanās. Bet, dzīvojot mazā pilsētā, visi cits citu pazīst, daudzi jau zina, ka esmu ugunsdzēsējs arī bez mana formastērpa. Bet man pašam tā ir atbildība – man jārāda vislabākais paraugs citiem, daru visu pēc vislabākās sirdsapziņas. Vislielākais respekts, ieraugot cilvēku formastērpā, ir bērniem,” atzīst N.Bēteris un apstiprina, ka ugunsdzēsējam jābūt fiziski spēcīgam, jo darbs ir ļoti grūts. “Katru gadu mums bez jebkādām atlaidēm jākārto fiziskās ieskaites. Svarīga ir arī misijas apziņa – bez vēlmes palīdzēt nevar. Protams, redzot dažādas nelaimes, katram jāatrod veids, kā to pārdzīvot. Ir bijuši gadījumi, kad atnāk jaunie ugunsdzēsēji, bet pēc pirmās maiņas saprot, ka nevarēs, jo redzētie skati nav patīkami,” stāsta ugunsdzēsējs.
Lai relaksētos no grūtās ikdienas, viņš dodas makšķerēt. Dienestā tiek nodrošināts arī psihologs, ja ir sajūta, ka pats nevar tikt galā ar redzēto. “Mums ir sava dienaskārtība – viss pakārtots pa stundām. Bet, kā ir izsaukums, tā viss tiek nolikts malā un braucam prom. 90 sekundēs no izsaukuma saņemšanas esam ārpus depo. Mūsu profesija ir neprognozējama,” skaidro vīrietis.

Nevajadzētu paļauties uz veiksmi
Galvenokārt šajā profesijā strādā vīrieši, sievietes pārsvarā ir dispečeres un inspektores. “Koledžā jau mācās gan vīrieši, gan sievietes – prasības visiem ir vienādas, fiziskie normatīvi jāizpilda visiem. Domāju, ka vīrieši ir fiziski izturīgāki. Manā darba pieredzē nav strādājusi neviena sieviete – ugunsdzēsēja. Bet kādreiz bija tā, ka dispečeres pamēģināja un izbrauca uz notikumu vietu, lai redzētu arī praksē, kā ir būt ugunsdzēsējam. Tas būtu labi arī tagad – tā ir pieredze, kas noderētu,” iesaka N.Bēteris.
Diemžēl visvairāk nelaimju notiek cilvēku neuzmanības dēļ. “Pats svarīgākais ir nepaļauties uz veiksmi, bet veikt priekšdarbus, lai ikdiena būtu drošāka: ugunsdzēsības aparāts automašīnā, dūmu detektors mājās,” iesaka N.Bēteris un uzsver, ka svarīgi ir izrunāt ar bērniem dažādas situācijas, kas jādara, kur jāzvana. Vecāka gadagājuma cilvēki mēdzot kaltēt krāsnī malku, bet to nevajadzētu darīt. “Dūmu detektori nav bieži sastopami mājās. Diemžēl. Ja ņem vērā pasaules pieredzi, tad – ja mājoklī uzstādīts detektors, iespējas izglābties palielinās par 75 procentiem. Dūmu detektors maksā aptuveni 10 eiro - tas taču nav salīdzināms ar dzīvības cenu! Gribu atgādināt, ka, sākot ar 2020.gadu, tam katrā mājā būs jābūt obligāti – to nosaka Ugunsdrošības noteikumi. Taču es aicinu to uzstādīt jau tagad,” saka Alūksnes daļas vada komandiera vietnieks.

Pārāk daudz noslīkušo
Šogad līdz jūnija vidum Alūksnes daļas ugunsdzēsēji izsaukti uz 44 ugunsgrēkiem un 24 avārijām un glābšanas darbiem. Kādreiz ļoti izplatīta bija kūlas dedzināšana. “Atceros, ka pirms gadiem bija tā – kā pulksten 11.00 sēdāmies mašīnā, tā līdz pulksten 23.00 dzēsām vienīgi kūlas ugunsgrēkus. Dispečerei bija tā – visas mašīnas izbraukušas, bet, piemēram, seši izsaukumi vēl stāv rindā. Tagad vairāk ir apstrādātas zemes un cilvēki laikam kļuvuši apdomīgāki,” secina N.Bēteris.
Viņš stāsta, ka diemžēl ir ļoti daudz noslīkušo. “Šogad jau līdz jūnija vidum Latvijā ir reģistrēts 31 noslīkušais - tas ir daudz! Pagājušajā gadā no ūdenstilpēm tika izcelti 102 noslīkušie. Bet patiesībā noslīkušo skaits ir vēl lielāks, jo mēs neizbraucam uz vietām, kur noslīkušais jau izcelts no ūdens,” stāsta ugunsdzēsējs. Viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc notiek šādas nelaimes, ir alkohola lietošana, kā arī cilvēku pārdrošība. Protams, var būt arī dažādas veselības problēmas, kas parādās, cilvēkam saskaroties ar aukstu ūdeni. “Ikvienam svarīgi ir apzināties, ka, baudot ūdens priekus, piemēram, pārvietojoties pa ūdeni ar laivu, glābšanas vestēm jābūt uzvilktām. Ir daudz runāts, ka vissvarīgāk ir tas, lai mājās vecāki stāsta bērniem par dažādiem drošības pasākumiem, lai brīdina par nedrošām ūdenstilpēm. Bērni mācās no tā, kā rīkojas viņu vecāki un citi pieaugušie,” uzsver vīrietis.
Vēl glābējiem jāsteidzas palīgā cilvēkiem, kuri nomaldījušies mežā. “Mežā cilvēki aizmirst par savu drošību, bet vajag sekot līdzi tam, kur iet, paņemt mobilo tālruni, kura baterija ir uzlādēta. Ir svarīgi informēt tuviniekus, kurp domājat doties sēņot vai ogot un kādā laikā plānojat būt mājās,” iesaka N.Bēteris.

Teksts un foto: Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Pārdošanu atliek

  Pārdošanu atliek  4

  SIA “Alūksnes nami” iecerētajā pārdošanā vakar Alūksnes novada domes sēdē bija pavērsiens – domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis rosināja jautājumu...

 • Alūksne īsumā

  Ziemeri ◆ No 28.jūnija sakarā ar tilta avārijas stāvokli līdz ekspertu slēdzienam un turpmāko lēmumu pieņemšanai VAS “Latvijas valsts ceļi” Alūksnes...

 • Uz Mārkalnes ceļa sākušies remontdarbi

  SIA “8 CBR” ir sākuši remontdarbus uz valsts autoceļa Kolberģis–Ponkuļi posmā no Lāzberģa līdz Mārkalnei. Būvnieki aicina autovadītājus būt...

 • Dāvana Latvijai simtgadē 2

  Dāvana Latvijai simtgadē

  Vēsmas Kokles-Līviņas patriotiskā dzeja un Alūksne iemūžinātas brīnišķīgās Viestura Reķa fotogrāfijās, un tam visam klāt skanīga saksofona mūzika...

 • Aicina uz obeliska atklāšanu

  22.jūnijā pulksten 13.00 ikviens aicināts piedalīties pasākumā Alūksnes muižas parkā, lai nākamajām paaudzēm atstātu vēstījumu Laika kapsulā. To kopā...

 • Skolas durvis aizveras 2

  Skolas durvis aizveras

  Turpinās no 1.lappusesSkolai visus pastāvēšanas gadus izdevies piesaistīt domājošus un pašaizliedzīgus sava darba pratējus. Daudziem šī skola ir...