Mūžīgi zaļās egles noslēpums

Ar tumšo, mūžīgi zaļo skuju tērpu, vienmuļo un it kā skumjo šņākšanu egle vienmēr šķitusi noslēpumaina un neizprotama. Mūsu senči, kam goda vietā bija kuplā liepa un stiprais ozols, tumšās egles vairījās.

Ar tumšo, mūžīgi zaļo skuju tērpu, vienmuļo un it kā skumjo šņākšanu egle vienmēr šķitusi noslēpumaina un neizprotama.
Mūsu senči, kam goda vietā bija kuplā liepa un stiprais ozols, tumšās egles vairījās. Tomēr mūžīgi zaļojošā egle ir arī nemirstīgās dzīvības simbols. Eglē apslēpts dzīvības spēks, kas spēj cīnīties ar nāvi. Tuvinieku nāves gadījumā bērinieki cērt eglē krustu par robežu mirušā dvēselei. Ar egļu skujām kaisa bēru māju, taciņas. Egle ir cieņā arī kāzu gadījumos. Par mūžīgās dzīvības zīmi jaunlaulātajiem uz istabas, nama vai klēts jumta uzvelk egli. Cittautu, jo īpaši vācu ticējumos, egle ir svētais koks, no visiem kokiem cēlākais, jo arī Kristus krusts esot bijis no egles koka.
Latvijā pirmās Ziemassvētku eglītes laukos parādījās tikai pagājušā gadsimta otrajā pusē, sākumā baznīcās, skolās un saiešanas namos. Plaši izplatītais Ziemassvētku eglīšu kults tomēr apdraud pašas egles eksistenci, īpaši lielu pilsētu tuvumā. Vācijā ierīkotas īpašas Ziemassvētku eglīšu plantācijas, kur jaunos kociņus audzē tikai 6 līdz 10 gadus un regulāri izcērt, neskarot vispārējo mežsaimniecību. Egles īpaši meklē klavieru un vijoļu meistari. Reti kurš koks ir izpelnījies tik labvēlīgu attieksmi. Egles koksne viegli un taisni plīst, tādēļ tā ir galvenais materiāls skalu groziņu pinējiem. Vissvarīgākā nozīme eglei ir kā papīrmalkai.
Par eglēm saglabājušies daudzi ticējumi. Ja ziemā zem eglēm piebirušas skujas, tad gaidāma laba vasara. Uz augšu sacelti egļu zari vēsta sausu, bet uz leju - lietainu laiku. Ja ziemā egles pilnas sniega, nākamajā gadā būs laba raža.
Arī Alūksnē aug egles un ar savu mūžīgo zaļumu priecē gan vasarā, gan ziemas baltumā. Tagad, krāšņi izpušķotas, tās gaida Ziemassvētkus.

Citu datumu laikraksti

  • Norvēģu jaunieši atved dāvanas

    Norvēģu un igauņu jauniešu grupa četras dienas - no 11. līdz 16.decembrim - iesaistījās kopējā projekta pasākumos Alūksnē.Norvēģu un igauņu jauniešu...

  • Palīdz viens otram

    Pededzes pagastā ceturto gadu rīko labdarības akciju “Palīdzēsim viens otram!”. Tās laikā pagasta iedzīvotāji ir aicināti ziedot mantas, apģērbus, ko...

  • Aicina uz tikšanos

    Katru gadu īsi pirms Ziemassvētkiem kādā rajona pirmsskolas izglītības iestādē tiekas pensionētie pirmsskolas iestāžu darbinieki.Katru gadu īsi pirms...