Mudina izvēlēties draudzīgu ārstu

Diskusijā piedalās: tikai meitenes.

Diskusijā piedalās: tikai meitenes
Otrdien Alūksnē rīkoja diskusiju projektā "Jauniešiem draudzīgie veselības aprūpes pakalpojumi", kurā piedalījās mediķi, jaunieši un žurnālisti no Alūksnes, Gulbenes un Balvu rajona. Jauniešu auditoriju pārstāvēja tikai meitenes, kas interesējās par veselīgu uzturu un diētu.
"Projekta mērķis ir noskaidrot, kādus pakalpojumus jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem vēlas saņemt, kā arī mudināt jauniešus rūpēties par savu veselību. Veselības stratēģija Latvijā paredz, ka jauniešiem jānodrošina tādi paši veselības aprūpes pakalpojumi kā pieaugušajiem," stāsta reģionālā veselības veicināšanas koordinatore Alūksnes, Gulbenes un Balvu rajonā Ingrīda Sniedze.
Veiktie pētījumi Latvijā liecina, ka tikai 15 procenti jauniešu veselību nosauc par labu, bet par viduvēju vai sliktu - 27, 8 procenti. Galvenās tēmas, kas interesē jauniešus, ir diēta, pareiza ēšana, izsargāšanās no HIV un AIDS, atkarības vielu lietošana, reproduktīvā un seksuālā veselība.
"Ir svarīgi izvērtēt, kurās medicīnas iestādēs jaunieši vēlas saņemt pakalpojumus - pie ģimenes ārstiem, ginekologiem, veselības aprūpes centros vai konsultatīvos punktos," norāda I.Sniedze.
Projekta izstrādes gaitā paredzēts noskaidrot, kurus jaunieši atzīs par "draudzīgākajiem" ārstiem. Akcijas "Draudzīgākais jauniešu ārsts" uzvarētāji - 20 ārsti Latvijā - Veselības nedēļas laikā maijā dāvinājumā saņems ārstu halātus, ko rotās "Jauniešiem draudzīga ārsta" simbols. No katra rajona izvirzīs vienu ārstu. Titula ieguvējus noskaidros pēc jauniešu aizpildītajām anketām.
Diskusijas laikā ārsti pastāstīja, ar kādām jauniešiem aktuālām tēmām nākas saskarties savā praksē un kādas ir problēmas.
"Daudzi jaunieši interesējas par svaru, arī par uzturu un higiēnu. Par kontracepciju parasti jaunieši saka, ka informācija ir pietiekama. Diemžēl pie speciālistiem par šādiem jautājumiem interesējas tikai meitenes," atzīst ģimenes ārste Inga Žīgure.
Jaunieši uzdeva speciālistiem jautājumus par dažādām tēmām, par menstruācijām, par zobu balināšanu un citām. Meitenes atzina, ka puišus visvairāk interesē seksuālā veselība, to viņi galvenokārt pārrunā tikai savā lokā.
***
Projektu "Jauniešiem draudzīgi veselības aprūpes pakalpojumi" Latvijā rīko ANO, Veselības veicināšanas valsts aģentūra un Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācija "Papardes zieds". Līdzīgu projektu Latvijā īstenoja jau 2002.gadā.

Citu datumu laikraksti

 • Bērniem un jauniešiem rīko estrādes konkursu

  Kultūras portāls SVLV (www.sv.lv) sadarbībā ar Ozolnieku tautas namu un Ozolnieku novada domi 14.maijā organizēs trešo bērnu un jauniešu estrādes...

 • Pašvaldībā ir jauna sekretāre

  No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres pienākumus veiks Anita Gasperte.No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres...

 • Aizdegas ventilācijas iekārta

  10.aprīlī pulksten 6.03 Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde saņēma izsaukumu uz SIA “Alta S” maizes kombinātu.10.aprīlī...

 • Balvā saņem baseina apmeklējumu

  Ar peldēšanu: stimulē lasīt grāmatas.Ar peldēšanu: stimulē lasīt grāmatas. Alūksnes bibliotēkas bērnu literatūras nodaļa sadarbībā ar Alūksnes...

 • Alūksnē viesos Ministru prezidents

  Rīt Alūksnē ieradīsies Ministru prezidents Aigars Kalvītis. Viņš tiksies gan ar Alūksnes pilsētas un rajona padomes vadību, gan arī apmeklēs sporta...

 • Notāru darbu paralizē valdības neizdarība

  Uz pāris dienām valdība bija paralizējusi notāru darbu, jo Ministru kabinets nebija apstiprinājis noteikumus par zvērinātu notāru taksēm, bet...