Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Muzeju vājā vieta – direktora krēsls 79

Kas notiek Alūksnes muzejā? Šis jautājums portāla „aluksniesiem.lv” forumā tika uzdots 2011.gada decembrī un kopš tā laika ir atkārtots vairākkārt. 2014. un pērnā gada nogalē viedokļu apmaiņu uzjundīja nu jau kārtējais konkurss uz muzeja direktora amatu. Tāpēc mēģināsim saprast, kas patiešām notiek vai gluži otrādi – nenotiek muzejā.

Visus amata pretendentus izbrāķē
Līdz 2015.gada 27.janvārim varēja pieteikties pretendenti uz vakanto direktora pienākumu izpildītāja vietu. Šajā amatā tika apstiprināta Ilze Lipstoka, kas nenostrādāja paredzēto laiku, līdz no bērna kopšanas atvaļinājuma atgriežas direktore Marita Oldere. Lai gan Alūksnes novada domes izpilddirektore Janīna Čugunova un domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis slavēja viņas darbu, tomēr nācās atkal meklēt direktora pienākumu izpildītāju. Pašvaldībā droši vien zina, kāpēc I.Lipstoka iesniedza atlūgumu, bet iemesls netika atklāts. Ja iemesls ir veselības problēmas, kā tas izskanējis, tad tas it kā nebūtu slēpjams. „Alūksnes Ziņas” I.Lipstoka informēja, ka atradusi pastāvīgu darbu, nevis uz laiku kā muzejā. Kad viņa pretendēja uz vakanci Tūrisma informācijas centrā, pašvaldības vērtēšanas komisija viņu uzrunāja uzņemties  muzeja direktora pienākumus.
Alūksnes novada domes kultūras, izglītības un sociālo jautājumu komitejas sēdē J.Čugunova informēja, ka uz direktora pienākumu izpildītāja amatu pieteicās pieci pretendenti. Tomēr vērtēšanas komisija nolēma nevienu nevirzīt apstiprināšanai un uzdeva izpilddirektorei veikt sarunas ar līdzšinējo direktora pienākumu izpildītāju Uldi Jaunzemu, lai viņš turpinātu veikt šos pienākumus. Tika pamatots, ka U.Jaunzems jau pusotru mēnesi veic direktora pienākumus un ir nodrošinājis muzeja darba nepārtrauktību, pasākumu daudzveidību un radošumu, kā arī godam veicis lielāko uzdevumu – sastādījis iestādes budžetu. J.Čugunova uzvēra, ka noteicošais vērtēšanas kritērijs bija nodrošināt muzeja darba nepārtrauktību. Turklāt sarunas ar U.Jaunzemu bijušas jau pirms konkursa izsludināšanas, bet tad viņš nepiekrita turpināt vadīt muzeju. Kad ar viņu runāja vēlreiz, tomēr piekrita. Neatbildēts paliek jautājums, kāpēc bija vajadzīgs izsludināt pretendentu pieteikšanos, izvirzot kritērijus. Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins norādīja, ka turpmāk, pirms izsludināt pretendentu pieteikšanos, vajadzētu izvērtēt visas iespējas. „Pretendenti bija labi, bet darbs ir tikai uz vienu gadu. Tas nozīmē, ka šajā laikā jāspēj apgūt darba pienākumus, sastādīt budžetu, turklāt viens cilvēks jau sevi ir pierādījis. Visi šie apstākļi kopā radīja neveiklu situāciju. Tā ir skola mums visiem,” atzina A.Fomins komitejas sēdē.
Deputāte Jana Zilkalne iebilda, ka katrs pretendents zināja – direktora vieta ir uz laiku. Pēc izvērtēšanas laikrakstā „Alūksnes Ziņas” viņa izlasīja, ka komisija nolēmusi virzīt pavisam citu amata pretendentu, kas nav pieteicies. „Tā tiek grauta pašvaldības reputācija,” secina deputāte. J.Zilkalne, kura bija starp pretendentiem uz muzeja direktora amatu, uzsvēra, ka visiem pretendentiem tika izvirzīta galvenā prasība – pienākums vadīt un organizēt muzeja darbu, kā arī kritēriji: jābūt augstākajai izglītībai, pamatzināšanām pašvaldības iestādes darba organizēšanā, labām iemaņām darbā ar datoru, B kategorijas autovadītāja apliecībai, labām komunikācijas spējām, pozitīvai attieksmei pret veicamo darbu, augstai atbildībai, spējai patstāvīgi pieņemt lēmumus. Un tikai kā vēlamās bija norādītas zināšanas muzeja darbā, pieredze ES projektu sagatavošanā un realizēšanā, pieredze vadošā amatā ne mazāk kā trīs gadus. „Tātad šīs bija prasības, kas jāvērtē, nevis jānorāda, ka svarīgākais komisijas vērtēšanas kritērijs bija muzeja darba nepārtrauktība. Tas liek domāt, ka pašvaldībai nav svarīgi, kā muzejs strādā, ja vien tas turpina pastāvēt,” secina J.Zilkalne. Viņa studē Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātē sabiedrības vadības maģistrantūrā. Šobrīd kopā ar profesori Inesu Vorončuku kursā tiek apgūti prasību profili, kas nosaka atbilstību vadošam amatam. „Prasību profils izriet no amata apraksta. Pirms tam ir jāveic darba analīze, lai nodrošinātu darba aprakstu iespējamo pretendentu kvalitatīvai atlasei. Darba analīze iekļauj profesionālās un tehniskās zināšanas, darba pieredzi un spējas. Personāla atlases komisijai un speciālistiem ir jābūt apmācītiem, turklāt atlasē ir jāpiedalās nozares speciālistam,” skaidro J.Zilkalne. Viņa jau 2013.gadā izteica priekšlikumus kadru atlasē novada domes priekšsēdētājam A.Dukulim, bet nekas no tiem nav ņemts vērā. „Acīmredzot tas nebūtu izdevīgi, jo traucētu īstenot līdz šim piekopto politiku, kur jūtama politiskās varas garša. Domes izpilddirektore ar savu nostāju un attieksmi parāda, ka pašvaldība neievēro labas pārvaldības principus un līdz ar to pazemina uzticību izsludinātajām vakancēm,” secina deputāte.

Izvēlas esošo direktora
pienākumu izpildītāju
Par piemērotāko muzeja direktora pienākumu izpildītāju tika atzīts Uldis Jaunzems, kurš vakar tika apstiprināts amatā domes sēdē. „Es ar direktora pienākumiem tieku galā labi. Muzejā esmu jau nostrādājis vairāk nekā pusgadu un redzējis, kā viss notiek. Man ir laba komunikācija ar pašvaldību un tās iestādēm, kā arī labi darbinieki muzejā. Tāpēc domāju, ka nostrādāšu gandrīz gadu, līdz darbā no bērna kopšanas atvaļinājuma atgriezīsies direktore Marita Oldere,” spriež U.Jaunzems. Tagad ir izsludināta pieteikšanās uz muzeja izglītojošā darba speciālista vietu, jo pašreizējā darbiniece dosies bērna kopšanas atvaļinājumā. Diemžēl pavisam no darba aiziet izstāžu kuratore, kas sevi labi apliecināja. U.Jaunzems norāda, ka pašlaik apgūst nekustamo īpašumu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas programmu Juridiskajā koledžā, kuru beigs šogad. „Ir jāapsaimnieko ne tikai Alūksnes muzejs, bet arī parks, tāpēc šīs zināšanas labi noderēs. Savukārt par muzeju darbību esmu daudz lasījis. Rudenī sāksies muzeju darba ABC kursi, kuros pieteikšos. Turklāt ir taču pieredzējuši muzeja darbinieki, kam varu lūgt padomu,” uzsver U.Jaunzems. 2013.gada pašvaldību vēlēšanās viņš kandidēja partijas „Vienotība” sarakstā.
„Alūksnes muzeju, kas atrodas pilī, nav vienkārši apsaimniekot un vadīt. Kad es strādāju, muzejam bija tikai dažas telpas. Pilī sadzīvojām gan ar mākslas skolu, gan ar kinoteātri, gan ar bērnu un jauniešu interešu centru. Lai apsaimniekotu un rūpētos par šo ēku, direktoram ir jābūt ļoti spēcīgam vai arī vajadzīgs vietnieks, kas ir zinošs saimnieciskajos un inženiertehniskajos jautājumos. Direktoram ir jābūt arī ļoti drošam, pat drosmīgam. Vienmēr ir jābūt mērķim, uz ko tiekties. Pietiek salīdzināt Alūksnes mākslas skolu ar muzeju, lai saprastu, cik daudz ir panākuši un paveikuši Vēliņi. Tas ir vienkārši fantastiski! Viņi ir ne tikai spējīgi mākslinieki, bet arī vadītāji, kuri prot cīnīties. Tāpēc tagad redzam rezultātu – brīnišķīgu mākslas skolu, kas var lepoties gan ar pasakainu ēku, gan ar talantīgiem audzēkņiem,” spriež Aija Grīnvalde, kas Alūksnes muzejā nostrādāja 18 gadus. Viņa atzīst, ka var strīdēties, vai direktoram ir jābūt muzeologam, vēsturniekam vai mākslas speciālistam. „Pazīstu ļoti labus muzeja direktorus, kuru specialitāte ir ekonomists, jurists...Tomēr mūsdienās direktora izvēle bez konkursa nav pieļaujama. Arī citus darbiniekus nekur neizvēlas bez pamatīgas izvērtēšanas. Augstākajai izglītībai noteikti ir jābūt, tāpat – svešvalodu zināšanām, jo muzeji iesaistās starptautiskos projektos un pasākumos,” skaidro A.Grīnvalde.

Pierunā kandidēt un iesniegt atlūgumu
Kāpēc A.Grīnvalde pati savulaik iesniedza atlūgumu? „Nepratu izvēlēties darbiniekus kolektīvam. Personālatlase nav vienkārša. Toreiz vēl nebija konkursu uz vakantajām amata vietām. Bet kādam kolektīvā bija lielākas ambīcijas, savukārt es neesmu priekšnieka tips. Man nav godkāres, bet priekšniekam tā būtu vajadzīga,” atzīst A.Grīnvalde. Iespējams, viņa neatklāj patieso iemeslu. Ne viens vien alūksnietis, kas laikrakstā nevēlas atklāt savu vārdu, norāda – uzrakstīt atlūgumu A.Grīnvaldi piespieda pašvaldībā. Ka tāda iespēja pastāv ne tikai teorētiski, apliecina bijusī muzeja direktore Anna Pušpure. Viņai iesniegt atlūgumu pēc nepilnu divu gadu darba piespieda pašvaldības vadības „politika”, tagad atklāj A.Pušpure, kas strādāja pēc A.Grīnvaldes. „Jebkuras valsts vai pašvaldības institūcijas darbībā ir ieinteresēta vadošā partija, kas tajās vēlas ielikt savus cilvēkus. Tā tas ir tāpēc, ka šīs iestādes veic iepirkumus, kas saistīti ar struktūrfondu finansējumu apgūšanu. Protams, ar savu līdzfinansējumu projektos piedalās pašvaldība. Balstoties uz šo naudu, var ļoti labi dzīvot tie, kas ir vadībā. Tas nav nekāds noslēpums, jo tā notiek ne tikai Alūksnē. Ne vienmēr naudas plūsmai var izsekot direktors, kas nav saimnieks,” skaidro A.Pušpure. Turklāt tagad Alūksnes muzeja direktors ir atbildīgs ne tikai par Jaunās pils apsaimniekošanu un restaurāciju, bet arī par parku un tajā īstenojamiem lieliem projektiem. „Pašvaldības iepirkumu sadaļā var paskatīties, kādas summas projektiem ir paredzētas, un pēc tam salīdzināt ar finansējuma sadali. Ja ir, kas šo procesu uzrauga, tad viss ir kārtībā. Turpretim pavirša uzraudzība ļauj visam ritēt pašplūsmā,” uzsver A.Pušpure.
Viņa atzīst, ka direktora amats nav pateicīgs, jo prasību tam ir ārkārtīgi daudz, tāpat arī komentētāju. Lasot komentārus portālā „aluksniesiem.lv”, daudzi atzinumi par muzeja darbu un darbiniekiem, viņasprāt, ir nepamatoti. ”Ja nav vienotas darboties spējīgas komandas, tad nekā laba tur nevar būt. Ir jābūt cilvēkiem, kuri arī par nelielu atalgojumu ir gatavi strādāt ar ieinteresētību,” atzīst A.Pušpure. Diemžēl viņa, vadot muzeja kolektīvu, to nejuta. Tāpēc daudz labu ieceru neizdevās īstenot, bet galvenais akcents tika likts uz izglītības programmām.
Bijušo Alūksnes ģimnāzijas skolotāju A.Pušpuri pretendēt uz muzeja direktores amatu aicināja toreizējās pašvaldības izpilddirektore. Taču, kad mainījās domes vadība, tā viņu vairs nevēlējās redzēt šajā amatā. Tajā tika apstiprināta Inita Veismane, kuru arī it kā esot uzrunājusi pašvaldības izpilddirektore. I.Veismane kandidēja pašvaldību vēlēšanās no partijas „Jaunais laiks” saraksta, bet netika ievēlēta. Kā apliecinājusi pašreizējā domes izpilddirektore J.Čugunova, arī viņa runājusi ar direktora pienākumu izpildītāju U.Jaunzemu gan pirms izsludinātās pretendentu pieteikšanās, gan pēc tās. „Es arī konkursam nepieteicos. Mani uzrunāja, skaidrojot, ka pieteikušies pretendenti nav pieņemami. Nezinu, kas toreiz bija pieteikušies,” atzīst A.Pušpure. Arī citi pretendenti, kas savulaik pieteikušies uz muzeja direktora amata vietu, nezina, kas bijuši viņu konkurenti. Daži aptaujātie pretendenti atzīst, ka viņiem nebūtu iebildumu, ja pēc konkursa to vārdi tiktu atklāti.

Vērtēšanā iesaka piesaistīt speciālistus
„Katra pašvaldība izvēlas, kādā veidā tā izraugās jaunu direktoru vai darbinieku. Muzeja likums vai cits likums nenosaka obligātu prasību rīkot konkursu. Tiesa, muzeju darbību regulējošos normatīvajos dokumentos ir teikts, ka pirms pašvaldības lēmuma pieņemšanas par direktora izvēli vajadzētu konsultēties ar Latvijas Muzeju padomi un saņemt tās profesionālu atzinumu par izraudzīto kandidātu,” komentē Kultūras ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns. Muzeju padome izskata pašvaldības iesniegtos dokumentus un vērtē pretendenta atbilstību šim amatam. Tiesa, direktora pienākumu izpildītājs uz laiku netiek vērtēts.
Muzeju padomes vadītāja Agrita Ozola, kura ir pieredzējusi Tukuma muzeja direktore, norāda, ka Marita Oldere atstājusi labu iespaidu. „Parasti pašvaldības komisija, kas vērtē amata pretendentus, rīko konkursu, izzina šo cilvēku prasmes un zināšanas muzeju jomā. Manuprāt, pašvaldība ir pietiekami zinoša, lai izvēlētos funkciju izpildei labāko kandidātu. Protams, katra situācija ir atšķirīga. Tāpēc darbinieku izvēle var būt gan veiksmīga, gan neveiksmīga. Arī man pašai kopā ar komisiju, kas muzejā izveidota šādiem gadījumiem, ir gadījies, ka intervijā pretendents izskatās labi, tomēr ikdienas darbā netiek galā ar saviem pienākumiem,” skaidro A.Ozola. ◆

Viedoklis
                 
Rundāles pils
muzeja direktors
Imants Lancmanis

Mudina izspēlēt pils kārti
- Esmu nolēmis 2018.gada beigās doties pensijā, tāpēc tagad veidoju komandu, kura spēs turpināt darbu muzeja attīstībā. Diemžēl varu izmainīt tikai komandas sastāvu, to atjaunojot, bet ne izraudzīties direktoru. Kas nāks manā vietā, to noteiks konkurss. Tā ir vājā vietā daudzos muzejos ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs. Direktoru konkursos ļoti bieži izvēlas menedžera tipa cilvēkus, nevis speciālistus par attiecīgo muzeja jomu. Nepiekrītu viedoklim, ka direktors var būt jebkuras jomas speciālists, jo svarīga ir ievirze. Menedžera tipa direktoriem muzeja koncepcija un misija var nebūt svarīga, tāpēc viņi vairāk domā par praktisko pusi – par ienākumiem. Tas nozīmē - aiziet maldu ceļos. Diemžēl tāda ir Eiropas valstu attieksme, tāpēc muzeju direktori tagad visbiežāk ir menedžeri. Tie nāk no politiķu aprindām, no administrācijas, no dažādām iestādēm. Manuprāt, nav pieņemami, ka direktora pienākumus pilda cilvēks bez augstākās izglītības. Izglītība ir viens no galvenajiem kritērijiem, kas paliek nemainīgs. Turklāt muzeja direktoram ir jābūt iekšā muzeja pasaulē. Ja trūkst intereses par muzeju, tad tas kļūst par kaut kādu kultūras iestādi, bet nevar uzplaukt kā muzejs. Tā vadītājam ir jābūt ar izpratni un aizrautību. Katra muzeja misija ir atšķirīga arī tad, ja tāpat kā daudzi ir pilsētas un apkārtnes vēstures, kultūras mantojuma atspoguļotājs. Alūksnes muzejs ir īpašā ēkā, kurā vajag veidot atbilstošu interjeru, uzmanību pievēršot bijušajiem muižas īpašniekiem Fītinghofiem, kas bijušas spožas vēsturiskās personības. Tā varētu piesaistīt apmeklētājus, izspēlējot stipro pils kārti. Arī ekspozīciju var pakārtot pils interjeram, liekot uzsvaru uz Fītinghofiem un pils kādreizējo spožumu.

Komentāri “www.aluksniesiem.lv”
Tas  nu gan pēdējam nesaprašam ir skaidrs, ka kaut kas galīgi nav ar to muzeju kārtībā. Turklāt štati, salīdzinot ar turpat blakus esošo Vides muzeju, ir ne pa jokam. Pils ar muzeju varētu būt labākais objekts, bet...
* * *
„Vides labirints” runā pats par sevi. Tur ir redzams cilvēku ieguldījums, entuziasms un kvalitāte.
* * *
Latvijai kā relatīvi jaunai valstij atgūtās neatkarības sākumā bija raksturīgi, ka dažos amatos „ielēca” cilvēki, kam ar konkrēto profesiju nebija nekāda sakara. Tā notiek arī tagad. Bet katrai profesijai ir savi pamatprincipi un iemaņas, kas vienkārši ir jāzina.
* * *
Alūksnes muzejā pilsētas un apkārtnes vēsturi neatrast. Ir kaut kas no vēstures, bet tāda īsta kopaina nav redzama, ne arī dzirdama gidu stāstījumā. Te ir tik daudz vēsturisku notikumu, bet muzejs par tiem klusē.
* * *
Vēsture? Nav nekur teikts, ka muzejā jābūt vēsturniekam. Lai muzejs uzņemas atspoguļot vēsturi? Nu... muzejs tas nav. Pašvaldības sabiedriskās attiecības internetā visu fiksē. Muzejs varētu dimensionālās kategorijās glabāt pagātnes liecības. Un kad jau būs ko, tad izstādīt un iepazīstināt sabiedrību. Galvenā, šķiet, ir izglītojošā joma.
* * *
Par muzeja darbības virzieniem tev diemžēl stipri šķībs priekšstats. Arī šodiena jau rīt būs vēsture, un bez laba vēsturnieka muzejs darboties nevar. Vēsturniekam ne tikai jārokas pa senāko vēsturi, bet arī jāfiksē šodiena. Ko šobrīd no tā visa dara muzejs? Neko.
* * *
Muzejam nav jābīda lieli starptautiski projekti, tas ir jādara Attīstības nodaļai. Muzejam ir sava misija, kas vērsta uz vietējās sabiedrības izglītošanu, kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu, pasākumu rīkošanu.
* * *
Pirms izvirza kritērijus muzeja direktoram, domei pašai vispirms jātiek skaidrībā par šādām lietām:
1) par muzeja direktora pienākumiem, ņemot  vērā  Muzeju likumu,
2) vai muzeja direktora pienākumos ietilps tikai muzeja vadīšana vai direktora atbildībā tiek piekabināta pils ar tās apkārtnes teritoriju, tās uzturēšana, apsaimniekošana un labiekārtošana,
3) vai direktors finanšu līdzekļus no ārpuses (fondi, sponsori utt.) piesaista tikai muzeja vajadzībām,
4) vai muzeja direktora pienākumos ir projektu rakstīšana un naudas piesaiste arī pils un tās apkārtnes (parka, pilsdrupu) apsaimniekošanai. 
Tempļa kalna piesaiste muzejam var būt tikai murgi, jo muzejam ir citi uzdevumi. Ko tādā gadījumā dara Attīstības nodaļa ar n-tajiem štatiem?
* * *
Vietās, kur muzeji atrodas kultūrvēsturiskās ēkās, muzejam tiek „piestiprinātas” gan šīs ēkas, gan ap tām saprātīga teritorija, apstiprināti attiecīgi muzeja darbinieku štati, kas ar to visu tiek galā. Muzeju direktori ir labi menedžeri, kas menedžē muzeja attīstību kā vienotu kompleksu. Tad nekad nebūs jājautā, kāpēc tuvākajā pils apkārtnē gadiem nav neviena košumkrūma, nevienas puķu dobes, kāpēc vasarās balkoni ir tukši un pliki, ja uz tiem jābūt puķēm. Bet varbūt mums neko nevajag? 
No foruma „Kas notiek muzejā?”

Komentāri 79

nuuu

Visvājākā vieta ir KINO zāle..kādreiz tik forša un mājīga..
Tagad gadus 6-7 pilna ar ķieģeļiem..pēc vērienīgajiem miljonu remontiem rozā krāsai ārpusē....neremontēta..
Nu - krāsa jau drūp nost, apakšā tumšā jau vairākas reizes uzkleķerēta pa jaunu, bet zāle - Alūksnei nevajadzīga???
Kauns!!!
Nu - pēdējo 10 gadu direktori - kārtējā apzināti veidotā spices darboņu neveiksme!

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 09:19

Dina

kino teatri atpakal.....nevajag Aluksnei to divaino muzeju....kura eksponati ir tik nozelojami...
Aluksniesi grib skatities 3D filmas,nevis to pretigo muzeju.

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 11:06

kur rozā

to nuuu! Atpalicis esi! Kino būda noārdīta, bet redzamā Pils siena zaļa nopelējusi. Laikam sēne!

pirms 4 gadiem, 2016.01.30 14:59

???

Šoreiz neprecīzi teikts, vājā vieta nav ne muzeja direktors, ne muzeja krēsls (???), bet gan visi tie, kas lemj, izvērtē un apstiprina amatā muzeja direktorus.

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 09:49

kompartija rullē........

Nu a ko tad mēs te gribam? Ļaujam tādām padomlaika čugungalvām sev kakāt uz galvas un vēl brīnamies, ka visa pilsēta ir nolaista podā. Ja kāds domā, ka ielas, kultūras šķūnis, pilssala, parks, Tempļakalns ir labi sakārtoti, tad Jūs visi tiekat smagi maldināti! Tas viss ir tikai pahazuha-brāķis, aiz kuras ir notikusi lielu naudas summu izkampšana. Nebūs pat garantijas termiņi beigušies, kad viss sāks sabrukt, kultūras šķunis un ielas jau brūk kopā. Par muzeju vispār negibas runāt, tāds muzejs nudien nevienam nav vajadzīgs.

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 11:01

radinekiem

zem pārbaudes lupas
3 komentāri

Drukāt

Rakstīt redakcijai


NRA
Ilze Šteinfelde, Šodien, 9:43
Lai cīnītos pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu, ar likuma spēku ir plānots uzlikt bankām par pienākumu pārbaudīt politiski nozīmīgu personu, viņu radinieku un ar viņiem ciešās attiecībās esošu personu darījumus. Latvijas Komercbanku asociācijas aplēses liecina, ka tādējādi zem pārbaudes lupas nonāks aptuveni ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju.

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 11:09

ierosinājums

Nu kā pirmais te būtu jāpārbauda traktorista un malēja konti par pēdējiem 5 gadiem. Tais kontos Dieva zīmes atklāsies....

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 11:15

kampars

Es lasīju, ka viņš bankām netic. Glabā tumbočkā.

pirms 4 gadiem, 2016.01.30 15:01

Ko nu

Nu nākošnedēļ tak VALSTS kontrole...
Nez vai viss ir tā uztaisīts ka NEKO pa lielam neatradīs?

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 11:39

Nu ko Jūs?!

Tagad atrasts visīstenākais muzeja direktors. Skat cik "jauku" atteikuma vēstuli potenciālajam pretindentam ir atsūtījis: "" Labdien!
Alūksnes muzejs paskaidro, kad "Izglītojošā darba un darba ar
apmetlētājiem speciālista" amatā tiks izvēlēts cits pretendents.
Paldies Jums par izrādīto interesi un mums veltīto laiku!
--
Uldis JAUNZEMS
Alūksnes muzeja direktora p.i.

Stils graujoš un lietišķā etiķete arī! Tas tik liecina par "augsto" kultūras un izglītības līmeni šitam kļupikam, bet gan jau 3 krustiņus mācēs pavilkt zem naudas shēmām.

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 12:58

,,pretindents"

Bet Tev pašai pamatīgi klibo stils, gramatika, gan kultūra!!! Tā nav pat 3 + līmenī! Pirms spiedies kādu noķēzīt, stingri paskaties uz sevi!

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 14:36

!!!

Un pie tam šis epasts tika saņemts ļoti ātrā steigā. Nākamajā rītā pēc intervijām. Ātri gan noskaidroja un apstiprināja. Pat sēde vēl nebija notikusi.

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 15:19

to ,,pretindents"

Komentāros drīkst klibot gan stils, gan gramatika, arī lietišķā etiķete te nav jāievēro, bet pašvaldības oficiālajos dokumentos tas nudien nav pieļaujams!!! bet labi vien ir! Ielikteņu izglītības līmenis kā uz delnas tautai par "prieku".....

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 23:31

Senajās atmiņās

Kurš izlēma likvidēt kinoteātri?
Vienīgo vērtīgo vietu Alūksnē???????????????????????????????????

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 13:52

es domāju, ka

kinoteātri nudien nevajag! Netāa visas jaunākās filmas ir pieejamas. Pilī vajag labu, normāla līmeņa muzeju ar normālām prezentācijas telpām, lai nebūtu kauns to nevienam rādīt. Pa šiem gadiem un pie šīs pieejamās naudas plūsmas no dažādām programmām, tur jau sen visam bija jābū norestaurētam.

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 14:58

Dina

Pirātismu atbalsti? Es nerunāju Tava līmeņa saprātā!
Uzskatu ,ka kino būtu daudz lielāks baudījums, kā muzejs.
Muzejā pilnīgi nekā nav, es savā mūžā divas reizes esmu tur bijusi un abas reizes nožēloju, ka gāju, velti iztērēts laiks.
Kino, tā ir bauda, tā ir māksla, to var baudīt ar kādu cilvēku kopā, vakara plānos var ietilpt vnk aiziet uz kino. Kinoteātrs būtu un ir Alūksnei vajadzīgs, ar visām ekstrām utt.

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 18:19

es domāju

Dina, ko nu Tu zini par manu līmeni?! Es nesaku, ka Alūksnē nevajag kinoteātri!!! Es saku, ka to nedrīkst ierīkot pilī, jo tās telpas jārestaurē un jāizmanto labām mākslas izstādēm un prezentācijām. Ķinīti varēja ierīkot kultūras centrā, bet , veidojot to projektu, Attīstības nodaļas "specenēm" nepietika prāta izdarīt attiecīgu pasūtījumu.

pirms 4 gadiem, 2016.01.30 14:57

senajām atmiņām

Silvija L.

pirms 4 gadiem, 2016.01.30 18:56

kino

Kino likvidēja,kad tu mājā sāki skatīties kino! Apmeklētāju nebija! Pēdējā apmeklētākā filma bija LiKTEŅDZIRNAS.

pirms 4 gadiem, 2016.01.31 11:13

10!

Rundāles pils muzeja direktora Imanta Lancmaņa viedoklis: "Manuprāt, nav pieņemami, ka direktora pienākumus pilda cilvēks bez augstākās izglītības. Izglītība ir viens no galvenajiem kritērijiem, kas paliek nemainīgs". Nu re, tas ko rakstā saka, arī J.Zilkalne un A.Pušpure

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 14:59

100+

Gudri cilvēki to saprot, bet partiju muļķi turpina iznīcināt valsti. Nupat daudzi norēja riženi( vispār bija arī par ko!), bet vietā tūliņ visi dabūsim oranžo mēslu, kura galvu grozīs kā vajag Puzes noziedznieks. Nu tik redzēsiet kā pieaugs miljonāru skaits, kuriem ies cauri Eiropas naudas! Arī mūsu vistkopis nupat berzē savas netīrās ekstremitātes.

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 15:59

Muzeju vājā vieta

ALŪKSNES PAŠVALDĪBAS NEPROFESIONĀLĀ ATTIEKSME PRET PADOTAJIEM VADĪTĀJIEM (domāts bijušajiem) UN NESPĒJA IZPRAST MUZEJU SPECIFISKO DARBĪBU!!!
Tā ir visa patiesā gudrība šodienas realitātē!!!

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 17:46

??!!

Nav runa par kino teātri, bet par ZĀLI, kura stāv pielūžņota, neizmantota pašā pilsētas centrā...kaut gan tajā zālē varētu būt arī mazs , omulīgs, mūsdienīgs kino....
Bet tas krēsls muzejā direktoram, jā- laikam zelta bedre domes šmucībām.....
Interesanti palasīt Alūksnes ziņās pagaro rakstu..
Kaut kas traks, nu kā jau Alūksnē..vairs jau pat nespējam brīnīties par tām nejēdzībām...

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 20:25

dumā dume

Toties tūlīt pieminekļu restaurācijai domāto naudu 350 tūkst. gāzīs iekšā dzelceļa stacijas puspuvušajā šķūnī, redz, restaurēšot to , bet tas nemaz nav piemineklis, ja kas! Priekš pils zāles restaurācijas viņiem visiem tur pietrūkst pelēko smadzeņu šūniņu.

pirms 4 gadiem, 2016.01.29 21:03

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ĀRPRĀTS ! NENORMĀLS NESAIMNIECISKUMS UN IZŠĶĒRDĪBA !

pirms 4 gadiem, 2016.01.30 00:23

skumji

Pie pils dekorējam un svinīgi atklājam pilsētas egli, blakus piekaram pilnus kokus un stabus ar mirdzošām gaismām, pie pils dedzinām lāpas un demonstrējam savu patriotismu, šaujam salūtus, veidojam ziedu jostas un sirdis, tirgojamies un dejojam, dziedam un ko tik vēl ne..., bet visa tā laikā aiz sienām klusē drupu piegāzta, visu aizmirsta zāle..., kas kādreiz sniedza alūķsniešiem tik daudz prieka.. Zāle, kura atrodas skaistā vietā, cilvēkiem ērti pieejamā vietā. Tas man atgādina padomju laiku stāstu ar minerālmēslu noliktavām baznīcās. Tikai tām blakus nerīkoja svinības un tās neizgaismoja ar prožektoriem.

pirms 4 gadiem, 2016.01.30 11:52

zinošais

Nu tās drupas, kas zālē bija sagāztas Veismanes laikā, ir jau laiciņš kā aizvāktas, bet cits nekas uz priekšu arī nekust un ar šitādiem "direktoriņiem" nekustēs arī.

pirms 4 gadiem, 2016.01.30 14:41

paverdzinātā vistkopja klukste

Dumās dumes prioritāte ir puspuvis šķūnis pie dzelceļa stacijas par 350 tūkstošiem un pilsdrupu brūkošajā tornī ieīkojamā ekspozicija (tikai kurš to spēs nosargāt no izdemolēšanas?) par līdzīgu summu, nevis pils iekštelpu mauru un rokoko sienu-griestu gleznojumi. Attīstības nodaļu sen vajadzēja iztrenkāt par šitādām "prioritātēm".

pirms 4 gadiem, 2016.01.30 14:49

::::::::::::

Nu tad vismaz drupas izvāktas... Veismane pat tik nevarēja. Vispār bija tukša vieta ar īpašu statusu.

pirms 4 gadiem, 2016.01.31 11:18

Uldupiņš

A. Pušpure strādāja no 2006. gada janvāra, bet Veismane no 2007. gada maija. Jautājums kur palika nauda kino zāles restaurācijai? Kādēļ šie darbi netika pabeigti?

pirms 4 gadiem, 2016.01.30 14:54

pusķieģelis

kad krāsoja fasādi unn remontēja iekštelpas, E-iropas nauda bija paredzēta arī šis lielās zāles atjaunošanai. Tajā laikā tika nozīmēti tehniskie uzraugi, kas sekoja līdzi visam darbam, bet bija vēl viens virsuzraugs ar pamatīgu atalgojumu. Miniet nu, kurš tas bija? Tam, tad arī jājautā, kāpēc netika pabeigta šī zāle un kur palika tai paredzētie līdzekļi ?

pirms 4 gadiem, 2016.01.31 14:35

nezinu

Tak sakiet kādreiz visu līdz galam! Es, piemēram, nezinu, kurš bija tas uzraugs.

pirms 4 gadiem, 2016.01.31 20:14

to nezinu

malējs mala....

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 00:39

Tak

Jauneklis teica ka nav VIEGLI pili apsaimniekot...grūti esot....bet nu piekritis..
A kas vasarā rikšos, pats tak laikam, tur tak ķešā naudu bāž...
Nu re, un jauneklis arī ķersies pie tās zāles, vai re - pat ķieģeļi jau esot ārā..tas nekas ka pat izmazgāts nav nereizi, bet ĶIEĢEĻU vairs nav.....
Nupat gan rakstos bija lasāms ka atkal liela kadru rotācija, bet kas nu vairs par to - cik tur viņu pavisam nez vai pat paši zin, un tik spējīgs direktors.......

pirms 4 gadiem, 2016.01.30 17:38

jautājums Dukulim un Čugunovai

Izlasot jaunā muzeja direktora Jaunzema interviju "Alūksnes Ziņās", man radās būtisks jautājums. Vai mani var nozīmēt par slimnīcas galveno ķirurgu, jo esmu lasījis medicīnas enciklopēdiju un daudz kāvis cūkas?

pirms 4 gadiem, 2016.01.31 00:10

jautājums Dukulim un Čugunovai

Piebilde: CV uzlabošanai apņemos apmeklēt pirmās neatliekamās palīdzības sniegšanas kursus, bet operēt varu jau tagad, kad ierauju, rokas vairs nedreb.

pirms 4 gadiem, 2016.01.31 00:14

to > jautājums D. un Č.

No sirds sasmīdināji ar savu asprātīgo, patieso jautājumu.
DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

pirms 4 gadiem, 2016.01.31 11:22

Hei

un vispār, no malas skatoties, izskatās, ka pašvaldības nauda tiek tērēta uzurā, nedomājot par sekām. Būvēs, cels, bet uzturēs nez kas? Skolas nav prioritāte, medicīna ne tik, tikai celsim un celsim, vienalga pa cik! Galvenais, ka Galvenajiem atlec, un ziniet, jūs esat latviski, sakot cūkas, kas piedalās tajās negodīgajās naudas shēmas un visi kopā iznīcināt mūsu novadu un tās cilvēkus. Un ja jums ir bērni, tad ziniet, ka tie maksās par jūsu darbiem, jo jūs esat visi līdz vainīgi! Un nedomājat, ka cilvēki neko neredz, nedzird. Izslavētā domubiedru grupa alūksnieši un vienotība tik gremdē mūsu novadu, bet ceļ savu labklājību uz citu sviedriem un asarām.

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 11:06

Aļfonss

Bet es visu laiku skatos pornenes un pētu sexžurnālus, pieredze man ka bail. Kur es varu iet pieteikties par ģinekologu?

pirms 4 gadiem, 2016.01.31 21:27

Nu

Vai tiešām vājā vieta ir krēsls nevis cilvēki???

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 09:28

!

Ak jūs nabadziņi. Alūksne atkal slikta. Dome neko nedara, parki nesakopti, tikai pakazuha un naudas nelietderīga izlietošana, pat filmu nevarat nevienu noskatīties.....
Ziniet?..... Aujat kājas un staigājat, ja reiz šeit nepatīk....
Alūksne ir skaista un sakopta pilsēta, gan uz svētkiem, gan ikdienā. Muzejs un kultūras centrs piedāvā labas iespējas gan izglītoties, gan vienkārši baudīt, visu cauru gadu. Pilsētas svētki, koncerti pilssalā.... Notiek strauja pilsētas attīstība, ir padomāts gan par jauniešiem, gan jums īdētājiem.
Kas nav labi?
Šie pārgudrie komentētāji, Jūs esiet Alūksnes neslava, tāpat arī šis portāls, kur ikkatrs uzskata ka jāatstāj kāds savs gudrais citāts....
Te gudri runājāt par nepieciešamo izglītību un atbilstošo amatu ieņemšanu... Vai ir pareizi ar savu 6šu klašu izglītību, vai pabeigtas profenes papīru kabatā, pārgudri apspriest jautājumus, kur jums nav nekādas sajēgas? Domes darbs, projekti, iepirkumi..... Un anonīmi aizvainot kādu cilvēku.... Amorāli!

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 10:30

mana meita

Ko tu te ļerksti? Saprotu radu būšana spiež?! Veca paruna-neslavē pati, bet gaidi, kad pasaule slavēs! Alūksne daba skaista! Vecais parks ar izzāģētajiem kokiem vienu otru bagātu darījis, bet to tu neredzi.

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 10:48

Malēnietis

"Te gudri runājāt par nepieciešamo izglītību un atbilstošo amatu ieņemšanu... Vai ir pareizi ar savu 6šu klašu izglītību, vai pabeigtas profenes papīru kabatā, pārgudri apspriest jautājumus, kur jums nav nekādas sajēgas?"
Vai šie vārdi gadījumā par 100% neatbilst dažu labu deputātu izglītības līmenim? Tad jau sanāk, ka viņi tik tiešām ir no tautas vidus - mūsējie.:))
Lai nesāktos liekas diskusijas par manu izglītību, jau iepriekš paziņoju, ka man ir augstākā izglītība, nevis sešas klases vai profene.

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 10:57

Hei

izsaukuma zīmei.
Zini, mūsu ģimeni jau arī tā domā darīt, aut kājas un iet prom, tāpat, kā to izdarīja mūsu draugu ģimene, kurus izēda viena nejauka pašvaldības amatpersona, tikai ziniet, vienu, nauda arī jums no mums netiks, jo izdeklarēsimies ārā tāpat kā viņi!
Ar skaistu dabu, vien nepietiek, gribās ko vairāk! Mainiet attieksmi, jā, jā, jūs pašvaldībā, nokāpjat no sava uzpūtības kalngala, nekas nav mūžīgs!

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 10:58

profene paklusē

Kādu izglītošanos tu piedāvā?!Muzeju loki, kā gribi, bet nav nopietna vēsturnieka, kas prot šo darbu. Ekspozīcija un izstāde nav tas pats! Nekur neredz novadpētniecisko darbu ar labiem priekšmetu aprakstiem. Izstādes ir, bet ne jau novada māksla tiek rādīta, bet svešo. Ja gribi, ko uzzināt par novada vēsturi, tad jāiet uz bibliotēku!

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 11:13

! , lasi

kādas tad izglītības ir Ad----ru pārim u.c. no kungu mājas. kuri kā raksti pārgudri apspriež jautājumus par projektiem, iepirkumiem, novada naudu? A?

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 14:39

???

vai tad Apes profene nebija izglītības iestāde???

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 14:47

to !

Silti iesaku aizstaigāt pie psihiatra.

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 20:20

baznīcas žurka

Biju muzejā uz E.Patmalnieces izstādi un vienmēr patīkami tur ieskriet! Laipna apkalpošana. Telpas muzejā atbilstošas. Tikai, vien tas, ka kino zāle neesot izremontēta?! Ja būtu mājīga, izremontēta telpa un tikpat lēta biļete kā par ievērojamas mākslinieces izstādes apmeklējumu...tad jau varētu kaut ko paskatīties! Varētu arī 3D formāta kino parādīt interesentiem. Varētu arī striptīzu kaut rādīt, ja tik ir kas rāda un ienākumi, lai tik iespaidīgu un nozīmīgu ēku uzturētu.

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 15:46

to baznīcas žurkai

Paldies par Elitas izstādi, bet kāds viņai sakars ar Alūksni! Saprastu ja Kultūras centrā tāda būtu! Meklē rakstos, ko rāda muzejos! Kas ir muzejs un kāpēc tas vajadzīgs. Daži deputāti saka Alūksnē muzeju par daudz! Kā tad ir? Pievienojos, ko saka
Hei un vispār, no malas skatoties, izskatās, ka pašvaldības nauda tiek tērēta uz urā, nedomājot par sekām. Būvēs, cels, bet uzturēs nez kas? Skolas nav prioritāte, medicīna ne tik, tikai celsim un celsim, vienalga pa cik! Galvenais, ka Galvenajiem atlec, un ziniet, jūs esat latviski, sakot cūkas, kas piedalās tajās negodīgajās naudas shēmas un visi kopā iznīcināt mūsu novadu un tās cilvēkus. Un ja jums ir bērni, tad ziniet, ka tie maksās par jūsu darbiem, jo jūs esat visi līdz vainīgi! Un nedomājat, ka cilvēki neko neredz, nedzird. Izslavētā domubiedru grupa alūksnieši un vienotība tik gremdē mūsu novadu, bet ceļ savu labklājību uz citu sviedriem un asarām.

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 16:24

žurkai

ha,ha,ha! Patīkami ieskriet... , tas gan, muzejam jau jābūt tādam, kur ieskriet kā publiskā atejā ... Arī pārējie domu draudi tikpat ''cienīgi''.

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 17:04

to baznīcas žurka

"....Patmalniece ievērojama māksliniece...."
N i nu tev izglītības un kultūras līmenis un nojēga par mākslas vērtībām! Un vispār pirms te gvelz savas dumības, labāk brauc uz Rīgu uz labām skolām pamācīties....kad izmācīsies, tad uz mākslas vērtībām noteikti skatīsies no cita skatupunkta.

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 20:17

to to baznīcas žurkai

Domāt vajag par ko vēlēt, vēlēšanas nav aiz kalniem! No kakla kungiem jātiek vaļā!

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 20:32

domājam

jau domājam...tikai tautai pašai jānāk pie prāta....

pirms 4 gadiem, 2016.02.01 21:03

??!!

Tie kuri mūs tagad grūž parādy jūgos būs sen jau aizlaidušies ..un tos šausmu parādus NEBŪS kas maksā, jo tie nedaudzie jaunieši kuri šeit palikuši, arī beigu beigās būs spiesti aizbraukt....
Diemzēl...skolas jau tagad pustukšas, pēc gadiem 10 būs kādas 2 lauku skolas un kāda pilsētas skola..
Darba nebūs, jo kur tad tagad ir tas darbs - DOMĒ, skolās, slimnīcā, ? Kur vēl?
Slimnīcā nebūs naudas par ko ārstēties, to arī ????

pirms 4 gadiem, 2016.02.02 09:11

mans domāt

pēc 10 gadieem laukos nebūs nevienas skolas... ja nu vienīgi arābu valodā

pirms 4 gadiem, 2016.02.02 11:36

Citu datumu laikraksti

 • Cerība mirst pēdējā 2

  Cerība mirst pēdējā

  Sabiedrībā plašāka diskusija par retajām slimībām izvērsās pirms pāris gadiem, kad pēc palīdzības sauca Zane, kurai tika diagnosticēta pulmonālā...

 • Rallijsprints “Alūksne” finišējis, uz starta - “Sarma”

  Rallijsprints “Alūksne” finišējis, uz starta - “Sarma”

  Alūksnes rallijsprinta sacensībās “Rally Alūksne 2016” pagākušajās brīvdienās uzvaras laurus plūca piecpadsmit gadus vecais somu sportists Kalle...

 • Basketbolisti izspēlē pirmo apli

  Pagājušās nedēļas nogalē “BJSS Alūksne” aizvadīja spēli izbraukumā ar komandu “Dārznieks/Cēsu sporta skola” un zaudēja ar rezultātu 72:58 (19:7,...

 • Barikāžu laika atmiņu ugunskurs 2

  Barikāžu laika atmiņu ugunskurs

  Janvārī aprit 25.gadskārta kopš 1991.gada barikādēm Rīgā – nevardarbīgo Latvijas iedzīvotāju pretošanās kustību. Starp barikāžu dalībnieku tūkstošiem...

 • Būs vairāki Igaunijas mākslinieku koncerti

  Būs vairāki Igaunijas mākslinieku koncerti

  Svētdien Alūksnes Kultūras centrā skanēs jaunā un talantīgā igauņu pianista Johana Randveres solokoncerts, kas būs viens no četriem augsta līmeņa...

 • Alūksnieši piedalās mācībās

  No 8. līdz 10.janvārim Burtnieku novada Multifunkcionālajā jaunatnes iniciatīvu centrā norisinājās jauniešu apmācības “ES pa VIDu ZEMEI”. Tajā...

 • Jaunais gads

  Astoto dienu dzīvojam jaunajā gadā. Kāds to noteikti sācis ar jaunu apņemšanos būt labākam vai mainīties, apgūt ko jaunu, izdarīt kaut ko sen...

 • Ar velosipēdu vairs nedrīkst braukt pa ietvi

  Ir stājušies spēkā jaunie Ceļu satiksmes noteikumi ar mērķi uzlabot ceļu satiksmes drošību, īpašu uzmanību pievēršot mazaizsargātajiem satiksmes...

 • Zvaigznes dienā

  Ar katru bērniņu, kurš ienāk pasaulē, dzimst jauna zvaigzne gaismas planētā.Tā vada jauno dzīvību no zilā tālumaun vienmēr atrodas tā tuvumā:kā...