Muzeju darbinieki prasa atbalstu no valsts

Latvijas Kultūras darbinieku arodbiedrību federācijas valde un tās dalīborganizāciju - muzeju arodbiedrību - priekšsēdētāji nolēmuši sagatavot vēstuli kultūras ministrei un Saeimas komisijām.

Latvijas Kultūras darbinieku arodbiedrību federācijas valde un tās dalīborganizāciju - muzeju arodbiedrību - priekšsēdētāji nolēmuši sagatavot vēstuli kultūras ministrei un Saeimas komisijām, lai lūgtu papildu finansējumu nākamā gada budžetā muzeju darbinieku atalgojuma palielināšanai.
"Mēs visu laiku cīnāmies par algām. Vispirms mēs prasām, lai valsts nodrošinātu līdzekļus muzejiem. Mēs esam pašvaldības muzejs, tā mūs uztur un no pašvaldības budžeta atkarīgs, kādas mums būs algas," laikrakstam stāsta Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzeja direktore Aija Grīnvalde.
Viņa bilst, ka diemžēl valsts politika ir tāda, ka tā rūpējas tikai par lielajiem muzejiem. "Galvenais, par ko uztraucamies jau vairākus gadus, lai krājuma glabātājus finansētu no valsts, nevis no pašvaldības budžeta. Par to cīnās arī Muzeju valsts pārvalde, taču tas ir garš un smags ceļš," uzsver viņa.
Valde norāda, ka pašreizējā darba samaksa muzeju speciālistiem ir maza - 120 lati pirms nodokļu samaksas. "Tas vēl ir daudz, ja, piemēram, muzeja darbiniekam "uz papīra" ir jāsamaksā šāda alga. Restauratoriem, kas strādā muzejos, ir niecīgas algas," saka A.Grīnvalde.
Daudzi muzeju darbinieki ar zinātnisko grādu ir vienīgie speciālisti savā jomā, viņu zināšanas un darbs netiek pienācīgi novērtēts.
Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejā nav bijis gadījumu, kad darbinieks būtu aizgājis no darba mazās algas dēļ. "Muzejos parasti strādā šā darba entuziasti, lai gan arī viņiem ir vajadzīgi līdzekļi iztikai un jāveic komunālie maksājumi. Ja viņiem par to ir jāuztraucas, cieš darba kvalitāte," norāda A.Grīnvalde.
Viņa nepiekrīt, ka muzejos būtu problemātiski atrast jaunus darbiniekus. "Pirms četriem gadiem izsludinājām konkursu, ka mums ir brīva vakance, pieteicās astoņi pretendenti ar augstāko izglītību," atceras direktore. Viņa secina, ka muzejos netrūkst vēsturnieku, arī ģeogrāfu vai filologu, bet problēma, ka nav muzeja speciālistu - novadpētnieku. Īpaši tas raksturīgi rajonu muzejos.

Citu datumu laikraksti

  • Divas taisnības - viena vēsture

    Pagājušajā nedēļā bija vairāki politiski sabiedriski notikumi. Pēkšņās premjera Induļa Emša problēmas ar veselību neietekmēja Latvijas politikas...

  • Sāk ganīties pirmās gaļas šķirnes govis

    Gaujienas pagasta zemniekam Andrim Jegorovam atvestas gaļas šķirnes baltas, melnas un brūnas govis, kas turpmāk ganīsies Ziemeļgaujas ielejā un...

  • Rīko Rudens balli un savdabīgu loteriju

    Gandrīz 200 ilzeniešu sestdien tikās Rudens ballē, kur lustējās, saņēma pateicību no pagasta padomes un piedalījās loterijā, kurai laimestus bija...