Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mūrējot kamīnu, var izpausties radošāk

Meistari zināšanas par krāšņu mūrēšanu nodod cits citam no paaudzes paaudzē. Šādā veidā iemaņas mūrēt apguvis arī alūksnietis Pēteris Ustinovs.

Meistari zināšanas par krāšņu mūrēšanu nodod cits citam no paaudzes paaudzē. Šādā veidā iemaņas mūrēt apguvis arī alūksnietis Pēteris Ustinovs.
"Šīs iemaņas apguvu sākotnēji savām vajadzībām. Mūrēt krāsnis man iemācīja meistars Gunārs Palms, kurš šobrīd pats vairs nemūrē, bet neatsaka izpalīdzēt ar konsultāciju un labu padomu. Savukārt kamīnu mūrēšanas mākslu apguvu pats, studējot attiecīgo literatūru. Grāmatās ieskatos vēl līdz šim," stāsta meistars P.Ustinovs.
Pamazām Pēteris sāka pieņemt pasūtījumus. "Alūksnē šī niša nebija aizpildīta, tādēļ arī man bija jāuzņemas šis darbs," atceras meistars. Šobrīd Pēteris ir pieņēmis darbā arī mācekli Ilmāru Ziemeli, jo vienam ir grūti tikt galā ar pasūtījumiem. P.Ustinovs atzīst, ka jauneklis ir apķērīgs un labi apgūst darba tikumu. Mūsdienās krāšņu un kamīnu meistarus sameklēt ir grūti.
"Šobrīd tikai var dzirdēt sakām, ka krāsni ir mūrējis meistars, kurš nu jau ir miris, palicis vienīgi viņa darbs," spriež speciālists.
Mācās no kļūdām
Ar mūrēšanu Pēteris nodarbojas ne pārāk sen. Agrāk viņš mūrēja dūmvadus, skursteņus. Bet pēdējos desmit gadus ir specializējies krāšņu un kamīnu mūrēšanā. Šajā laikā meistaram ir tapuši apmēram 30 kamīni un gandrīz 100 krāsnis. Pirmo - izmēģinājuma - krāsni, lai apgūtu pamatus, P.Ustinovs mūrēja pats sev.
"Krāsns mūrēšana nav pārāk sarežģīta. Ja kaut kas nav izdevies, var izjaukt un pārmūrēt. Līdz šim praksē tā arī esmu darījis - ja kaut kas nepatīk, es neatstāju, kā ir, pārmūrēju. Kļūdas gadās visiem, bez tām neiztikt, bet no tām var mācīties," atzīst meistars. Viņš stāsta, ka bieži vien jālabo citu mūrētās krāsnis. "Jaucu ārā, meklēju kļūdas un ņemu tās vērā," piebilst Pēteris.
Meistars domā, ka pa gadu var iemācīties mūrēt krāsni. "Cilvēki domā, ka tā ir ļoti sarežģīta lieta. Bet tā, manuprāt, nav sarežģītāka par jebkuru citu mākslu. Dūmiem kaulu nav, tiem kaut kur ir jāpaliek. Strādājot vienmēr ir jāseko līdz jauninājumiem," klāsta vīrietis. Mūrnieka darbs ir smags un netīrs. "Esi vienmēr nojaucies ar māliem, nekā romantiska tur nav," saka P.Ustinovs.
Jāievēro formulas
Krāsns cilvēkiem kopš senseniem laikiem ir bijusi nepieciešamība. Tā dod siltumu, krāsnī cep maizi. Kamīns - tā ir modes lieta, dizaina elements. Mūrējot krāsnis, jāievēro standarti, savukārt kamīnu mūrēšanā var izpausties nedaudz radošāk.
"Iznākums ir romantisks, cilvēks var sēdēt pie kamīna siltās uguns un dzert tēju, skatoties liesmās," spriež meistars. Pastāv pieņēmums, ka krāsns ir jāmūrē vecā mēnesī. Tomēr P.Ustinovs nevadās pēc šī pieņēmuma, jo viņam ir daudz darba un vecu mēnesi nav laika gaidīt.
"Senākās grāmatās lasīju, ka krāsnis jāmūrē uz uguns āderēm, diemžēl neesmu iemācījies tās atrast. Zinu vien to, ka tādas pastāv. Jau uzbūvētā mājā, kurā ir jāiemūrē krāsns, uguns ādere var atrasties, piemēram, vannasistabā. Tāpēc vien taču nemūrēs tur krāsni," nosmej meistars. Uguns āderes cilvēkus iespaido vēl spēcīgāk kā ūdensāderes. Tajā vietā parasti sper zibens.
"Protams, labi, ja ādere ir atrasta, tomēr, mūrējot jebkuru krāsni, jāievēro formulas, īpaši svarīgas tās ir, mūrējot kamīnu," paskaidro speciālists. Viņš stāsta, ka kamīna mutei ir jābūt vienai atsoņdesmitajai daļai no telpas platības, jāņem vērā skursteņa garums un šķērsgriezums. Kādreiz meistars pēc formulām cītīgi skaitļojis visus izmērus pats, šobrīd atliek vien ieskatīties speciālā tabulā, lai uzzinātu kamīna izmērus. Ja nebūs ievērotas formulas, krāns vai kamīns vēlāk var dūmot. Pēteris Ustinovs piebilst, ka katram ķieģelim, katram akmenim ir jāatrodas savā vietā, neviens nedrīkst būt iemūrēts šķībi. Šobrīd meistaram ir izstrādāta precīza darba organizācija.
"Tomēr pirmajiem kamīniem pat taisīju maketus, tikai tad zināju, kā tas izskatīsies dabā," atceras Pēteris.
Svarīgi fizikas likumi
"Kamīnam ir jāatrodas skursteņa tuvumā, citādi to ir problemātiski pieslēgt," saka Pēteris. Meistars stāsta, ka šobrīd ir iespēja izvēlēties visdažādākos kamīnus. Ar vienu kamīnu var apsildīt vairākas blakus esošās telpas, ievelkot siltumvadus, iespējams apsildīt pat visu māju. Lai arī nedaudz sarežģītāk, bet pastāv iespēja kamīnu iebūvēt arī daudzstāvu mājā. Pēteris savā praksē ir kombinējis kamīnu kopā ar krāsni - no vienas puses kamīns, no otras - krāsns, ansamblī - krāsni blakus kamīnam.
Meistars stāsta, ka viņš ir mūrējis arī dārza kamīnus, kas ir redzami no visām pusēm, tādēļ ir jāmūrē nedaudz citādāk. Diezgan sarežģīta ir pirts krāsns mūrēšana.
"Galvenais - ņemt vērā fizikas likumus: izplešanos, saraušanos, nevienmērīgu sasilšanu," ir pārliecināts P.Ustinovs.
Ar meistara darbarīkiem - urbjiem, zāģiem, ripām, ķelli, špaktelēm, slīpmašīnām, līmeņrāžiem un auklām - var uztaisīt jebkādu kamīnu.
Jāpieskaņo interjeram
Pēc kataloga, kurā ir 20 varianti, cilvēks var izvēlēties sev piemērotāko kamīnu. "Lielākoties klienti izvēlas stūra kamīnus, tad ir lielāka arī atpūtas zona. Es labprāt kombinēju dažādus variantus. Tas ir nedaudz sarežģītāk, bet interesantāk. Tomēr cilvēkam, kurš pasūta kamīnu, nav jābaidās - kādu kamīna variantu viņš būs izvēlējies, tāds tas galarezultātā arī izskatīsies. Protams, ja redzu, ka klienta izvēle nav īsti pareiza, iesaku pareizāku variantu, bet nekad neuzspiežu savas domas. Galavārds pieder klientam," norāda speciālists.
Tā kā kamīns ir dizaina elements, tas ir jāpieskaņo istabas interjeram. "Mūsdienās ir ļoti daudz dažādu apdares materiālu. Tagad apdarē var izmantot pat slīpētu marmoru un dolomītu, arī koku. Interesanti izskatās nepareizās formas. Visgreznākā ir slīpētā marmora apdare, bet visvienkāršākā- šķeltie laukakmeņi. Cilvēkam ir jāizvēlas, kāda stila kamīnu viņš grib - retro, romatiskajā, monumentālajā, modernajā vai ultramodernajā stilā.
Klienti šobrīd vairāk izvēlas romatiskā un retro stila kamīnus," piebilst Pēteris. Kamīns top pāris nedēļās, bet krāsni var uzmūrēt trīs četrās dienās.
Tāpat kā šahā
Jautāts, kāds izskatās kamīns viņa mājās, meistars smej, ka ar viņu ir tāpat kā ar kurpnieku, kurš ir bez kurpēm. "Kamīnu mājās vēl neesmu uzmūrējis. Šobrīd apsveru idejas, kur to mūrēt un kāds izskatīsies. Esmu iecerējis mūrēt kamīnu romatiskajā vai retro stilā," Pēteris dalās iecerēs.
Meistars atzīst, ka ir patīkami pasēdēt pie kamīna un patērzēt. Tomēr viņš uzskata, ka kamīnu ikdienā nekurina. "To kurina, uzņemot viesus vai kādos īpašos gadījumos. Ikdienā siltuma radīšanai noder krāsns un pavards," saka vīrietis, piebilstot, ka kamīns sasilda istabu desmit minūtēs, bet ar krāsns siltumu istaba iesilst aptuveni pēc divām stundām.
Pēteris atklāj, ka kamīnā malka ir jāliek stāvus, tad liesmai ir lielāks "ekrāns" un tā izstaro lielāku siltumu. Meistars pastāsta arī kādu interesantu gadījumu.
"Pilī pagrabā kādreiz vajadzēja iebūvēt kamīnu. Mani interesēja, vai tuvumā ir skurstenis. Saņēmu apstiprinošu atbildi. Kad kamīns jau bija gatavs, pils pārvaldnieks konstatēja, ka nav nekādas vilkmes. Izrādījās, ka skurstenis ir iebūvēts tikai līdz griestiem un augšā nojaukts. Par laimi, veiksmīgi atrisinājām šo pārpratumu," atmiņās kavējas Pēteris. Mūrēšanas mākslu un zināšanas meistars ir iecerējis nodot dēlam. Arī instrumenti pāries dēla īpašumā. P.Ustinovs atzīst, ka labam meistaram visu laiku ir jāpraktizējas.
"Skaidrība top pēc pirmajiem desmit uzmūrētajiem kamīniem. Sākumā ir tāpat kā šahā - jādomā līdzi katram nākamajam gājienam," stāsta meistars.

Citu datumu laikraksti

  • Vēsā rudens vakarā baudīsim karstu saldēdienu!

    Kamēr vēl augļos, ogās un dārzeņos vitamīnu ir papilnam, varam tos izmēģināt un nobaudīt dažādos ēdienos. Pagājušajā sestdienā piedāvājām pagatavot...

  • Nemeklē lielu laimi, bet atrod jaunas pārmaiņas

    Baltijas Tranzītu bankas Alūksnes filiāles direktore Ilze Merga ir kurzemniece, nāk no Kuldīgas. Pirmajā tikšanās reizē ar viņu nekas neliecina par...

  • Labas uzvedības ABC

    Piemērotas frāzes, ko komunikabls estēts var izmantot, aizgājis viesos.Piemērotas frāzes, ko komunikabls estēts var izmantot, aizgājis viesos. -...