Mūsdienīga celtne sākas ar labu projektu

Akciju sabiedrības "Agroprojekts" Alūksnes nodaļā šis gads sācies ar jaunu projektu pasūtījumiem. "Nezinu, vai tā būs visu gadu, bet pašlaik darba ir daudz," ir apmierināts Alūksnes nodaļas vadītājs Andris Ritenis.

Akciju sabiedrības "Agroprojekts" Alūksnes nodaļā šis gads sācies ar jaunu projektu pasūtījumiem. "Nezinu, vai tā būs visu gadu, bet pašlaik darba ir daudz," ir apmierināts Alūksnes nodaļas vadītājs Andris Ritenis.
Pērn Alūksnes deviņu speciālistu projektēšanas grupa izpildīja darbus par 50 000 latu. Tagad sākti trīs skolu siltināšanas projekti: Apes vidusskolai, Balvu rajona Rugāju vidusskolai un Gulbenes rajona Litenes pamatskolai. Pagājušajā nedēļā A.Ritenis tikās ar Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvjiem, lai vienotos par paredzamo darbu apjomu Apes vidusskolā. Skolu renovācijas projekti ir jāpabeidz līdz martam, lai celtnieki pirmo darbu kārtu izpildītu pirms jaunā mācību gada sākuma.
"Ir paredzēts ne tikai siltināt Apes vidusskolas ēku, bet arī celt piebūvi, kur būs klases un internāta telpas. Finansējums nav tik liels, lai varētu visu izdarīt. Tāpēc no kaut kā būs jāatsakās. Iespējams, samazināsim klašu skaitu," stāsta A.Ritenis.
Izpilda atšķirīgus pasūtījumus
"Agroprojekta" Alūksnes nodaļa izpildīs SIA "Valrito" pasūtījumu, lai bijušās patērētāju biedrības ēkā Jaunannā iekārtotu veikalu un kafejnīcu, kas vēl šogad sāks darbu. SIA "Lienama" bijušās Trapenes pienotavas ēkā ierīkos ogu un augļu pārstrādes cehu. Tur būs noliktavas, sulu un vīnu ražošanas līnija.
"Pārstrādes tehnoloģiju izstrādās un iekārtas piegādās no Vācijas, bet mums ir jāprojektē telpu izvietojums un iekārtojums atbilstoši Eiropas standartiem. Mums jau ir pieredze, projektējot Rūjienas saldējumu cehu," akcentē A.Ritenis. Pārtikas ražošanas uzņēmumiem ir īpašas prasības, jo telpas ir ne tikai jāmazgā, bet arī jādezinficē.
Lielākie pasūtījumi ir no valsts. Pērn tā bija Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes ēkas pārbūve, bet pirms tam - Veclaicenes robežkontroles punkts. "Tagad robežbūves ir gandrīz pabeigtas. Bet lielākos projektus akciju sabiedrības nodaļas izstrādā sadarbībā," akcentē A.Ritenis.
Katrai skolai citas vajadzības
Apes vidusskola un Rugāju vidusskola ir celta pirmās brīvvalsts gados, bet Litenes skola ir vecāka, tātad katra būve ir citāda. Atsevišķs projekts jāizstrādā Litenes skolas katlumājai. "Pirmajā kārtā paredzam darbus, bez kuriem skola nevar iztikt. Tos turpina otrajā kārtā un pabeidz trešajā, kas ietver iekšējo apdari, ceļu un apkārtnes labiekārtošanu," norāda A.Ritenis.
Projekta pasūtījumu iegūst konkursā. Parasti ir vismaz pieci, seši pretendenti. A.Ritenis atzīst, ka galvenās ir projekta izmaksas. Tāpat vērtētāji ņem vērā, vai projektētāji ir savi vai piesaistīti. "Mums katrā specialitātē ir savs projektētājs: arhitekts, konstruktors, siltumtehniķis, santehniķis, elektriķis un grāmatvedis, turklāt visiem ir sertifikāti. Ja ir vajadzīgs vēl kāds speciālists, tad to var pieaicināt no citas akciju sabiedrības nodaļas. Viss ir atkarīgs no komandas," secina nodaļas vadītājs.
Renovācijas projekta uzdevums ir nodrošināt siltuma efektivitāti. Tāpēc maina jumtu, logus un apkures katlus, kā arī nodrošina siltumizolāciju bēniņu telpās un sienām. Tad patērēs mazāk kurināmo un skola varēs ietaupīt līdzekļus renovācijas otrai kārtai. Par to ir pārliecinājusies Strautiņu mācību un pāraudzināšanas iestāde un Alūksnes ģimnāzija.
Sarežģīts uzdevums ir interesants
Valsts robežsardzes Viļakas pārvalde bija vecā ēkā, bet pēc pārbūves to ir grūti pazīt. Pirmskara gados celtā būve ieguvusi mūsdienīgu izskatu. "Bija vajadzīga palīgēka, kur atrodas katlumāja, garāžas un suņu novietnes, kā arī degvielas uzpildes stacija. Interesanti redzēt, kā uz papīra projektētais pēc tam izskatās dabā. Tāpēc ir patiess gandarījums piedalīties projektēto celtņu atklāšanā," skaidro A.Ritenis. Ir gandarījums par Ziemeļaustrumu elektrisko tīklu Alūksnes elektrisko tīklu rajona administratīvo ēku, kas ir ne tikai mūsdienīga, bet arī savdabīga.
Vispirms top arhitekta skices, ko gatavo pēc pasūtītāja telpu saraksta. Latvijas būvniecības noteikumi ir jāievēro neatkarīgi no īpašnieka vēlmēm. Sevišķi stingras ir higiēnas un ugunsdrošības prasības. "Mums ir daudz jāzina un jāmācās. Jo sarežģītāks ir uzdevums, jo interesantāk," secina A.Ritenis. Pārtikas pārstrādes ceham ir citādas prasības kā pienotavai. Tāpēc ir vajadzīga tās pārbūve. Bet no jauna ceļamajām noliktavām tāpat kā robežsardzes palīgēkai var izmantot atvieglotas konstrukcijas. Pienotavas ēkā būs tikai ogu un augļu pārstrādes līnija. Cehā sienu flīzes ir vajadzīgas lielāka izmēra. Bet to krāsa ir jāsaskaņo ar pasūtītāju. Protams, projektētāji iesaka, kuras sienas vajadzētu krāsot, līmēt ar tapetēm vai flīzēt. Paredzams, ka šogad projektu nodos pasūtītājai - SIA "Lienama" īpašniecei Gundegai Sauškinai.
Paredz celtniecības aktivizēšanos
Pirms desmit gadiem akciju sabiedrība "Agroprojekts" speciālisti izpildīja galvenokārt lauku saimniecību pasūtījumus. Bet tagad to nav.
"Fermās ierīko kokapstrādes cehus, un lauksaimnieciskās ražošanas attīstība nav jūtama. Labi, ka bija vajadzīgas robežbūves un skolas. Tiesa, govju fermām tagad ir citas prasības," secina A.Ritenis. To celtniecībai tāpat kā ogu un augļu pārstrādes ceham Trapenē var saņemt SAPARD finansējumu. Tur apkārtējo rajonu zemnieki varēs nodot dārzā vai mežā salasīto produkciju.
"Mūsu apkārtnē ir daudz mežu. Un šis cehs dos iespēju uzglabāt un pārstrādāt ogas. Tur varēs aizvest kaut trīs maisus ābolu. Ja vēlēsies, varēs saņemt sulu," uzsver A.Ritenis.
Viņš domā, ka lauki atdzīvosies, ja zemnieki saņems dotācijas celtniecībai un ražošanas attīstībai. Ir jūtams piena un gaļas trūkums valstī. "SAPARD finansējums palīdzēs. Ja uzbūvē lielu piena ražošanas vai pārstrādes cehu, tad var tur nodot produkciju. Tas ir sākums, lai saprastu, ka arī nelielā saimniecībā var kaut ko izdarīt. Piemēram, audzēt rabarberus pārstrādei, un būs ienākumi," viņš norāda.

Citu datumu laikraksti

 • Cepta zivs “Blondīne” itāļu gaumē

  Šoreiz ēdiena gatavošanai izmantosim svaigi saldētu makrarusa fileju.Šoreiz ēdiena gatavošanai izmantosim svaigi saldētu makrarusa fileju. Ģimenēs,...

 • Atver sveces uguns ziedu!

  Laikam gan neviens nezina, kam pirmajam ienāca prātā taukos vai eļļā ievietot dakti, lai šādi radītu gaismu.Laikam gan neviens nezina, kam pirmajam...

 • Vai frontes līnija tēva sētā?

  Šobrīd valstī kaislību centrā - iestāšanās Eiropas Savienībā. Diskutē žurnālisti, pārrunā ierēdņi, analizē biznesa cilvēki.Šobrīd valstī kaislību...

 • Lepojas ar pagasta cilvēkiem

  Alsviķu pagasts ir viens no lielākajiem Alūksnes rajonā, bet iedzīvotāju ir visvairāk – 1792. Tajā ir vairākas izglītības un pašvaldības iestādes,...

 • Sievietei jābūt īpašai arī ziemā

  Pavasaris nāk ne tikai ar līksmu atmošanos - tam bagāžā arī ziemas mēnešos sakrājies nogurums. Lai likvidētu tā pēdas gan miesā, gan garā, katram ir...

 • Cēloņi liek rīkoties

  Liek rīkoties Cilvēks bieži vien nesaprot, kāpēc konkrētā situācijā ir rīkojies tieši tā un ne citādi. Viņš priecājas, ja rezultāts ir pozitīvs, bet...

 • Arodvidusskolā varēs iestāties bez pamatizglītības dokumenta

  Apes arodvidusskolas direktors Jānis Pops atzīst, ka viņa vadītajā mācību iestādē 2002./2003.gadā varētu atvērt divas pirmā līmeņa izglītības...

 • Veicinās attīstības iespējas

  Mācību un pāraudzināšanas iestādes "Strautiņi" direktors Jurijs Jevdokimovs domā, ka mācību un pāraudzināšanas iestādes vajadzētu katrā...

 • Dāvina grāmatas

  Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas mediju centrs par godu 28.janvārim – Draudzīgā aicinājuma dienai – pirmo reizi organizē akciju "Dāvināsim...