Mutes dobums jātīra pareizi

Mute ir ideāla vieta baktēriju attīstībai, jo tur ir mitrs, silts un salds.

Mute ir ideāla vieta baktēriju attīstībai, jo tur ir mitrs, silts un salds
Mutes dobuma kopšana ir svarīga ikdienas higiēnas sastāvdaļa. Šīs iemaņas jāveido kopš agras bērnības. Regulāra zobu tīrīšana likvidē zobu aplikumu un atsvaidzina elpu.
Zobu aplikums ir dzeltenīgas krēmveida masas, kas sastāv no ēdiena atlikām, baktērijām un to galaproduktiem. Aplikums nogulsnējas starpzobu spraugās, zobu fisūrās (bedrītēs sānu zobu kožamajās virsmās), uz un zem smaganu malas. Ļoti nekoptiem zobiem aplikums klāj visu zobu virsmu.
Mutē ir mitrs, silts un salds. Tā ir ideāla vide baktēriju attīstībai. Baktērijas patērē mūsu pārtikā esošos ogļhidrātus (cukurus, arī laktozi, fruktozi, glikozi un cieti) un ražo skābi, kas šķīdina zobu emalju – viscietākos audus mūsu organismā. Ja aplikumu regulāri nenotīra ar zobu suku un citiem mutes dobuma kopšanas līdzekļiem, tad baktēriju izstrādātie toksīni bojā smaganas un vēlāk arī ap zobu esošos audus (periodonta saitītes, žokļu kaulus) un skābe noārda zobu emalju (kariess).
Ja smaganas asiņo - iekaisums
Pirmā pazīme, ka sācies smaganu iekaisums – zobus tīrot, asiņo smaganas. Veselas smaganas nekad neasiņo, jāatceras arī, ka zobakmeni veido sacietējis aplikums. Šo cieto substanci cilvēks pats sev notīrīt nevar. To var izdarīt tikai ar speciāliem instrumentiem. Lai veiktu rūpīgu un kvalitatīvu zobu tīrīšanu, nepieciešama konkrētam cilvēkam piemērota zobu suka un pasta, kā arī dažādi citi mutes dobuma kopšanas līdzekļi.
Obligātais minimums zobu tīrīšanā ir divas reizes dienā – no rīta pēc brokastīm un vakarā pirms gulēšanas. Pēc katras ēdienreizes ieteicams izskalot muti ar ūdeni, ļoti labi, ja arī pēc pusdienām var iztīrīt zobus. Kā pareizi tīrīt zobus – nomazgā rokas un izskalo muti ar ūdeni; mitrā birstītē iespiež zirņa lieluma zobu pastu; zobu suka jāvirza no smaganām uz zobu ar nelielu spiedienu. Šādi - maigi, slaukošām kustībām - notīra zobu ārējās un iekšējās virsmas. Vienā reizē tīra 2-3 zobus, kustība jāatkārto 8 – 10 reizes. Priekšzobiem abas žokļa iekšējās virsmas tīra, turot birstīti vertikāli un virzot no smaganas uz zobu. Kožamās virsmas tīra ar mazām vibrējošām kustībām. Beigās notīra mēli un izskalo muti, izskalo arī birstīti un noliek izžūšanai. Vakarā ir jāiztīra ar zobu diegu arī zobstarpas.
Kā nepajukt zobu suku veidos?
Zobu suku nevajadzētu glabāt futrālī, tas ir paredzēts ceļojumiem. Slēgtā vidē birstīte neizžūst, tajā savairojas baktērijas. Jāatceras, ka zobu suka ir jāmaina ik pēc diviem, trīs mēnešiem. Katrai iedzīvotāju vecuma grupai ir paredzētas savas zobu sukas. Piemēram, zīdaiņu zobu sukai ir īpaši maigi sariņi. Ir arī speciālais uzpirkstenītis ar maigiem gumijas sariņiem. Zīdaiņiem zobu pastu neizmanto, tīra ar ūdeni. Arī 3-10 gadu vecumam zobu suka ir ar mīkstiem sariņiem, mazu galviņu, vidēja lieluma rokturi, lai varētu ērti turēt. Kamēr bērns nemāk izspļaut pastas putas un skalot muti, neiesaku lietot zobu pastas. Pusaudžu zobu sukas ir ar mīkstiem sariņiem, vidēja lieluma galviņu un garāku rokturi.
Tomēr vislielākā zobu suku izvēle ir pieaugušajiem. Katram jāpiemeklē savam sakodienam un veselības problēmām atbilstošākā. Pieaugušo sukas ir dažādu cietību pakāpēm – īpaši mīkstās, mīkstās, vidējās. Cietības pakāpe atkarīga no sariņu izmēra. Ir arī speciālās zobu sukas protēžu kopšanai. Maldīgi ir domāt, ka protēzes nav jākopj, gluži pretēji – tā ir ideāla vieta baktēriju augšanai.
Tiek ražotas arī speciālās zobu sukas, kas veidotas speciālam sakodienam vai ja visiem zobiem nav iespējams piekļūt vienādi viegli. Vienkūlīšu sukas paredzētas, lai piekļūtu visgrūtākajām vietām, arī brekešu un implantu kopšanai. Ir arī starpzobu tīrāmās birstītes, un ar tām tīra lielākās starpzobu spraugas, arī jau iepriekš minētās grūti sasniedzamās vietas un breketes, implantus. Elektriskās zobus sukas labi noder smaganu masāžai, piemērotas cilvēkiem ar samazinātu roku veiklību. Tomēr jāatceras, ka šāda suka jāpieliek katrai zoba virsmai.
Jālieto zobu diegs
Zobu suka, ja to pareizi lieto, spēj notīrīt tikai 3 no 5 zobu virsmām un smaganu malu. Lai pareizi un efektīvi iztīrītu zobus, ir jālieto arī zobu diegs un starpzobu birstīte. Zobu diegu vajadzētu sākt lietot tad, kad bērnam aug jau pastāvīgie zobi, kas aug ciešu cits citam blakus. Nekad nav par vēlu uzsākt lietot zobu diegu. Ja zobstarpas netiek tīrītas ar zobu diegu, tad tur krājas aplikums, kas ar laiku sacietē un veido zobakmeni. Aplikums var spiesties arī zem smaganu malas, iekaist, pietūkt un asiņot.
Lai iztīrītu visas zobstarpas, vajag apmēram 50 centimetrus diega vienā reizē. Ērtāk ir, ja diegu uztin uz vienas rokas vidējā pirksta, tur ar rādītājpirkstu un īkšķiem, netīro diegu pārtinot uz otras rokas vidējā pirksta. Nekādā gadījumā nevajadzētu tīrīt ar parasto šujamo diegu, jo tas ir ass un plūksnains un smaganas tiek savainotas. Zobu tīrīšanas kociņus nevajag lietot katru dienu, jo šādi ātri var savainot smaganas. Kociņš jālieto vien tad, ja jāizņem iesprūdušas svaigas barības atliekas.

Citu datumu laikraksti

 • Piena litrs par latu?

  Nebūs nekā briesmīga, ja piens maksās latu litrā! Tādu viedokli ir publiskojis akciju sabiedrības “Rīgas piena kombināts” līdzīpašnieks Ivars...

 • Kāda būs Latvija 2030.gadā?

  Lai noskaidrotu, kādu redz Latvijas nākotni tās iedzīvotāji, tiek uzsākts sabiedrības līdzdalības projekts “Latvija 2030.Lai noskaidrotu, kādu redz...

 • Atklāj starptautisko izstādi par Slovākiju

  Slovākijas vēstnieks Ivans Špilda Alūksni dēvē par jauku vietu.Slovākijas vēstnieks Ivans Špilda Alūksni dēvē par jauku vietu Vakar Ernsta Glika...

 • Panika zobu sukas dēļ

  Vācija. Berlīnes – Šonefeldas lidostā izsludināta trauksme, jo no kāda pasažiera bagāžas nākušas aizdomīgas skaņas un vibrācija.Vācija. Berlīnes –...

 • Aprīļa “elektrošoks”

  Publiskajā telpā tika izplatīta skumja ziņa, ka šo pasauli atstājis Latvijas “pirmais trusis”. Saprotams, Valsts prezidenta Valda Zatlera garausis...

 • Kūpošā leģenda aiziet

  Kā aizvadīto septiņu dienu galvenie ārvalstu notikumi bez bojāta spiegošanas satelīta notriekšanas un kārtējām politiskās daiļrunāšanas sacensībām...