Mūzika iedvesmo un palīdz izpausties

Pasaulē ir daudz talantīgu cilvēku - vienam Dieva dota skaista balss un muzikālā dzirde, citam - aktiera talants, vēl kādam izcilas mākslinieka spējas.

Pasaulē ir daudz talantīgu cilvēku - vienam Dieva dota skaista balss un muzikālā dzirde, citam - aktiera talants, vēl kādam izcilas mākslinieka spējas. Arī alūksniete Līva Zariņa ir talantīga meitene, kuras skanīgā balss ir iepriecinājusi dažādos jauno vokālistu konkursos.
Kad sāki aizrauties ar dziedāšanu?
Dziedāt sāku mācīties jau sešu gadu vecumā. Kopā ar brāli dziedājām koncertos, bet pieaugot mums vairs nesaskanēja balsis. Šobrīd jau trešo gadu privāti mācos pie Alūksnes mūzikas skolas vokālās pedagoģes Sigitas Taivānes. Sāku dziedāt ansamblī, pēc tam arī solo. Jūtu, ka balss pamazām attīstās. Priecājos, ka mani atbalsta ģimene. Bez viņu atbalsta es nevarētu dziedāt, jo vajadzīgi līdzekļi tērpu iegādei, fonogrammai, kā arī nokļūšanai uz koncertiem.
Bieži vien, aizbraucot ciemos, man ir jārāda visiem, ko es protu, arī skolā dziedu visos pasākumos. Man patīk dziedāt. Arī mammai, kad viņa organizēja dažādus sabiedriskos pasākumus, patika dziedāt. Droši vien talantu esmu mantojusi no mammas. Es nezinu, kā vēl varētu izpaust sevi, ja nedziedātu, turklāt man patīk būt ievērotai.
Vai dziedāšana ir tava vienīgā aizraušanās?
Es arī daudz rakstu un dejoju. Kādreiz dejoju tautiskās dejas, bet šobrīd esmu pievērsusies sporta dejām. Agrāk es arī daudz zīmēju, ar darbiem piedalījos izstādēs. Mani aizrauj visi radošie darbi.
Kāda mūzika tev patīk?
- Kad tikko sāku dziedāt, centos dziedāt vokāli pareizi. Šobrīd man patīk gan popmūzika, gan alternatīvā mūzika. Es nevarētu dziedāt tikai viena stila dziesmas. Manuprāt, daudz interesantāk ir dziedāt, ja dziesmā apvienoti vairāki mūzikas stili. Man patīk Vanesas Karltones dziesma "A thousand miles", kā arī grupas "Mettalica" dziesma "Nothing else matters". Man ir laba dzirdes atmiņa, es ātri iegaumēju dziesmu vārdus. Bieži vien kādu dziesmu, kas iepatikusies, dziedu ilgi, ilgi.
Dziedu arī ansamblī, tomēr vairāk patīk dziedāt solo. Dziedot ansamblī, nedrīkst izcelties uz pārējo dziedātāju fona, ir jāpieskaņojas pārējiem, bet solo es varu izpausties, kā vēlos, man patīk improvizācija. Es apbrīnoju dziedātājus ar unikālām balsīm. Man patīk dziedātājas Nelly Furtado un Anastacia balsis. Tomēr es nemēģinu viņām līdzināties. Nav vērts atdarināt, man labāk patīk būt pašai. Pārāk iespaidojoties, var pazaudēt sevi.
Kā izvēlies dziesmas, ko dziedāt?
Es daudz laika pavadu pie datora. Datoram ir interneta pieslēgums, meklēju mājas lapas internetā, kurās ir publicēti dziesmu teksti, tad klausos dziesmas un dziedu līdzi. Dziedāt izvēlos tikai tās dziesmas, kas man patīk. Negribētu, lai man kāds uzspiež, kuru dziesmu dziedāt.
Man patīk dziedāt gan latviski, gan arī citās valodās. Skaistas ir krievu dziesmas - melodiskas. Esmu dziedājusi pat grieķu valodā. Valodu nevajag obligāti apgūt, lai varētu dziedāt, tomēr es gribētu mācīties valodas. Pirms kāda laika sāku mācīties franču valodu, tomēr sapratu, ka tās apgūšanai vajag daudz laika, bet man tā trūka. Labprāt iemācītos arī itāļu valodu. Tās, manuprāt, ir skaistas valodas.
Vai mūzika tevi pavada arī ikdienā?
Kaut ko darot, vienmēr fonā skan mūzika, es dziedu līdzi. Es dziedu, pat mazgājoties dušā (smejas). Atceros, kādreiz sporta skolotājs teica, ka skrienot pie sevis jādzied ritmiska mūzika, lai varētu skriet ritmā. Mūzika it visur ir kopā ar mani. Mūzika skan dejojot, tā mani iedvesmo arī zīmējot un rakstot.
Pagājušajā gadā absolvēju mūzikas skolu. Man patika mācīties, tomēr šobrīd, ja būtu jāmācās, es droši vien mācītos daudz cītīgāk. Tagad es bieži vien apsēžos pie klavierēm un spēlēju. Esmu sacerējusi nelielus skaņdarbus, tomēr pagaidām tos nevienam nerādu. Gribu sacerēt kaut ko labāku, lai to varētu novērtēt citi.
Kā citi vērtē tavu aizraušanos ar dziedāšanu?
Cik esmu dzirdējusi atsauksmes, visiem patīk, kā es dziedu. Draugi man prasa, lai es ierakstu diskus ar savām dziesmām.
Skolotāji, protams, gribētu, lai es tik daudz nekavēju skolu (gatavošanās konkursiem aizņem daudz laika - pirms konkursiem dziedu katru dienu, sevišķi, ja izpildu sarežģītu dziesmu), tomēr viņi priecājas kopā ar mani. Labas atsauksmes paaugstina pašapziņu.
Esmu piedalījusies dažādos vokālajos konkursos. Tajos var dzirdēt citus un novērtēt savas spējas. Kādreiz, uzstājoties plašai publikai, mani pārņēma liels uztraukums. Pierodot pie skatuves, uztraukums ar laiku samazinās. Tomēr ja uztraukuma nav itin nemaz, šķiet, ka kaut kas nav kārtībā. Uzstājoties vienmēr nedaudz jāuztraucas.
Vai kādreiz esi kļūdījusies dziedot?
Jā, ir gadījies kļūdīties. Bieži to neviens nepamana, to zinu tikai es, bet bija arī kāds atgadījums, kad to pamanīja visi. Pēc slimošanas joprojām biju aizsmakusi, bet bija jādzied augstie toņi, protams, es to nevarēju. Saķēru galvu, un visi domāja, ka tas ir tikai joks. Patiesībā man ir zema balss, ja ir jādzied augstie toņi, es pīkstu kā pelīte. Tas man vēl jāiemācās.
Kā vērtē savus sasniegumus?
Es neuzskatu, ka esmu daudz sasniegusi, tomēr cenšos. Man prieks, ja, piedaloties konkursos, iegūstu arvien augstāku novērtējumu. Ja es būtu ieguvusi pirmo vietu jau pirmajā konkursā, es nespētu novērtēt savu izaugsmi.
Es pārtieku no apkārtējo uzmanības apliecinājumiem. Man patīk būt ievērotai un atzītai, priecājos par labām atsauksmēm. Protams, man nepatīk kritika, bet tā noder. No tās var mācīties. Pēc koncertiem es parasti skatos videoierakstus un vērtēju savu uzstāšanos, mācos no savām kļūdām.
Vai nākotni saistīsi ar dziedāšanu?
Es gribētu strādāt kaut ko tādu, ar ko var nopelnīt daudz naudas, tad man būtu liela ģimene. Tomēr es negribētu būt īpaši slavena, tad maniem bērniem būtu pievērsta pārāk liela uzmanība.
Es vēlētos kļūt par aktrisi - tad varētu apvienot gan dejošanu, gan dziedāšanu, gan arī skatuves mākslu.

Citu datumu laikraksti

  • Nepaliek tikai savā lauku sētā

    Lāčplēšu mājas saimnieci Ritu Gorbāni, bijušo kolhoza “Umara” lopkopības speciālisti, satiekam pagalmā.Lāčplēšu mājas saimnieci Ritu Gorbāni, bijušo...

  • Kazai Mušai piedzimst četrīši

    Inresesants un visai negaidīts notikums pārsteidzis “Sprekstu” mājas saimieci Ināru Ķeseli. Viņas četrgadīgajai kazai Mušai 27.martā piedzimuši...

  • Katrs saimnieks pēc savām iespējām

    Pārmaiņas valstī vairāk vai mazāk skārušas katru pagastu un tā cilvēkus. Noteikušas likteņus, ražošanas iespējas, ievilkušas vaibstus katrā lauku...